ماتیلدا

بررسی تخصصی فیلم MATILDA

ماتیلدا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ماتیلدا» یک فیلم خانوادگی و فانتزی‌ست که بر اساس کتاب «رولد دال» ساخته شده. در این داستان، دختر خوبی به‌نام ماتیلدا، در یک خانواده‌ی بی‌فرهنگ و کلاه‌بردار به دنیا می‌آید. او با هوشِ فوق‌العاده و قدرت ماورایی‌اش، بزرگترهای بدجنس را تنبیه می‌کند و درنهایت، معلم مهربانی، سرپرستی او را به عهده می‌گیرد. در این اثر، خشونت روانی از جانب خانواده بصورت پرتکرار نمایش داده می‌شود که می‌تواند برای کودکان ناراحت کننده باشد. ماتیلدا می‌تواند شجاعت و اعتماد به نفس را به کودکان یاد بدهد و از طرفی باعث خیال‌پردازی‌های غیرمعقول برای حل مشکلات شود.

سال 1996 102 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت روانی از جانب خانواده و علیه شخصیت اصلی بصورت پرتکرار در این فیلم دیده می‌شود. مادر و پدر ماتیلدا او را نادیده می‌گیرند و با او بد رفتاری می‌کنند. آن‌ها ماتیلدا را به مدرسه نمی‌فرستند، کتاب او را پاره می کنند، او را بخاطر هوش زیادش در اتاق حبس می‌کنند، به او می‌گویند دروغگو و حرف‌هایش را جدی نمی‌گیرند. مدیر مدرسه‌ی ماتیلدا، زن خشنی است که بچه‌ها را تهدید و تنبیه می‌کند. او به عکس دانش‌آموزان دارت پرتاب می‌کند، بچه‌ها را بدون دلیل از پنجره پرت می‌کند، ماتیلدا را در اتاق کوچک و تاریکی که میخ‌های بزرگ دارد زندانی می‌کند و دست معلم را محکم می‌گیرد و تهدیدش می‌کند که آرنجش را می‌شکند. بچه‌ها برای تلافی مدیر مدرسه را به زمین می‌اندازند و خوراکی‌هایشان را به سمت او پرت می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌های ترسناک این فیلم بیشتر شامل ترس از خشونت‌های روانی و گاهی فیزیکی است که علیه کودکان رخ می‌دهد؛ هرچند فانتزی بودن برخی خشونت‌ها و شجاعت شخصیت اصلی دربرابر اتفاقات، از ترسناک بودن صحنه‌ها می‌کاهد. صحنه‌های ناراحت کننده‌ای از بدرفتاری و یا بی‌توجهی مادر و پدر ماتیلدا نسبت به او وجود دارد. ماتیلدا عمیقاً احساس تنهایی می‌کند و اشک می‌ریزد. در مدرسه‌ی ماتیلدا، مدیر مدرسه بچه‌ها را تنبیه می‌کند و از آزار دادن آن‌ها لذت می‌برد. خانم هانی داستان ناراحت کننده‌ای از دوران کودکی‌اش تعریف می‌کند که والدینش می‌میرند و عمه‌اش او را آزار می‌دهد. در یک صحنه، ماتیلدا با قدرت جادویی‌اش، وسایل خانم مدیر را از دور جابه‌جا می‌کند و باعث وحشت مدیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خانواده‌ی ماتیلدا از راه کلاهبرداری و گران فروختن ماشین‌های خراب پول به‌دست می‌آورند و ماتیلدا به‌خاطر این کار، آن‌ها را سرزنش می‌کند. ماتیلدا به‌دلیل موقعیتی که دارد، دست به کارهایی می‌زند که ممکن است اشتباه به‌نظر برسد. او تصمیم می‌گیرد بزرگترهایش را به‌خاطر اشتباهاتشان تنبیه کند؛ به همین دلیل، او پدرش را اذیت می‌کند و مدیر مدرسه را می‌ترساند. ماتیلدا بخاطر بی توجهی‌های مادر و پدر به خواسته‌هایش، مجبور می‌شود بدون اجازه و بی‌خبر از والدینش از خانه بیرون برود. در دو صحنه‌ی کوتاه آروغ زدن توسط یک پسربچه دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

ماتیلدا در خانواده‌ی بی‌مسئولیت و بی‌فرهنگی به‌دنیا می‌آید. او در برابر آزارهای خانواده خویشتن‌داری می‌کند و یاد می‌گیرد روی پاهای خودش بایستد. او دختر شجاعی است که سعی می کند با قدرت جادویی‌اش جلوی زورگویی‌های والدین و مدیر مدرسه را بگیرد و از حق خانم هانی دفاع کند. او والدینش را بخاطر کلاهبرداری سرزنش می‌کند و با شجاعت اشتباهات بزرگترها را به آن‌ها می‌گوید. ماتیلدا علاقه‌ی زیادی به کتاب و یادگیری دارد. او سعی می‌کند تنهایی‌هایش را با کتاب‌ها پر کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ماتیلدا دختر شجاعی‌ست که اعتماد به نفس بالایی دارد. او سعی می‌کند شجاعانه حق خودش و خانم هانی را از بزرگترهای زورگو بگیرد. او در برابر خانواده‌ی ظالم و کلاهبردارش خویشتن‌دار است و تنها زمانی که اشتباه می‌کنند، برای تنبیه آن‌ها اذیت‌شان می‌کند. ماتیلدا علاقه‌ی زیادی به مدرسه و کتاب دارد. او به دلیل مطالعه‌ی کتاب‌های زیاد، اطلاعات و توانایی‌های بالایی دارد که همه را حیرت‌زده می‌کند. خانم هانی معلم مهربانی است که از بچه‌ها در مقابل مدیر خشن مراقبت می‌کند. او ماتیلدا را دوست دارد و سعی می‌کند مادر و پدرش را برای پرورش دادن هوش او قانع کند. او در آخر ماتیلدا را به فرزندخواندگی قبول می‌کند و برخلاف والدین ماتیلدا، با او مهربانانه رفتار می‌کند.

ادامه متن

ماتیلدا چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟

در شرایط ماتیلدا چه راه حل‌هایی برای برخورد با خانواده وجود دارد؟

آیا کودکان می‌توانند به‌خاطر رفتارهای نادرست بزرگترها، آن‌ها را اذیت کنند؟

قدرت چشمان ماتیلدا در دنیای واقعی وجود دارد؟ بدون این قدرت، بهترین راه برخورد با بزرگترهایی که اشتباه می‌کنند چیست؟

تو اگر در خانه از مسئله‌ای ناراحت شوی چطور آن را حل می‌کنی؟(دربارۀ لزوم حل مسائل از راه گفت‌وگو با کودکان صحبت کنید و به آن‌ها اطمینان دهید که می‌تواند مسائلش را با شما درمیان بگذارد)

خلاصه: با کودکان خود درباره‌ی راه‌حل‌های واقعی در شرایط ماتیلدا صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید که تا چه حد رفتارهای ماتیلدا قابل الگوبرداری است؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه