رحمان ۱۴۰۰

بررسی تخصصی فیلم Rahman 1400

رحمان ۱۴۰۰

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این اثر، روایت‌گر زندگی آبدارچی ساده و کم‌درآمد شرکتِ مرد سرمایه‌داری به نام جالوسی است که رحمان برای او کار می‌کند. رحمان در تلاش برای رفاه بیشتر خانواده‌ی خود، تصمیم می­گیرد با طراحی نقشه‌های متعدد شرایطی را ایجاد کند تا توسط پسر رئیس شرکت به قتل برسد و درنهایت خانواده‌ی او بتوانند با دیه‌ی خون رحمان، زندگی مرفهی را تجربه کنند. این اثر کمدی باعنوان چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای ایران در سال ۱۳۹۷ به کارگردانی منوچهر هادی وارد سینما شد.

سال 1397 108 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این اثر چندین صحنه درگیری فیزیکی و لفظی و دادوبیداد توسط شخصیت‌های اصلی فیلم دیده می¬شود. البته تمام صحنه‌های درگیری در قالب فضای طنز و کمدی به نمایش درمی¬آید؛ مثل صحنه‌هایی از درگیری‌های رحمان با دوستش (انوش) که با چک‌زدن، یقه‌گرفتن، دعوا و درگیری‌های لفظی همراه است، البته معمولاً کوتاه است و زود هم فراموش می‌شود. همچنین درگیری‌های «اشکان»، پسر رئیس شرکت، با انوش که درنهایت منجر به اخراج‌شدن انوش از شرکت شد، صحنه‌ی پرت‌شدن رحمان از ساختمان به دست اشکان که در قالب طنز و بدون آسیب‌دیدن رحمان به نمایش درآمد، حاوی خشونت است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شوخی‌های جنسی و دیالوگ‌های دوپهلوی جنسی، از اصلی‌ترین ناهنجاری‌های موجود در این اثر می¬باشد که در گفتار و کلام تمامی شخصیت‌های اصلی و فرعی فیلم به دفعات متعدد مشاهده می¬شود. سوء‌استفاده‌ی حاجی جالوسی و پسرش، اشکان، از موقعیت و جایگاه اجتماعی و سرمایه خود که تمامِ بی‌اخلاقی‌ها، دزدی‌ها و پولشویی‌های آن‌ها را پنهان می¬کند و موجب تحکم و قدرت جالوسی بر رحمان و انوش (به‌عنوان آبدارچی و قشر کم‌درآمد جامعه) می¬شود، ازدیگر ناهنجاری‌های موجود در این اثر است. البته درنهایت با محکوم‌شدن و روشن‌شدن یکی از مفاسد اخلاقی حاجی جالوسی تمام می‌شود. تلاش‌های رحمان و خانواده¬اش برای رفاه بیشتر با طرح‌ها و نقشه‌های نادرست که به‌خطرافتادن جان رحمان را درپی داشت، همچنین تلاش‌های متعدد دختر رحمان برای اصلاح ظاهر خود جهت کسب موقعیت بهتر برای ازدواج با مردی ثروتمند به‌واسطه‌ی عمل‌های زیبایی و انتقام نامزد اشکان با نمایش عشقی دروغین، ازجمله ناهنجاری‌های موجود در این اثر به‌شمار می‌آید.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این اثر سعی دارد تا با نمایشی طنز و کمدی، رفتارهای نادرست موجود در اجتماع را به همراه پیامدهای منفی آن در جامعه و خانواده‌ها نقد کند؛ مثل تفاوت‌ها و تضادهای طبقاتی حاکم بر جامعه، همچنین رفتارهای غیراخلاقی و غیردینی افراد به‌ظاهر مذهبی که از ثروت بسیار و موقعیت اجتماعی مناسبی در جامعه برخوردار هستند.

جزئیات
الگوی مثبت

اشکان جالوسی، پسر حاجی جالوسی بعد از دستگیرشدن پدرش با پی‌بردن به اشتباهات خودش و پدرش در طول زندگی، تصمیم می‌گیرد با کمک رحمان و انوش (که قبلاً آبدارچی شرکت پدرش بودند) و با روشی درست و اخلاقی از نو شروع کنند و به جبران اشتباهات گذشته بپردازند.

مشکل اصلی رحمان چیست؟ چه راه‌حلی برای رفع مشکلش پیشنهاد می‌کنی؟

رفتارهای نادرست اشکان و پدرش چه بود؟

وظایف حاجی جالوسی در قبال رحمان و انوش چیست؟

خلاصه: رفتارهای منفی و مثبت شخصیت‌های اصلی داستان چه بود؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه