• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

شنای پروانه

شنای پروانه

بررسی تخصصی فیلم

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شنای پروانه» فیلمی درام و اجتماعی که موفق شده است سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را در جشنواره فیلم فجر دریافت کند. داستان فیلم درباره پخش شدن فیلم شنای زنی به نام پروانه در فضای مجازی جنجالی را در جنوب شهر به پا می‌کند. هاشم، همسر پروانه که از اراذل محله است به خاطر این آبروریزی دست به قتل همسرش می‌زند و این اتفاق شروع جست‌و‌جو و پیگیری حجت، برادر هاشم، برای پیدا کردن فردی است که این کار را کرده است. این فیلم در سال 1398 تولید شده است و خشونت و ناهنجاری بالایی را به نمایش می‌گذارد.

سال 1398 121 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

هاشم و شاگردانش بعد از دیدن فیلم شنای پروانه به استخر حمله می‌کنند و با قمه تمام وسایل آنجا را خراب می‌کنند. هاشم به خاطر بی‌آبرویی و عصبانیت زیاد از این اتفاق در مسیر برگشت از استخر در ماشین میله آهنی را برمی‌دارد و با چند ضربه به سر پروانه، او را می‌کشد. حجت برای پیدا کردن فردی که او را لو داده است، آدم‌فروش‌‌های محله را در متروکه‌‌ای زندانی می‌کند و برای بیهوش شدن آن‌ها از آمپول‌هایی که مخصوص بیهوشی سگ‌ها است، استفاده می‌کند. در بسیاری از صحنه‌های فیلم اراذل و اوباش محله با قمه‌کشی با همدیگر درگیر می‌شوند و از الفاظ رکیک استفاده می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تمامی صحنه‌های درگیری و زد و خورد بین اراذل و اوباش همراه با فریاد و صدا‌های بلند و وحشتناکی است که بیننده را دچار استرس و اضطراب می‌کند. زمانی که حجت، هاشم و پروانه در ماشین هستند؛ هاشم به طور ناگهانی میله‌ای را برمی‌دارد و با خشونت به سر پروانه ضربه می‌زند که به خاطر خشونت بالای صحنه و موسیقی که پخش می‌شود بیننده را شوکه می‌کند و میزان ترس و دلهره را در او افزایش می‌دهد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

هاشم کارگاه تولیدی مشروب دارد و در آنجا آب الکل را در شیشه‌های مشروب می‌ریزند و می‌فروشند. شخصیت‌های فیلم از جمله حجت مدام سیگار می‌کشند. در صحنه‌ای حجت به قمارخانه‌ای می‌رود تا فردی که فیلم را پخش کرده است پیدا کند. مصیب برای انتقام گرفتن از هاشم زنی را مجبور می‌کند تا زمانی که پروانه در استخر است از او فیلم بگیرد و آن را در فضای مجازی پخش کند. حجت هم بعد از اینکه متوجه می‌شود مصیب این کار را کرده است، برای انتقام گرفتن از او سه کیلو مواد مخدر می‌خرد و در خانه مصیب می‌گذارد تا با لو دادن او، مصیب محکوم به اعدام شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

«سرنوشت هرکسی دست خودش است.» فیلم با گفتن این جمله تمام می‌شود و ببیننده متوجه می‌شود که اتفاقاتی که برای شخصیت‌های فیلم از جمله هاشم و مصیب افتاده است، تقصیر خودشان بوده و نتیجه قدرت‌طلبی آن‌هاست. هاشم برای ریاست اراذل و اوباش محله دست به هر کاری می‌زند و آن‌ها را تحقیر می‌کند. مصیب هم برای انتقام از هاشم و ریاست محله فیلم پروانه، همسر هاشم، را پخش می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

حجت با وجود اینکه در محله‌ سطح پایینی زندگی کرده است و دایی و برادر بزرگ او، هاشم، از اراذل و اوباش مطرح محله هستند اما هیچ وقت پیرو آن‌ها نبوده است و زندگی آرام و ساده انتخاب می‌کند. حجت علاقه زیادی به خانواده‌اش دارد و برای آزادی برادرش تلاش بسیاری می‌کند و به دنبال پخش‌کننده فیلم پروانه می‌گردد اما در نهایت متوجه می‌شود که زندان رفتنش هم به خاطر هاشم بوده است و او مواد را در ماشینش جاسازی کرده است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

 فیلم درباره زندگی و فرهنگ قشری از جامعه است که در جنوب شهر زندگی می‌کنند و با اعمال خشونت و زورگویی بر دیگران حمکرانی می‌کنند. اراذل و اوباشی که سرگرمی جز نوشیدن مشروبات الکلی، قمار و درگیری با رقبایشان ندارند. هاشم که یکی از معروف‌ترین اراذل محله است که با تولید مشروب‌های تقلبی و نامرغوب درآمدزایی می‌کند و برای جذب قدرت بیشتر و ریاست بر دیگران آن‌ها را تحقیر می‌کند اما در نهایت خودش هم نتیجه کارهایش را می‌بیند و مصیب که بهترین رفیق او بود با پخش کردن فیلم پروانه، همسر هاشم، آبروی او را می‌برد. خوب است که بعد از تماشای فیلم با فرزندتان درباره این معضل اجتماعی و وجود افرادی که با خشونت و زورگویی بر دیگران ریاست می‌کنند صحبت کنید.

خلاصه: فیلم به خاطر نمایش درگیری و خشونت بالا بین شخصیت‌ها و ناهنجاری‌هایی از جمله؛ مصرف مواد مخدر، نوشیدن و فروش مشروبات الکلی مناسب رده سنی بالای 15 سال است.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

حجت چه تفاوتی با برادرش، هاشم دارد؟

چرا حجت از هاشم و دایی‌اش الگوبرداری نکرد؟

شخصیت هاشم چه ویژگی‌هایی داشت؟

چرا مصیب از هاشم انتقام گرفت؟ چرا حجت درباره مصیب به خانواده‌اش چیزی نگفت؟

چه احساسی نسبت به افرادی مانند هاشم و مصیب داری؟ بنظرت پلیس در این محله چه جایگاهی دارد؟

چرا حجت برای پیدا کردن کسی که فیلم را پخش کرد، از پلیس کمک نگرفت؟

بنظرت عاقبت اراذل و اوباشی مثل هاشم چه می‌شود؟

خلاصه: شخصیت حجت چه ویژگی‌هایی داشت؟

داستان فیلم

پروانه مربی شنا است و فیلم شنای او در استخر، در فضای مجازی پخش می‌شود و حالا‌ هاشم، همسر پروانه، که از اراذل و اوباش جنوب شهر است به استخر می‌رود تا آنجا را بهم بزند و پخش‌کننده فیلم را پیدا کند اما حجت، برادر‌ هاشم، همراه پروانه به دنبال او می‌روند تا جلوی او را بگیرند. در مسیر برگشت از استخر، ‌هاشم که از این بی‌آبرویی عصبی است با آهنی به سمت پروانه حمله می‌کند و او را می‌کشد. بعد از دستگیری ‌هاشم، حجت به دنبال رضایت از پدر پروانه است که با شرط پیدا شدن پخش کننده فیلم مواجهه می‌شود و پدر پروانه به او می‌گوید که تا او را پیدا نکند، رضایت نمی‌دهد. حجت برای پیدا کردن آن نفر با کسانی که ‌هاشم به آن‌ها مشکوک بود صحبت می‌کند تا متوجه بشود که کی فیلم را پخش کرده است اما فردای آن روز، پلیس همه آن‌ها را دستگیر می‌کند و اراذل شهر به خاطر این اتفاق با حجت دشمنی می‌کنند. حجت که حالا بیشتر به این اتفاق مشکوک شده است؛ با جدیت پیگیری می‌کند و متوجه می‌شود که مصیب که بهترین رفیق و دوست ‌هاشم بوده است این کار را کرده است. او بعد از زندانی کردن مصیب در تعمیرگاهش از او اعتراف می‌گیرد اما مصیب به او می‌گوید که‌ هاشم با همه این کار را کرده است تا زیردست او باشند؛ حتی موادی که در ماشین حجت بوده است و باعث شده است که او پنج سال به زندان برود، زیر سر ‌هاشم و مصیب بوده است. حجت بعد از فهمیدن این واقعیت شوکه می‌شود و تصمیم می‌گیرد که نام پخش‌کننده فیلم را به کسی نگوید و به آزادی برادرش کمکی نکند.

جزئیات فیلم

کارگردان: محمد کارت

نویسنده: محمد کارت، حسین امیری دوماری، پدرام پورامیری

نام تهیه کننده:رسول صدرعاملی

نام بازیگران: جواد عزتی، امیر آقایی، طناز طباطبایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، مهدی حسینی‌نیا

نام شخصیت‌ها: هاشم: از معروف‌ترین اراذل و اوباش جنوب شهر که از پخش فیلم شنای همسرش عصبی می‌شود و او را به قتل می‌رساند. پروانه: همسر هاشم که فیلم شنای او در استخر پخش می‌شود. حجت: برادر هاشم، بعد از قتل پروانه توسط هاشم به دنبال پخش‌کننده فیلم می‌گردد تا به آزادی برادرش کمک کند. مصیب: رفیق و هم‌دست هاشم که حجت بعد از جست‌و‌جو‌هایش متوجه می‌شود که او برای انتقام از هاشم فیلم پروانه را پخش کرده است.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه