• امروز : 8 آذر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم دوزیست

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

771 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«دوزیست» داستان زندگی عطا در کنار پدر و دونفر از دوستانش در یک گاراژ متروکه در پایین‌شهر تهران است که با ورود مریم، ماجراهای جدیدی رقم می‌خورد. این فیلم ناهنجاری‌های بسیاری از جمله دروغ‌گویی، فریب، خودکشی، سقط جنین، خیانت در دوستی و... را دارد. دوزیست در ژانر اجتماعی، در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته و فروش خوبی در اکران‌های سینمایی را از آن خود کرده است.

ژانر : اجتماعی

سال 1398 (جشنواره فجر) 90 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 7 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند که مخاطب این فیلم، بزرگسالان هستند. ناهنجاری‌ها در «دوزیست» بی‌وقفه به نمایش درمی‌آیند. لازم است تا شما پیش از آنکه به سینما بروید و این فیلم را در کنار خانواده تماشا کنید، ارزیابی و امتیاز معیارهای تربیتی آن را در سایت کدومو بخوانید.

در این سینمایی، مریم به واسطۀ ارتباطش با فردی که خانواده‌اش او را نپذیرفتند، از خانه خارج شده و نامزدش، او را ترک کرده است و حالا برای سقط جنین‌ش به سمت آزاده پناه آورده. آزاده با کمک‌گرفتن از عطا، به مریم سرپناه می‌دهد و در این بین، عطا دلبستۀ مریم می‌شود و برای اینکه بتواند جنینش را سقط کند، او را حمایت کرده و برای او تلاش می‌کند. چیزی که قابل توجه است، شخصیت عطا در این داستان است که تحت هیچ شرایطی به دیگران دروغ نمی‌گوید و با شجاعت و نه گستاخی، واقعیت‌ را در همه موارد می‌گوید و از دیگران حمایت می‌کند. شما می‌توانید در رابطه با شخصیت عطا با فرزند خود گفتگو کنید و ویژگی‌های مثبت او را در نظر فرزندتان نیز پررنگ کنید و از او بخواهید تا هریک از شخصیت‌ها را نقد و بررسی کند و در این کار به او برای بهتر نتیجه‌گرفتن، کمک کنید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود صحبت کنید دربارۀ:

به نظر تو، بهتر بود عطا بعد از مواجهه با صحبت‌های مجتبی و مریم، چه واکنشی از خودش بروز می‌داد؟

ادامه متن

داستان اثر

عطا و پدرش در یک گاراژ متروکه در پایین‌شهر تهران زندگی می‌کند که در گذشته، پدر عطا سرایدار آن بوده است. عطا به دو نفر از دوستانش (مجتبی و حمید) نیز پناه داده است که با او زندگی می‌کنند. مجتبی به پول احتیاج دارد و برای همین ایدۀ دزدی از گاوصندوق سیفی را مطرح کرده و آنها از حمید خواسته‌اند تا کلید آن را جعل کند که بتوانند از خانۀ سیفی دزدی کنند. خانۀ سیفی در همسایگی گاراژ است و یک مغازۀ بزرگ در محل دارد که کبسول گاز می‌فروشد. سیفی از مادر آزاده سفته داشته و حالا که سال‌هاست مادر آزاده از دنیا رفته، باز هم با سفته‌ها آزاده را تحت فشار گذاشته است و برای همین، آزاده مجبور است که خدمتکار و پرستارِ بی‌مزد و مواجب خانۀ سیفی باشد. آزاده به عطا علاقه‌مند است ولی عطا متوجه این علاقه نشده است. آزاده به خاطر علاقه‌ای که به عطا دارد، راه دزدی عطا و مجتبی از خانۀ سیفی را برای آن‌ها فراهم کرده است؛ البته با این وجود آن‌ها نتوانستد از گاوصندوق سیفی دزدی کنند.

یک شب آزاده از عطا می‌خواهد که به دخترخاله‌اش برای چند روز پناه بدهد. او به عطا می‌گوید که مریم به خاطر اختلاف پدر و مادرش از خانه بیرون آمده و بعد از دو روز از آنجا خواهد رفت و عطا به او اجازه می‌دهد تا آنجا بماند. مریم تحت فشار روحی بسیار زیادی است و در شب تولدش، زمانی که عطا، آزاده و دوستانش می‌خواهد برای او تولد بگیرند، اقدام به خودکشی می‌کند. عطا که از این اتفاق به‌شدت عصبانی می‌شود، متوجه می‌شود مریم از آزاده کمک خواسته تا بچه‌ای که باردار است را سقط کند. عطا از فردای آن روز، دنبال کار مریم را می‌گیرد و برای اینکه مریم بتواند به طور قانونی سقط کند، او را به عقد خود درمی‌آورد و هزینه‌اش را تأمین می‌کند. در این بین که کاملا علاقه عطا به مریم آشکار شده، آزاده به عطا می‌فهماند که در این سال‌ها به او علاقه‌مند بوده.

ادامه متن

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: برزو نیک‌نژاد

نویسنده/ مترجم: برزو نیک‌نژاد

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دوزیست

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!