• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم لاک قرمز (Red Nail Polish)

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

6886 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

اکرم دختری نوجوان است که با مرگ ناگهانی پدرش، وظیفه خود می‌داند تا شیرازه خانواده از هم پاشیده‌اش را به دست بگیرد. او آرزوها و امیال درونی‌اش را می‌کشد تا خودش را وقف مادر، خواهر و برادرش بکند.

در این فیلم، شاهد تلاش‌های دختری نوجوان هستیم که باید دست تنها و از زیر صفر، زندگی خانواده‌اش را تامین کند. او در این مسیر، با موانعی زیادی روبه‌روست که برخی از آن‌ها؛ قلدری دست‌فروش‌ها، قوانین شهرداری‌چی‌ها و قوانین حضانت است.

ژانر : اجتماعی

سال 1394 85 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در «لاک قرمز» خشونت، توسط اعضای خانواده بازنمایی می‌شود. وقتی که پدر، مادر را کتک می‌زند، پسر خانواده نیز، خشم‌اش را روی هم‌کلاسی‌اش خالی می‌کند، یا مادر با پرتاب‌کردن عروسک‌ها، سعی می‌کند خود را آرام کند. این چرخه خشونت تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا یکی از اعضا، متوجه اشتباه‌بودن رفتار خود بشود و آن را متوقف کند. وجود این نکته در فیلم، موید این موضوع است که فرزندان، از رفتارهای پدر و مادرشان الگو می‌گیرند و دنباله‌رو آن‌ها هستند. پدر و مادر برای تربیت فرزند که در نهایت به تربیت یک نسل منجر می‌شود، می‌بایست رفتار خود را اصلاح کنند.

در این اثر، اکرم تلاش می‌کند تا جای خالی پدر را پر کند و شیرازه خانواده از هم پاشیده خود را در دست بگیرد. با اینکه ممکن است نوجوانان کمتری، در موقعیت اکرم قرار داشته باشند، ولی صحبت درباره شخصیت اکرم و تلاش او در راه حفظ خانواده، یکی از اهداف، بعد از تماشای فیلم است. اینکه یک نوجوان، با وجود بی‌تجربگی در محیط کار، قدم به فضای کسب درآمد می‌گذارد و از راه درست، سعی می‌کند پول به دست بیاورد. او راه‌های خلاف را که آسان‌تر هستند را انتخاب نمی‌کند و به سراغ کاری آبرومندانه می‌رود. برای بیرون آوردن خواهر و برادرش از پرورشگاه هم، از راه‌های قانونی اقدام می‌کند و تصمیمات نادرست نمی‌گیرد.

بهتر است پس از تماشای فیلم با فرزند نوجوانتان صحبت کنید و از شرایط دشوار زندگی خودتان یا اطرافیان مثال بیاورید؛ شرایطی که فرد، با قرارگرفتن در آن موقعیت‌ها، بهترین و درست‌ترین انتخاب را داشته و می‌تواند الگویی برای آینده نوجوانان باشد.

خلاصه: درباره رفتارهای اکرم و انتخاب‌های او، بعد از تماشای فیلم، گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

پدر اکرم چرا اصرار بر درست‌کردن عروسک داشت؟ بعد از مرگ پدر، اکرم به چه کاری رو آورد؟ به نظر تو، اکرم چه انتخاب‌های دیگری برای کسب درآمد می‌توانست داشته باشد؟ اگر تو به جای او بودی چه شغلی را انتخاب می‌کردی؟ چرا خواهر و برادر اکرم به پرورشگاه سپرده شدند؟ شرط پرورشگاه برای اعطای حضانت به اکرم چه بود؟

خلاصه: اکرم چه انتخاب‌هایی برای ادامه زندگی داشت و کدام را انتخاب کرد؟

داستان اثر

اکرم و خانواده‌اش با اینکه وضع مالی خوبی ندارند، زندگی به ظاهر آرامی دارند. تا اینکه با مرگ ناگهانی پدر، دچار تحولی عظیم می‌شوند. حالا وظیفه اکرام است که باید شیرازه خانواده را نگه‌دارد و نگذارد خانواده‌اش از هم بپاشد. اکرم تصمیم می‌گیرد تا با فروش عروسک‌های دست‌ساز پدرش، کسب درآمد کند تا اینکه توسط پلیس دستگیر شده و متوجه می‌شود پدرش از عروسک‌ها برای پنهان‌کردن مواد مخدر استفاده می‌کرده است. او بعد از دستگیری، متوجه می‌شود که مادرش به خاطر سقط جنین، در آسایشگاه روانی بستری شده و خواهر و برادر خردسال‌اش، به پرورشگاه منتقل شده‌اند. از این جا به بعد، اکرم باید بیشتر تلاش کند تا بتواند حضانت خواهر و برادرش را بگیرد تا خانواده را حفظ کند. او با اثبات خود به دادگاه، سرپرستی خواهر و برادرش را می‌گیرد و با جلب رضایت صاحب‌خانه، در خانه قبلی‌شان ساکن می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: سید جمال حاتمی

نویسنده: امیر عبدی

تهیه کننده: کامران مجیدی

بازیگران: پردیس احمدیه- پانته‌آ پناهی‌ها- بهنام تشکر

شخصیت ها: اکرم: دختری که به همراه مادر، پدر، خواهر و برادرش، زندگی به ظاهر آرامی دارد. با مرگ ناگهانی پدر، دچار چالش بزرگی می‌شود.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده:

سال تولید: 1394

زمان اثر: 85 دقیقه

جوایز و افتخارات: این اثر در سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر، نامزد دریافت جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم نگاه نو و همچنین نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول و نقش مکمل زن، از جشن حافظ شد.

مخاطب اثر: بزرگسال

هشتگ: فیلم، ایرانی، دختر، نوجوان، عروسک، کار، کودک کار

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد لاک قرمز

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!