• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم غریب

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

34424 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم «غریب» روایتگر وقایع شورش حزب دمکرات در سال ۵۹ است. محمد بروجردی به فرمان امام خمینی به عنوان فرمانده سپاه غرب کشور، به کردستان اعزام می‌شود تا مانع کشتار و پیشروی حزب کومله در غرب کشور شود. شهید بروجردی که به عنوان مسیح کردستان شناخته می‌شود، موفق می‌شود در این ماموریت امنیت و آرامش را به منطقه کردستان بازگرداند. نمایش سکانس‌های جنگ، بمباران و کشتار مردم خشونت اثر را بالا برده است اما در کنار خشونت بالا، تصویری درخشان از مقاومت و رشادت‌های شهید بروجردی به نمایش می‌گذارد.

ژانر : حماسی دفاع مقدس

سال 1401 100 دقیقه جزئیات کامل اثر
160 مناسب خانواده 61 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 17 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم غریب خشونت بالایی دارد. این اثر ژانر اکشن و حماسی دارد و به طبع آن مخاطب مدام شاهد صحنه‌های بمباران، انفجار، قتل، کشتار و به رگبار بستن مردم است. البته خشونت اثر فقط به جنگ و کشتار ختم نمی‌شود و خونریزی و جراحات ناشی از جنگ و درگیری نیز به نمایش گذاشته می‌شود. هنگام نمایش صحنه‌های بمباران و انفجار هم تعلیق و دلهره نیز با مخاطب همراه است. لازم است که شما با توجه به خشونت و ترسی که اثر دارد و با در نظر گرفتن روحیه و حساسیت‌های فرزندتان، اثر را برای تماشای خانوادگی انتخاب کنید.

در کنار ژانر اکشن و خشونت و ترس بالا در این اثر، مخاطب شاهد الگویی مثبت از قهرمانان کشور است. شخصیت شهید بروجردی محور اصلی داستان فیلم غریب است و این فیلم به خوبی توانسته است ویژگی‌ها و صفات خوب او از جمله؛ تقوا، صبر و بردباری، مهین‌پرستی و.. را به تصویر بکشد. تماشای فیلم غریب می‌تواند آشنایی نسبتا خوبی به شما فرزندتان درباره شهید بروجردی و رشادت‌های او بدهد. فرزند شما بعد از تماشای این اثر ممکن است به شخصیت شهید بروجردی علاقه‌مند شود و مشتاق تحقیق و پژوهش درباره سرگذشت و سبک زندگی‌اش باشد. شما می‌توانید فرزندتان را در این مسیر همراهی کنید و او را تشویق به الگوبرداری از قهرمانان ملی‌اش کنید.

خلاصه: این اثر خشونت بالایی دارد اما در کنار آن تصویرگر سبک زندگی و رشادت‌های شهید بروجردی به عنوان یک قهرمان است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

تا قبل از تماشای فیلم چقدر شناخت نسبت به شهید بروجردی داشتی؟ نظرت درباره شهید بروجردی چیست؟ به‌نظرت شهید بروجردی چه صفات مثبتی داشتند؟ تو کدام را بیشتر دوست داشتی؟ علت صبر شهید بروجردی برای جنگ با حزب کومله چه بود؟ نطرت درباره کژال چه بود؟ به‌نظرت حق داشت کاک شوان را بکشد؟ خلاصه: به‌نظرت شهید بروجردی چه صفات مثبتی داشتند؟

داستان اثر

بعد از انقلاب اسلامی در هر طرف کشور حزب‌ها و سازمان‌های مختلفی برای قدرت‌طلبی و مستقل شدن نژاد و قومیت خود تشکیل شدند. در کردستان هم حزب کومله به سرپرستی و سرتیمی کاک شوان سنندج را محاصره می‌کند. اعضای حزب کومله با بی‌رحمی تمام مردمی که مخالف ایدئولوژی و اهداف آن‌ها هستند را به رگبار می‌بندد و شهر سنندج تبدیل به منطقه جنگی بین نیروهای کومله و سپاه پاسداران می‌شود. محمد بروجردی به فرمان امام خمینی به عنوان فرمانده سپاه غرب کشور به کردستان اعزام می‌شود تا مانع کشتار و پیشروی حزب کومله در کردستان و غرب کشور شود. او که به صبر و بردباری مشهور است تمام سعی و تلاشش را می‌کند تا با جنگ و درگیری با حزب کومله روبرو نشود اما کشتارهای بی‌رویه کاک شوان و تهدیدهای او، بروجردی را مجاب می‌کند که تنها راه مقابله با حزب کومله درگیری و جنگ در شهر است. بروجردی بعد از حمله به مقر حزب کومله موفق می‌شود کاک شوان را دستگیر کند و از او بخواهد تا محل دفن مردمی که قتل‌عام کرده است را به او نشان دهد. کاک شوان هم که از حمایت نخست وزیر وقت، بنی صدر مطمئن است درخواست بروجردی را قبول می‌کند اما در نهایت او زمانی که جای دفن اجساد را به نیروهای سپاه نشان می‌دهد، توسط یکی از زنان کرد که از کاک شوان کینه داشته است، کشته می‌شود.

جزئیات اثر

کارگردان: محمدحسین لطیفی

نویسنده: حامد عنقا

تهیه کننده: حامد عنقا

بازیگران: بابک حمیدیان، پردیس پورعابدینی، مهران احمدی، رحیم نورورزی، سامیه لک، فرهاد قائمیان

شخصیت ها:

محمد بروجردی: از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران که به فرمان امام خمینی به کردستان می‌رود تا قائله شورش حزب کومله در کردستان را بخواباند. کاک شوان: او در فرانسه تحصیل کرده است و بعد از بازگشت به کشور، سرتیم حزب کومله در سنندج می‌شود. کژال: زن کردی است که پرستار بیمارستان است در جریان درگیری حزب کومله با مردم، نامزدش را از دست می‌دهد.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: سازمان اوج

جوایز و افتخارات: این فیلم برنده سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه، بهترین جلوه‌های ویژه میدانی، بهترین چهره‌پردازی، بهترین نقش اول زن، بهترین فیلم از نگاه ملی و جایزه ویزه هیات داوران در بخش مقاومت بین‌الملل در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر شده است.

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : محمدطه زندیان

۸ مهر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

"من باید خرچ امام بشم نه امام خرج من! " جمله ای که نیاز به ساعت ها تحمل داره.

بزرگسال

توسط : حامد خانی

۲۱ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

روح تمام شهدای ایران مقدس و همیشه جاویدان گرامی باد واقعا شهید بروجردی انسان کاملی بودن خدا رحمتشان کنند

بزرگسال

توسط : شهاب دورقی

۳۰ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 17 +

بسیار آموزنده الخصوص آن بخش هایی که شبه مانند شلیک به منافق با وجود مسجد ، بیدار کردن مردم و مصالحه که در گفتار و رفتار این شخص بود هم خوابی با زندانیان بسیار الگوی موثر و مهمی هست منتها خوب سیگار کشیدن نیز ممکن است موثر منفی باشد

بزرگسال

توسط : زهرا هاشمی

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

خیلی خوب ولی برای کودکان خیلی مناسب نبود

بزرگسال

توسط : موسی اسماعیلی

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 16 +

سلام این فیلم تقریبا همان ماجرای فیلم چ(حاتمی کیا) که برای نجات پاوه رفته بود. اما متاسفانه روند داستان خیلی سریع پیش میرود. این فیلم باید سریال 10 قسمتی میشد تا مخاطب بهتر با شخصیتها ارتباط برقرار کند.

بزرگسال

توسط : محمدرضا دلیری

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 13 +

جلوه های ویژه عالی _ دیالوگ ها عالی _ زبان بدن عالی

بزرگسال

توسط : محمد گودرزی

۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

انتظار یک فیلم معمولی رو داشتم ولی جذابیت فیلم به حدی بود که گذشت زمان رو اصلا حس نکردم ، این فیلم ارزش دوباره دیدن رو داره

بزرگسال

توسط : محمد امین غفوری

۲۷ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

بی نظیر ... روان ... صادق روح همه شهیدان شاد . انشاءالله که چه این دنیا چه اون دنیا شرمنده خون و زحمات شهدا و مان نباشیم

بزرگسال

توسط : وصال محمدی

۱۳ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 14 +

عاااالیییی دوست دارم دوباره برم ببینم این فیلم رو... واقعا با تمام فیلم های دفاع مقدسی که تا حالا دیده بودم، فرق داشت

بزرگسال

توسط : محدثه کاظمی

۸ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

آرامش و حلمی که شهید توی هر شرایطی به لب داشتن بیشترین چیزی بود که از این الگو به چشمم اومد

بزرگسال

توسط : فهیمه اسماعیلی

۸ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

قهرمان های واقعی ایران

بزرگسال

توسط : رضا باقری

۶ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 11 +

بزرگسال

توسط : سیده زهرا علوی

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

زیباترین فیلم...

بزرگسال

توسط : محمدرضا عامری اردستانی

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

دلم می‌خواد بازم برم و دوباره ببینم فیلم

بزرگسال

توسط : فاطمه موسوی

۴ اسفند ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

واقعا بی نظیر بود. محشر بود. در تمام لحظاتش اشک ریختم. افسوس خوردم که چرا قدردان شهدا نبودم و نیستم. الهی چنین اثرهایی به کرات تولید بشن.

بزرگسال

توسط : احسان عباسی

۲۴ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

به علت کشتار زیاد مناسب کودکان نیست. بسیار خوش ساخت و ضرب آهنگ تند دارد. درام داستان با توجه به واقعی بودن قصه بسیار هم خوان و باور پذیرفت. بازی ها، گریم و کارگردانی بسیار عالی اثری مانا در تاریخ سینمای ایران.

بزرگسال

توسط : سیداحسان مسلمی

۲۳ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

فیلم های دوران جنگ خیلی خوبه به خصوص در مورد شخصیتهایی که زیاد ازشون شنیدیم ولی کمتر روایت شدن حتما این فیلم رو میبینم

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد غریب

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!