• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی فیلم عقب‌گرد ناتمام (Turtles All the Way Down)

author-img

توسط : زهرا ملک‌ثابت ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

1194 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
ایزا که در ظاهر یک دانش‌آموز معمولی دبیرستانی‌ است مجبور است با افکاری آزار دهنده و تکرار شونده در مورد میکروب‌ها و بیماری‌ها زندگی کند؛ چیزی که او را گاهی عجیب و غریب نشان می‌دهد و باعث می‌شود نتواند ارتباط درستی با مادر و دوستانش داشته باشد. بعد از یک تصادف سنگین رانندگی ایزا تصمیم می‌گیرد هر طور شده به زندگی طبیعی بازگردد. این فیلم که در سال 2024 در ژانر درام-رمانتیک ساخته شده تلاش می‌کند در دل روایت دوستی و عشق به معرفی یک اختلال روانی و بپردازد و چشم اندازی واقعی از زندگی ارائه دهد. تماشای این اثر به دلیل خشونت وترس نسبتا بالا و وجود برخی ناهنجاری‌ها به افراد زیر 15 سال توصیه نمی‌شود.

ژانر : درام رمانتیک

سال 2024 101 دقیقه جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 15 سال؟

خشونت اثر همانطور که در شرح این معیار گفته شد بیشتر خشونت روانی است. ایزا همواره توسط افکار خود آزار می‌بیند و مجبور است به خود آسیب برساند تا اندکی آرام بگیرد. اضطراب و آزاری که ایزا تجربه می‌کند ممکن است تا حدی به مخاطب نیز سرایت کند. ناهنجاری این اثر نیز علاوه بر سکانس‌هایی از بوسه شخصیت‌ها بیشتر حول محور صحبت‌های پراکنده دیزی و ایزا در خصوص معاشقه می‌چرخد. با توجه به این نکات به نظر می‌رسد که تماشای این فیلم برای افراد زیر 15 سال مناسب نیست . توصیه می‌کنیم نسخه پالایش شده این اثر را مشاهده کنید.

نقش ما چیست؟

این فیلم به توصیف نسبتا دقیقی از بیماری وسواس فکری عملی (OCD) و مشکلات واقعی که افراد مبتلا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند می‌پردازد. با توجه به این که جدیدا پرداخت‌های زرد و نا معتبر به اختلالات روانی، به وفور در دسترس است این فیلم می‌تواند نمونه مناسبی برای تماشای چیزی نزدیک‌تر به واقعیت باشد. ایزا دچار اختلال وسواس فکری عملی است و حوزه اختلال او وسواسش نسبت به بیماری و عفونت است. اگرچه انواع مختفی از این بیماری وجود دارد اما فیلم با نشان دادن صدای افکار تکرار شوند یا اعمالی که برای آرام شدن این افکار فرد بیمار مجبور است انجام دهد و سبک زندگی خاص او نگاه جامع‌تری از این بیماری به مخاطب می‌دهد. در پایان فیلم ایزا از دیزی می‌پرسد به نظرت من هم می‌توانم روزی یک زندگی معمولی داشته باشم. دیزی در جواب او یک زندگی واقعی با تمام فراز و نشیب‌ها را تصویر می‌کند و به او اطمینان می‌دهد به عنوان دوستش همیشه همراه او می‌ماند. این اثر به طور کلی یک روایت نزدیک به واقعیت از زندگی فردی است که دچار اخلال روانی است و این بشارت را می‌دهد که بیماری او پایان زندگی یا زندانی شدن همیشگی او در خانه نیست بلکه با تلاش برای درمان و امید همه چیز ممکن است. برای آشنایی بیشتر با اختلال وسواس و همچنین دیدن یک داستان امیدوار کننده می‌توانید با فرزندانتان به تماشای این فیلم بنشینید اما بهتر است به نکاتی که در شرح معیار‌ها گفته شد توجه داشته باشید.

بیشتر بدانید.... OCD با وجود وسواس‌های فکری و/ یا وسواسه‌ای عملی مشخص می شود. وسواس های فکری افکار، امیال، یا تصورات مکرر و مداوم هستند که به صورت مزاحم و ناخواسته تجربه می شوند، در حالی که وسواس‌های عملی رفتارها یا اعمال ذهنی مکرر هستند که فرد احساس می کند در پاسخ به وسواس فکری یا بر طبق مقرراتی که باید با قاطعیت اجرا شوند، وادار به انجام دادن آن‌ها می شود. برخی دیگر از وسواس‌های فکری - عملی و اختلالات مربوط نیز با اشتغال‌های ذهنی و رفتارها یا اعمال ذهنی مکرر در پاسخ به این اشتغال‌های ذهنی مشخص می شوند. وسواس فکری - عملی و اختلالات مربوط دیگر عمدتاً با رفتارهای مکرر عود کننده متمرکز بر بدن (مثل موکنی، پوست کنی) و تلاشهای مکرر برای کاهش دادن یا متوقف کردن این رفتارها مشخص می شوند. (راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی،ویراست پنجم، انجمن روانپزشکی امریکا)

داستان اثر

شخصیت‌ها:

اِیزا هلمز : یک نوجوان دبیرستانی مبتلا به اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) که از هشت سال پیش وقتی پدرش را به طور ناگهانی از دست داده همواره با افکار تکرار شونده در خصوص میکروب‌ها مشغول است و خود را مجبور می‌داند برای بیمار نشدن اعمالی انجام دهد.

دیزی : دوست صمیمی ایزا که دختری فعال و پرحرف است. جینا : مادر ایزا که در دبیرستان او معلم است و در ابتدا رابطه خیلی خوبی با دخترش ندارد.

دیویس : دوست ثروتمند دوران کودکی دیزی که مادر خود را در کودکی از دست داده است. او به ایزا علاقه‌مند است.

دکتر سینگ : روان‌درمانگر ایزا

داستان اثر:

ایزای نوجوان به طور تصادفی با دوست دوران کودکی‌اش دیویس مواجه می‌شود و این شروع یک داستان عاشقانه میان ‌آن‌هاست. ایزا همواره با افکار شدیدا تکرار شونده خود در خصوص میکروب‌ها و بیماری‌ها درگیر است ودر خصوص رابطه با دیویس مردد است که به خاطر تلاش دیویس با او همراه می‌شود. با جلو رفتن ارتباط میان آن‌ها ترس ایزا از انتقال عفونت و میکروب از طریق بوسه رفته رفته شدید تر می‌شود. دیویس تصمیم می‌گیرد ایزا را غافلگیر کند و او را به دانشگاه مورد علاقه‌اش در شیکاگو ببرد و این فرصت را برای او فراهم کند تا با استادی که ایزا او را تحسین می‌کند رو به رو شود. بعد از صحبت ایزا با استاد ابوت، ایزا هیجان زده شده و دیویس را می‌بوسد و اینجاست که دیگر نمی‌تواند افکارش در مورد منتقل شدن بیماری‌ها و میکروب‌های دیویس به درون بدنش را کنار بزند و مجبور می‌شود رابطه‌اش را با دیویس تمام کند. بعد از بازگشت ایزا به خانه ایزا و دیزی که در حال بحث شدید در مورد مشکلات دوستی‌شان هستند تصادف سختی‌ می‌کنند و ایزا به بیمارستان منتقل می‌شود. ایزا که بیمارستان را محل میکروب و بیماری می‌داند دچار افکار و حملات شدید وسواس شده و برای تمیز کردن بدنش شروع به خوردن مایع دستشویی می‌کند. مادر ایزا برای سامان دادن اوضاع با روان‌درمانگر او تماس می‌گیرد و از او درخواست کمک می‌کند. ایزا تصمیم می‌گیرد درمانش را ادامه دهد و با این وجود که نمی‌تواند در حال حاضر رابطه عاشقانه داشته باشد رابطه دوستی اش با دیزی را سامان دهد.

جزئیات اثر

کارگردان:Hannah Marks / هانا مارکس نویسنده:John Green / Elizabeth Berger / Isaac Aptaker / جان گرین / الیزابت برگر / آیزاک آپ‌تاکر تهیه‌کننده:Wyck Godfrey / وایک گادفری بازیگران: Isabela Merced / cree cicchino / Judy Reyes / Felix Mallard / Poorna Jagannathan / ایزابلا مرسد / کری سیکینو / جودی ریس / فلیکس مالارد / پورنا جاگاناتان کشور سازنده: امریکا شرکت سازنده: Temple Hill Entertainment /تمپل هیل انترتینمنت مخاطب اثر: نوجوان بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد عقب‌گرد ناتمام

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!