• امروز : 16 تیر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم راننده تاکسی (A Taxi Driver)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

422 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
«راننده تاکسی» فیلمی کره‌ای در ژانر تاریخی/اکشن و درام بوده که برگرفته از ماجرایی واقعی در رابطه با قیام‌های مردمیِ گوانگجو در سال ۱۹۸۰ است. هرچند این فیلم خشونت قابل توجهی دارد اما دارای ارزش آموزشی و پیام‌های بسیار مثبتی‌ست که تماشای آن را لذت‌بخش و مفید می‌سازد.

ژانر : اکشن تاریخی درام

سال 2107 ۱۳۷ دقیقه جزئیات کامل اثر
8 مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «راننده تاکسی» اثر ۲۰۱۷ کره‌جنوبی در ژانر اکشن/تاریخی و درام می‌باشد که مخاطب آن نوجوان و جوان است. این فیلم که بسیار محبوب و خوش‌ساخت بوده و جوایز متعددی را نیز دریافت کرده، برگرفته از ماجرایی واقعی در جریان قیام‌های ۱۹۸۰ گوانگجوست. در این اثر قیام‌های مردمی و سرکوب آن‌ها توسط دولت به نمایش گذارده شده که دارای خشونت قابل توجه و مقداری ترس می‌باشد که به علت همان صحنه‌های خشونت‌آمیزِ درگیری‌ست. با توجه به این میزان از خشونت موجود در فیلم، دیدنِ این فیلم به کودکان و حتی نوجوانانِ حساس پیشنهاد نمی‌شود. ضمناً لازم به ذکر است که این درگیری‌ها و خشونت‌ها مشروع نبوده و همگی از سوی دولتی دیکتاتور نسبت به مردمی که به شکل مسالمت‌آمیز اعتراض می‌کردند صورت می‌گرفت. در مورد این اعتراضات و نحوه‌ی واکنش دولت تحقیق و گفتگو کنید و بگویید که بنظرتان واکنشِ صحیح نسبت به این اعتراضات چیست؟

مورد مهم دیگری که در این فیلم به چشم می‌خورد، نمونه‌های متعدد پیام و الگوی مثبت می‌باشد. ما به شکلی وسیع شاهد نمونه‌هایی چون: فداکاری، شجاعت، اراده راسخ، اتحاد، مقابله با ظلم و … هستیم که از سوی مردم و به‌ویژه دانشجویان (که آگاه و دغدغه‌مند هستند) صورت می‌گیرد. شخصیت‌های اصلیِ فیلم یعنی «مان‌سوب» و «پیتر» نیز الگوهای قابل توجهی هستند. مان‌سوب دچار تغییر دیدگاه شده و از فردی ترسو و بی‌توجه به فردی دغدغه‌مند و شجاع تبدیل می‌گردد. در این رابطه گفتگو کنید و ببینید تا چه حد و تحت چه شرایطی، تغییر شخصیتیِ انسان‌ها ممکن است؟ ضمناً شخصیت پیتر نیز فردی دغدغه‌مند و شجاع است که دست از تلاش برنمی‌دارد. بر این ویژگی‌های مثبت تمرکز کرده و به این فکر کنید که چه مسیرها و اهدافی هستند که ارزشِ این حجم از تلاش و شجاعت را دارند؟ ضمناً در این فیلم شخصیت پیتر به شکل قهرمان‌وارانه‌ای نشان داده می‌شود که صرفاً دغدغه‌ی کشف و نشر حقیقت را دارد و مردم او را ناجی خود می‌دانند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

- دلیل اعتراضات مردم چه بود؟

- چرا دانشجویان بیشترین جمعیتِ معترضین بودند؟

ادامه متن

داستان اثر

کیم مان‌سوب که یک راننده تاکسی‌ست و زندگی فقیرانه‌ای را با دختر کوچکش در سئول می‌گذراند، روزی مسافری خارجی را بجای همکارش سوار می‌کند و مسافر که یک روزنامه‌نگار آلمانی به نام یورگن هینزپتر (پیتر) است، از وی می‌خواهد در ازای کرایه‌ی قابل توجهی او را به گوانگجو برای تهیه گزارش ببرد و قبل از شلوغی مجدد شهر که در آن زمان درگیرِ قیام‌های مردمی بوده، او را به سئول بازگرداند. آن‌ها در مسیر رسیدن به گوانگجو با بن‌بست‌های حکومتی مواجه می‌شوند و پس از تلاش‌های فراوان بالاخره موفق می‌شوند مسیری پیدا کرده و وارد شهر شوند و در این بین با تعدادی از دانشجویان نیز برخورد می‌کنند. دانشجویان و روزنامه‌نگار، با انگلیسیِ دست و پا شکسته‌ای با هم ارتباط گرفته و پیتر موفق می‌شود از اخبار و وقایعِ گوانگجو، گزارش‌های خوبی تهیه کند. پس از کج‌خلقی‌های مان‌سوب که هم از وقایعِ گوانگجو گریزان بوده و هم نگران و دلتنگِ دخترش بود و همچنین پس از اتمام ملاقات‌های پیتر با مردم شهر، آن‌ها راهیِ سئول می‌شوند اما در این بین، مامورهای دولتی متوجه آن‌ها شده و با تعقیب آن‌ها باعث می‌شوند که ماشینِ مان‌سوب نیز از کار افتاده و آن‌ها در گوانگجو گرفتار گردند. آن‌ها با کمک مردم تلاش می‌کنند مجدد به سئول بازگردند اما درگیری‌ها در شهر بالا گرفته و مان‌سوب تلاش فراوانی برای فرار کرده و در این بین مشاهده می‌کند که افراد زیادی از جمله دانشجویانی با سن کم، در درگیری با سربازان و لباس شخصی‌ها کشته شده و شهر به خاک و خون کشیده می‌شود. مشاهده‌ی این وقایع موجب می‌شود او خشم شدیدی را حس کند و دیدگاهش تغییر کرده و دیگر مانند سابق نسبت به مسائل جامعه بی‌تفاوت و یا انسانی بزدل نباشد. مان‌سوب و دیگر تاکسی‌رانان عزم خود را جزم کرده و با ساختنِ سدی از ماشین‌ها در مقابلِ سربازان، موفق می‌شوند زخمی‌ها را نجات داده و گزارشگر را نیز از محل درگیری دور کنند. مان‌سوب و پیتر به همراه مدارک تهیه‌شده از وقایع گوانگجو، سوار تاکسی شده و راهی سئول می‌گردند و دیگر تاکسی‌رانان نیز با بستنِ راهِ سربازان و حکومتی‌ها، به فرارِ آن‌ها کمک می‌کنند. این گزارش‌ها نهایتاً بین عموم مردم جهان پخش شده و همه در جریانِ فجایع و کشتارهای گوانگجو قرار می‌گیرند.

جزئیات اثر

کارگردان: جانگ هون / Jang Hoon

نویسنده: اوم یونا / Eom Yu-na

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد راننده تاکسی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>