• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

شلاق

بررسی تخصصی فیلم WHIPLASH

شلاق

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

اندرو با علاقۀ زیادش به موسیقی تمام توان خود را برای موفقیت و پیشرفت به کار می‌بندد. نامزد پنج‌جایزه در هشتاد‌و‌هفتمین دورۀ جوایز اسکار شده و مورد توجه منتقدان و مردم قرار گرفته است. خشونت کلامی مانند تحقیر در فیلم بسیار دیده می‌شود و رفتارهای دوگانۀ معلم موسیقی می‌تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد.

سال 2014 106 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فلچر مربی دوشخصیتی و عصبی است. او زمانی‌که شاگردانش نت‌ها را درست نمی‌نوازند، عصبانی می‌شود، شاگردانش را تحقیر می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که به درد این‌کار نمی‌خورند. او حتی گاهی به آن‌ها توهین می‌کند و زمانی‌که اندرو نمی‌تواند جواب سؤال‌های او را بدهد، به او چند سیلی می‌زند. اندرو زمانی‌که متوجه می‌شود فلچر می‌خواهد او را از گروه بیرون کند، عصبانی می‌شود و با فلچر درگیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

زمانی‌که فلچر به دنبال شاگردی است که سازش را کوک نکرده است، تمام شاگردان استرس دارند و از فلچر می‌ترسند؛ زیرا او فردی عصبی و جدی است. او با اندرو بد‌رفتاری می‌کند و در مواقعی‌که خوب ساز نمی‌زند، فلچر به او سیلی می‌زند، این صحنه باعث ایجاد ترس و دلهره می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فلچر به‌عنوان یک مربی در مواقعی که عصبی است، به دانش‌آموزانش توهین و آن‌ها را تحقیر می‌کند. اندرو هم زمانی‌که از دست فلچر عصبی است، به او توهین می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

سخت‌کوشی و تلاش اندرو برای رسیدن به موفقیت از مهم‌ترین پیام‌هایی است که می‌توان از فیلم دریافت کرد. فلچر یک مربی عصبی است و فکر می‌کند اگر شاگردانش را تحقیر و ناامید کند، باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر ترغیب شوند و تمریناتشان را بیشتر کنند. فلچر زمانی‌که سماجت و تلاش اندرو را می‌بیند، او را حمایت می‌کند تا بتواند بهترین اجرا را برای مسابقه داشته باشد.

جزئیات
الگوی مثبت

آندرو برای کسب موفقیت و قبول‌شدن در مسابقات موسیقی تلاش زیادی می‌کند و طوری تمرین می‌کند که دست‌هایش زخمی می‌شود. او بعد از تحقیر و توهین‌های مربی‌اش نا‌امید نمی‌شود و تمارینش را بیشتر می‌کند. زمانی‌که با تیم فلچر به مسابقه می‌رود برای اینکه بتواند خودش را اثبات کند، طوری اجرا می‌کند که فلچر هم متوجه می‌شود او نوازندۀ موفقی شده است، برای همین اندرو را حمایت می‌کند تا اجرای کاملی داشته باشد. فلچر مربی موسیقی است و روش او در یادگیری موسیقی بسیار جدی است. او فکر می‌کند که اگر شاگردانش را تحقیر کند و از آن‌ها تعریف نکند، باعث می‌شود که خیلی جدی‌تر تمرین کنند تا بتوانند نوازندۀ مشهوری شوند. او زمانی‌که از مدرسه اخراج می‌شود متوجه می‌شود که آندرو از او شکایت کرده است، برای همین در زمان مسابقه از او انتقام می‌گیرد و به گفتۀ او گروهش قطعه‌ای را که آندرو بلد نیست، می‌نوازند؛ اما آندرو طوری اجرا می‌کند که فلچر هم به او کمک می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

آندرو پسر پر‌تلاش و باپشتکاری است. او تمام تلاشش را می‌کند تا بتواند در مسابقات موسیقی برنده و مشهور شود. او در یک سکانس می‌گوید که حاضر است به‌جای زندگی طولانی و بدون هیچ موفقیت و مشهوریتی، زندگی کوتاهی داشته باشد؛ اما زمانی‌که می‌میرد، همه او را بشناسند و دربارۀ او حرف بزنند و از یاد‌ها نرود. او برای رسیدن به یک درامر موفق‌ تمرین‌های زیادی می‌کند. دربارۀ شخصیت آندرو با فرزندتان گفت‌وگو کنید و نظر او را بپرسید.

از پیام‌های فیلم این است که ممکن است تو در یک مدت به‌عنوان بهترین و موفق‌ترین نوازنده در یک گروه باشی؛ اما مدتی بعد یک رقیب دیگر پیدا شود و جایگاهت را بگیرد. برای رسیدن به موفقیت باید به‌صورت مستمر و پی‌در‌پی تلاش کنی و هیچ‌وقت به چیزی که هستی راضی نشوی.

دربارۀ فیلم با فرزندتان گفت‌وگو کنید تا این پیام را به او منتقل کنید. دربارۀ روش تدریس فلچر و استرس و ترسی که در زمان تدریس به شاگردانش منتقل می‌کند، صحبت کنید.

خلاصه: تلاش و کوشش آندرو برای رسیدن به موفقیت می‌تواند الگوی رفتاری مناسبی برای فرزندان شما باشد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید پیام‌هایی را که از فیلم دریافت کرده است، برای شما توضیح دهد.

از فرزندتان بخواهید داستان را تعریف کند و از آن نتیجه‌گیری کند.

دربارۀ شخصیت اندرو و فلچر صحبت کنید.

نظر فرزندتان را دربارۀ روش تدریس فلچر بپرسید. دربارۀ نوع نگاه فلچر به موفقیت، با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

آیا کسب شهرت، به هر‌طریقی و با هر هزینه‌ای، قابل قبول است؟

خلاصه: آیا کسب شهرت، به هر طریقی و با هر هزینه‌ای، قابل قبول است؟

داستان فیلم

 آندرو پسری است که به موسیقی علاقه دارد و به همین‌خاطر در مدرسه‌ای به‌نام شیفر ثبت‌نام می‌کند. او زمانی‌که مشغول تمرین بود، یکی از مربیان معروف و خوب مدرسه به‌نام فلچر او را می‌بیند و عضو بهترین گروه مدرسه می‌شود. فلچر مربی جدی و عصبانی است و شاگردانش را به‌خاطر اینکه خوب نمی‌نوازند، تحقیر می‌کند و این باعث می‌شود شاگردانش در حضور او استرس بگیرند. آندرو هم بعد از چند‌بار تشویق فکر می‌کند فلچر او را تأیید می‌کند و بهترین درامر است؛ اما فلچر به او هم توهین می‌کند برای همین آندرو تصمیم می‌گیرد تمرین‌های زیادی انجام دهد، ازاین‌رو به دختری که به تازگی با او آشنا شده است می‌گوید دیگر نمی‌تواند با او باشد؛ زیرا می‌خواهد تمام وقتش را برای موسیقی بگذارد.

جزئیات فیلم

  1. کارگردان/ مؤلف: Damien Sayre Chazelle‎ / دیمین شزل
  2. نویسنده/ مترجم: Damien Sayre Chazelle‎ / دیمین شزل
  3. نام تهیه‌کننده: Jason Blum/ جیسون بلوم
  4. نام بازیگران: Miles Teller K. Simmons, Melissa Benoist, Paul Reiser, / پل ریسر، جی کی سیمونز، ملیسا بنوئیست، مایلز تلر.
  5. نام شخصیت‌ها: آندرو: پسری که به موسیقی علاقه دارد و برای اینکه در این کار معروف و موفق شود تلاش زیادی می‌کند، فلچر: مربی سخت‌گیر و عصبی است و روش تدریس موسیقی او این است که شاگردانش را تحقیر کند تا کسانی که واقعاً به موسیقی علاقه دارند، تلاش کنند و موفق شوند.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: سونی پیکچرز کلاسیکس
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه