• امروز : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

زیر نظر

بررسی تخصصی فیلم

زیر نظر

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«زیر نظر» فیلمی در ژانر کمدی است. امید، دوست محسن، در زمانی‌که مهشید (همسر محسن) سفر است، به خانه­شان می­رود و بعد از مصرف مواد، مبلی را که مهشید به آن علاقه‌ی خاصی دارد، سوراخ می­کند. محسن هم که می­داند مهشید نسبت به رابطه‌ی محسن و امید حساس است در تلاش است تا این مشکل را حل کند.

سال ۱۳۹۷ 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

محسن برای پیداکردن هارد دوربین¬های ساختمان و ازبین‌بردن آن با نظر، سرایدار ساختمان و دوستش درگیر می‌شود و در این درگیری محسن به‌طور ناگهانی ضربه‌ای به سر نظر می‌زند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بعد از اینکه امید به‌خاطر استعمال مواد، مبل را سوراخ می¬کند، با محسن به‌دنبال راه‌هایی برای پوشاندن آن و پنهان‌کاری از مهشید، همسر محسن، هستند. آن‌ها برای اینکه سوراخ‌شدن مبل را توجیح کنند، به دنبال «ایرج»، مرد همسایه، می‌روند و او را به مصرف از مواد ترغیب می‌کنند. از ناهنجاری‌های دیگر فیلم، پارتی‌گرفتنِ «آیدین»، همسایه محسن و بدزبانی شخصیت‌ها در برخی صحنه‌هاست.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «زیر نظر» فیلمی کمدی است که در کنار داستان طنز، شوخی­ها و اشارات جنسی در مکالمه و ناهنجاری­های اجتماعی مانند استعمال مواد و پنهان‌کاری را به نمایش می­گذارد. لازم است درباره‌ی تأثیر نمایش این ناهنجاری­ها در قالب طنز روی فرزندتان توجه کنید و درباره‌ی پیام‌های مخرب فیلم با او گفت‌وگو کنید.

خلاصه: درباره‌ی ناهنجاری­های فیلم با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا پنهان‌کاری محسن از مهشید کار درستی است؟

نظرت درباره‌ی ایده‌ی امید برای استفاده از ایرج (مرد همسایه) برای توجیح سوراخ‌شدنِ مبل چیست؟

نتیجه‌ی پنهان‌کاری چیست؟

چه نمونه‌های بهتری از فیلم طنز سراغ داری؟

بهترین فیلم‌های طنزی که تاکنون دیده‌ای، چه ویژگی‌هایی داشته‌اند؟ این فیلم می‌تواند جزء آن‌ها باشد؟ چرا؟

خلاصه: نتیجه پنهان‌کاری چیست؟

داستان فیلم

 «محسن» و «امید» دو دوست قدیمی هستند که هرچندوقت یک‌بار به‌صورت تفننی از مواد مخدر استفاده می­کنند. زمانی‌که «مهشید»، همسر محسن، چند روزی به سفر می­رود، امید به خانه‌ی محسن می­آید و بر اثر استفاده از مواد، مبل جدیدی را که مهشید و محسن به‌تازگی خریده‌اند، سوراخ می­کند. محسن که به حساسیت مهشید نسبت به رابطه‌ی او با امید باخبر است، تلاش می­کند تا زمان برگشت همسرش، سوراخ مبل را پنهان کند و از سرایدار ساختمان و زن همسایه، «گیتی»، کمک می­گیرد. گیتی که به‌تازگی طلاق گرفته است، یک مزون دارد و مردان همسایه همیشه توجه خاصی به او دارند. در همان شبِ بازگشت مهشید از سفر، زمانی‌که محسن درگیر پنهان‌کردن سوراخ مبل است، پلیس به ساختمان می­آید و متوجه می­شود همسایه بالایی خانه‌ی محسن که زن میانسالی است، چندروز است فوت کرده است. محسن که آخرین نفری بوده که برای تعمیر پکیج به آن خانه رفته است، به‌دنبال «نظر»، سرایدار ساختمان، است تا هارد دوربین­های ساختمان را از بین ببرد و ماجرای سوراخ‌شدنِ مبل را فراموش می­کند. محسن درنهایت متوجه می­شود خود مهشید به‌خاطر دودکردن اسفند، مبل را سوراخ کرده است.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان / مؤلف: مجید صالحی

نویسنده / مترجم: ابوالفضل کاهانی

نام تهیه‌کننده: محمد شایسته

نام بازیگران: رضا عطاران، امیر جعفری، آزاده صمدی، مهران احمدی، سروش جمشیدی

نام شخصیت‌ها:

امید: دوست محسن است. او در زمانی‌که مهشید (همسر محسن) سفر است، به خانه­شان می­رود و بعد از مصرف مواد، مبلی را که مهشید به آن علاقه خاصی دارد سوراخ می­کند،

محسن: او بعد از سوراخ‌کردن مبل توسط امید، تلاش می­کند سوراخ را بپوشاند تا همسرش متوجه چیزی نشود، گیتی: یکی از همسایگان محسن است که مزون دارد و به‌تازگی طلاق گرفته است. ازاین‌رو مردان ساختمان توجه خاصی به او دارند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه