• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

زن شگفت‌انگیز

زن شگفت‌انگیز

بررسی تخصصی فیلم Wonder Woman

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«زن شگفت‌انگیز» فیلمی در ژانر ابرقهرمانی و اکشن و داستان یکی از ابرقهرمانان دنیای دی‌سی کمیک است که به ماجراجویی و نجات آدم‌ها در حین جنگ جهانی اول می‌پردازد. «دایانا» پرنسس جزیره‌ی آمازون است که توسط زئوس خلق شده است. او تصمیم می‌گیرد با استیو، جاسوس انگلیسی‌ها، همراه شود تا در ارتش آلمان‌ها، خدای جنگ را که باعث خشونت و ناامنی بین انسان‌ها شده پیدا کند و مسئولیت خود در قبال نجات انسان‌ها را انجام دهد. دایانا در این راه تحت تأثیر خشونت‌های شدید انسان‌ها در حین جنگ قرار می‌گیرد. با ابزا‌ر‌های جادویی و نیروی خارق‌العاده‌ای که دارد همه‌ی تلاشش را برای نجات آدم‌ها انجام می‌دهد. این اثر متناسب با ژانر اکشن خود خشونت نسبتاً بالایی دارد.

سال 2017 141 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این فیلم در زمان وقایع جنگ جهانی اول اتفاق می‌افتد. تیراندازی‌ها و انفجار‌های زیادی وجود دارد و شخصیت‌های اصلی و فرعی صدمه‌ی جدّی می‌بینند. یک شیمیدان در جبهه‌ی آلمان‌ها گازی سمّی تولید کرده و قصد پخش‌کردن آن را در بین همه دارد. این گاز باوجود استفاده از ماسک هم کشنده است. این دانشمند به کمک مافوقش گروهی از سران آلمانی را در یک اتاق با این گاز می‌کشد. یکی از جاسوسان آلمانی بعد از گیرافتادن با سیانور خودکشی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

خشونت بالای جنگ و کشته‌شدن شخصیت‌های اصلی ممکن است به‌طورکلّی ترسناک باشد. خدای جنگ درون آتش زرهی به تن می‌کند و با دست آهن کلاهخود خود را می‌شکافد که ممکن است ترسناک باشد. در ضمن ژنرال آلمانی با مصرف نوعی قرص، نوری زیر پوستش می‌دود و قدرتش بیشتر می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه‌ی بدون‌سانسور چند صحنه‌ی بوسه وجود دارد. لباس آمازون‌ها به‌طورکلّی نیمه‌برهنه است. بعد از پیروزی، جنگجوها در روستا آبجو می‌خورند. در یک صحنه به‌طورغیرمستقیم دایانا و استیو خارج از چارچوب ازدواج با یکدیگر می‌خوابند. استیو پس از نجات‌پیداکردن در آمازون به حمام می‌رود، دیانا نیز داخل حمام می‌شود و استیو در مورد آلت مردانه‌ی خود حرف می‌زند و آن را با دست می‌پوشاند. درصحنه‌های بعدی در مورد لذّت‌های جنسی دایانا با استیو دیالوگ‌هایی دارد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم اول ‌از همه با شخصیت اول ابرقهرمان زن، توانایی‌های زنان را در جنگ و مبارزه نشان می‌دهد و با همدلی بالایی که دایانا دارد و دلسوزی‌اش برای نوع بشر، تفاوت بالایی را در مقایسه با دیگر ابرقهرمانان به تصویر می‌کشد. این فیلم پیامی قوی درمورد کار گروهی دارد. مسئولیت‌پذیری و ازخودگذشتگی و قهرمان‌بودن هرکس به‌نوع‌خودش را به تصویر می‌کشد. نکته‌ی مهم دیگری که در این فیلم به آن اشاره می‌شود خصوصیت نوع بشر و قضاوت‌نکردن آن‌هاست. درواقع انسان‌ها از ابتدای تاریخ هم به‌وجودآورنده‌ی خیر و هم شر بوده‌اند و ایجاد شر توسط نوع بشر دلیل محکمی برای قضاوت یا نابودی نوع بشر نیست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دایانا و همه‌ی آمازون‌ها جنگجویانی شجاع و وفادار هستند که قول داده‌اند دربرابر جنگ از بشریت دفاع کنند. دایانا همدلی بسیار بالایی دارد و می‌تواند انسان‌ها را بفهمد و آن‌ها را براساس کار‌های اشتباهی که انجام داده‌اند قضاوت نمی‌کند. او بسیار مسئولیت‌پذیر است. استیو بااینکه توانایی‌های ماورایی ندارد، همه‌ی تلاشش را می‌کند. او بااینکه می‌داند نمی‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند، بازهم همه‌ی تلاشش را انجام می‌دهد و ازخودگذشتگی می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«زن شگفت‌انگیز» محصول سال 2017 در ژانر ابرقهرمانی است. این فیلم یکی از داستان‌های مجموعه‌ی دی‌سی کمیک است و این‌بار داستان یک ابرقهرمان زن را روایت می‌کند که بسیار مورد توجه منتقدان قرار گرفته و نمره‌ی بالایی را به نسبت دیگر مجموعه‌های دی‌سی کمیک گرفته است که بخش زیادی از این انتقادات مثبت معطوف به بازی «گال گدوت» در نقش زن شگفت‌انگیز است.

این فیلم مانند دیگر فیلم‌های این مجموعه در ژانر اکشن قرار می‌گیرد و صحنه‌هایی از خشونت کشتارها و زخمی‌های جنگ جهانی اول را به نمایش می‌گذارد و حتی بر اثر انفجار یکی از شخصیت‌های اصلی می‌میرد.

این فیلم داستان دختری است که خود زئوس با قدرت‌های ماورایی برای جنگیدن خلق کرده تا درمقابل خدای جنگ، اریس، بجنگد و از انسان‌ها محافظت کند. دایانا شخصیتی ساده‌لوح است که بسیار دلسوز است که نخستین مواجهه‌اش را با دنیای انسان‌ها تجربه می‌کند.

او متوجه می‌شود که بسیاری از خشونت‌های انسان‌ها خواسته و انتخاب خودشان است و پای قدرت برتری در میان نیست که این مسائل باعث تنش‌هایی در داستان فیلم می‌شود. در طول فیلم، چند بوسه در نسخه‌ی بدون‌سانسور دیده می‌شود. دایانا استیو را برهنه می‌بیند و استیو خودش را با دستش می‌پوشاند و بین دیانا و استیو دیالوگ‌هایی درباره‌ی مسائل جنسی و ازدواج وجود دارد.

شخصیت اصلی بسیار دلسوز و شجاع است و شخصیت‌های اصلی تمام تلاش خود را برای نجات انسان‌ها، مسئولیت‌پذیری و ازخودگذشتگی انجام می‌دهند که پیام‌های مثبت زیادی را درمورد کار تیمی منتقل می‌کند.

خشونت نسبتاً بالای فیلم و الگوپذیری بالای ابرقهرمانان ممکن است کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد قبل از تماشای فیلم، درمورد خشونت‌ها و موقعیت بُروز این حجم از خشونت با فرزند خود صحبت کنید تا از تقلید احتمالی خشونت توسط او جلوگیری کنید.

خلاصه: این فیلم میزان بالایی از خشونت را دارد همچنین پیام‌های مثبت خوبی درباره‌ی ازخودگذشتگی، شجاعت و مسئولیت‌پذیری دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

نظر فرزند خود را درباره‌ی زن‌بودن شخصیت ابرقهرمان بپرسید. آیا این امر باعث جذّابیت بیشتر فیلم شده؟ از او بپرسید به نظرت چه نیرویی پشت فجایع بزرگ انسانی مثل جنگ‌های جهانی وجود دارد؟ درمورد مسئولیت انسان‌ها در این بحران‌ها بپرسید.

از فرزند خود بپرسید بحران‌های امروز جامعه و جهان چیست و دنیای واقعی نیازمند چه نوع قهرمانی است؟ نظر فرزند خود را درمورد پوشش خاص آمازون‌ها و زن شگفت‌انگیز بپرسید؟ آیا زیبایی و تناسب‌اندام و لباس‌های کوتاه نقشی در جذّاب‌شدن کاراکترها فارغ از شخصیت آن‌ها دارد؟

درمورد اهمیت احساس همدلی بالای دایانا با فرزند خود حرف بزنید و از او بخواهید با قهرمانان مرد مثل بتمن و سوپر‌من مقایسه‌ای کند و در مقایسه‌ی خود اهمیت احساس همدلی را هم در نظر بگیرد.

خلاصه: شخصیت زن شگفت‌انگیز را با دیگر ابرقهرمان مرد مورد مقایسه قرار دهید.

داستان فیلم

«زن شگفت‌انگیز» داستان دختری است که در یک جزیره‌ی اسرارآمیز به نام آمازون بزرگ شده که همه‌ی آن‌ها مسئولیت محافظت از انسان‌ها در‌برابر خدای جنگ، یعنی اریس را دارند. دایانا همه‌ی تلاشش را می‌کند تا هرچه زودتر به یک جنگجوی قابل تبدیل شود.

وقتی در حین جنگ جهانی اول یک سرباز به نام استیو قصد فرار از دست آلمان‌ها را داشت اشتباهاً به جزیره‌ی آمازون‌ها می‌رسد و دایانا او را نجات می‌دهد. پس از درگیری آمازون‌ها با آلمانی‌هایی که به‌دنبال استیو آمده بودند، قصد کشتن استیو را هم دارند اما استیو درمورد جنگ به آن‌ها توضیحاتی می‌دهد و دایانا تلاش می‌کند با استیو از جزیره فرار کند تا به کمک انسان‌ها برود و جنگ را پایان بدهد.

او با کمک استیو و دوستانش به کمک سلاح‌های جادویی که دارد به خط مقدّم جنگ جهانی اول می‌رود و همه‌ی تلاشش را برای نجات انسان‌ها انجام می‌دهد و درعین‌حال به‌دنبال خدای جنگ می‌گردد تا برای همیشه صلح را به زمین بازگرداند.

جزئیات فیلم

کارگردان: Patty Jenkins/ پتی جنکینز

نویسنده: Allan Heinberg /آلن هاینبرگ

تهیه‌کننده: Charles Roven /چارلز روون

بازیگران: Gal Gadot, Chris Pine, Robin Wright /گال گدوت، کریس پاین، رابین رایت

شخصیت‌ها:

دایانا: دختری که توسط زئوس ساخته ‌شده و قدرت‌های جنگاوری خاصی دارد و می‌خواهد جلوی خدای جنگ را بگیرد.

 استیو: یک سرباز در جنگ جهانی اول است که می‌خواهد به اندازه‌ی خودش نقشی در متوقف‌کردن جنگ داشته باشد.

کشور سازنده: امریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros.

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد