• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

دربان

دربان

بررسی تخصصی فیلم The Doorman

author-img

توسط : مهین محمدپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم «دربان» جلوه‌ای متفاوت از زن را به نمایش گذاشته است. این فیلم داستان یک تفنگدار کهنه‌کار است که درگیر ماجراهای یک مجتمع می‌شود. این فیلم در ژانر اکشن ساخته شده و دارای صحنه‌های خشونت‌آمیز همراه با خونریزی است.

سال ۲۰۲۰ 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

فیلم «دربان» با ژانر اکشن صحنه‌های فراوانی از زدوخورد و قتل بی‌پرده همراه با خونریزی است که بعضأ توسط شخصیت زن انجام می‌شود. البته الی برای دفاع از خانواده دست به قتل می‌زند. شکنجه و خشونت‌های فیزیکی نیز از صحنه‌های پرتکرار فیلم است.

جزئیات
ترس

نمایش بی‌پرده‌ی قتل که همراه با خونریزی است یا صحنه‌های درگیری شدید که ببا خشونت فیزیکی بالا نشان داده شده و ممکن است موجب ترس شود. دیدن صحنه‌هایی همچون فروکردن چاقو در پا و خفه‌کردن با پلاستیک ممکن است موجب رنجش خاطرتان شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دقایقی از فیلم به‌وضوح استعمال موادمخدر و مشروبات الکلی دیده می‌شود که مورد تقبیح هم قرار نمی‌گیرد و طوری نمایش داده شده که به مخاطب القا کند این امر عادی و هنجار است.

جزئیات
پیام مثبت

یک زن می‌تواند در عینِ زنانگی و لطافت و احساسات زنانه، آنقدر محکم، باقدرت، باهوش و مستقل عمل کند که در بد‌ترین شرایط هم خانواده را رها نکند و موجب نجات خانواده از چنین اتفاق مرگباری بشود. هرچند باید دید که آیا دربانی و تفنگداربودن مصداق درستی برای استقلال و قدرت زن هست یا خیر... .

جزئیات
الگوی مثبت

حمایت، محافظت و احساس مسئولیت الی در خانواده را می‌توان در این اثر الگو دانست. ازطرفی عواقب زیاده‌خواهی دوبوآ و بورز به بیننده می‌آموزد که هرکس باید به آنچه مال خودش است قناعت کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در سیر داستان صحنه‌های درگیری و خشونت‌آمیز بسیاری پیش می‌آید، صحنه‌های قتل همراه با خونریزی و آهنگ تحریک‌آمیز، انفجار و شکنجه ممکن است موجب ترس مخاطب شود. علاوه‌برآن ناهنجاری‌هایی همچون مصرف موادمخدر و مشروب به‌صورت بی‌پرده و هنجارگونه نمایش داده شده است که این اثر را برای افراد کم‌سن نامناسب می‌کند. بهتر است قبل از دیدن فیلم، والدین از مضرات استفاده از موادمخدر و الکل برای فرزندشان صحبت کنند.

شخصیت اصلی داستان زنی مستقل است که علی‌رغم لطافت جنس زن، شغلی را انتخاب کرده که خشونت و هیجان بالایی دارد. با توجه به اینکه شخصیت کمتردیده‌شده‌ای از زن را به نمایش می‌گذارد (البته در فرهنگ غرب رایج است)، بهتر است از فرزندتان بپرسید از دید او شخصیت این زن چطور است.

 

خلاصه: در سیر داستان این فیلم ناهنجاری‌های فراوانی دیده می‌شود، اما با صحبت پیرامون حوادث فیلم می‌توان از آثار منفی آن بر مخاطب کاست.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید چه راه‌های دیگری برای خارج‌شدن از مجتمع وجود داشت؟ نظر او را درمورد مضرات استفاده از موادمخدر بپرسید. سؤال کنید علّت خارج‌شدن الی از شغل قبلی‌اش را در چه می‌بیند. لحظه‌ای که پسر فرصت شلیک داشت باید چه کاری انجام می‌داد و بهترین کار چه بود؟ آیا قوی‌بودن زن به معنای زمخت و خشن‌بودن اوست؟

 

خلاصه: تلاش کنید با پرسیدن سؤالاتی پپرامون اتفاقاتی که در فیلم افتاده، ذهن مخاطب را به چالش بکشید و با صحبت‌کردن، مسیر افکارش را به سمت مثبتی هدایت کنید.

داستان فیلم

فیلم «دربان» داستان زنی تفنگدار به نام «الی» است که از توانایی‌های رزمی خوبی برخوردار است. او به دلایلی مجبور می‌شود از شغل خود کناره‌گیری کرده و به شهر دیگری برود. در یک مجتمع در شغل دربانی مشغول به کار می‌شود. او به‌طور اتفاقی متوجه می‌شود خانواده‌ی خواهرش در همان مجتمع زندگی می‌کنند. در این مجتمع با افرادی رو‌به‌رو می‌شود که برای سرقت تابلوهای گران‌قیمت به مجتمع حمله می‌کنند. در این فیلم مخاطب مدام با صحنه‌های درگیری و قتل روبه‌رو می‌شود.

جزئیات فیلم

کارگردان: ریوهی کیتامورا Ryuhei Kitamura

نویسنده: joe swanson lior chefetz

تهیه‌کننده: phin Glynn . michael philip

بازیگران: Aksel Hennie . Ruby Rose. Jean Reno. Louis Mandylor. Julian Feder. Rupert Evans

شخصیت‌ها:

الی: محافظ شخصیت‌های مهم دولتی است که در جریان یک حمله‌ی تروریستی زخمی شده و کارش را از دست داده است.

 دوبوآ: عتیقه‌شناسی خبره است که همراه گروه خود به مجتمع یورش آورده‌اند تا تعدادی تابلوی نفیس و گران‌قیمت تاریخی را در دل دیوار‌های آن پیدا کنند.

 بورز: دربان مجتمع است که با دوبوآ در سرقت تابلوها همکاری می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا 

کمپانی سازنده:

Double Dutch International Smash Media CR8IV DNA Gora Films Anamorphic Media Immediate Media Partner

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد