لئون حرفه ای

بررسی تخصصی فیلم Léon:The Professional

لئون حرفه ای

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

8 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

ماتیلدا، دختر ۱۲ ساله، پس از قنل خانواده اش به دست یک گروه قاچاق مواد مخدر، به مرد همسایه، لئون، پناه میبرد و متوجه میشود لئون، یک قاتل حرفه ای است. ماتیلدا از لئون درخواست میکند قتل را به اون نیز آموزش دهد…

سال 1994 110 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فیلم لئون، سراسر خشونت است. لئون، شخصیت اصلی، قاتلی حرفه ای است که البته در کار خود قواعدی دارد و با کودکان و زنان کاری ندارد. صحنه های مکرر قتل از ابتدای فیلم و حمله لئون به خانه یکی از قاچاقچیان تا انتهای فیلم و صحنه انفجار ساختمان توسط لئون، دیده میشود. عمده این قتل ها با سلاح گرم اتفاق می افتد، اما صحنه هایی از خفه کردن و زد و خورد نیز وجود دارد. ماتیلدا، دختر 12 ساله، در خانه مدام تحت خشونت پدر و مادر و خواهر بزرگترش است، به طوری که پدرش چندبار او را کتک میزند و خواهرش نیز او را تهدید میکند. همچنین صحنه هایی از زورگیری و زورگویی نیز در فیلم وجود دارد و لئون، در یک صحنه آب دهانش را به صورت یکی از نیروهای استنسفیلد می اندازد. همچنین از ناسزاهایی نظیر «کثافت»، «عوضی»، «*ون گنده» و «هرزه» استفاده میشود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه های قتل در این فیلم، همراه با خشونت زیادی است که میتواند ترسناک باشد. همچنین تنهایی ماتیلدا بعد از کشته شدن خانواده اش و در انتها، پس از کشته شدن لئون، ناراحت کننده و دلهره آور است. صحنه سقوط یکی از اعضای باند قاچاق در ابتدای فیلم و حضور ماتیلدا در اداره پلیس مبارزه با مواد مخدر نیز موجب دلهره میشود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تونی و ماتیلدا، دختر 12 ساله، سیگار میکشند. صحنه هایی از نوشیدن مشروب توسط تونی، ماتیلدا و لئون نیز دیده میشود. همچنین از ناسزاهایی نظیر «کثافت»، «عوضی»، «*ون گنده» و «هرزه» استفاده میشود. ماتیلدا مدام درباره سنش دروغ میگوید و یکبار نیز اقدام به خودکشی میکند. همچنین خرید و فروش مواد مخدر و استفاده از قرص های روان گردان نیز در این فیلم رایج است.

جزئیات
پیام مثبت

اگرچه بی رحمی، قتل و انتقام جویی بر فیلم سایه افکنده است، اما قاعده مندی لئون و نکشتن کودکان و زنان توسط او، سادگی و توجه به سلامتی نیز به چشم میخورد. علاوه بر موارد ذکر شده، بی تفاوتی ماتیلدا نسبت به قتل پدر، مادر و خواهرش، میتواند تاثیراتی منفی داشته باشد، البته از طرفی او، شجاعت و روحیه مبارزه نیز در فیلم نمایش داده میشود.

جزئیات
الگوی مثبت

لئون، قاتلی حرفه ای است، اما در کار خود قواعدی مثل نکشتن کودکان و زنان دارد. او نسبت به سلامتی اهمیت قائل است و مدام شیر مینوشد و از عمدتا از خوردن مشروب و استعمال سیگار پرهیز میکند. ماتیلدا شخصیتی بامحبت است که به دنبال انتقام گرفتن از قاتلان برادرش است و البته قتل پدر، مادر و خواهرش، او را ناراحت نکرده است. ماتیلدا سیگار میکشد، به راحتی دروغ میگوید و به لئون عشق می ورزد. استنسفیلد نیز شخصیتی بی رحم و زورگوست که از موقعیت شغلی خود سوءاستفاده میکند.

ادامه متن

عواقب همکاری با خلافکاران چیست؟ آیا اگر پدر ماتیلدا با خلافکاران همکاری نمیکرد، کشته میشد؟

پیامدهای استعمال دخانیات چیست؟

لئون اگرچه قانلی حرفه ای است، اما قلبی مهربان نیز دارد. شخصیت او را در نهایت چگونه ارزیابی میکنید؟

کاربرد خشونت در چه حالتی مجاز است؟ آیا ماتیلدا راه درستی برای مجازات قاتلین خانواده اش برگزید؟

آیا درست بود که ماتیلدا از قتل مادر، پدر و خواهرش ناراحت نشد؟

خلاصه: آیا ماتیلدا راه درستی برای مجازات قاتلین خانواده اش برگزید؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه