• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

زیر صفر

زیر صفر

بررسی تخصصی فیلم 2021 Below Zero (Spanish: Bajocero)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

18 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلمی جنایی محصول سال 2021 اسپانیا که از نتفلیکس پخش شده است. این فیلم درباره‌ی حمله به یک ماشین حمل زندانیان است. انواع خشونت و دلهره در این فیلم وجود دارد و بدزبانی و سیگارکشیدن در آن دیده می‌شود. صحنه‌های برهنگی، مسائل اخلاقی و نوشیدن الکل در آن وجود ندارد، اما درباره‌ی آن‌ها صحبت می‌شود. البته ممکن است در نسخه‌ی اصلاح‌نشده برهنگی کامل مردان وجود داشته باشد.

سال ۲۰۲۱ 106دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

فیلم پر است از لحظات درگیری میان افراد، مخصوصاً پلیس با زندانیان. معمولاً این درگیری‌ها منجر به زخمی‌شدن می‌شود. در صحنه‌ای یکی از زندانیان با کپسول آتش‌نشانی فرد دیگری را می‌کشد که این صحنه کامل نشان داده می‌شود. دو پلیس تیر می‌خورند و زخم آن‌ها نشان داده می‌شود. در صحنه‌ای پلیس با شلیک به دست زندانی از او اطلاعات می‌گیرد که دست او کاملاً قطع می‌شود. ماشین به آتش کشیده می‌شود و یکی از زندانیان در آتش می‌سوزد. یک پلیس در حین تعقیب‌وگریز کشته می‌شود و یک زندانی مرگ دردناکی دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در ابتدای فیلم، رابطه‌ی پرتنش زندانی‌ها و پلیس را می‌بینیم که تا حدّی دلهره‌آور است. درادامه، آتش‌سوزی در سلول زندانیان، تعقیب‌وگریز ماشین حمل زندانی، غرق‌شدن ماشین حمل زندانی در آب و تلاش زندانیان برای نجات. احساس تعلیق نیز در سراسر فیلم وجود دارد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌ای از فیلم پلیس‌ها درحال بازرسی زندانیان هستند و از آن‌ها می‌خواهند که کاملاً لباس‌هایشان را دربیاورند. بی‌ادبی و بدزبانی هم در فیلم وجود دارد. از تجاوز و نوشیدن الکل صحبت می‌شود، ولی این کار نتیجه‌ی بسیار بدی به دنبال داشته است.

جزئیات
پیام مثبت

نانو به دختر میگل تجاوز کرده و او را به‌طرز وحشیانه‌ای کشته است و در انتهای فیلم تقریباً به سزای عملش می‌رسد. همچنین کسی که به خواهر یک زندانی دیگر تجاوز کرده کشته شده، ولی برادری که متجاوز را کشته درنهایت آزاد می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

مارتین که افسر پلیس است می‌تواند در بسیاری از موارد اوضاع را تا حدّی کنترل کند

آنچه لازم است والدین بدانند

«زیر صفر» یک فیلم جنایی است که خشونت آزاردهنده توأم با خونریزی دارد و ناهنجاری هم در آن به چشم می‌خورد. اما این فیلم روایتی از زندگی در یک کشور دیگر و فرهنگ آن را به ما نشان می‌دهد که می‌تواند موضوع خوبی برای گفت‌وگو باشد. مثل اینکه رواج ناهنجاری اجتماعی، روابط آزاد و نوشیدن الکل موجب چه معضلاتی شده است.

خلاصه: یک فیلم جنایی با خشونت زیاد و آزاردهنده

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود مطرح کنید که دو زندانی به‌علّتی مرتبط با تجاوز دستگیر شده‌اند. آیا می‌توان نتیجه گرفت که مشکلات اخلاقی در اسپانیا به‌صورت جدّی رواج دارد؟ علّت آن چیست؟

درباره جنبش #می_تو چیزی می‌دانید؟ نظر فرزند خود را درباره‌ی نقش اعتقادات مذهبی در جلوگیری از چنین اتفاقاتی جویا شوید.

در این فیلم، درباره‌ی دختر 13ساله‌ای صحبت می‌شود که به یک جشن رفته، الکل نوشیده، مورد تجاوز قرار گرفته و کشته شده است. در جنبش #می_تو نیز بسیاری از قربانیان روایتی شبیه به این دارند، به نظر شما آن دختر 13ساله و والدینش برای مواظبت از او چه کاری باید انجام می‌دانند.

شلیک مارتین در انتهای فیلم به دست نانو درست بود یا نه؟ قانونی بود یا نه؟ اخلاقی بود یا نه؟ چه معیاری برای این‌ها داریم؟

داستان فیلم

یک مأمور پلیس برای اولین‌بار وظیفه‌ی انتقال زندانیان را برعهده می‌گیرد. در حین انتقال، ماشین حمل زندانیان مورد حمله قرار گرفته؛ متوقف می‌شود و به آن شلیک می‌شود و دو افسر پلیس زخمی می‌شوند.

در این حین زندانیان موفق می‌شوند درِ سلول‌های خود را باز کنند. پلیس زخمی سعی می‌کند این فضا را مدیریت کند، اما شخص حمله‌کننده یک درخواست دارد. او یکی از زندانیان به نام نانو را زنده می‌خواهد.

نانو تنهاکلید خروج از ماشین را می‌خورد تا راهی برای تحویل‌دادنش وجود نداشته باشد. درادامه، میگل شخصی که به ماشین حمله کرده، آن را ربوده و روی یک دریاچه یخ‌زده می‌برد و آن را غرق می‌کند، اما یک پلیس و دونفر از زندانیان می‌توانند خود را نجات دهند. میگل همچنان به دنبال نانو است و در این قسمت می‌فهمیم که نانو به‌طرز وحشیانه‌ای به دختر میگل تجاوز کرده و او را به قتل رسانده است.

جزئیات فیلم

کارگردان: لوئیس کولیز  Lluís Quílez 

نویسنده: فرناندو ناوارو، لوئیس کولینز Fernando Navarro,Lluís Quílez

تهیه‌کننده: مورنا فیلمز Morena Films

بازیگران:  Javier GutiérrezKarra ElejaldeLuis Callejoand Patrick Criado

شخصیت‌ها:

مارتین: افسر پلیسی که مسئول حمل‌ونقل زندانیان و نقش اصلی فیلم است.

رامیس: فردی که به‌خاطر دزدی به زندان افتاده، در ماشین انتقال به زندانیان کمک می‌کند تا از سلول‌هایشان بیرون بیایند و در انتهای فیلم پلیس را از ماشین نجات می‌دهد.

نانو: پسر جوان زندانی که مقصر همه‌ی اتفاقات است.

میگل: مردی که به دخترش تجاوز شده بود و او را کشته بودند و داستان فیلم ماجرای انتقام‌گیری اوست.

کشور سازنده: : اسپانیا

کمپانی سازنده: آمروز پروداکسیون، فیلم فاکتوری

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد