• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سگ را بجنبان

سگ را بجنبان

بررسی تخصصی فیلم Wag The Dog

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلمی مهم ‌در ژانر درام با موضوعی کارزار سیاسی امریکا. معیارهای خشونت و ترس و ناهنجاری کمی‌ در این فیلم مشاهده می‌شود؛ ولی موضوع داستان فیلم مناسب افراد بالای 17 سال است.

سال 1997 97 جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت آمیز کمی ‌به نسبت کل فیلم مشاهده می‌شود. تنها در برخی صحنه‌ها مشاجره مشاور رئیس جمهور با کارگردان و عصبانیت شومن روانی از مشاور رئیس جمهور و صدای جیغ زن مغازه دار و شلیک مرد مغازه دار به شومن را می‌بینیم که این صحنه‌ی شلیک نیز به طور واضح نمایش داده نمی‌شود. موضوعاتی مانند تجاوز رئیس جمهور به دختر پیشاهنگ با تجاوز شومن به یک راهبه و قتل شومن تنها در فیلم مطرح می‌شود و صحنه‌ی نمایشی از آن دیده نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تنها در یک صحنه از فیلم صحنه ترسیدن زن مغازه‌دار از شومن روانی را می‌بینیم که بسیار گذرا و کوتاه است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

علاوه بر موضوع اصلی فیلم که به فریب افکار عمومی ‌و دروغ پردازی رسانه ای توسط شخصیت‌های اصلی اشاره دارد، در دو صحنه از فیلم شاهد برهنگی بازیگران فرعی فیلم هستیم که این صحنه‌ها نیز بسیار گذراست و در نسخه‌های سانسور شده و مورد تایید سایت وجود ندارند. صحنه‌ی برهنگی مرد و رفتن در کنار همسر در رختخواب و صحنه‌های نگاه کردن شومن به پاهای برهنه‌ی زن مغازه‌دار. همچنین نمایش سیگار کشیدن مشاور رئیس جمهور و بدزبانی تهیه‌کننده نیز از جمله موارد ناهنجاری دراین فیلم است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام کلی فیلم نمایش کارزار سیاسی در آمریکا برای رسیدن به هدف و مقاصد سیاسی است. جایی که رئیس جمهور برای منحرف کردن اذهان عمومی‌ از خبر تجاوز به دختری پیشاهنگ به یکی از مشاورانش دستور می‌دهد تا کاری انجام دهد. مشاور رئیس جمهور نیز سعی می‌کند طراحی یک نقشه‌ی دروغین افکار عمومی‌ را به سمت جنگی ساختگی هدایت کند. این کار با تطمیع و فریب و به کارگیری افراد مختلف صورت می‌گیرد. این مشاور حتی کارگردانی را که قصد لودادن ماجرا دارد نیز از بین می‌برد تا مانعی برای رسیدن به هدف نداشته باشد. نمایش فضای مملو از دروغ و فریب که تشخیص خبر راست از دروغ را بسیار مشکل می‌کند. در این فیلم نقش سیاسیون در گمراهی و سواستفاده از احساسات مردم را برای رسیدن به قدرت را به خوبی به نمایش می‌گذارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های داستان سعی دارند با تمام توان برای سرپوش گذاشتن بر رسوایی اخلاقی رئیس جمهور تلاش کنند. آنها یک تیم حرفه‌ای فیلم‌سازی را گرد هم می‌آوردند تا با داستان‌پردازی دروغین، افکار عمومی‌ را از این موضوع منحرف کنند. آنها به دنبال هدفی سیاسی تمام تلاش خود را برای حفظ محبوبیت رئیس جمهور انجام می‌دهند. آنها در بین راه به مشکلاتی برمی‌خورند که تمام تلاش آنها را زیر سوال می‌برد اما با این حال به دنبال راه حلی جدید می‌گردند. این افراد اگرچه هدفی منفی را در پی می‌گیرند اما همکاری، همفکری و سعی برای به نتیجه رسیدن را در صحنه‌های مختلف را نمایش می‌دهند. تهیه کننده که فردی مغرور و به دنبال شهرت است به این امید که بتواند خود را مطرح کند این کار را انجا می‌دهد. مشاور رئیس جمهور اما برای رسیدن به هدف تهیه کننده را نیز از سر راه برمی‌دارد. شخصیت‌ها در کارشان بسیار حرفهای عمل می‌کنند و ممکن است مخاطب تحت تاثیر جذابیت کارهای آنها قرار بگیردY از این رو والدین باید مراقب تاثیرپذیری و تقلیدپذیری فرزند خود باشند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

پیام کلی فیلم نمایش کارزار سیاسی در آمریکا برای رسیدن به هدف و مقاصد سیاسی است و این موضوع را نسبتا به‌خوبی به تصویر کشیده.  در این فیلم صحنه‌ی چند مورد کوتاه برهنگی مشاهده مشاهده می‌شود. موضوعاتی مانند تجاوز رئیس جمهور به یک دختر پیشاهنگ و تجاوز شومن به یک راهبه و همچنین قتل شومن به وضح نمایش داده نمی‌شود ولی در فیلم مطرح می‌شود و خانواده‌هایی که نسبت به این موضوعات حساس هستند باید نسبت به آن دقت لازم راداشته باشند. همچنین شخصیت‌های اصلی از الفاظ زشت و فحش نیز در هنگام عصبانیت استفاده می‌کنند. این فیلم با موضوع تقلب و فریب سیاسی، مناسب رده‌ی سنی بالای هفده سال است و اگر مخاطب کوچکتری به دیدن این فیلم نشست لازم است در کنار والدین به تماشای آن بپردازد. شخصیت‌های اصلی داستان برای فریب افکار عمومی ‌دست به کارهای زیادی می‌زنند و برای پیروزی در این کار احساس غرور و شادی دارند. این صحنه‌ها ممکن است برای کودک ایجاد حس مثبت و تقلیدپذیری را دربرداشته باشد. از این رو لازم است والدین درباره ماهیت کار این افراد با فرزند خود صحبت کنند.

خلاصه:  صحنه‌های کوتاه برهنگی در فیلم مشاهده می‌شود، شخصیت‌ها از الفاظ نامناسب استفاده می‌کنند، موضوع فیلم مناسب افراد بالای هفده سال است. صحبت با فرزندان درباره ماهیت کار شخصیت‌های اصلی برای تقلید نکردن از شخصیت‌های اصلی.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

شرح داستان کلی را از فرزند خود بخواهید، از او بپرسید مشاور رئیس جمهور چگونه توانست از رسانه‌ها برای سرپوش گذاشتن بر تجاوز رئیس جمهور استفاده کند؟ با این سوال می‌توانید واقعیت‌هایی را دریاره اخبار و رسانه‌ها با فرزند خود درمیان بگذارید از فرزند خود بپرسید چرا مردم به راحتی خبر تجاوز رئیس جمهور را فراموش کردند و علاقه‌شان نسبت به او بیشتر شد؟ با این سوال می‌توانید از فضای بمباران اطلاعاتی و انفجار اطلاعات که باعث کوتاه شدن حافظه مردم شده است صحبت کنید.

خلاصه:   گفتگو درباره داستان کلی فیلم، بیان قدرت رسانه‌ها در فریب افکار عمومی ‌و تغییر نظر مردم، بیان فضای بمباران اطلاعاتی و انفجار اطلاعات در عصر حاضر که منجر به کوتاه شدن حافظه مردم شده است.

داستان فیلم

فیلم «سگ را بجنبان» روایت گروهی از دستیاران کاخ سفید است که یازده روز مانده به انتخابات برای بالا بردن محبوبیت رئیس جمهور که شایعه‌ی تجاوز به یک دختر کار آموز آبروی او را به مخاطره انداخته تلاش می‌کنند. «رابرت دنیرو» مسئول این گروه است و برای انحراف افکار عمومی‌ نقشه‌ای می‌کشد تا این رسوایی را پنهان نماید.

جزئیات فیلم

نام اثر: Wag The Dog/ سگ را بجنبان

قالب اثر: فیلم

ژانر اثر: درام

کارگردان/ مولف: Barry Levinson/ بری لوینسون

نویسنده/ مترجم: Larry Beinhart, Hilary Henkin/ لری بینهارت، هیلاری هنکین

نام تهیه کننده: Michael De Luca, Robert De Niro/ میکائیل دلوکا، رابرت دنیرو

نام بازیگران: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Anne Heche, Woody Harrelson, Denis Leary, Willie Nelson,/ داستین‌هافمن، رابرت دنیرو، آنه هش، وودی‌هارلسون، دنیس لری، ویلی نلسون،

نام شخصیت‌ها: کونراد برن: یکی از مشاورین رئیس جمهور که برای سرپوش گذاشتن بر رسوایی اخلاقی رئیس جمهور مامور به انجام عملیات‌های روانی و رسانه ای می‌شود. استنلی موتس: از تهیه کنندگان‌ هالیوود که برای ساخت سناریو و صحنه‌های جنگ دروغین با مشاور رئیس جمهور همکاری می‌کند. وینفرد آمس: یکی از مشاورین رئیس جمهور که برای هماهنگی در سرپوش گذاشتن بر رسوایی اخلاقی رئیس جمهور ماموریت دارد. ویلیام شومن: یک مجرم روانی که برای بازی کردن نقش یک سرباز استخدام می‌شود. فد کینگ: مشاور کارگردان که برای ساخت سناریو تبلیغاتی برای جنگ دروغین تلاش می‌کند. جانی دن: آهنگ‌سازی که برای کمک به تهیه‌کننده آماده می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Baltimore Pictures, TriBeCa Productions/ شرکت بالتیمور پیکچرز، شرکت تریبکا پروداکشنز

سال تولید: 1997/1376

زمان اثر: 97 دقیقه

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه