مارتین ایدن

بررسی تخصصی فیلم Martin Eden

مارتین ایدن

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم نیمه‌ی اکتبر ۲۰۲۰ به بازار آمده و شش جایزه از جشنواره‌های بین‌المللی را از آن خود کرده است. افتخاراتی همچون ۲۶ بار نامزدی در جشنواره‌های مهم بین‌المللی مثل گلدن‌کلوب را در کارنامه‌ی خود دارد. «مارتین ایدن» اقتباسی از رمانی با همین نام است و داستان زندگی نویسنده‌ای را روایت می‌کند که با تلاش و پشتکار وصف‌ناشدنی، مسیر زندگی خود را از ملوانی و زندگی در فقر، به نویسندگی تغییر می‌دهد تا سختی زندگی فقرا را به گوش جهان برساند.

سال 2019 115 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«مارتین» که برای بهبود شرایطش تلاش می‌کند تهدید، تمسخر و تحقیر می‌شود. همچنین خشونت کلامی و کبودی ناشی از زدوخورد فیزیکی در خانواده‌ی خواهر مارتین نمایش داده می‌شود. از موارد پرتکرار دیگر، می‌توان به درگیری فیزیکی اشاره کرد که اغلب برای احقاق حق یا بیان اعتراض و... استفاده می‌شود؛ مثلاً مارتین و همکارش برای گرفتن حقشان از کارفرما، با او درگیر می‌شوند. در یک مورد نیز دعوای کلامی مارتین با النا (دختری که دوستش دارد) و کشاندن او به‌سمت محله فقیرنشین، از مصادیق خشونت این فیلم است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«مارتین» در صحنه‌های متعددی سیگار می‌کشد. مشروبات الکلی در خانه‌ی خواهر مارتین و مهمانی خانه‌ی النا وجود دارد و در مواردی مصرف الکل از جانب «بریس»، دوست نزدیک مارتین و شوهرخواهر مارتین، نمایش داده می‌شود. بدزبانی نیز اتفاقی پرتکرار است که اگر در فیلم اصلی این‌طور نباشد، در ترجمه وجود دارد. در آخر بریس، دوست نزدیک مارتین، خودکشی می‌کند و این اتفاق تأثیر بسیاری روی مارتین دارد.

جزئیات
پیام مثبت

آگاهی از نابرابری حقوق کارگران و کارفرمایان، جنبش‌های اجتماعی را شکل می‌دهد و حقیقت‌جویان را به برابری حقوق انسان‌ها سوق می‌دهد. نکته‌ی دیگر اشاره‌ی فیلم به اختلاف طبقاتی و مسئله فقر است و این مسئله را در زندگی افراد (به‌خصوص مارتین) نشان می‌دهد، مارتین نیز در داستان‌هایش زندگی سخت فقرا را مطرح می‌کند. همچنین مسئله مهم ذهن مارتین، اختلاف طبقاتی است، او برای حل آن تلاش می‌کند به نویسنده‌ی بزرگی تبدیل شود تا در خانواده‌ی النا پذیرفته شود. از موارد دیگر می‌توان به خشونت خانگی اشاره کرد که خواهر مارتین دچار این شرایط در خانواده است و از این‌ جهت آسیب می‌بیند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«مارتین» الگوی بسیار خوبی برای اعتمادبه‌نفس و امید به زندگی است که در راه رسیدن به هدفش، تلاش و پشتکار حیرت‌انگیزی دارد. او برای اینکه بتواند نویسنده‌ی مطرحی شود، نیاز داشت تا تحصیل کند؛ اما به‌دلیل فقر، به‌جای تحصیل، جست‌وجوگری و علم‌آموزی را مستقل از سیستم آموزشی درپیش گرفت. او در راه رسیدن به مطلوبش، صبر و حوصله‌ی لازم را داشت و با تلاش روزافزونش، بالاخره توانست موفق شود. «ماریا» نیز الگوی بسیار خوبی برای حمایتگری و اعتماد است که با مهربانی، مارتین را در رسیدن به اهدافش کمک می‌کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی انتخاب مارتین، تلاشگری و روحیه‌ی خستگی‌ناپذیرش با فرزندتان صحبت کنید و بگذارید ویژگی‌های مثبت و منفی هریک از شخصیت‌ها را برایتان بازگو کند و در رسیدن به نتیجه‌گیری درست او را کمک کنید.

از فرزندتان بخواهید درباره‌ی رؤیاهای آینده‌اش با شما صحبت کند.

از فرزندتان بخواهید موافقت و مخالفت خودش با اندیشه‌ی فردگرای مارتین ایدن را شرح دهد و اگر مخالف آن است، با استدلالش آن را رد کند و نظر جدیدی را طرح کند.

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های هرکدام از شخصیت‌ها با فرزندتان گفت‌وگو کنید و ویژگی‌های مثبت مارتین مثل تلاشگری، امید به زندگی و دیگرصفات مثبت شخصیتی او را برایش پررنگ کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

«مارتین ایدن» شخصیتی تلاشگر و کمال‌گراست که به‌خاطر عشقش به «النا» مسیر زندگی خود را تغییر می‌دهد. او قبل از آشنایی با النا، ملوانی بود که روی کشتی‌ها کار می‌کرد؛ اما بعد از آشنایی با او برای اینکه رضایت و توجه النا و خانواده‌اش را جلب کند، مسیر جدید «نویسنده‌شدن» را درپیش گرفت. مارتین که علاقه و عطش بسیاری برای دانستن و خوب‌شدن پیدا کرده بود، از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. او در این مسیر بارها شکست خورد و کسی حمایتش نکرد؛ اما روی خواسته‌اش مصمم ماند و درنهایت نیز به هدفش رسید و نویسنده شد.

در کنار داستان اصلی، این فیلم دارای ناهنجاری‌هایی مثل سیگارکشیدن، مصرف الکل و خودکشی است که ممکن است برای نوجوانان جذابیت داشته باشد و میل به الگوبرداری را در آن‌ها ایجاد کند. توصیه می‌شود والدین عزیز در گفت‌وگوهایی که با فرزندشان دارند، او را بیشتر به ویژگی‌های مثبت شخصیت‌ها متمایل کنند و با ذکر پیامدهای این ناهنجاری‌ها، فرزندشان را قانع کنند که راه‌های بهتری وجود دارد. البته مارتین ایدن الکل مصرف نمی‌کند و همین می‌تواند مارتین را الگوی قابل اطمینان‌تری نسبت به سایرین کند. به‌نظر می‌رسد اگر والدین درباره‌ی اهداف فرزندشان با او صحبت کنند و او را در رسیدن به خواسته‌هایش کمک کنند، فرزندشان را به شخصیتی اثرگذار در حیطه‌ی علاقه‌اش نزدیک خواهند کرد.

خلاصه: توصیه می‌شود درباره‌ی ویژگی‌های مثبت شخصیت‌های اصلی، خصوصاً «مارتین ایدن» با فرزند خود صحبت کنید. نکته‌ی قابل توجه این است که در کنار تمام مفاهیم مثبت و اثرگذار، در این فیلم ناهنجاری‌ها و خشونت‌هایی نمایش داده می‌شود که می‌توان با صحبت درباره‌ی پیامدها و مضرات روش‌های خشن و ناهنجار، فرزندان را نسبت به آن‌ها کمی ایمن کرد.

داستان فیلم

«مارتین ایدن» جوان بااستعدادی است که از یازده‌سالگی مشغول به کار روی کِشتی می‌شود و با تنگدستی روزگار می‌گذراند. آشنایی او با «النا» مسیر زندگی‌اش را تغییر می‌دهد. مارتین برای اینکه بتواند با النا زندگی کند، لازم است طبقه اجتماعی ـ اقتصادی خوبی داشته باشد تا النا و خانواده‌اش او را بپذیرند. برای همین تمام تلاشش را می‌کند که نویسنده شود. کسی او را باور نمی‌کند و دیگران می‌خواهند او را از این کار منصرف کنند یا او را وادار کنند که به ابتدایی برود؛ اما او عطش خود را با مطالعه‌ی کتاب‌ها آرام می‌کند و داستان‌‌هایی می‌نویسد که انعکاس‌دهنده‌ی فقر، رنج و مشکلات مردم بی‌پناه است. او بارها شکست می‌خورد؛ اما امیدش را از دست نمی‌دهد. درست زمانی‌که دیگر هیچ‌کس امیدی به ادامه‌ی کارش ندارد، نامه‌ی روزنامه به دستش می‌رسد که می‌خواهند نوشته‌هایش را چاپ کنند. همین‌جا تغییرات جدی زندگی مارتین شروع می‌شود. او می‌گوید پیرو مکتب فردگرایی است و تئوری‌های فلسفه سیاسی‌اش را نشر می‌دهد. همین باعث می‌شود خانواده‌ی النا او را طرد کنند؛ اما مارتین از تلاش دست برنمی‌دارد و نویسنده‌ای مشهور با ایده‌ای مشخص می‌شود که بازهم کسی نمی‌تواند معنای حقیقی ایده‌اش را بفهمد.

جزئیات فیلم

کارگردان: Pietro Marcello / پیترو مارچلو

نویسنده: Jack London, Maurizio Braucci, Pietro Marcello / جک لندن، مائوریزیو براوچی، پیترو مارچلو

نام تهیه‌کننده: Pietro MarcelloViola Fugen, Tomas Ordonneau, Michael Weber, / ویولا فوژن، توماس اردونیو، مایکل وبر، پیترو مارچلو

نام بازیگران:Luca Marinelli, Jessica Cressy, Denise Sardisco, Carmen Pommella, Carlo Cecchi / لوکا مارینلی، جسیکا کریسی، دنیس ساردیسکو، کارمن پوملا، کارلو سکی

نام شخصیت‌ها:

مارتین ایدن: مردی ماجراجو و تلاشگر که به‌خاطر رسیدن به عشقش، مسیر زندگی خود را تغییر داد و نویسنده معروفی شد،

النا: دختری که مارتین به او علاقه‌مند شد و او نیز به مارتین علاقه پیدا کرد؛ ولی به‌خاطر تفاوت خانوادگی و تفکرات مارتین، او را طرد کرد،

ماریا: زنی بیوه با دو فرزند که با دوختن دستمال، امرار معاش می‌کرد و با این حال به مارتین پناه داد و او را در شرایط سخت اقتصادی‌اش حمایت کرد،

راس بریسندن: (بریس) دوست مارتین که او را راهنمایی و حمایت می‌کرد. او دچار بیماری بود و در آخر خودکشی کرد،

رناتو: ناشری که به بیشتر دیده‌شدنِ مارتین کمک کرد.

کشور سازنده: ایتالیا، فرانسه، آلمان

کمپانی سازنده: Match Factory Production

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه