دوئت

بررسی تخصصی فیلم Duet

دوئت

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم سینمایی «دوئت» اولین فیلم نوید دانش است که برنده‌ی جایزه‌ی بهترین فیلم اول از جشنواره شب‌های سیاه تالین بوده. این فیلم در ژانر درام عاشقانه و خانوادگی، داستان ملاقات سپیده و حامد بعد از چهارسال را روایت می‌کند. این ملاقات باعث می‌شود سپیده ناراحت شود و یاد خاطرات گذشته بیفتد. همسرش، مسعود، هم پیگیر ماجرا می‌شود تا داستانی را که سپیده از او پنهان کرده، بفهمد.

سال 2015 99 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت این فیلم به صورت دعوای لفظی میان شخصیت‌های اصلی داستان است که کمتر با فریاد و شدت زیاد همراه می‌شود. سپیده و مسعود، با یکدیگر مشاجره می‌کنند و سپیده برای اینکه حامد آرامش زندگی‌اش را به هم زده، با او دعوا می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مسعود، همسر سپیده، بدزبانی دارد و به راحتی و برای کوچکترین مسائل هم دروغ می‌گوید. او برای اینکه متوجه شود، داستان سپیده از چه قرار است، خودش را به عنوان دوست حامد جا می‌زند، نام خود را دروغ می‌گوید و... . او با اینکه متوجه تماس های دوستش می‌شود، علت پاسخ ندادنش را نشنیدن زنگ موبایل بیان می‌کند. او به سپیده شک دارد و سپیده هم با پنهان‌کاری و اینکه درباره مسائلش با همسرش صحبت نمی‌کند، او را به شک کردن ترغیب می‌کند. مسعود علاوه بر این ها، در یک مورد قانون شکنی می‌کند و در حاشیه بزرگراه، زیر تابلوی توقف ممنوع می‌ایستد و در بزرگراه، دنده عقب می‌گیرد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده برای سپیده و تلاشش برای حفظ خانواده و دوری از حواشیِ قبل از ازدواجش با مسعود، از پیام‌های مثبت این فیلم است. سپیده ابتدا داستان را از همسرش پنهان می‌کند اما وقتی متوجه می‌شود که او شک کرده و ناراحت است، برای جلب اعتماد او، پیش از آنکه مسعود بخواهد به سپیده بی‌اعتمادتر شود، تمام داستان را برای مسعود می‌گوید. اما مسعود به همسرش شک می‌کند و قبل از اینکه سپیده به او چیزی بگوید و قبل از اینکه بتواند با خودش کنار بیاید، پیگیر می‌شود و با دروغ‌گویی به دیگران می‌خواهد متوجه داستان بشود. رابطه‌ی دوستی قبل از ازدواج، از زبان سیپده، یک اتفاق عادی و معمولی قلمداد می‌شود ولی حساسیتی که مسعود بر این قضیه دارد و ترسی که سپیده دارد که مبادا مسعود متوجه رابطه دوستی او با حامد شود، نشان می‌دهد این موضوع آنچنان که سپیده در گفتارش نشان می‌دهد، برای هیچ‌کدام از آن‌ها اتفاقی عادی نیست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سپیده برای حفظ خانواده‌اش، خود را از حواشی قبل ازدواجش دور کرده بود. او بعد از ملاقات اتفاقی‌اش با حامد، برای اینکه این موضوع را برای خودش حل کند، این دیدار را از همسرش، مسعود، پنهان می‌کند تا حساسیتی برای او ایجاد نشود. اما برعکس، برای مسعود حساسیت ایجاد می‌شود و به سپیده شک می‌کند. سپیده برای جلب اعتماد همسرش، پیش از آنکه مسعود پیگیری بیشتری کند، حقیقت را برای او می‌گوید. راستگویی و تلاش سپیده برای حفظ خانواده‌اش، از او الگوی خوبی برای مخاطب می‌سازد. اما مسعود به خاطر شک به همسرش و دروغگویی، الگوی خوبی برای مخاطب نیست.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید نظرش را درباره‌ی رفتار شخصیت‌ها بگوید و بگوید اگر جای آن‌ها بود چه می‌کرد؟ از فرزندتان درباره‌ی دروغگویی بپرسید و از او سوال کنید که چه هنگام، می‌توان دروغ گفت؟ اگر متوجه دروغ گفتنِ کسی بشود، چه نظری درباره‌ی او پیدا می‌کند؟ درباره‌ی پیامدهای گفتگو نکردن با فرزند خود صحبت کنید. الگوهای مثبت و منفی هر یک از شخصیت‌ها را با فرزندتان بررسی کنید.

خلاصه: از فرزندتان درباره‌ی دروغگویی سوال کنید و با یکدیگر در هر زمینه‌ای گفتگو کنید تا با احساسات و منطق فرزندتان بیشتر آشنا شوید.

