• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی سریال دریای خاموش (Silent Sea)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

3106 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

مینی‌سریال «دریای خاموش»، محصول ۲۰۲۱ کره‌جنوبی و شبکه‌ی نتفلیکس است که در زمان پخشش توانست وارد چارت سریال‌های برترِ این شبکه نیز بشود. داستان این سریال در جهانی روایت می‌شود که کره‌ی زمین با بی‌آبی شدید مواجه شده و ساکنینش برای جبران این مسئله، فضانوردانی را به کره‌ی ماه می‌فرستند. این کمبود آب در کنار سیاست‌های تبعیض‌آمیزِ دولتمردان، مردم را خشمگین کرده است. آسیب‌های محیط زیست و تبعیض‌هایی که در مورد مردم اعمال می‌شود؛ دو موضوع مهمی‌ست که مخاطب با آن درگیر می‌شود. این سریال با توجه به ژانر معماگونه و دلهره‌آوری که دارد، اضطراب قابل توجهی را نیز به مخاطب القا می‌کند.

ژانر : دلهره‌آور علمی تخیلی معمایی

سال 2021 ۸ قسمت، هر قسمت بین ۴۰ تا ۵۰ دقیقه جزئیات کامل اثر
5 مناسب خانواده 2 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

مینی‌سریال «دریای خاموش» محصول ۲۰۲۱ کره جنوبی و منتشر شده از شبکه نتفلیکس است که در زمان پخشش موفق شد در چارت سریال‌های برتر این شبکه نیز قرار بگیرد. این سریالِ خوش‌ساخت که ژانری معمایی و دلهره‌آور دارد، داستانی علمی-تخیلی را از جهانی که با کم‌آبیِ شدید مواجه است روایت می‌کند. جهانی که محیط زیست آن بشدت آسیب دیده، جان انسان‌ها در خطر است و آب حکم پول را دارد!

در این سریال با مطرح کردنِ مشکل کم‌آبی به شکلی جذاب، همواره به مخاطب تذکر داده می‌شود که باید مراقب میزان مصرف خود و آینده‌ی کره‌ی زمین باشیم؛ وگرنه عواقب بسیاری خطرناکی برای خودمان، حیوانات و گیاهان به بار خواهد آمد. زمینی که در دنیای واقعی در آن زندگی می‌کنیم نیز با کم‌آبیِ قابل توجهی روبروست و داستانِ این سریال، تذکر به‌جایی به مخاطب می‌دهد.

همچنین در این سریال نقدی اجتماعی، سیاسی و حتی اقتصادی مطرح می‌شود که به تبعیض‌های موجود میان مردم جامعه اشاره دارد. مردم در این جهانِ خیالی که بی‌شباهت با جهان واقعی نیست؛ بنابر جایگاهشان به امکانات حیاتی (که در این سریال برابر با آب است) دسترسی دارند و «فقرا باید بمیرند!». سیاست‌های تبعیض‌آمیزی که از سوی دولت‌مردان تنظیم و اجرا می‌شود؛ به مشکلات موجود دامن زده و موجب وخامت اوضاع مردم و اعتراض آن‌ها می‌شود. این موضوع به نحوی جذاب و نسبتاً صریح در این اثر به نمایش درآمده و می‌تواند محل فکری برای مخاطبین سریال باشد.

شخصیت «جی‌آن» فردی جویای حقیقت است که زیر بار زورگویی و پنهان‌کاری‌های دولت نمی‌رود و سعی در کشف و افشای حقایق دارد. این موضوع خود تذکرِ خوبی برای مخاطبین است که گفته شود «نمی‌توان و نباید در همه‌جا و نسبت به همه‌چیز ساکت و مطیع بود. انسان‌ها حق اعتراض مسالمت‌آمیز و پیگیری حقوقشان را دارند و کسی نمی‌تواند این حقوق را از آن‌ها سلب کند». شخصیت «یون‌جه» در کنار «جی‌آن» نیز از دیگر الگوهای مثبتی است که در این سریال مشاهده می‌کنیم. ویژگی‌های رفتاریِ آن‌ها همچون: هم‌دلی‌کردن، اعتماد کردن، مصمّم بودن، مسئولیت‌پذیری و … از موارد مثبتی هستند که در سریال مطرح شده و مخاطب می‌تواند از آن‌ها الگوبرداری کند.

از الگوهای منفیِ سریال نیز می‌توان به شخصیت «ریو ته‌سوک» اشاره کرد که با جاسوسی و خیانت به کشورش، هم هم‌تیمی‌هایش را به قتل رساند و هم خودش نهایتاً کشته شد. پیشنهاد می‌شود در مورد الگوهای مثبت و منفیِ سریال به گفتگو بپردازید و این شخصیت‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید. ببینید هر کدام از این شخصیت‌ها چه ویژگی‌هایی داشتند و چرا برخی از آن‌ها به دنبال نجات بشر و کشف حقایق بوده و اما شخصیتی مثل «ریو ته‌سوک» تنها به خودش فکر می‌کرد؟

نکته‌ی مهمی که مخاطب سریال باید به آن توجه کند این است که این سریال ژانری معمایی و دلهره‌آور دارد. بنابراین در کل اثر شاهد تعلیق قابل توجهی هستیم که در کنارِ تاریک بودنِ فضا، مرگ و میرها و حوادث تلخ و ناگهانی، اضطراب نسبتاً زیادی را به مخاطب القا می‌کند. توصیه می‌شود مخاطبینی که روحیه‌ی حساسی دارند و یا به سرعت دچار اضطراب می‌شوند؛ این سریال را با احتیاط تماشا کنند.

خلاصه: به بحران کم‌آبی که در سریال مطرح شد و در دنیای واقعی نیز با آن درگیر هستیم فکر کنید و ببینید چه راه‌‌حل‌هایی برای آن به ذهنتان می‌رسد.

در مورد تبعیض‌های موجود میان مردم جامعه فکر کنید و درباره‌ی زمینه‌های ایجاد آن بحث کنید.

بر الگوهای مثبت و منفیِ سریال تمرکز کرده و ویژگی‌های رفتاریِ آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

نسبت به تعلیق و اضطرابِ موجود در سریال هوشیار و محتاط باشید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر می‌خواهید به موضوع سریال عمیق‌تر فکر کنید یا با اطرافیان خود به بحث بپردازید؛ از سوالات زیر استفاده کنید:

- چرا دولت حقیقت ماجرا را از مردم و حتی دانشمندانش مخفی کرده بود؟

- چه چیزی باعث شده بود که عده‌ای کارت طلایی و دسترسی نامحدود به آب داشته باشند اما مابقی مردم نه؟

- چه دلایلی می‌تواند وجود داشته باشد که شخصی مثل «ریو ته‌سوک» به هم‌تیمی‌ها و کشور خودش خیانت کند؟

خلاصه: حول محور پنهان‌کاری‌های دولت، تبعیض بین مردم جامعه و خیانت «ریو ته‌سوک» به مباحثه بپردازید.

داستان اثر

در زمان‌های آینده و هنگامی که کره‌ی زمین با کم‌آبیِ شدید مواجه شده است؛ آب حکمِ پول را پیدا کرده و هر شخص نیز به تناسب جایگاهش به این ثروت دسترسی دارد. کم‌آبی در کنارِ سیاست‌های تبعیض‌‌آمیزِ تقسیمِ آب، مردم را به ستوه آورده و آن‌ها مکرراً دست به اعتراض می‌زنند. حالا که شرایط کم‌آبی به حالت خطرناکی رسیده، محیط زیست آسیب شدیدی دیده و جانِ بشریت بشدت در معرض خطر است؛ دولت‌مردان تصمیم می‌گیرند فضانوردانی را به ماه بفرستند تا نمونه‌هایی از آبِ موجود در این کُره را با خود به زمین بیاورند و موجب نجات بشر و قدرت‌گیریِ کره جنوبی بشوند.

اما حقیقتِ پنهانی پشت این کشفِ آب و نجات بشریت وجود دارد! حقیقت ترسناکی که دولت سعی بر لاپوشانیِ آن داشته و حتی از آن چیزی به فضانوردانِ اعزامی نگفته‌اند.

«جی‌آن» که یک اخترزیست‌شناس است و خواهرش را در عملیات قبلی بطور مشکوکی از دست داده، سعی در کشفِ این حقیقت پنهان دارد. «یون‌جه» نیز کاپیتان این عملیات است که تنها بر انجام عملیات و به دست آوردن نمونه‌ها تمرکز دارد.

پس از مدتی اتفاقات مشکوکی در ایستگاه فضایی بالهه رخ می‌دهد و مرگ‌های ترسناکی جانِ فضانوردان را یکی پس از دیگری می‌گیرد. سرانجام و با انجام آزمایش، مشخص می‌شود آبِ موجود در ماه درواقع نوعی ویروس است و انسان‌ها نباید با آن تماس داشته باشند!

همچنین با حضور دختری به نام لونا که ترکیبی از انسان و آبزیان است؛ مشخص می‌شود دولت این ویروس (آب) را بر روی انسان‌ها آزمایش کرده (تغییر ژنتیکی) و این مسئله را مخفی نگه داشته است.

«جی آن» کشف می‌کند که بدنِ لونا با این نوع آب سازگار است و با استفاده از این آب و بدنِ لونا، می‌توان راهی برای نجات بشریت پیدا کرد.

اما در این زمان همه‌چیز بهم می‌ریزد و مشخص می‌شود «ریو ته‌سوک» که سرمهندسِ تیم بوده؛ درواقع مخفیانه برای یک سازمان خارجی کار می‌کند و قصد دارد نمونه‌های آب را به دست آن‌ها برساند. درگیری‌ای بین «ریو ته‌سوک» و دیگر خدمه رخ می‌دهد و نهایتاً همه بجز «جی آن»، «یون جه»، «لونا» و یک دانشمند دیگر کشته می‌شوند.

در انتهای داستان و با بحرانیِ شدنِ شرایطِ ایستگاه، فضانوردانِ بازمانده به همراهِ لونا و نمونه‌ای از آب ماه، سعی می‌کنند خود را به فضاپیمای نجات‌بخش برسانند. «یون‌جه» در این لحظه فداکاری کرده و بقیه موفق می‌شوند فرار کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: چوی هانگ-یونگ / Choi Hang-yong

نویسنده: پارک اون-کیو / Park Eun-kyo

نام تهیه کننده: جونگ وو-سونگ / Jung Woo-sung

نام بازیگران: به دونا، گونگ یو، لی جون / Bae Doona, Gong Yoo, Lee Joon

نام شخصیت‌ها:

سون جی‌آن: یک خانم اخترزیست‌شناس که با تیم اعزامی به ماه همراه می‌شود و سعی دارد حقایق پشت حوادث ایستگاه فضایی «بالهه» را کشف کند.

هان یون‌جه: کاپیتان تیم اعزامی به ماه که اطلاعات شفافی از عملیات ندارد. او حین انجام عملیاتِ کشف آب در ماه متوجه حقیقت اصلی عملیات شده و بنابراین نجات جان هم تیمی‌هایش را در اولویت قرار می‌دهد.

ریو ته‌سوک: سرمهندسِ تیم اعزامی به ماه که سابقاً در وزارت دفاع ملی مشغول به کار بوده است. او مخفیانه برای یک سازمان اطلاعاتی خارجی کار می‌کند و سعی دارد نمونه‌های اکتشافی را به دست آن‌ها و نه دولت خویش، برساند.

کشور سازنده: کره جنوبی

کمپانی سازنده: Artist Company

انتشار دهنده: Netflix

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد دریای خاموش

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!