شلاق

بررسی تخصصی فیلم WHIPLASH

شلاق

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

اندرو با علاقۀ زیادش به موسیقی تمام توان خود را برای موفقیت و پیشرفت به کار می‌بندد. نامزد پنج‌جایزه در هشتاد‌و‌هفتمین دورۀ جوایز اسکار شده و مورد توجه منتقدان و مردم قرار گرفته است. خشونت کلامی مانند تحقیر در فیلم بسیار دیده می‌شود و رفتارهای دوگانۀ معلم موسیقی می‌تواند برای مخاطب آزاردهنده باشد.

سال 2014 106 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فلچر مربی دوشخصیتی و عصبی است. او زمانی‌که شاگردانش نت‌ها را درست نمی‌نوازند، عصبانی می‌شود، شاگردانش را تحقیر می‌کند و به آن‌ها می‌گوید که به درد این‌کار نمی‌خورند. او حتی گاهی به آن‌ها توهین می‌کند و زمانی‌که اندرو نمی‌تواند جواب سؤال‌های او را بدهد، به او چند سیلی می‌زند. اندرو زمانی‌که متوجه می‌شود فلچر می‌خواهد او را از گروه بیرون کند، عصبانی می‌شود و با فلچر درگیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

زمانی‌که فلچر به دنبال شاگردی است که سازش را کوک نکرده است، تمام شاگردان استرس دارند و از فلچر می‌ترسند؛ زیرا او فردی عصبی و جدی است. او با اندرو بد‌رفتاری می‌کند و در مواقعی‌که خوب ساز نمی‌زند، فلچر به او سیلی می‌زند، این صحنه باعث ایجاد ترس و دلهره می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فلچر به‌عنوان یک مربی در مواقعی که عصبی است، به دانش‌آموزانش توهین و آن‌ها را تحقیر می‌کند. اندرو هم زمانی‌که از دست فلچر عصبی است، به او توهین می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

سخت‌کوشی و تلاش اندرو برای رسیدن به موفقیت از مهم‌ترین پیام‌هایی است که می‌توان از فیلم دریافت کرد. فلچر یک مربی عصبی است و فکر می‌کند اگر شاگردانش را تحقیر و ناامید کند، باعث می‌شود که آن‌ها بیشتر ترغیب شوند و تمریناتشان را بیشتر کنند. فلچر زمانی‌که سماجت و تلاش اندرو را می‌بیند، او را حمایت می‌کند تا بتواند بهترین اجرا را برای مسابقه داشته باشد.

جزئیات
الگوی مثبت

آندرو برای کسب موفقیت و قبول‌شدن در مسابقات موسیقی تلاش زیادی می‌کند و طوری تمرین می‌کند که دست‌هایش زخمی می‌شود. او بعد از تحقیر و توهین‌های مربی‌اش نا‌امید نمی‌شود و تمارینش را بیشتر می‌کند. زمانی‌که با تیم فلچر به مسابقه می‌رود برای اینکه بتواند خودش را اثبات کند، طوری اجرا می‌کند که فلچر هم متوجه می‌شود او نوازندۀ موفقی شده است، برای همین اندرو را حمایت می‌کند تا اجرای کاملی داشته باشد. فلچر مربی موسیقی است و روش او در یادگیری موسیقی بسیار جدی است. او فکر می‌کند که اگر شاگردانش را تحقیر کند و از آن‌ها تعریف نکند، باعث می‌شود که خیلی جدی‌تر تمرین کنند تا بتوانند نوازندۀ مشهوری شوند. او زمانی‌که از مدرسه اخراج می‌شود متوجه می‌شود که آندرو از او شکایت کرده است، برای همین در زمان مسابقه از او انتقام می‌گیرد و به گفتۀ او گروهش قطعه‌ای را که آندرو بلد نیست، می‌نوازند؛ اما آندرو طوری اجرا می‌کند که فلچر هم به او کمک می‌کند.

ادامه متن

از فرزندتان بخواهید پیام‌هایی را که از فیلم دریافت کرده است، برای شما توضیح دهد.

از فرزندتان بخواهید داستان را تعریف کند و از آن نتیجه‌گیری کند.

دربارۀ شخصیت اندرو و فلچر صحبت کنید.

نظر فرزندتان را دربارۀ روش تدریس فلچر بپرسید. دربارۀ نوع نگاه فلچر به موفقیت، با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

آیا کسب شهرت، به هر‌طریقی و با هر هزینه‌ای، قابل قبول است؟

خلاصه: آیا کسب شهرت، به هر طریقی و با هر هزینه‌ای، قابل قبول است؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه