• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

فیتیله و ماه‌پیشونی

بررسی تخصصی انیمیشن

فیتیله و ماه‌پیشونی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ماه‌پیشونی» داستان دختر مهربانی است که به همه مهر و محبت می­‌ورزد و توسط مادرحوض که زنی بدجنس است، دزدیده می‌­شود. کودکان که علاقه‌ی زیادی به فیتیله‌­ای‌­ها دارند، از آن‌ها کمک می­‌خواهند تا ماه‌پیشونی را پیدا کنند. بعد از تعقیب‌وگریز فیتیله‌­ای­‌ها به‌دنبال بچه‌دزد، آن­ها وارد دنیایی عجیب می­‌شوند.

سال ۲۰۱۱ 120 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

مادرحوض که زنی بدجنس و خشمگین است، تعداد زیادی کودک را دزدیده است تا ماه‌پیشونی را پیدا کند و او را در حوض غرق کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یکی از کودکان با موسیقی کودکانه می‌رقصد و البته این رقص شباهتی به رقص کودکانه ندارد و حرکات او کاملاً مانند زنان بزرگسال است. مادر کودکان درباره‌ی مربی مهدکودک غیبت می‌کنند. یکی از کودکان به هم‌کلاسی‌اش می‌گوید «جیشو.» کودکان برای نشان‌دادن اعتراضشان تصمیم می‌گیرند غذا نخورند و مسواک نزنند. در این فیلم صحنه‌هایی از زندان و رقصیدن زندانی‌ها نمایش داده می‌شود. یکی از عمو‌های فیتیله‌ای به زندان می‌رود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مادرحوض که زنی بدجنس و خشمگین است، تعداد زیادی کودک را دزدیده است تا ماه‌پیشونی را پیدا کند و او را در حوض غرق کند؛ اما کودکان به او می‌گویند که زندگی با خشم و کینه خوب نیست و بهتر است به‌جای آن به دیگران عشق و محبت بورزد تا زندگی زیباتری داشته باشد.

جزئیات
الگوی مثبت

فیتیله‌ای‌ها گروه محبوبی برای کودکان هستند که با وجود مشغله‌های زندگی به‌دنبال بچه‌دزد می‌روند و موفق می‌شوند کودکان را از دست مادرحوض و برادرش، «نمکی»، نجات دهند. مادرحوض و نمکی که افرادی بدجنس و ظالمی هستند، بعد از صحبت‌های فیتیله‌ای‌ها و بچه‌ها از کارهای خود پشیمان می‌شوند و به افرادی مهربان تبدیل می‌شوند.

آنچه لازم است والدین بدانند

به‌نظر می‌رسد فیلم برای کودکان ساخته شده است؛ اما مخاطب اصلی فیلم والدین و مربیان هستند. لازم است والدین بدانند در این فیلم یک مربی کودک به‌خاطر تعریف‌کردن داستان‌های تخیلی «ماه‌پیشونی» بر ذهن کودکان اثر می‌گذارد و کودکان این داستان‌ها را باور می‌کنند و همین باعث می‌شود که مادر کودکان اعتراض کنند. برای تأثیرگذاری بیشتر، در قسمت‌هایی از فیلم موسیقی غمناک پخش می‌شود و مربی و بچه‌ها گریه می‌کنند. با توجه به صحنه‌های غم‌انگیز فیلم، همچنین نمایش زندان و فضای دل‌گیر زندان، مضمون این فیلم را از فیلمی که مناسب نمایش برای کودکان باشد، دور کرده است.

قصه اصلی درباره‌ی دختری مهربان به نام ماه‌پیشونی است که افراد ظالم و بد مانند مادرحوض و نمکی سعی دارند او را از بین ببرند، مربی مهدکودک هم به کودکان گفته است با خوبی‌کردن و عشق‌ورزیدن به همدیگر می­توانند ماه‌پیشونی را نجات دهند. شما هم با رجوع به این داستان و گفت‌وگو درباره‌ی دلیل پشیمانی و تغییر شخصیت­های منفی مثل مادرحوض و نمکی، پیام­های فیلم را به فرزندتان منتقل کنید و بعد از انجام کار­های خوب مثل کمک و محبت‌کردن به دیگران، او را تشویق کنید.

همچنین با طرح سؤالاتی مانند «راه‌های نجات و کمک به ماه‌پیشونی چیست؟» فرزندتان را در جایگاه کودکان فیلم قرار دهید و باعث افزایش تجربیات ذهنی­اش شوید. کودکان در سنین زیر هشت‌سال ممکن است در درک کامل سیر داستان و تغییرات مثبت شخصیت‌ها دچار مشکل شوند و تغییر خلقیات آن‌ها را درک نکنند. لازم است درباره‌ی این موضوع (تغییر اخلاق و رفتار مادرحوض) با فرزند خود گفت‌وگو کنید و مطمئن شوید که فرزندتان این تغییرات خلقی و رفتاری را درک کرده است.

خلاصه: با رجوع به این داستان و گفت‌وگو درباره‌ی دلیل پشیمانی و تغییر شخصیت­های منفی مثل مادرحوض و نمکی، پیام­های فیلم را به فرزندتان منتقل کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

تو هم حاضر هستی مانند بچه­های مهد، با مهربانی‌کردن به نجات ماه‌پیشونی کمک کنی؟

چه احساسی به مادرحوض و نمکی داشتی؟

دلیل بدجنس‌بودن مادرحوض و نمکی چه بود؟

چه چیزی باعث تغییر و پشیمانی مادرحوض و نمکی شد؟

دلیل محبوبیت و خوبی ماه‌پشیمونی چیست؟

راه‌های نجات و کمک به ماه‌پیشونی چیست؟

به‌نظرت آدم‌ها ممکن است تغییر کنند؟

خلاصه: چه احساسی به مادر‌حوض و نمکی داشتی؟

داستان انیمیشن

«ستاره کهکشانی» که مربی مهدکودک است، برای شاگردانش داستان «ماه‌پیشونی» را که داستان دختری مهربان است، تعریف می‌کند. ماه‌پیشونی به همه عشق می­‌ورزد و توسط «مادرحوض» که زنی بدجنس است، دزدیده شده است. ستاره کهکشانی این داستان را تعریف می‌کند تا آن­ها مهر و محبت‌کردن را از او یاد بگیرند؛ اما بچه‌­ها فکر می­کنند داستان ماه‌پیشونی واقعی است و زمانی‌که «فیتیله­‌ا‌‌ی‌­ها» برای اجرای نمایش به مهد می­روند، بچه‌­ها از آن­ها کمک می­خواهند تا دزد ماه‌پیشونی را پیدا کنند. بعد از خروج فیتیله‌­ای‌ها از مهدکودک، آن­ها مردی را می­بینند که درحال بچه‌دزدی است. آن­ها با وجود گرفتاری­‌هایی که در زندگی­شان دارند، به‌دنبال آن مرد می‌روند و بعد از تعقیب وارد دنیای قصه ماه‌پیشونی می­شوند. مادرحوض که زنی بدجنس و ظالم است، به‌خاطر مشکلات زیادی که در گذشته­‌اش داشته، به فردی ظالم تبدیل شده است و تصمیم دارد ماه‌پیشونی را در حوض غرق کند. فیتیله‌­ای­‌ها با کمک «خاله‌نبات» که زنی مهربان است، موفق می­شوند مادرحوض را از غرق‌کردن ماه‌پیشونی در حوض منصرف کنند و باعث بشوند که خشم و ناراحتی­‌های او از بین برود و محبت و عشق جایش را بگیرد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: آرش معیریان

نویسنده / مترجم: مهرنوش الفتی

نام تهیه‌کننده: سید احمد نجفی

نام بازیگران: علی فروتن، حمید گلی، محمد مسلمی، سیروس گرجستانی، نیوشا ضیغمی، احمد نجفی

نام شخصیت‌ها:

ستاره کهکشانی: همسر حمید گلی و مربی مهدکودک است. او برای شاگردان­اش داستان ماه‌پیشونی را تعریف می­کند،

فیتیله‌­ای‌­ها : گروهی محبوب برای کودکان که باوجود مشغله­‌های زندگی به‌دنبال بچه‌دزد می­روند و موفق می‌شوند کودکان را از دست مادر حوض و برادرش، نمکی، نجات دهند،

مادرحوض: زنی بدجنس و خشمگین که تعداد زیادی کودک را دزدیده است تا ماه‌پیشونی را پیدا کند و او را در حوض غرق کند.

کشور سازنده: ایران

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه