• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

راه‌های نرفته

بررسی تخصصی فیلم the roads not taken

راه‌های نرفته

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

راه‌های نرفته فیلمی درام و محصول سال ۲۰۲۰ است که برای اولین‌بار در فستیوال فیلم برلین معرفی شد. این فیلم، داستان یک روز از زندگی لئو، نویسنده‌ای است که از زوال عقل رنج می‌برد و اثرات تصمیم‌های لئو را بر زندگی کنونی‌اش به نمایش می‌گذارد. راه‌های نرفته انتخاب بین هنر و زندگی خانوادگی را به تصویر می‌کشد.

سال 2020 81 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

لئو دچار زوال عقل است و سگی را با سگ خودش اشتباه می‌گیرد. ازاین‌رو صاحب سگ به او اهانت می‌کند و پلیس با خشونت او را به زمین می‌زند. در یک صحنه لئو در ماشین را باز می‌کند و به زمین می‌خورد و از سرش خون می‌آید.

جزئیات
ترس

لئو که دچار زوال عقل است، وضعیت روحی و روانی ناراحت‌کننده‌ای دارد. او از پس کارهای خودش برنمی‌آید و کلمات نامفهومی می‌گوید. وضعیت لئو، دختر او را غمگین می‌کند و گاهی اشک‌ریختن دختر لئو دیده می‌شود. در یک صحنه لئو در ماشین را باز می‌کند و به زمین می‌افتد که باعث می‌شود سرش خونریزی کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

لئو که دچار زوال عقل است، سگ زنی را با سگ خودش اشتباه می‌گیرد و صاحب سگ فکر می‌کند لئو قصد دزدیدن او را دارد. ازاین‌رو به او اهانت می‌کند و او را مکزیکی می‌خواند که باید از کشورش برود و پلیس نیز او را با خشونت به زمین می‌زند. مولی تنهادختر لئو، زمانی‌که لئو گم می‌شود، فحش می‌دهد. در صحنه‌هایی سیگارکشیدن لئو دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

لئو نویسنده‌ای است که دچار زوال عقل شده است. این فیلم تأثیر انتخاب‌های انسان را در زندگی نمایش می‌دهد، همچنین تقدم خانواده بر هنر در زندگیِ لئو، می‌تواند پیام مثبت داستان باشد. مولی، دختر لئو، همواره برای پدر احترام قائل است و سعی می‌کند به کارهای پدرش رسیدگی کند و در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

مولی، دختر لئو، برای بردن پدرش به دکتر، پروژه‌ی تحقیقاتی‌اش را که بسیار برایش زحمت کشیده بود، از دست می‌دهد؛ اما از پدرش دست نمی‌کشد و سعی می‌کند او را درک کند و بهتر بفهمد.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) از فرزندتان بخواهید پیام داستان را برای شما توضیح دهد.

2) از کودکتان بخواهید خود را جای مولی قرار دهد، از او بخواهید که بگوند چه می‌کرد.

3) از فرزندتان درباره‌ی درست یا غلط‌بودن تصمیم لئو مبنی بر ترک یونان و انتخاب خانواده سؤال کنید.

4) درباره‌ی رفتارهای اشتباهی که در فیلم مشاهده می‌کنید؛ مانند سیگارکشیدن و اهانت به دیگران با فرزند خود صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی الگوها و پیام‌های مثبت داستان با فرزند خود صحبت کنید و اشتباه‌بودن رفتارهای نادرستی را که مشاهده می‌کنید، به آنان یادآوری کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «راه‌های نرفته» داستان مرد نویسنده‌ای است که در زمان حال، دچار زوال عقل شده است و فیلم با نمایش اتفاقاتی از گذشته، دوراهی همیشگی او را برای انتخاب میان خانواده و کار نویسندگی نشان می‌دهد.

پشیمانی لئو از ترک‌کردن خانه و نمایش نیاز او به خانواده می‌تواند اهمیت ‌داشتن خانواده را به مخاطب منتقل کند. تلاش همیشگی دختر لئو برای درک‌کردن و تنهانگذاشتن پدرش نیز می‌تواند الگوی مناسبی از رفتار با پدر خانواده باشد. او ضمن مراقبت از پدرش به حفظ‌شدنِ احترام او بسیار اهمیت می‌دهد.

اینکه لئو توانایی انجام کارهای روزانه‌اش را ندارد و ازنظر روحی و عاطفی نیز دچار مشکلاتی است، می‌تواند برای کودکان غم‌انگیز باشد. همچنین بازگشت به گذشته و موضوع و نوع روایت فیلم می‌تواند برای کودکان غیرقابل درک و خسته‌کننده باشد؛ اما نوجوانان به خوبی می‌توانند داستان را درک کنند و از آن یاد بگیرند.

می‌توانید با فرزند نوجوان خود درباره‌ی تأثیر انتخاب‌های انسان بر زندگی خود صحبت کنید و نظر او را درباره‌ی درست‌ترین راه پس از پشیمانی از یک انتخاب، بپرسید.

در یکی از صحنه‌های فیلم بی‌احترامی به لئو و اشاره به مکزیکی‌بودن او را می‌بینیم. می‌توانید ضمن تماشای این صحنه احترام‌گذاشتن به اتباع را به فرزند خود یادآوری کنید. همچنین سیگارکشیدن توسط لئو در چندصحنه دیده می‌شود که بهتر است درباره‌ی آسیب‌های آن با نوجوانان صحبت کنید؛ چون برخی از نوجوانان به امتحان‌کردن سیگار علاقه نشان می‌دهند و حتی ممکن است تصور کنند سیگارکشیدن از لوازم نویسندگی یا هنری‌بودن است!

خلاصه: این فیلم اثرهای انتخاب‌های انسان بر زندگی‌اش را نشان می‌دهد. پشیمانی از ترک‌کردن خانواده و اهمیت مراقبت از والدین در مواقع نیاز، می‌تواند برای نوجوانان قابل درک و آموزنده باشد.

داستان فیلم

«راه‌های نرفته» داستان مرد نویسنده‌ای به نام «لئو» است که فعلاً از زوال عقل رنج می‌برد. او در «نیویورک» در خانه‌ای محقر در کنار ریل قطار به تنهایی زندگی می‌کند. «مولی» تنهادخترش، برای بردن او به دندان‌پزشکی و بینایی‌سنجی به سراغش می‌آید؛ اما لئو در زمان حال نیست، او در گذشته و انتخاب‌هایش غرق است. فیلم به دوگانه‌ی انتخاب هنر و زندگیِ خانوادگی، در زندگی لئو می‌پردازد.

جزئیات فیلم

کارگردان / مؤلف: sally potter/ سالی پاتر

نویسنده / مترجم: sally potter / سالی پاتر

نام تهیه‌کننده: Christopher Sheppard/ کریستوفر شیپارد

نام بازیگران: javier Bardem, Mary Elle Fanning, Salma Hayek Pinault, Laura Leggett Linney / جاویر باردم، ماری ال‌فانینگ، سلما هایک پینالت، لورا لِگت لینی

نام شخصیت‌ها:

لئو: نویسنده‌ای که در زمان حال دچار زوال عقل شده و درگیر زندگی گذشته‌اش است،

مولی: دختر لئو که پدرش را دوست دارد و سعی می‌کند او را بفهمد و درک کند،

دلوراس: همسر اول لئو، آن‌ها پسرشان را در تصادف از دست می‌دهند،

ریتا: همسر دوم لئو که او نیز طلاق گرفته است.

کشور سازنده: انگلیس

کمپانی سازنده: han way film / هان‌وی‌ فیلم

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه