دامبو

بررسی تخصصی فیلم Dumbo

دامبو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم داستان یک خانواده را دنبال می‌کند که در یک سیرک مشغول به کار هستند و مواجه با یک بچه فیل عجیب که گوش‌های بسیار بزرگ دارد باعث می‌شود تا زندگی آن‌ها دچار دگرگونی شود.

سال 2019 105 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم، برحسب موضوع آن و تقابل هولت و فرزندانش با وندویر که شخصیتی زورگو و قدرتمند است، صحنه های خشونت آمیز زیادی به چشم میخورد. از درگیری فیزیکی و مشت و لگد گرفته تا حیوان آزاری و جدا کردن دامبو از مادرش و ناسزاگویی های مکس و وندویر. در صحنه هایی از این فیلم، درگیری فیزیکی میان هولت و یکی از اعضای سیرک برادران مدیچی، یا اعضای سیرک مدیچی با محافظان سیرک وندویر به چشم میخورد، اما آنچه مهم تر است، جدا کردن دامبو، که بچه فیلی متفاوت است، از مادرش میباشد، که داستان حول محور این مسئله پیش میرود. در چند صحنه، آتش گرفتن هر دو سیرک و آسیب های جانی بر اثر این آتش سوزی نیز به چشم میخورد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چند صحنه سقوط از ارتفاع، مثل سقوط کولت از روی دامبو، نمایش حیوانات وحشی در سرزمین رویاهای وندویر و نمایش مار و در یک صحنه، حمله مار به محافظان سرزمین وندویر، صحنه های دلهره آوری هستند که در این اثر به چشم میخورند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یک مورد کوتاه و گذارا از شرب خمر، چند صحنه ناسزاگویی توسط وندویر، مکس و کولت و دزدیدن یکی از اسب های وندویر توسط هولت، صحنه های حاوی ناهنجاری اجتماعی در این فیلم هستند.

جزئیات
پیام مثبت

همدلی و همکاری گروهی برای حل مشکلات، شفقت و همدردی میان اعضای یک گروه، مثل اعضای سیرک مدیچی که همگی برای نجات جامبو تلاش کردند، اهمیت مهر مادری و این موضوع که مادران، همیشه دلسوز فرزند خود هستند مثل جامبو، همواره از فرزند خود حمایت میکنند و به رسمیت شناخته شدن تفاوت های فردی، مثل اعضای سیرک مدیچی، پیام های مثبت این فیلم هستند.

جزئیات
الگوی مثبت

کولت، پس از آشنایی با هولت و فرزندانش، تصمیم میگیرد برخلاف گذشته که در پی دیده شدن و مطرح شدن بوده است و عملا تحت سلطه وندویر قرار داشته، به کمک آنها بیاید تا وندویر را که فردی سودجوست، شکست دهند. از طرفی، میلی و جو نیز شخصیت هایی سخت کوش هستند که برای دستیابی به هدفشان، میجنگند. مکس مدیچی، علیرغم سودجویی و خودخواهی، در نهایت به اشتباهش پی برده و اهمیت اعضای سیرک خودش و تفاوتها و استعدادهای فردی آن ها را درمی یابد. همچنین جامبو نیز مادری دلسوز و مهربان است و دامبو، بچه فیلی باهوش و پرتلاش.

ادامه متن

احترام به تفاوت های فردی در فیلم دامبو چرا اهمیت دارد و با واقعیت چگونه پیوند میخورد؟

در این فیلم، دو نوع خشونت به چشم میخورد. خشونت های روانی، نظیر جدایی مادر از کودک و خشونت های فیزیکی مثل صحنه های زد و خورد. از فرزندتان بپرسید کدام یک او را بیشتر ناراحت میکند؟

آیا خشونت هایی مثل وصل کردن وندویر به اسب و کشیدن او روی زمین، انتخاب درستی برای نجات یافتن از مهلکه بود؟

آیا راه های کمتر خشونت آمیز دیگری برای رسیدن به هدف وجود نداشت؟

در چه صورت اجازه داریم مثل هولت که برای نجات فرزندانش، بدون اجازه، یکی از اسبان وندویر را برداشت، بدون اجازه دیگران از وسایلشان استفاده کنیم؟

خلاصه:احترام به تفاوت های فردی در فیلم دامبو چرا اهمیت دارد و با واقعیت چگونه پیوند میخورد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه