شزم

بررسی تخصصی فیلم Shazam

شزم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

نوجوانی به نام بیلی بتسون که یتیم است در جستجوی مادرش است.در این زمان خانواده‌ای سرپرستی اش راقبول و اورا به خانه تیمی میبرند و آنجا با فردی فریمن که پسری همسن خودش است آشنا میشود. بعد از مدتی خیلی کوتاه توسط جادوگر بزرگ به غاری رفته و در آنجا قدرت شزم را پیدا میکند. موازی با این ماجرا دکتر سیوانا ابرقدرت های شیطانی را بدست می آورد و ابر شرور داستان لقب میگیرد

سال 2019 132 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این اثر، خشونت در سطح بالایی به چشم میخورد، از نظر شدت، اگرچه خشونت ها عمدتا فانتزی و بدون خون ریزی هستند، اما تعداد بالای صحنه های خشونت آمیز، قابل توجه است. درگیری های فیزیکی و زد و خورد بین شزم و تاد، چند صحنه درگیری بین بیلی و فردی با دو نفر از هم مدرسه ای هایشان، چند صحنه تصادف ماشین با فردی و شزم و نهایتا خشونت های روانی نظیر تحقیر و توهین و سرزنش هایی که در فیلم نسبت به تاد و بیلی انجام میشد، باعث میشود این فیلم، در مجموع فیلمی خشن محسوب شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

حس طردشدگی و تنهایی، در تمام فیلم، همراه تاد و بیلی، دو شخصیت اصلی داستان، هست. همچنین موجودات جادویی که چهره هایی ترسناک نیز دارند، در تمام فیلم، حضوری پررنگ دارند. سقوط و پرتاب شدن از ارتفاع که عمدتا درباره بیلی یا همان شزم، اتفاق می افتد نیز، برای کودکان دلهره آور و ترسناک است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مهم ترین و پررنگ ترین صحنه های ناهنجاری اجتماعی در این فیلم، استفاده از کلمات نامناسب و ناسزا در گفتگو میان شخصیت های اصلی داستان( بیلی، فردی، تاد) است. در یک صحنه، یکی از دو نوجوان قلدر مدرسه، آب دهان خود را از بالای چرخ فلک پایین می اندازد. همچنین چند صحنه از دزدی ناموفق نیز در فیلم به چشم میخورد. شزم نیز در صحنه هایی از فیلم با استفاده از قدرت خود سعی میکند قوانین را زیر پا بگذارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده، در روایت کلان و با محوریت شخصیت اصلی، بیلی به نمایش گذاشته میشود. بیلی، از ابتدای کودکی به دنبال مادرش میگردد، اما در مقابل او، تاد، پدر و برادرش را به قتل میرساند و در یک صحنه، بعد از قنل پدر و برادرش، مانیتور آسانسور شرکت را که از اهمیت خانواده میگوید، نابود میکند. از خودگذشتگی و ایثار نیز در حوادث اصلی داستان، مثل درگیری شزم و سیلویا در شهربازی به چشم میخورد. در همین موقعیت، شجاعت و ایستادن درمقابل زور و همکاری گروهی شزم و دوستانش نیز در داستان وجود دارد. سخت کوشی، پیامی است که هم از طرف تاد و هم از طرف بیلی، به نمایش گذاشته میشود. هر دو، بیشتر تاد، برای رسیدن به هدفشان، تلاشی مستمر و بی وقفه نشان میدهند و به همین علت، این پیام، در روایت کلان اثر، وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بیلی، فردی و مری و دیگر بچه های یتیم خانه، الگوهایی مثبت هستند که اهمیت خانواده، همکاری گروهی، شجاعت، ایستادن در مقابل زور و از خودگذشتگی را نشان میدهند، درمقابل، تاد، شخصیتی قدرت طلب و البته سخت کوش است که برای کسب قدرت جادوگر، از کودکی، علیرغم همه تحقیرها، تلاش کرده است. تاد، بعد از شکست از شزم و خروج نیروهای شیطانی از او، هنوز به دنبال کسب قدرت و نیروهای شیطانی سابق است، تا آنجا که آخر داستان، با موجود شیطانی جدید مواجه میشود و به دنبال پیروی از او میرود.

ادامه متن

آیا موجودات جادویی میتوانند در زندگی انسان ها دخالت کرده و آن را مختل کنند؟

 آیا انتقام و کینه جویی راه درستی برای مقابله با تحقیر شدن است؟

اگر پدر یا برادرمان ما را تحقیر کردند، ما چگونه باید رفتار کنیم؟

آیا تاد رفتار درستی با پدر و برادرش داشت؟

آیا کسی میتواند جای مادر واقعی ما را بگیرد؟ رفتار مادر بیلی با او، تا چه اندازه میتواند واقعیت داشته باشد؟

خلاصه: آیا موجودات جادویی میتوانند در زندگی انسان ها دخالت کرده و آن را مختل کنند؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه