• امروز : 31 تیر 1403
logo

نقد و بررسی فیلم روز ششم

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

4 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

601 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +

فیلم «روز ششم» یک درام اجتماعی‌ست که با موضوع پیچیده خود، مخاطب را با خود همراه می‌کند. در این داستان، احمد که به تازگی از زندان آزاد شده، باید در مهلتی پنج روزه، از اتفاقات چند سال اخیر زندگی‌اش باخبر شود و بدهی‌اش را بپردازد، در غیر این صورت، در روز ششم کشته خواهد شد. در این اثر، شخصیت اصلی، بدون آسیب‌زدن به دیگران و تنها با تفکر و برنامه‌ریزی‌های دقیق، از پس مشکلات برمی‌آید و همین موضوع، این فیلم را به یکی از نمونه‌های موفق در ژانر خود تبدیل کرده است اما با توجه به میزان خشونت و نوع ناهنجاری این اثر به افراد بالای 15 سال توصیه می شود.

ژانر : اجتماعی درام

سال 1399 107 دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

چرا 15 سال؟

فیلم «روز ششم» یک داستان با روند پیچیده دارد که مدام فلاش‌‌بک‌هایی به گذشته می‌زند و بین زمان حال و گذشته معلق است. در این اثر، دو شخصیت با انحرافات اخلاقی وجود دارند که کودک‌آزاری نیز می‌کنند. احمد نیز در عین اینکه شخصیت نسبتا متفاوتی بین خلاف‌کاران دارد، اما باز هم یک خلاف‌کار است و کارهای غیرقانونی انجام می‌دهد، او با پلیس ارتباط خوبی دارد، اما آن‌ها را عقب‌تر از خودش می‌داند، پس نمی‌تواند پرونده صابر را به آن‌ها واگذار کند. همه این موارد سبب می‌شود که رده سنی این اثر به +15 سال برسد.

نقش ما چیست؟

در این فیلم، در کنار تمام ناهنجاری‌ها، یک پیام مثبت وجود دارد و آن هم اهمیت رفاقت و معرفت به خرج‌دادن برای کمک به دوستان است. درباره این پیام، با یکدیگر گفت‌وگو کنید و بررسی کنید که اگر احمد، می‌خواست این روند را در چهارچوب قانون طی کند، چه اتفاقاتی می‌افتاد؟ احمد شخصیت متفاوتی نسبت به سایر خلافکارانی که در فیلم نشان داده شد دارد. او کارهایش را با زور و اسلحه پیش نمی‌برد و جوری برنامه‌ریزی می‌کند که قربانی، خودش با پای خودش به تله بیوفتد. او از ترفندهای ذهنی استفاده می‌کند و به نوعی سعی در فریب مخاطب دارد و حتی با پلیس‌ها نیز هم‌سوست. با توجه به موارد فوق، برآیند شما از شخصیت احمد چیست؟ به نظر شما روش او کارآمدتر بود یا روش تهدیدآمیز سیامک؟ در این باره صحبت کنید. به نظر شما، چرا احمد حل پرونده را به پلیس‌ها نسپرد؟ تفکر احمد درباره پلیس‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها را مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید احمد کار درستی کرد؟

جزئیات اثر

شخصیت‌ها:

احمد: پسر طلافروشی که به خاطر مسائلی عدیده، مدتی را در زندان بوده و حالا با گذشت دو سال برگشته تا زندگی‌اش را سامان دهد. او 5 روز فرصت دارد تا طلاهایی که به خاطرشان به زندان افتاده را پیدا کند در غیر این صورت کشته‌خواهدشد.

صابر: پیرمرد محترمی که به خاطر دزدی‌های شریک‌اش، صابری، به زندان افتاده و حالا با آزادکردن احمد، او را مسئول انجام کارهای آزادی خودش کرده است.

داستان اثر:

احمد که پسری طلافروش است، با سیامک قرار می‌گذارد که در هنگام جابه‌جایی 50 کیلو طلای اورنگ، در یک تصادف ساختگی مورد سرقت قرار بگیرد تا هم طلاها به دست سیامک برسد و هم اورنگ بتواند از بیمه پول طلاها را بگیرد. همه چیز طبق نقشه پیش می‌رود تا اینکه دزدانی زودتر از سیامک، طلاها را می‌دزدند و تصادف احمد، با مرگ پیرمردی همراه می‌شود. احمد به خاطر قتل غیرعمد به زندان می‌افتد و آن‌جا با صابر، پیرمردی که به خاطر فساد مالی شریک‌اش در زندان است، آشنا می‌شود.صابر، پول دیه پیرمرد را می‌دهد تا احمد در بیرون از زندان، به کارهای او رسیدگی کند. با آزادشدن احمد، سیامک از او درخواست 50 کیلو طلا می‌کند و به او مهلتی 5 روزه می‌دهد. احمد باید در این 5 روز، از ماجرای دزدیده‌شدن طلاها مطلع شود و صابری را پیدا کند تا بتواند صابر را از زندان آزاد کند. او متوجه می‌شود که اورنگ، طلاهای تقلبی را به او داده بوده و دزدان، طلاهای واقعی را ندزدیده‌اند. از طرف دیگر نیز صابری، تمام اموال خود را به نام رفیق‌اش کرده و از این جهت خود را پاک نگه‌داشته. احمد با زیرکی، صابری را تحت فشار گذاشته و اموال‌اش را به نفع صابر برمی‌دارد . صابری به زندان می‌افتد و صابر آزاد می‌شود.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد روز ششم

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!