• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی فیلم عطرآلود

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

460 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +

 عطرآلود، درامی اجتماعی درباره زندگی شخصی و کاری علی رزاقی. علی که یک عطرساز است، می‌خواهد عطر خاص و جدیدی بسازد به نام «ع». این اثر که در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرده، از نظر تربیتی فیلم نسبتا سالمی برای تماشای خانوادگی است.

ژانر : اجتماعی درام

سال 1401 90 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«عطرآلود» درام عاشقانه‌ای دربارۀ زندگی علی و عاطفه است که با هم ازدواج می‌کنند و در آستانۀ والدشدن، متوجه می‌شوند علی سرطان دارد. علی و عاطفه هردو در کنارهم و برای زندگی‌شان تلاش می‌کنند. یکی از جذابیت‌های این داستان، موضوع و زمینۀ جدید آن است. حرفۀ علی عطرسازی است و این می‌تواند برای نوجوانان که در پی یافتن علائق و توانمندی‌های واقعی خود هستند، جذاب باشد. شما می‌توانید بعد از تماشای این فیلم، با فرزندتان دربارۀ علائقش صحبت کنید. او را به این جهت سوق دهید که حرفه‌های مختلف را بشناسد و کم‌کم علاقۀ واقعی خودش را پیدا کند و در این راه او را همراهی کنید.

یکی دیگر از نکات قابل‌توجه این فیلم، پیام‌ها و الگوی مثبت این داستان است. شما می‌توانید دربارۀ برداشت‌های فرزندتان از پیام‌ها و الگوهای مثبت این فیلم با او گفتگو کنید و موارد آموزندۀ آن را برای فرزندتان پررنگ‌تر کنید. مورد دیگری در این فیلم وجود دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت؛ این است که علی در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که داشت، وقتی در راهی که طی می‌کرد خسته می‌شد و به بن‌بست می‌رسید، عصبانیتش را با پرخاشگری (پرت‌کردن وسایل و به‌هم‌ریختن اتاق کارش و...) بروز می‌داد و نمی‌توانست هیجانش را به خوبی مدیریت کند. شما می‌توانید دربارۀ این موضوع با نوجوانتان گفتگو کنید و از او بخواهید که راه حل‌هایی که برای مدیریت خشم به نظرش می‌رسد را برایتان بگوید و با هم در گفتگویتان، راه حل‌ها را تکمیل کنید. البته اینکه بعد از گفتگو و در مواقع عصبانیت، در عمل آن راهکارها را به کار ببندید، تأثیر بیشتر و آموزنده‌تری برای فرزندانتان دارد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید که نکات مثبت و منفی هر یک از شخصیت‌ها را برایتان بگوید و برداشتش از این فیلم را شرح دهد.

از فرزندتان بپرسید چیزی که بیشترین جذابیت را برایش داشته چه موضوعی بوده؟

از او بخواهید دربارۀ علاقه‌مندی‌های خاصش با شما صحبت کند. از او بپرسید تا به حال تخیل کرده که اگر یک عطرساز بود، چه کارهایی انجام می‌داد؟

از او بپرسید حرفه‌ای که دوست دارد در آینده داشته باشد چیست؟

دربارۀ پیام‌ها و الگوهای مثبت این فیلم با فرزندتان گفتگو کنید.

دربارۀ مدیریت هیجانات، همراهی در سختی‌ها و... نیز با فرزندتان گفتگو کنید.

داستان اثر

شخصیت‌ها: علی رزاقی: جوانی که در عطرسازی نبوغ دارد و حالا که زندگی مشترکش را شروع کرده و در آستانۀ پدرشدن است، با مشکل جدید و بزرگی مواجه شده و فرصت کمی دارد. عاطفه: همسر علی که مشوق و همراه علی است و او را در هر شرایطی حمایت می‌کند و به او راهنمایی‌های درست می‌دهد. فرامرزی: پدر حسام که به علی و شمس اعتماد می‌کند و پول‌هایش را در کار طلا می‌گذارد و به خاطر نوسانات بازار و شرایط بد اقتصادی، سکته می‌کند. شمس: پسردایی علی که در کار طلا است و عاطفه و علی به خاطر اینکه احتمال می‌دهند کیف‌کشی غیرقانونی باشد، نمی‌خواهند با او همکاری کنند. داستان اثر: علی رزاقی جوانی عطرساز است که می‌خواهد عطر خاص خودش را بسازد. او به تازگی با عاطفه ازدواج کرده و حالا که در آستانۀ پدرشدن است، با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند. علی طبق گفتۀ پزشک زمان کمی برایش باقی مانده و برای اینکه بتواند هزینه‌های درمانش را تأمین کند و برای بعد ازخودش، شرایط خوبی را برای همسر و فرزندش فراهم کند، بسیار تلاش می‌کند. هدف او و عاطفه این است که علی بتواند عطر خاص خودش، عطر «ع» را بسازد و تا زمانی که نتواند آن را بسازد، شرکت عطرسازی با او قرارداد نمی‌بندد. علی برای تأمین مالی، فرامرزی را به پسردایی‌اش، شمس، معرفی می‌کند. شمس در کار طلا است و فرامرزی پول‌هایش را به اعتبار علی در کار طلا می‌گذارد اما با توجه به نوسانات پیش‌آمده در بازار، قیمت طلا کاهش می‌یابد و فرامرزی که در شرایط سختی بود، سکته می‌کند. حالا علی همزمان به فرامرزی هم فکر می‌کند که بتواند هزینه‌های بیمارستانش را جور کند. حسام، پسر آقای فرامرزی، در این مدتی که او در بیمارستان است، شبانه‌روز کنار علی و عاطفه می‌ماند. عاطفه که مربی مهدکودک است و با شراکت یکی از دوستانش مهدکودک را دایر کرده‌اند، زنی بسیار مهربان، دلسوز و همراه است که همواره علی را در رسیدن به اهدافشان تشویق و حمایت می‌کند. عاطفه مخالف کارکردنِ دوبارۀ علی با شمس است اما علی وقتی به‌شدت تحت فشار است، دور از چشم عاطفه، چندبار با شمس همکاری می‌کند. این پنهان‌کاری‌ها نیز برای علی اضطراب زیادی را به همراه می‌آورد. او در نهایت موفق می‌شود عطر عین را بسازد و شرکت عطرسازی با او قرارداد می‌بندد.

جزئیات اثر

کارگردان: هادی مقدم‌دوست نویسنده: حسین حسنی نام تهیه کننده: یوسف منصوری نام بازیگران: مصطفی زمانی، هدی زین‌العابدین، کوروش تهامی، همایون ارشادی، حسام محمودی کشور سازنده: ایران کمپانی سازنده: سازمان سینمایی سوره سال تولید: 1401 زمان اثر: 90 دقیقه جوایز و افتخارات: برنده سیمرغ بهترین موسیقی از جشنواره چهل‌ویک فیلم فجر  

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد عطرآلود

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!