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان این فیلم درباره‌ی دیدار مجدد سپیده (نگار جواهریان)، با حامد است. این دیدار که بعد از چهار سال و برخلاف میل سپیده و اتفاقی رخ می‌دهد، زندگی سپیده را دچار تشویش و ناآرامی می‌کند. همسر سپیده، مسعود (علی مصفا) به او مشکوک می‌شود و می‌خواهد بداند احساسی که همسرش با او در میان نمی‌گذارد و رازی که در موزیک مورد علاقه سپیده است، چیست؟ برای همین پیگیر اتفاقی می‌شود که در کتابفروشی اتفاق افتاد و مسعود از آن بی‌خبر است. مسعود، به دیگران دروغ می‌گوید که لازم است والدین در این باره اطلاع داشته باشند. موضوع این فیلم، برای مخاطبِ بزرگسال است اما اگر فرزندتان علاقه داشت آن را ببیند، توصیه می‌شود درباره‌ی پیام‌های مثبت و منفی فیلم با او صحبت کنید. با او درباره‌ی دروغگویی مسعود صحبت کنید؛ اینکه چرا سر کوچکترین مسائل هم دروغ می‌گوید؟ و به نظر فرزندتان آیا دیگران متوجه دروغگوییِ او نمی‌شوند؟ و درباره‌ی احساسات سپیده نیز از او سوال کنید. از او بپرسید برای حل این مشکل، چه راهکاری را پیشنهاد می‌دهد؟ نکته‌ی قابل توجه دیگر، این است که سپیده در ظاهر، دوستی‌اش با حامد، قبل از ازدواج را عادی جلوه می‌دهد درحالیکه نه برای سپیده و نه برای مسعود، این قضیه حل شده نیست. بهتر است دیدگاه خودتان را درباره‌ی این مسئله با فرزندتان در میان بگذارید و نظر او را نیز این باره جویا شوید. این گفتگوها به ویژه در سنین نوجوانی، اگر همراه با منطق، آرامش و درک متقابل باشد، احساس تعلق و نزدیکی فرزندتان به خانواده‌اش را بیشتر می‌کند. علاوه بر این، آشنایی شما با تفکرات و خواسته‌های او، شما را به او نزدیک می‌کند و با اعتمادی که به شما در فرزندتان ایجاد می‌شود، باعث می‌شود که راحت‌تر درباره‌ی مسائلش با شما گفتگو کند. اما توجه داشته باشید که اعتماد نوجوان، به راحتی می‌تواند از بین برود و جایگزین‌های دیگری پیدا کند، برای همین، رفتار متقابل شما نسبت به فرزند نوجوانتان، باید دقیق‌تر از چیزی باشد که تا پیش از این نسبت به او داشتید.

 

خلاصه: در این فیلم مسعود به همسرش شک می‌کند و بارها به دیگران دروغ می‌گوید. توصیه می‌شود درباره‌ی نکات مهمی مثل دروغگویی با فرزند خود گفتگو کنید.

داستان فیلم

«دوئت» داستان ملاقات سپیده و حامد بعد از چهار سال است. حامد برای ادامه تحصیل موسیقی به فرانسه رفته و در آنجا ازدواج کرده بود و حالا یکسال است که به ایران برگشته. سپیده هم که از رفتنِ حامد اذیت شده بود، تصمیم داشت تا هیچ کدام از بچه‌های دانشکده را نبیند که خاطره‌ای برایش زنده نشود. او دو سال است با مسعود ازدواج کرده. حالا حامد برای عذرخواهی از سپیده، از کاوه کمک می‌گیرد تا ملاقاتی اتفاقی با سپیده داشته باشد و از او معذرت‌خواهی کند. سپیده از این دیدار ناراحت شده، چیزی به همسرش نمی‌گوید. مسعود هم برای پی بردن به علت ناراحتی او، پیگیر ماجرا می‌شود.

جزئیات فیلم

کارگردان: نوید دانش

نویسنده: نوید دانش

نام تهیه کننده: احسان رسول اف

نام بازیگران: هدیه تهرانی، علی مصفا، نگار جواهریان، پانته‌آ پناهی‌ها، علیرضا آقاخانی، مرتضی فرشباف، کاوه کاتب، مهسا طهماسبی

نام شخصیت ها: حامد؛ موزیسینی است که برای ادامه تحصیل به پاریس رفته و بعد از سه سال با همسرش به ایران برگشته و می‌خواهد از نامزد سابقش، سپیده، برای اینکه او را ترک کرد، عذرخواهی کند./ مینو؛ همسر حامد که مدرس موسیقی است و همراه حامد به ایران برگشته./ سپیده؛ نامزد سابق حامد، که با مسعود ازدواج کرده و دیدار اتفاقی‌ش با حامد، زندگی او را تحت تاثیر قرار می‌دهد./ مسعود؛ همسر سپیده. او بعد از اینکه متوجه تغییر حال سپیده می‌شود، شک می‌کند و می‌خواهد متوجه داستانی بشود که نمی‌داند./ کاوه؛ هم‌دانشکده‌ای قدیم سپیده و حامد که باعث می‌شود سپیده و حامد یکدیگر را ملاقات کنند.

کشور سازنده: ایران

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه