• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

سایه در ابر

سایه در ابر

بررسی تخصصی فیلم shadow in the cloud

author-img

توسط : الهام طالبی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم «سایه در ابر» یکی از جدیدترین آثار اکشن، ترسناک و جنگی آمریکاست که توسط کارگردان نسبتاً تازه‌کاری به نام «روزان لیانگ» ساخته شده است. این فیلم توانست در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو، جایزه‌ی فیلم برگزیده از سوی مردم را دریافت کند. زنی که انگیزه‌ی بالایی داشته باشد یک نیروی ترسناک و غیرقابل‌توقف محسوب می‌شود. این همان موضوع اصلی این فیلم ترسناک و لذّت‌بخش درباره‌ی جنگ جهانی دوم است که در آن خانم «ماد گَرت» به‌عنوان یک زن خلبان قصد دارد با جعل اسناد یک عملیات محرمانه، همراه یک بمب‌افکن B-17 که تمام خدمه‌ی آن مرد هستند با فرزند نوزاد خود که در چمدان گذاشته است فرار کند. این فیلم دارای صحنه­‌های خشونت‌­آمیز و ترسناک و نمایش موجودات ناشناخته‌ای است که قصد دارند چمدان را بگیرند، اما «ماد گرت» با شجاعت تمام برای حفظ جان فرزندش تلاش می‌کند.

سال ۲۰۲۱ 80 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این فیلم، خشونت‌های روانی و فیزیکی زیادی وجود دارد. خشونت‌های روانی مثل تحقیر و توهین خدمه‌ی هواپیما به ماد گرت که در دو صحنه اتفاق افتاد. یکی رودررو و دیگری وقتی داشتند در بی‌سیم صحبت می‌کردند و ماد گرت شنید. خشونت‌های فیزیکی اکثر صحنه‌ی قتل و جنگ و درگیری است. مثل صحنه‌ی درگیری ماد گرت با گرمیلن و پس از آن جنگ هوایی که باعث کشته‌شدن کاپیتان ریوز، سرباز فینچ و گروهبان تاگرت می‌شود. در انتهای فیلم، ماد گرت به‌صورت تن‌به‌تن و بدون اسلحه با یکی از گرملین‌ها مبارزه می‌کند و او را می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترسناک‌ترین صحنه در این فیلم وجود گرملین‌هاست. گرملین‌ها یا شیاطین کوچک موجودات جونده‌ای شبیه خفاش هستند که در افسانه‌ها گفته می‌شود این شیاطین کوچک به موتور هواپیماها آسیب می‌زدند. در ابتدای فیلم یکی از گرملین‌ها به ماد گرت حمله می‌کند که چون حمله‌ی ناگهانی دارد بسیار ترسناک است و بعد از آن در صحنه‌های دیگر فیلم غلبه بر ترس اتفاق می‌افتد و مبارزه با گرملین‌ها صورت می‌گیرد. در صحنه‌ی دیگری یکی از این گرملین‌ها چمدان ماد گرت که فرزندش در آن است را برمی‌دارد و می‌خواهد از هواپیما خارج شود که ماد گرت با او مبارزه کرده و فرزند خود را نجات می‌دهد. موسیقی ترسناک در صحنه‌های ترسناک پخش می‌شود که اضطراب صحنه را دوبرابر می‌کند اما گذراست و غلبه بر ترس اتفاق می‌افتد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

یک زن در عینِ سربازبودن، وظیفه‌ی مادربودن خود را به‌نحواحسن انجام داد و درمقابل تمام توهین‌ها و تحقیر‌ها صبر و حوصله به خرج داد که نشان از عشق و محبت یک مادر به فرزندش است. ازطرف‌دیگر، در این فیلم نقش سربازان ارتش کشور که برای حفاظت از کشور با چه خطرهایی مواجه می‌شوند به‌خوبی آشکار است. افرادی که ناهنجاری یا اشتباهاتی انجام دادند در انتهای داستان پشیمان شده و شجاعت معذرت‌خواهی‌کردن را دارند که این خود یک پیام مثبت است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ماد گرت که یک خلبان زن و نیروی ارتش است در عینِ سربازبودن و خشونت‌های زیاد در برخورد با دشمنان، در جایگاه یک مادر به‌خوبی عشق، مهر و محبت مادرانه نسبت به فرزند خود دارد و با شجاعت زیادی به‌خوبی از فرزندش محافظت کرد. والتر کوئید همسر پنهانی ماد گرت به‌اشتباه خود که ترک‌کردن ماد گرت بود اعتراف و از او معذرت‌خواهی کرد.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «سایه در ابر» داستان یک خلبان زن به نام «ماد گرت» است که در خلال جنگ جهانی دوم به‌بهانه‌ی یک عملیات فوق‌سرّی، با فرزند خود قصد فرار دارد. مأمور گرت نمونه‌ی کامل یک مادر دلسوز و مهربان است که در این پرواز با گرملین­‌ها مواجه می‌شود.

گرملین‌ها جوندگانی شبیه به خفاش هستند که ظاهر وحشتناکی دارند و ممکن است چهره‌ی آن‌ها تا مدّت‌ها در ذهن فرزندتان بماند. مبارزه با این موجودات دارای خشونت زیادی است و باعث شکستگی، خونریزی و حتی مرگ خدمه‌ی هواپیما می‌شود. اما این فیلم پایان خوبی دارد و این مادر قهرمان موفق به نجات فرزند خود می‌شود و در صحنه‌ی آخر فیلم فرزند خود را در آغوش می‌کشد.

خلاصه: چهره‌ی ترسناک گرملین‌ها ممکن است تا مدّت‌ها در ذهن فرزند شما بماند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود مطرح کنید که چه دلایلی باعث به‌وجودآمدن جنگ می‌شود. نقش زنان در جنگ چیست؟ آیا ماد گرت در نقش یک سرباز ارتش، مادر خوبی برای فرزندش خواهد بود؟ آیا رفتار والتر کوئید با ماد گرت و ترک او کار درستی بود؟ ماد گرت به چه روش دیگری می‌توانست فرزند خود را حفظ کند؟ آنتون ویلیامز، کمک‌خلبان هواپیما، پس از کشته‌شدن کاپیتان ویوز چگونه توانست به ترس خود غلبه کند؟

خلاصه: شخصیت ماد گرت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

داستان فیلم

داستان از جایی شروع می‌شود که «ماد گرت» در نقش یک خلبان جنگی زن، در آخرین دقایق پرواز یک هواپیمای جنگی، با جعل یک حکم مأموریت فوق‌محرمانه، وارد هواپیما شده تا یک محموله‌ی فوق‌سرّی را حمل کند.

سربازان این پرواز در وهله‌ی اول از پذیرش این زن مرموز سر باز می‌زنند. اما درنهایت به‌خاطر حکم مأموریتی که در دست داشت مجبور می‌شوند او را بپذیرند. این زن به قسمت کابیین دیده‌بانی رفته و وارد یک اتاقک کوچک می‌شود و محموله‌اش را که نمی‌توانست با خود به کابیین ببرد به گروهبان دوم والتر کوئید سپرد.

ماد گرت از کابین دیده‌بانی، سایه‌­هایی در ابرها دید اما هنگامی که از بی‌سیم گزارش داد مورد تمسخر افراد قرار گرفت. اما حقیقت این بود که گرملین‌ها، موجوداتی افسانه‌ای که شبیه به خفاش هستند، به هواپیما حمله کرده بودند.

یکی از گرملین­‌ها به ماد گرت حمله می‌کند و او مجبور می‌شود با اسلحه به گرملین شلیک کند و خدمه متوجه می‌شوند او مسلّح است و بعد از آن، خدمه‌ی هواپیما به محموله‌ی سرّی شک می‌کنند و در چمدان را باز می‌کنند و متوجه می‌شوند یک نوزاد در آن چمدان است و ماد گرت هویت واقعی‌اش آشکار می‌شود.

هواپیما قصد بازگشت داشت که گرملین­‌ها به داخل هواپیما هم نفوذ می‎‌کنند و درگیری رخ می‌دهد، یکی از گرملین‌­ها چمدان را برداشت و قصد خارج‌شدن از هواپیما را داشت که ماد گرت متوجه او می‌شود. او هم به بیرون هواپیما می‌آید و به گرمیلن شکلیک کرده و چمدان را نجات می‌دهد. در انتهای داستان، تمام خدمه‌ی هواپیما به‌جز ویلیامز، کیل، کوئید و گرت کشته می‌شوند و ویلیامز به کمک گرت هواپیما را فرود می‌آورد و در انتهای داستان هم یکی از گرملین‌ها به آن‌­ها حمله می‌کند که ماد گرت به‌صورت تن‌به‌تن به‌تنهایی با او مبارزه کرده و او را می‌کشد و فرزند خود را در آغوش می‌کشد.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: Roseanne Liang

نویسنده: Max Landis ، Roseanne Liang

نام تهیه کننده: Fred Berger

نام بازیگران: Chloë Grace Moretz Nick Robinson, Beulah Koale,

شخصیت‌ها:

ماد گَرت: زن خلبان و مأمور ارتش که در یک ماموریت فوق‌محرمانه است و تمام تلاش خود را برای حفظ بسته‌ی محرمانه‌ی خود می‌کند.

والتر کوئید: گروهبان دوم ارتش و همسر پنهانی گرت که به او در این عملیات کمک می‌کند.

آنتون ویلیامز: کمک‌خلبان هواپیما که اولین‌بار است در یک جنگ شرکت می‌کند و به کمک گرت می‌تواند هواپیما را به‌سلامت بر زمین بنشاند.

کاپیتان ریوز: خلبان هواپیما که در جنگ هوایی توسط نیروهای دشمن کشته می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Vertical Entertainment

جوایز و افتخارات: در جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم تورنتو، برنده‌ی جایزه‌ی فیلم برگزیده از سوی مردم شده است.

مخاطب اثر: جوانان

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد