• امروز : 31 اردیبهشت 1401
logo

نقد و بررسی فیلم رستاخیزهای ماتریکس (ماتریکس ۴) ( The Matrix Resurrections)

author-img

توسط : پریسا نوری پور ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

683 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

شصت‌سال از جنگ ماشین می‌گذرد و اکنون میان انسان‌ها و ماشین‌ها در جهان واقعی صلح برقرار است، اما همچنان ماشین‌ها، انسان‌ها را در دنیای دیجیتالی ماتریکس به دام انداخته‌اند و در جهان واقعی آنها را کِشت می‌کنند تا انرژی مورد نیاز خود را تأمین کنند. نئو با هویت توماس اندرسون و ترینیتی با هویت تیفانی درگیر زندگی روزمره‌‌ی خود هستند. آنها توسط ماشین‌ها تعمیر شده‌اند و خاطراتشان نیز سرکوب شده است. نئو در خاطر اندرسون رو به محوشدن است و ترینیتی نیز به‌کلی از یاد تیفانی زدوده شده است. اما با ظهور باگز و نسخه‌ی جدیدی از مورفیوس دوباره دنیای ماتریکس به‌روی نئو و ترینیتی گشوده می‌شود. این فیلم در ژانری اکشن و علمی_تخیلی ادامه‌‌ی سه‌گانه‌ی ماتریکس است که صحنه‌هایی از مبارزه و زدوخوردهای بی‌رحمانه‌ای را در دنیایی ماورایی به تصویر می‌کشد.

ژانر : علمی_تخیلی

سال 2021 148 دقیقه جزئیات کامل اثر
-1 مناسب خانواده 1 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«رستاخیزهای ماتریکس» محصول سال 2021، قسمت چهارم از سری مجموعه‌‌ی ماتریکس است که حواشی زیادی را به خود اختصاص داده است. یکی از این حواشی مربوط به تغییر جنسیت کارگردانان این مجموعه است و دیگری اعتراض کارگردانان فیلم «خواهران واچوفسکی» به شرکت برادران وارنر پیکچرز است که در بخش «پیام مثبت» به بیان آن پرداخته شده است، مثلا می‌توان گفت که شخصیت «تحلیل‌گر» استعاره‌ای از برادران وارنر است. واچوفسکی‌ها بعد از تولید قسمت سوم این مجموعه تمایلی به ساخت قسمت چهارم نداشتند، اما برادران وارنر پیکچرز که مدام برای ساخت قسمت چهارم ابراز علاقه نشان می‌دادند، پس از امتناع واچوفسکی‌ها، زک پن را برای نوشتن فیلمنامه‌ی جدید استخدام کردند. در چنین شرایطی سرانجام در اواخر سال 2019، لانا واچوفسکی بدون خواهرش کارگردانی این فیلم را پذیرفت.

این قسمت از مجموعه‌ی ماتریکس نیز مانند سه‌قسمت پیشین خود داستان پیچیده‌ای دارد و لازم است که مخاطب از سیر داستانی قسمت‌های قبلی آگاهی داشته باشد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا نئو و ترینتی از هویت و واقعیت خود دور شده بودند؟

شخصیت تحلیل‌گر را چگونه ارزیابی می‌کنی؟ به‌نظرت او می‌تواند نماینده‌ی رسانه‌ها باشد؟ او چگونه نئو را از توماس جدا کرد؟ چرا این کار را انجام می‌داد؟

ادامه متن

داستان اثر

توماس اندرسون و ترینیتی در دنیای خارج از ماتریکس زنده‌اند. هر دوی آنها توسط ماشین‌ها تعمیر شده‌اند و دوباره در نسخه‌ی جدیدی از ماتریکس قرار گرفته‌اند. خاطرات آنها نیز توسط ماشین‌ها سرکوب شده‌ است تا تحت کنترل قرار گیرند. با گذشت شصت سال از مرگ آنها، به لطف تغییراتی که دستگاه‌ها در بدن آن دو انجام داده‌اند، تنها بیست‌سال پیرتر شده‌اند. حالا توماس در واقعیتِ شبیه‌سازی‌شده‌ی ماتریکس، یک توسعه‌دهنده‌ی بازی‌های ویدیویی است و سه‌گانه‌ای از بازی ماتریکس را بر اساس خاطرات ضعیفی که از نئوبودن در خاطرش مانده است، خلق می‌کند. از طرف دیگر او تحت‌نظر روان‌شناسی است که درواقع نسخه‌ای از ماتریکس است. توماس که از این حقیقت بی‌خبر است به مصرف قرص‌های آبی که روان‌شناس برای او تجویز کرده است روی می‌آورد؛ قرص‌هایی که قادرند توماس را از واقعیت جهان پیرامون و از نئوبودن دور نگه دارند.

 ترینیتی نیز در قالب زنی به نام تیفانی به همراه شوهر و فرزندانش در حومه‌ی شهر زندگی می‌کند. این دو هر از گاهی در یک کافه با یکدیگر دیدارهایی دارند، درحالیکه تیفانی هیچ‌یک از خاطرات ترینیتی را به‌خاطر نمی‌آورد.

ادامه متن

جزئیات اثر

کارگردان: Lana Wachowski/ لانا واچوفسکی

نویسنده:

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد رستاخیزهای ماتریکس (ماتریکس ۴)

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>