• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی فیلم سال گربه (Year Of The Cat)

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

7869 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +

فیلم «سال گربه» اثری کمدی، درباره زندگی پسری بد قدم به نام جهانگیر است که حضورش در هرجایی می‌تواند برای دیگران خطر جانی داشته باشد، مخصوصا در سال گربه! این فیلم کمدی، با تکیه بر ناهنجاری‎هایی مثل مصرف موادمخدر و فروش آن یا حرکات اروتیک و الفاظ نابه‌هنجار، سعی در خنداندن مخاطب دارد و به همین دلیل، تماشای آن برای جمع خانوادگی و گروه سنی کمتر از 15 سال توصیه نمی‌شود.

ژانر : کمدی

سال 1402 104 دقیقه جزئیات کامل اثر
6 مناسب خانواده 6 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 15 سال؟

فیلم «سال گربه» مضمون ارزشمندی ندارد و علاوه بر آن، با ناهنجاری‌ها، مواد مخدر، سیگار و ... نمایش‌دهنده مسائل غیر اخلاقی و سبک زندگی نادرستی نیز هست. تماشای چنین اثری، بیشتر از فایده، ضرر دارد و مناسب خانواده یا گروه سنی کمتر از 15 سال نیست.

نقش ما چیست؟

فیلم‌های ضدارزش و نابه‌هنجاری مثل سال گربه، با هدف فروش در گیشه ساخته می‌شوند و هدف دیگری در تولید ندارند. این قبیل آثار، ارزش تماشا نداشته و بهتر است در سبد مصرفی خانواده قرار نگیرند. ترویج بی‌اخلاقی، سبک زندگی ناسالم، مصرف مواد مخدرهای گوناگون و شغل‌های خلاف، گوشه‌ای از مضامین این فیلم‌هاست. در فیلم «سال گربه» ما با پیام منفی تاثیر سال تولد بر زندگی، که در واقع نوعی خرافات است، مواجهیم. این باور غلط برای خیلی از افراد وجود دارد که متولدین یک سال یا ماه خاص، ویژگی اخلاقی خوب یا بدی را دارند که اجتناب ناپذیر است. این تفکر اشتباه است و در جایگاه والد، نباید اجازه بدهیم که بر نگرش نوجوانمان سایه بیافکند و عملکرد او را تحت الشعاع قرار بدهد.

داستان اثر

شخصیت‌ها:

جهانگیر: جهانگیر غزنوی، در سال گربه به دنیا آمده‌است و این اتفاق، باعث شده تا او لقب جان‌گیر بگیرد. جهانگیر مانند گربه‌ها، هفت جان دارد و در موقعیت‌های مختلف، جان دیگران را به خطر می‌اندازد و خودش جان سالم به در می‌برد.

میشا: همسر ایرانی-هندی جهانگیر.

داستان اثر:

جهانگیر در سال گربه به دنیا آمده و در همان بدو تولد، خسارت‌های جانی برای اطرافیان خود داشته است. او در سال‌هایی که سال گربه باشند، بیشترین خراب‌کاری را دارد و این خراب‌کاری‌ها، منجر به فوت اطرافیان‌اش می‌شود. جهانگیر در شغل‌های زیادی ورود می‌کند و سعی می‌کند زندگی‌اش را تغییر دهد اما به محض فرا رسیدن سال گربه، همه‌چیز تغییر می‌کند. او با همسر دورگه هندی-ایرانی‌اش، میشا، زندگی می‌کند و به خاطر سابقه‌اش در کشتن افراد مختلف، که صرفا به خاطر حضور او، جان باخته‌اند، به برنامه رضا رشیدپور دعوت می‌شود. با حضور در برنامه، رشیدپور نیز جان خود را از دست می‌دهد و جهانگیر بدنام می‌شود. تا جایی که مجبور به ترک خانه و محله خود می‌شود. با دورشدن از افرادی که جهانگیر را می‌شناسند، او زندگی بهتری را تجربه می‌کند ولی باز هم دورشدن از جهانگیر در سال‌های گربه، یک هشدار بشر دوستانه است!

جزئیات اثر

کارگردان:مصطفی تقی‌زاده نویسنده:مصطفی تقی‌زاده تهیه‌کننده:سعید خانی بازیگران:سارا بهرامی-بهرام افشاری- هومن برق‌نورد کشور سازنده:ایران شرکت سازنده: مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سال گربه

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!