• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

غول بزرگ مهربان

غول بزرگ مهربان

بررسی تخصصی فیلم The BFG

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم دوستی دختربچه‌ای به نام «سوفی» با یک غول بزرگ مهربان را نشان می‌دهد. سوفی به غول بزرگ مهربان کمک می‌کند تا با ترسش از غول‌های آدم‌خوار روبه‌رو شود. ممکن است بعضی از صحنه‌ها برای فرزندتان در سنین پایین نگران‌کننده باشد. دوستی سوفی و غول مهربان می‌تواند الگوی مناسبی برای فرزندتان باشد

سال 2016 116 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت فیلم فانتزی است و فرزندتان در هیچ صحنه‌ای خشونت دردناک و آزاردهنده را تجربه نمی‌کند، اما چند غول آدم‌خوار در داستان هستند که غول بزرگ مهربان را اذیت می‌کنند و در یک صحنه خانۀ غول بزرگ مهربان را به‌هم می‌ریزند. پایان فیلم با درگیری میان نیروهای ملکه و غول‌های آدم‌خوار تمام می‌شود.

جزئیات
ترس

سوفی کودکی است که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند و مسئلۀ جدایی او از والدینش می‌تواند نگران‌کننده باشد. در صحنه‌های ابتدایی فیلم، فضای یتیم‌خانه کمی ترسناک است و وقتی غول بزرگ مهربان سوفی را می‌دزدد، ممکن است فرزندتان بترسد. در چند صحنه، غول‌های آدم‌خوار با غول بزرگ مهربان و سوفی درگیر می‌شوند و این صحنه‌ها می‌تواند ترسناک باشد. در مجموع، می‌توان گفت فضای فیلم بیشتر فانتزی است و جز دقایق ابتدایی فیلم، صحنۀ ترسناک قابل توجهی وجود ندارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی در این اثر بسیار محدود است. در یک صحنه، در ابتدای فیلم، چند ولگرد مست دیده می‌شوند و در صحنه‌ای دیگر، سوفی و غول بزرگ مهربان پنهانی وارد کاخ ملکه می‌شوند. در دو صحنه هم کسانی که از نوشیدنی غول بزرگ مهربان می‌خورند باد معده می‌دهند.

جزئیات
پیام مثبت

این فیلم می‌تواند به فرزندتان بیاموزد که براساس ظاهر، کسی را قضاوت نکند. سوفی کم‌کم متوجه می‌شود که غول بزرگ مهربان برخلاف ظاهرش، بسیار دوست‌داشتنی است. همچنین فیلم دارای مفاهیمی مثل شجاعت، در مقابل مشکلات ایستادن، جنگیدن، همدلی و همکاری است.

جزئیات
الگوی مثبت

سوفی دختری شجاع و ماجراجوست و می‌خواهد همراه با غول بزرگ مهربان چیزهای مختلفی را تجربه کند. غول بزرگ هم برخلاف ظاهرش، بسیار مهربان است. از دیگر الگو‌های قابل توجه این فیلم، وفاداری و دوستی متقابل سوفی و غول بزرگ مهربان است.

آنچه لازم است والدین بدانند

از آنجایی که مخاطب این فیلم کودکان هستند اگر فرزندتان در سنین پایین این فیلم را تماشا کرده مهم است که درباره سیر داستان با او صحبت کنید. ممکن است فرزندتان در بعضی صحنه‌ها بترسد یا نگران شود. لازم است درباره این صحنه‌ها با او صحبت کنید و فرزندتان را دلداری دهید. سعی کنید از فرزندتان سوال‌هایی بپرسید که خودش را جای سوفی بگذارد و فکر کند. اگر نکته‌ی مثبتی در شخصیت سوفی دیدید با فرزندتان درباره آن صحبت کنید.

خلاصه: ممکن است فرزندتان در بعضی صحنه‌ها بترسد یا نگران شود

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید سوفی چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟

از فرزند خود بپرسید اگر جای سوفی بود آیا با غول بزرگ مهربان دوست می‌شد.

از فرزند خود بپرسید به نظرش چه صحنه‌هایی از فیلم ترسناک یا خشن بود.

از فرزند خود بپرسید آیا غول‌ها واقعا وجود دارند؟

خلاصه: از فرزند خود بپرسید سوفی چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟

داستان فیلم

«سوفی» دختربچه‌ای است که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند، اما از زندگی در آنجا راضی نیست. او یک شب، وقتی از پنجره بیرون را نگاه می‌کند، به‌طور اتفاقی غول  بزرگی را می‌بیند که در کوچه‌های نزدیک یتیم‌خانه می‌چرخد. هنگامی که سوفی درحال تماشاکردن غول بزرگ است، غول بزرگ سوفی را می‌بیند و او را می‌دزدد. سوفی بسیار می‌ترسد و فکر می‌کند غول می‌خواهد او را بخورد، اما کم‌کم متوجه می‌شود که این غول آدم‌ها را نمی‌خورد و بسیار مهربان است، اما در شهر غول‌ها، غول‌هایی هستند که می‌خواهند به کودکان بزنند. این غول‌ها معمولا غول بزرگ مهربان را اذیت می‌کنند و او را به‌خاطر اینکه آدم‌ها را نمی‌خورد دست می‌اندازند. غول بزرگ مهربان از آن‌ها می‌ترسد و هیچ‌وقت با آن‌ها روبه‌رو نمی‌شود. سوفی و غول بزرگ مهربان می‌فهمند که غول‌های آدم‌خوار محل زندگی انسان‌ها را پیدا کرده‌اند و می‌خواهند کودکان را بدزدند. آن‌ها برای متوقف‌کردن غول‌های آدم‌خوار به کاخ ملکه می‌روند و ماجرا را به او توضیح می‌دهند. ملکه حرف آن‌ها را باور می‌کند و دستور می‌دهد نیروهایش آماده شوند. درنهایت سوفی به کمک غول بزرگ مهربان و نیروهای ملکه جلوی غول‌های آدم‌خوار را می‌گیرد و آن‌ها را در جزیره‌ای زندانی می‌کند.

جزئیات فیلم

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

نویسنده: ملیسا متیسن

نام بازیگران:

مارک رایلنس_روبی بارنهیل_بیل هیدر

ژانر اثر: ماجراجویی

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: والت دیزنی پیکچرز

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد