• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

سرزمین آواره‌ ها

سرزمین آواره‌ ها

بررسی تخصصی فیلم Nomadland

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  فیلم سرزمین آواره‌ها به نمایش زندگی افرادی می‌پردازد که به دلیل مشکلات اقتصادی آمریکا، زندگی گذشته خود را از دست داده‌اند. آواره‌هایی که ماشین آن‌ها محل سکونتشان است. شخصیت اصلی فیلم با مشکلات اقتصادی دسته و پنجه نرم می‌کند. علاوه‌براین، هنوز با مرگ همسرش کنار نیامده است. صحنه‌های خشونت‌آمیز و ترسناکی در این فیلم نیست اما زمینه مایوس و ناامیدکننده و زندگی سخت آواره‌ها می‌تواند برای مخاطبین کودک تاثیر منفی داشته باشد.

سال 2020 97 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

16 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

این فیلم جوایز اسکار سال 2021 را در عناوین بهترین کارگردانی، بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول زن کسب کرده است.
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

برخی صحنه‌ها همچون نمایش خالکوبی و صحبت از انگیزه خودکشی و گفتگوهای ناامیدانه درباره مرگ، فضایی مایوس‌کننده را برای مخاطب ایجاد می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

نمایش افراد بی‌خانمان و آواره‌ای که در چرخه اقتصادی آمریکا دچار مشکلات زیادی شدند. افرادی که توانایی تهیه مسکن ندارند و مجبورند با انجام کارهای فصلی به اندازه خرج روزانه خود کسب درآمد کنند. در این فیلم، یکسال زندگی زنی به نام فرن را نشان می‌دهد که تا قبل از تعطیلی کارخانه، زندگی خوبی با همسرش داشت اما بعد از تعطیلی و مرگ همسرش، نمی‌تواند یاد او را فراموش کند و مجبور به مسافرت می‌شود و برای امرار معاش از هر فرصتی برای کسب درآمد استفاده می‌کند. او نمی‌تواند به درخواست خواهرش در کنار او زندگی کند و تلاش می‌کند در تنهایی به یاد همسرش باشد. حتی درخواست دیوید برای زندگی در کنار آن‌ها را نیز نمی‌پذیرد. نمایش درد و رنج آوارگان در کشوری پیشرفته به نام آمریکا، دشواری‌های زندگی و عدم حمایت قانون از این افراد، تلاش افرادی که زمانی زندگی خوبی داشتند برای زنده ماندن و حفظ عزت نفس خویش از جمله پیام‌هایی است که می‌توان از این فیلم دریافت کرد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

اگرچه فرن سختی‌های زیادی را برای کسب معاش متحمل می‌شود اما سعی می‌کند مستقل بماند و از کسی تقاضایی نداشته باشد. حتی زمانی که مجبور می‌شود از خواهرش پولی قرض بگیرد، به او تاکید می‌کند که حتما آن مبلغ را به او پس خواهد داد. او نمی‌تواند پیشنهاد دیوید را پذیرد چراکه یاد همسر سابقش برای او فراموش شدنی نیست. او می‌تواند در کنار دیوید زندگی راحت‌تری داشته باشد اما سعی می‌کند استقلال خود را حفظ کند. تمام افرادی که مانند فرن آواره شده‌اند در کنار باب ولز که خود نیز آواره است جمع می‌شوند و تلاش می‌کنند در کنار هم اوقات بهتری را سپری کنند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان فیلم درباره زنی است که بعد از تعطیلی کارخانه و مرگ همسرش دچار افسردگی می‌شود و همچنین با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند. او مجبور به زندگی در ماشین می‌شود و برای کسب درآمد به مناطق مختلف سفر می‌کند. او درخواست خواهرش را برای سکونت در خانه او نمی‌پذیرد. همچنین با درخواست دیوید برای زندگی در کنار آن‌ها نیز موافقت نمی‌کند. او سعی می‌کند استقلال خود را حفظ کند و از کسی درخواستی نداشته باشد. حتی به خواهرش تاکید می‌کند که پولی که از او قرض گرفته را حتما به او پس می‌دهد. این فیلم وضعیتی از شهروندان آمریکا را به مخاطب جوان نشان می‌دهد و او را با واقعیت‌های موجود در آن کشور بهتر آشنا می‌کند. زندگی در شرایطی که هیچ حمایتی مناسبی از افراد آواره و محتاج توسط دولت نمی‌شود. آنچه در این کشور در جریان است تنها پول است و اگر کسی نتواند درآمدی کسب کند محکوم به فراموشی و مرگ است. زندگی یکساله فرن بسیار غمگین و ناامیدانه است، لحظات شادی کمی را در فیلم شاهد هستیم و رنج‌های افراد آواره به نمایش گذاشته می‌شود. در برخی صحنه‌ها این افراد از خودکشی و مرگ سخن می‌گویند. در نسخه اصلی فیلم برخی از صحنه‌های رقص و نمایش برهنگی نیز به تصویر کشیده شده است.

خلاصه: نمایش زندگی و دشواری شماری از شهروندان آمریکا، افسردگی و درد و رنج افرادی که دچار مشکلات مالی شده‌اند، فضای یاس و ناامیدی حاکم بر فیلم، صحبت از خودکشی و مرگ در برخی صحنه‌های فیلم

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید چرا فرن حاضر به زندگی در کنار خواهرش نبود؟ با این سوال درباره عزت نفس افرادی که دچار مشکلات مالی می‌شوند صحبت کنید و نحوه صحیح رفتار با آن‌ها را توضیح دهید، از فرزند خود سوال کنید آیا تابه‌حال چنین تصویری از مردم آمریکا مشاهده کرده بود یا خیر؟ با این سوال درباره واقعیت‌های کشورهای دیگر صحیت کنید.

خلاصه: گفتگو درباره عزت نفس و نحوه برخود و کمک به افرادی که دچار مشکلات مالی می‌شوند، گفتگو و صحیت پیرامون واقعیت کشورهای پیشرفته دنیا و مشکلات مردم آن‌ها

داستان فیلم

فرن زنی اهل شهری در نوادا است که زمانی اوضاع خوبی داشته، اما بعد از بسته شدن معدن‌های گچ کنگلومرا اوضاعش عوض می‌شود و شیوه زندگی‌اش هم شکل دیگری به خود می‌گیرد. او مجبور می‌شود در یک ماشین که جای خانه او را دارد زندگی کند. به مناطق مختلف سفر می‌کند و برای کسب درآمد به مکان‌های مختلفی می‌رود. این فیلم سرگذشت افرادی بی‌خانمان را در آمریکا نشان می‌دهد.

جزئیات فیلم

کارگردان/ مولف: Chloe Zhao/ کلوئی ژائو

نویسنده/ مترجم: Chloe Zhao/ کلوئی ژائو

نام تهیه کننده: Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao/فرانسیس مک دورمند ، پیتر اسپیرز ، مولی اشر ، دن جانوی ، کلوئه ژائو

نام بازیگران: Frances McDormand, David Strathairn, Linda May, Charlene Swankie/فرانسیس مک دورمند ، دیوید استراتایرن ، لیندا می ، چارلین سوانکی

نام شخصیت‌ها: فرن: زنی که بعد از تعطیلی کارخانه و فوت همسرش در یک ماشین زندگی می‌کند و به مناطق مختلف برای کار مسافرت می‌کند. لندزی می: پیرزنی بی‌خانمان، دوست و همکار فرن، دیوید: مردی میانسال که مانند فرن در یک ماشین زندگی می‌کند و به فرن علاقه‌مند است. سوانکی: پیرزنی بی‌خانمان که دوست فرن است و در اثر سرطان ریه از دنیا می‌رود.

کمپانی سازنده: Highwayman Films, Hear/Say Productions, Cor Cordium Productions/ شرکت هایویمن فیلمز، شرکت هرسای پروداکشنز، شرکت کرکردیوم پروداکشنز

کشور سازنده: آمریکا

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : مریم فروزان کیا

۵ خرداد ۱۴۰۰

مناسب سن 16+ گزارش نظر
تحلیل فیلم

فیلم رو که دیدم تازه متوجه تناقضی که در دنیای واقعیه خودشون وجود داره با اونی که به نمایشش میگذارن شدم. جدیدا تبلیغات تبدیل ون ، ماشین و ... به مکانی برای زندگی خیلی زیاد شده و به اصطلاح خودشون بهش میگن Vanlife انواع ماشین ها قابلیت تبدیل به محلی رو برای زندگی دارن براشون کابینت میگذارن، جایی برای خواب و ... بیننده ایی مثل ما بخصوص اگر عاشق طبیعت و سفر هم باشه به سرعت جذب چنین سبک زندگی میشه حتی خیلی از بلاگرهای ایرانی در خارج به نمایشگاه هایی میرن و این نوع از ماشین ها رو تبلیغ میکنن در حالیکه در این فیلم دقیقا به افرادی با این سبک زندگی بی خانمان گفته میشه و در فرهنگ اونا جایگاه بدی دارن از واقع گرایی فیلم خوشم اومد اینکه مشکلات این سبک از زندگی رو تا حدودی به نمابش گذاشت. مثلا ورود حشراتی مثل مورچه به ماشین، پنچر شدن وسط ناکجا آباد و نبود امکانات و ... منو به فکر فرو برد. انزوای خانم هم برای من جالب توجه بود انگار تمام دنیای اون در دنیای شوهری خلاصه شده بود که با رفتنش کاملا اون دنیا نلبود شده و هیچ حایگزینی براش نداشت کاراکتر زن حتی تلاشی برای خوب کردن حال خودش نداشت حتی جایی هم که اون مرد به شخصبت زن پیشنهاد زندگی در خانه پسرش رو داد بازهم نپذیرفت و اون محل رو ترک کرد هرچند که موندن در اونجا و خوابیدن روی تخت رو دوست داشت و این فضای غمبار و تنهایی در تمام فیلم کاملا محسوس بود. دوربین و سکانس ها هم برای من کمی حالت سردرگمی داشتن، انگار خود نویسنده و کارگردان هم نتوتسته بودن جمعش کنن و پیامشون رو به مخاطب برسونن ولی بازی بازیگر نقش اول فوق العاده بود خیلی خوب حالش، حالتش رو نشون داده بود این فبلم خوبی بود اما فقط برای یکبار دیدن کافیه به نظر من دلیلی برای دوباره دیدنش نیست

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه