• امروز : 4 مهر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم شاه ریچارد (King Richard)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

227 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم شاه ریچارد، داستان یک قهرمانی خانوادگی جذاب است. این درام خانوادگی، داستان زندگی وینس و سرینا ویلیامز، قهرمانان تنیس جهان را روایت می‌کند. این فیلم جوایز بسیاری را در جشنواره‌های مختلف، به دست آورده است و پیام‌ها و الگوهای مثبت بسیاری دارد. وینس و سرینا الگوهای خوبی برای نوجوانان هستند و ریچارد، نمونه‌ی کامل یک پدر مسئول، آگاه و یک راهنمای خوب است. مهم‌ترین پیام فیلم، شکیبایی، اهمیت خانواده و تلاش خستگی‌ناپذیر برای رسیدن به اهداف است.

ژانر : درام

سال 2021 114 دقیقه جزئیات کامل اثر
2 مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم داستانی پرکشش، جذاب و واقعی دارد. هرکدام از شخصیت‌ها می‌توانند برای بیننده، الهام‌بخش باشند. ریچارد و همسرش الگوی خوبی هستند برای والدینی که نگران آینده‌ی فرزندانشان‌اند. با دیدن مدل رفتاری آن‌ها در خانواده‌، بیشتر از گذشته به نقش و اهمیت تربیت فرزندان در مسیر زندگی و آینده‌شان، پی می‌بریم. خانواده‌ی ریچارد، در محله‌ای زندگی می‌کنند که آسیب‌های اجتماعی بسیاری در بین جوانانش وجود دارد. دزدی، اعتیاد و قاچاق مواد مخدر به امری طبیعی در میانشان، بدل شده است و ریچارد نمی‌خواهد، دخترانش گرفتار این آسیب‌ها شوند. او مسئولانه، تمام زندگی‌اش را وقف آنان می‌کند تا هرکدام به نحوی بتوانند آینده‌ی خوبی را برای خود رقم بزنند. یکی قرار است دکتر شود، یکی وکیل، یکی مهندس و دو دیگر، قهرمان تنیس جهان؛ و این‌ امر نه به اجبار پدر بلکه به خواست خودشان، با کشف استعدادهایشان توسط والدین، راهنمایی و حمایت همه جانبه‌شان صورت می‌گیرد. آیندۀ آن‌ها همانطور رقم می‌خورد که پدر، پیش‌بینی کرده است. ریچارد، به آن‌ها گوشزد می‌کند که باید از کاری که انجام می‌دهند، لذت ببرند و این رمز موفقیت است. شعار زندگی ریچارد این است: شکیبایی، خانواده و تحصیل. او می‌خواهد وینس و سرینا قهرمان باشند اما نه به قیمت باز ماندن از درس و تحصیل. ریچارد بسیار مراقب است تا زودتر از موعد و در زمانی که دخترانش هنوز به بلوغ فکری نرسیده‌اند و در دوران کودکی و نوجوانی به سر می‌برند، وارد دنیای ورزش حرفه‌ای و چالش‌های فراوانی که به همراه دارد، نشوند؛ همچنین او کاری می‌کند که وینس، دختر 14 ساله‌اش، علاوه بر ورزش و تحصیل، به چهار زبان زنده‌ی دنیا مسلط شود و این کار او بسیار ستودنی است. چه بسیار هستند قهرمانان نوجوانی که به دلیل فشار تمرین‌ها، از درس و تحصیل، باز می‌مانند و یا خدای نکرده در دام اعتیاد گرفتار می‌شوند، چرا که آن‌ها، هنوز خیلی جوان هستند و امکان خطا و اشتباه دارند؛ همانطور که در سکانسی از فیلم می‌بینیم که جنیفر کاپریاتی، قهرمان نوجوان تنیس، به دلیل کشف مقداری ماری‌جوآنا در اتاقش، توسط پلیس دستگیر می‌شود.

حمایت ریچارد از خانواده، در یک سکانس بسیار تماشایی و تحسین‌برانگیز است. جایی که وینس از او می‌خواهد اجازه بدهد تا در مسابقات قهرمانی شرکت کند، ریچارد به او می‌گوید که تمام هدفش از این سخت‌گیری‌ها، حمایت از اوست، او ادامه می‌دهد: «یادت باشد تو معرف خودت نیستی تو نماینده‌ی تمام دختربچه‌های سیاه‌پوست دنیا هستی.» برای او مهم است که مردم دنیا بدانند، سیاه‌پوستان هم مانند سفیدپوستان توانایی‌هایی بسیاری دارند و این کار او مبارزه با نژادپرستی است. این فیلم می‌تواند از این منظر هم آموزنده باشد که نژادپرستی تقبیح شده و همه‌ی انسان‌ها با هم برابر هستند. رنگ پوست دلیل برتری هیچکس نیست و این تلاش و توانایی و استعداد است که باعث موفقیت افراد می‌شود.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی زندگی قهرمانان ورزشی با آن‌ها صحبت کنید و بپرسید:

تو به کدام قهرمان علاقه داری؟ آیا می‌دانی تحصیلات او چقدر است؟ می‌دانی پس از پایان دوره‌ی ورزشی، چه می‌کند؟ به نظر تو اصلا یک ورزشکار چه نیازی به تحصیلات دارد؟ چرا باید یک ورزشکار قهرمان، متواضع و فروتن باشد؟ علت علاقه‌ی تو به آن قهرمان ورزشکار چیست؟

ادامه متن

داستان اثر

ریچارد ویلیامز و همسرش، در یکی از محله‌های فقیرنشین آمریکا زندگی می‌کنند و 5 دختر دارند. ریچارد از قبل از تولدِ دخترانش، برنامه‌ی زندگیشان را در یک دفترچه، تدوین کرده و به شدت به آن پایبند است. او باور دارد که وینس و سرینا از برترین استعدادهای تنیس جهان هستند و روزی قهرمانان بزرگی خواهند شد که منبع الهام سایرین هستند. ریچارد برای این مهم، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد. او صبح تا شب با آن‌ها تمرین می‌کند و شب‌ها کار می‌کند. پس از تلاش‌های فراوان و صحبت با مربیان مختلف، بالاخره موفق می‌شود تا برای وینس یک مربی پیدا کند که رایگان به او آموزش دهد. کوهن که اولین مربی آن‌هاست، پیشنهاد می‌دهد که وینس، برای شروع و شناخته شدن توسط مربیان دیگر و مردم، در مسابقات نوجوانان شرکت کند. ریچارد می‌پذیرد و وینس برنده‌ی مسابقات نوجوانان می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود ریچارد، قرارداد خوبی با ریک مِیسی ‌ببندد. طبق قرارداد، مِیسی می‌پذیرد که علاوه بر سرمایه‌گذاری بر روی وینس و سرینا، سایر اعضای خانواده را نیز از نظر مالی و محل اسکان، تامین کند. این قرارداد، نقطه‌ی عطفی در زندگی خانواده ویلیامز است که با هوش و درایت ریچارد محقق می‌شود. پس از دو سال، زندگی و تمرین در فلوریدا، بالاخره وینس وارد مسابقات حرفه‌ای می‌شود و با شکست حریفان و نمایش یک بازی فوق‌العاده، موفق می‌شود، در حالی که تنها 15 سال دارد، با ریبوک (Reebok) قراردادی به ارزش 12 میلیون دلار ببندد و آرزوهای خود، پدر و خانواده را محقق سازد.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Reinaldo Marcus Green

نویسنده/ مترجم: Zach Baylin

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد شاه ریچارد

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!