• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی فیلم دوزیست

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

42349 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

«دوزیست» داستان زندگی عطا در کنار پدر و دونفر از دوستانش در یک گاراژ متروکه در پایین‌شهر تهران است که با ورود مریم، ماجراهای جدیدی رقم می‌خورد. این فیلم ناهنجاری‌های بسیاری از جمله دروغ‌گویی، فریب، خودکشی، سقط جنین، خیانت در دوستی و... را دارد. دوزیست در ژانر اجتماعی، در سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشته و فروش خوبی در اکران‌های سینمایی را از آن خود کرده است.

ژانر : اجتماعی

سال 1398 (جشنواره فجر) 90 دقیقه جزئیات کامل اثر
26 مناسب خانواده 113 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 8 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند که مخاطب این فیلم، بزرگسالان هستند. ناهنجاری‌ها در «دوزیست» بی‌وقفه به نمایش درمی‌آیند. لازم است تا شما پیش از آنکه به سینما بروید و این فیلم را در کنار خانواده تماشا کنید، ارزیابی و امتیاز معیارهای تربیتی آن را در سایت کدومو بخوانید.

در این سینمایی، مریم به واسطۀ ارتباطش با فردی که خانواده‌اش او را نپذیرفتند، از خانه خارج شده و نامزدش، او را ترک کرده است و حالا برای سقط جنین‌ش به سمت آزاده پناه آورده. آزاده با کمک‌گرفتن از عطا، به مریم سرپناه می‌دهد و در این بین، عطا دلبستۀ مریم می‌شود و برای اینکه بتواند جنینش را سقط کند، او را حمایت کرده و برای او تلاش می‌کند. چیزی که قابل توجه است، شخصیت عطا در این داستان است که تحت هیچ شرایطی به دیگران دروغ نمی‌گوید و با شجاعت و نه گستاخی، واقعیت‌ را در همه موارد می‌گوید و از دیگران حمایت می‌کند. شما می‌توانید در رابطه با شخصیت عطا با فرزند خود گفتگو کنید و ویژگی‌های مثبت او را در نظر فرزندتان نیز پررنگ کنید و از او بخواهید تا هریک از شخصیت‌ها را نقد و بررسی کند و در این کار به او برای بهتر نتیجه‌گرفتن، کمک کنید.

در چند موقعیت این فیلم، مخاطب با غمِ شخصیت‌ها همراه می‌شود و می‌توان گفت در کنار همه ناهنجاری‌ها و خشونت‌های لفظی، روانی و فیزیکی، در داستانِ هرکدام از شخصیت‌ها با غم مواجه می‌شویم. عطا که مادرش را در کودکی از دست داده، از همان کودکی می‌دانسته که پدرش، به مادرش علاقه نداشته و به خاطر اینکه پای عطا در رابطۀ آن‌ها باز شده و او به دنیا آمده، پدرش به‌اجبار در کنار مادرش مانده؛ در غیر این صورت، پدر عطا با پری‌خانم که همچنان به هم علاقه‌مند هستند، ازدواج می‌کرد. جایی که مخاطب با این واقعیت مواجه می‌شود، بسیار با عطا، غم‌هایش و تلاش‌هایش همراه می‌شود. اما نحوۀ بیان واقعیت و غمی که سال‌ها آن را حمل می‌کرده، توسط عطا به پدرش، همراه با تحقیر، خشونت و بی‌‌مهری است.

این داستان و هر یک از شخصیت‌های آن و داستان هرکدام‌شان، قابلیت گفتگو با فرزندتان را دارد. می‌توانید دربارۀ بی‌مهری، بی‌اعتمادی، خیانت در دوستی و مهربانی و... با فرزند خود گفتگو کنید و این مجال را به او بدهید تا دربارۀ افکارش حول محور این موضوعات با شما گفتگو کند.

خلاصه:

فیلم سینمایی «دوزیست» علاوه بر ناهنجاری‌ها و خشونت‌های روانی و فیزیکی، همراه با غم است. مخاطب این اثر با توجه به موضوعاتی که در آن مطرح شده، بزرگسالان هستند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزندان خود صحبت کنید دربارۀ:

به نظر تو، بهتر بود عطا بعد از مواجهه با صحبت‌های مجتبی و مریم، چه واکنشی از خودش بروز می‌داد؟

چرا حمید در نهایت به همه خیانت کرد؟ می‌توانی دلایلی که از ذهن حمید می‌گذشته را حدش بزنی؟ دلایلی که برای این کارش تراشیده، زمانی که داشته این تصمیم را می‌گرفته و عملی می‌کرده.

به نظر تو، جذاب‌ترین شخصیت این داستان چه کسی بود؟ چرا؟

خلاصه:

به نظر تو، جذاب‌ترین شخصیت این داستان چه کسی بود؟ چرا؟

داستان اثر

عطا و پدرش در یک گاراژ متروکه در پایین‌شهر تهران زندگی می‌کند که در گذشته، پدر عطا سرایدار آن بوده است. عطا به دو نفر از دوستانش (مجتبی و حمید) نیز پناه داده است که با او زندگی می‌کنند. مجتبی به پول احتیاج دارد و برای همین ایدۀ دزدی از گاوصندوق سیفی را مطرح کرده و آنها از حمید خواسته‌اند تا کلید آن را جعل کند که بتوانند از خانۀ سیفی دزدی کنند. خانۀ سیفی در همسایگی گاراژ است و یک مغازۀ بزرگ در محل دارد که کبسول گاز می‌فروشد. سیفی از مادر آزاده سفته داشته و حالا که سال‌هاست مادر آزاده از دنیا رفته، باز هم با سفته‌ها آزاده را تحت فشار گذاشته است و برای همین، آزاده مجبور است که خدمتکار و پرستارِ بی‌مزد و مواجب خانۀ سیفی باشد. آزاده به عطا علاقه‌مند است ولی عطا متوجه این علاقه نشده است. آزاده به خاطر علاقه‌ای که به عطا دارد، راه دزدی عطا و مجتبی از خانۀ سیفی را برای آن‌ها فراهم کرده است؛ البته با این وجود آن‌ها نتوانستد از گاوصندوق سیفی دزدی کنند.

یک شب آزاده از عطا می‌خواهد که به دخترخاله‌اش برای چند روز پناه بدهد. او به عطا می‌گوید که مریم به خاطر اختلاف پدر و مادرش از خانه بیرون آمده و بعد از دو روز از آنجا خواهد رفت و عطا به او اجازه می‌دهد تا آنجا بماند. مریم تحت فشار روحی بسیار زیادی است و در شب تولدش، زمانی که عطا، آزاده و دوستانش می‌خواهد برای او تولد بگیرند، اقدام به خودکشی می‌کند. عطا که از این اتفاق به‌شدت عصبانی می‌شود، متوجه می‌شود مریم از آزاده کمک خواسته تا بچه‌ای که باردار است را سقط کند. عطا از فردای آن روز، دنبال کار مریم را می‌گیرد و برای اینکه مریم بتواند به طور قانونی سقط کند، او را به عقد خود درمی‌آورد و هزینه‌اش را تأمین می‌کند. در این بین که کاملا علاقه عطا به مریم آشکار شده، آزاده به عطا می‌فهماند که در این سال‌ها به او علاقه‌مند بوده.

در گیر و دارِ این داستان، مریم که می‌خواهد زودتر از آنجا برود، علاقۀ آزاده به عطا را بهانه می‌کند و وانمود می‌کند که می‌خواهد با رفتنش آرامش را به جمع آن‌ها برگرداند. مجتبی با این بهانه از فرصت استفاده می‌کند و به مریم که در آن موقع، در عقد عطا بوده، پیشنهاد می‌دهد که با او همراه شود اما مریم آنجا را ترک می‌کند.

بعد از رفتن مریم، زمانی که مغازۀ سیفی با خرابکاریِ پدر عطا منفجر می‌شود، از گاوصندوق سیفی نیز دزدی می‌شود و همه‌چیز به گردن آزاده میفتد و در نهایت مشخص می‌شود که دوزیست اصلی، کدام یک از شخصیت‌های این داستان است.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: برزو نیک‌نژاد

نویسنده/ مترجم: برزو نیک‌نژاد

نام تهیه کننده: سعید خانی

نام بازیگران: جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، پژمان جمشیدی، ستاره پسیانی، الهام اخوان، مانی حقیقی، سعید پورصمیمی، مجید نوروزی

نام شخصیت ها: عطا (جواد عزتی): عطا با پدرش و دونفر از دوستانش در گاراژ متروکه‌ای که سال‌ها پیش، پدرش سرایدار آنجا بوده، زندگی می‌کند. او به درخواست آزاده به مریم پناه می‌دهد و همین باعث گره‌خوردن داستان عطا با زندگی مریم می‌شود.

حمید (هادی حجازی‌فر): یکی از دوستان عطا که رفتار ساده‌لوحانه‌ای دارد و قفل‌ساز است. او به درخواست مجتبی و عطا، می‌خواهد کلید گاوصندوق سیفی را کپی کند.

مجتبی (پژمان جمشیدی): یکی از دوستان عطا که با او زندگی می‌کند و به خاطر پول، عطا را راضی کرده تا از گاوصندوق سیفی دزدی کنند اما در نهایت موفق به دزدی نمی‌شوند.

آزاده (ستاره پسیانی): دختری است که به‌اجبار در خانۀ سیفی کار می‌کند و تحت فشار زیادی است. او به عطا علاقه‌مند است اما عطا متوجه علاقۀ آزاده به خودش نشده بود.

مریم (الهام اخوان): دخترخالۀ آزاده که از خانه طرد شده و از نامزد سابقش باردار است و می‌خواهد فرزندش را سقط کند. به آزاده پناه آورده و او مریم را به خانه عطا می‌فرستد. مریم فشار روانی زیادی را تحمل می‌کند و حتی در جایی از داستان، اقدام به خودکشی می‌کند اما دیگران زود متوجه می‌شوند.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: خانه فیلم

سال تولید: 1398 (جشنواره فجر)

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : رامین رازپور

۱۴ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

خوب

بزرگسال

توسط : رامین رازپور

۲۲ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

فیلم برخلاف نظر ارزیاب نه تنها غم انگیز نیست بلکه صحنه های خنده دار فراوانی دارد.

بزرگسال

توسط : کاربر عادی

۸ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 16 +

داستان خیلی خلا داشت خیانت به طرز عجیب و افراطی در اون وجود داشت؛ طنز چندش آوری داشت که غیرواقعی مینمود و اینکه اینهمه اتفاقات عجیب و غریب در زندگی چند نفر کنار هم که همه با هم بدبخت هستن هم باورکردنی نبود. شخصیت عطا خیلی معقول بود و احساساتی شدن و بی گدار به آب زدن و اعتماد سریعش واقعا به پختگی شخصیتش نمیومد. بازیگر نقش مریم هم به این نقش نمیومد

بزرگسال

توسط : الهام کیا

۳۰ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

خیلی خوب بود وتاثیر گذار

بزرگسال

توسط : بهار احمدی

۲۸ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 15 +

عالی

بزرگسال

توسط : امیر صدقی

۲۶ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

جنجال

بزرگسال

توسط : امیر صدقی

۲۶ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

جنجال

بزرگسال

توسط : امیر صدقی

۲۶ بهمن ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

جنجال

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دوزیست

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!