• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

ماتیلدا

بررسی تخصصی فیلم MATILDA

ماتیلدا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ماتیلدا» یک فیلم خانوادگی و فانتزی‌ست که بر اساس کتاب «رولد دال» ساخته شده. در این داستان، دختر خوبی به‌نام ماتیلدا، در یک خانواده‌ی بی‌فرهنگ و کلاه‌بردار به دنیا می‌آید. او با هوشِ فوق‌العاده و قدرت ماورایی‌اش، بزرگترهای بدجنس را تنبیه می‌کند و درنهایت، معلم مهربانی، سرپرستی او را به عهده می‌گیرد. در این اثر، خشونت روانی از جانب خانواده بصورت پرتکرار نمایش داده می‌شود که می‌تواند برای کودکان ناراحت کننده باشد. ماتیلدا می‌تواند شجاعت و اعتماد به نفس را به کودکان یاد بدهد و از طرفی باعث خیال‌پردازی‌های غیرمعقول برای حل مشکلات شود.

سال 1996 102 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت روانی از جانب خانواده و علیه شخصیت اصلی بصورت پرتکرار در این فیلم دیده می‌شود. مادر و پدر ماتیلدا او را نادیده می‌گیرند و با او بد رفتاری می‌کنند. آن‌ها ماتیلدا را به مدرسه نمی‌فرستند، کتاب او را پاره می کنند، او را بخاطر هوش زیادش در اتاق حبس می‌کنند، به او می‌گویند دروغگو و حرف‌هایش را جدی نمی‌گیرند. مدیر مدرسه‌ی ماتیلدا، زن خشنی است که بچه‌ها را تهدید و تنبیه می‌کند. او به عکس دانش‌آموزان دارت پرتاب می‌کند، بچه‌ها را بدون دلیل از پنجره پرت می‌کند، ماتیلدا را در اتاق کوچک و تاریکی که میخ‌های بزرگ دارد زندانی می‌کند و دست معلم را محکم می‌گیرد و تهدیدش می‌کند که آرنجش را می‌شکند. بچه‌ها برای تلافی مدیر مدرسه را به زمین می‌اندازند و خوراکی‌هایشان را به سمت او پرت می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌های ترسناک این فیلم بیشتر شامل ترس از خشونت‌های روانی و گاهی فیزیکی است که علیه کودکان رخ می‌دهد؛ هرچند فانتزی بودن برخی خشونت‌ها و شجاعت شخصیت اصلی دربرابر اتفاقات، از ترسناک بودن صحنه‌ها می‌کاهد. صحنه‌های ناراحت کننده‌ای از بدرفتاری و یا بی‌توجهی مادر و پدر ماتیلدا نسبت به او وجود دارد. ماتیلدا عمیقاً احساس تنهایی می‌کند و اشک می‌ریزد. در مدرسه‌ی ماتیلدا، مدیر مدرسه بچه‌ها را تنبیه می‌کند و از آزار دادن آن‌ها لذت می‌برد. خانم هانی داستان ناراحت کننده‌ای از دوران کودکی‌اش تعریف می‌کند که والدینش می‌میرند و عمه‌اش او را آزار می‌دهد. در یک صحنه، ماتیلدا با قدرت جادویی‌اش، وسایل خانم مدیر را از دور جابه‌جا می‌کند و باعث وحشت مدیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خانواده‌ی ماتیلدا از راه کلاهبرداری و گران فروختن ماشین‌های خراب پول به‌دست می‌آورند و ماتیلدا به‌خاطر این کار، آن‌ها را سرزنش می‌کند. ماتیلدا به‌دلیل موقعیتی که دارد، دست به کارهایی می‌زند که ممکن است اشتباه به‌نظر برسد. او تصمیم می‌گیرد بزرگترهایش را به‌خاطر اشتباهاتشان تنبیه کند؛ به همین دلیل، او پدرش را اذیت می‌کند و مدیر مدرسه را می‌ترساند. ماتیلدا بخاطر بی توجهی‌های مادر و پدر به خواسته‌هایش، مجبور می‌شود بدون اجازه و بی‌خبر از والدینش از خانه بیرون برود. در دو صحنه‌ی کوتاه آروغ زدن توسط یک پسربچه دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

ماتیلدا در خانواده‌ی بی‌مسئولیت و بی‌فرهنگی به‌دنیا می‌آید. او در برابر آزارهای خانواده خویشتن‌داری می‌کند و یاد می‌گیرد روی پاهای خودش بایستد. او دختر شجاعی است که سعی می کند با قدرت جادویی‌اش جلوی زورگویی‌های والدین و مدیر مدرسه را بگیرد و از حق خانم هانی دفاع کند. او والدینش را بخاطر کلاهبرداری سرزنش می‌کند و با شجاعت اشتباهات بزرگترها را به آن‌ها می‌گوید. ماتیلدا علاقه‌ی زیادی به کتاب و یادگیری دارد. او سعی می‌کند تنهایی‌هایش را با کتاب‌ها پر کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ماتیلدا دختر شجاعی‌ست که اعتماد به نفس بالایی دارد. او سعی می‌کند شجاعانه حق خودش و خانم هانی را از بزرگترهای زورگو بگیرد. او در برابر خانواده‌ی ظالم و کلاهبردارش خویشتن‌دار است و تنها زمانی که اشتباه می‌کنند، برای تنبیه آن‌ها اذیت‌شان می‌کند. ماتیلدا علاقه‌ی زیادی به مدرسه و کتاب دارد. او به دلیل مطالعه‌ی کتاب‌های زیاد، اطلاعات و توانایی‌های بالایی دارد که همه را حیرت‌زده می‌کند. خانم هانی معلم مهربانی است که از بچه‌ها در مقابل مدیر خشن مراقبت می‌کند. او ماتیلدا را دوست دارد و سعی می‌کند مادر و پدرش را برای پرورش دادن هوش او قانع کند. او در آخر ماتیلدا را به فرزندخواندگی قبول می‌کند و برخلاف والدین ماتیلدا، با او مهربانانه رفتار می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «ماتیلدا» درباره‌ی دختربچه‌ایست که مادر و پدر خوبی ندارد و به‌خاطر بی‌مسئولیتی آن‌ها یاد می‌گیرد خودش به تنهایی کارهایش را انجام دهد و حتی والدینش را گاهی به‌خاطر اشتباهاتشان تنبیه کند. باتوجه به این که ممکن است کودکان خودشان را جای شخصیت ماتیلدا قرار دهند و از رفتار او دربرابر خانواده‌اش یادبگیرند، دربارۀ شرایط ماتیلدا با کودکان گفت‌وگو کنید و از آن‌ها بپرسید که رفتار ماتیلدا تا چه حد درست بوده. بهتر است درباره‌ی گفت‌وگو در خانواده به کودکان توضیح دهید. به فرزندتان اطمینان بدهید که می‌تواند مسائلش را با شما در میان بگذارد تا با کمک هم آن را حل کنید.

خشونت‌های روانی و گاهی فیزیکی که در خانواده و مدرسه علیه ماتیلدا دیده می‌شود، به‌صورت شیطانی به نمایش درآمده و تصویر رنج ماتیلدا از این خشونت باعث می‌شود کودکانی که به سن دبستان رسیده‌اند متوجه اشتباه بودن رفتار خشونت‌آمیز بشوند؛ در عین حال ممکن است تماشای این رنج‌ها برای کودکان ناراحت‌کننده و حتی ترسناک باشد. هرچند فانتزی بودن اثر و پیروزی نهایی ماتیلدا، از تأثیرگذاری چنین صحنه‌هایی می‌کاهد، درصورت ترس یا احساس ناامنی در کودکان، می‌توانید آن‌ها را درآغوش بگیرید و راه حلی برای غلبه بر ترس به آن‌ها ارائه دهید. به شجاعت ماتیلدا اشاره کنید و کودکان را تشویق کنید که پایان خوش داستان را تماشا کنند.

شخصیت ماتیلدا که سعی می‌کند شجاعانه و با اعتماد به نفس در مقابل زورگویی‌های بزرگترها بایستد و درعین حال دربرابر خانواده‌اش صبور باشد، الگوی خوبی از خویشتن‌داری و شجاعت برای کودکان است؛ اما متوسل شدن ماتیلدا به یک قدرت ماورایی برای رسیدن به موفقیت، ممکن است به مخاطبان کودک یاد بدهد که برای حل مشکلاتشان به راه‌های خیالی و غیرمعقول فکر کنند. پس بهتر است دراین باره با کودکان صحبت کنید. از راه‌های جایگزینی بپرسید که در شرایط ماتیلدا می‌توان از آن استفاده کرد.

علاقه‌ی ماتیلدا به یادگیری، مدرسه و بیشتر از همه خواندن کتاب، می‌تواند برای کودکان آموزنده باشد. با تماشای این اثر، می‌توانید کودکان را به مطالعه کردن تشویق کنید.

خلاصه: صحنه‌هایی شامل خشونت روانی علیه شخصیت کودک می‌تواند ناراحت کننده باشد. باتوجه به اثر گذار بودن شخصیت ماتیلدا بهتر است دربارۀ رفتارهای درست یا نادرست او در برابر خانواده‌اش با فرزندتان صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

ماتیلدا چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟

در شرایط ماتیلدا چه راه حل‌هایی برای برخورد با خانواده وجود دارد؟

آیا کودکان می‌توانند به‌خاطر رفتارهای نادرست بزرگترها، آن‌ها را اذیت کنند؟

قدرت چشمان ماتیلدا در دنیای واقعی وجود دارد؟ بدون این قدرت، بهترین راه برخورد با بزرگترهایی که اشتباه می‌کنند چیست؟

تو اگر در خانه از مسئله‌ای ناراحت شوی چطور آن را حل می‌کنی؟(دربارۀ لزوم حل مسائل از راه گفت‌وگو با کودکان صحبت کنید و به آن‌ها اطمینان دهید که می‌تواند مسائلش را با شما درمیان بگذارد)

خلاصه: با کودکان خود درباره‌ی راه‌حل‌های واقعی در شرایط ماتیلدا صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید که تا چه حد رفتارهای ماتیلدا قابل الگوبرداری است؟

داستان فیلم

«ماتیلدا» یک دختر باهوش است که مادر و پدر خوبی ندارد. آن‌ها اهل کلاهبرداری هستند و به خواسته‌های ماتیلدا هیچ توجهی نمی‌کنند. ماتیلدا از کودکی روی پای خودش می‌ایستد و تنهایی‌اش را با کتاب‌ها پر می‌کند. یک روز پدر ماتیلدا برای راحت شدن از دست دختر باهوشش که دائم با کلاهبرداری کردن‌هایشان مخالفت می‌کند، او را به مدرسه‌ای می‌فرستد که مدیر ترسناک و خشنی دارد. برخلاف مدیر، معلم ماتیلدا، خانم هانی، یک معلم مهربان است که بچه‌ها را دوست دارد. ماتیلدا متوجه می‌شود که خانم هانی هم در کودکی خانواده‌ی خوبی نداشته. او پدر و مادرش را در کودکی از دست داده و با عمه‌ی ناتنی و بدجنسش که همان مدیر مدرسه است، زندگی کرده. درنهایت بخاطر آزارهای عمه‌ی ناتنی، خانم هانی از خانۀ خودش بیرون می‌رود و به تنهایی زندگی می‌کند. ماتیلدا که قدرت ویژه‌ای درون چشمانش دارد و با نگاه می‌تواند اجسام را حرکت بدهد، تلاش می‌کند انتقام خانم هانی را بگیرد و با ترساندن و آزار دادن مدیر مدرسه، او را فراری بدهد. خانم هانی هم که از وضع خانوادۀ ماتیلدا خبر دارد، از آن‌ها می‌خواهد تا سرپرستی ماتیلدا را به او بسپارند. حالا با شجاعت ماتیلدا، مدرسه تبدیل به یک محیط شاد شده و خانم هانی و ماتیلدا درکنار هم، تبدیل به یک خانواده‌ی خوب می‌شوند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: دنی دویتو - Danny DeVito

نویسنده: نیکولاس کازان - Nicholas Kazan

نام تهیه کننده: دنی دویتو - Danny DeVito

نام بازیگران: مارا ویلسو، دنی دویتو، رئا پرلمان، امبت دیویتس - Embeth Davidtz Danny DeVito, Rhea, Perlman, Mara Wilson

نام شخصیت ها:

ماتیلدا: دختر باهوش خانواده‌ی ورم‌وود که در یک خانواده‌ی بی‌مسئولیت و بی‌فرهنگ زندگی می‌کند. او قدرت فوق‌العاده‌ای دارد که می‌تواند با نگاهش اجسام را حرکت دهد.

هری ورم‌وود: پدر کلاهبردار ماتیلدا. او به‌جز جمع کردن پول، به هیچ چیز دیگری فکر نمی‌کند.

خانم هانی: معلم مهربان ماتیلدا. او تنها کسی است که ماتیلدا را می‌فهمد و او را دوست دارد.

خانم ترانچبال: مدیر بداخلاق مدرسه‌ی ماتیلدا. او به خانم هانی و تمام بچه‌های مدرسه ظلم کرده و ماتیلدا در فکر انتقام از اوست.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: جرزی فیلمز - Jersey Films

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه