• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

دامبو

دامبو

بررسی تخصصی فیلم Dumbo

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

9 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم، داستان یک خانواده را دنبال می‌کند که در یک سیرک مشغول به‌کار هستند و مواجهه با یک بچه‌فیل عجیب که گوش‌های بسیار بزرگی دارد، باعث می‌شود تا زندگی آن‌ها دچار دگرگونی شود.

سال 2019 105 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این فیلم، برحسب موضوع آن و تقابل «هولت» و فرزندانش با «وندویر» که شخصیتی زورگو و قدرت‌مند است، صحنه‌های خشونت‌آمیز زیادی به‌چشم می‌خورد. از درگیری فیزیکی و مشت‌ولگد گرفته تا حیوان‌آزاری و جداکردن «دامبو» از مادرش و ناسزاگویی‌های «مکس» و وندویر. در صحنه‌هایی از فیلم، درگیری فیزیکی میان هولت و یکی از اعضای سیرک «برادران مدیچی»، یا اعضای سیرک مدیچی با محافظان سیرک وندویر به‌چشم می‌خورد؛ اما آنچه مهم‌تر است، جداکردن دامبو، که بچه‌فیلی متفاوت است، از مادرش می‌باشد و داستان حول محور این مسئله پیش می‌رود. در چند صحنه، آتش‌گرفتن هر دو سیرک و آسیب‌های جانی بر اثر این آتش‌سوزی نیز نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چند صحنه سقوط از ارتفاع، مثل سقوط کولت از روی دامبو، نمایش حیوانات وحشی در سرزمین رؤیاهای وندویر، هم‌چنین صحنه‌ی حمله‌ی مار به محافظان سرزمین وندویر، صحنه‌های دلهره‌آوری هستند که در این اثر به چشم می‌خورند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یک مورد کوتاه و گذارا از شرب خمر، چند صحنه ناسزاگویی ازسوی وندویر، مکس و کولت و دزدیدن یکی از اسب‌های وندویر توسط هولت، صحنه‌های حاوی ناهنجاری اجتماعی در این فیلم هستند.

جزئیات
پیام مثبت

همدلی و همکاری گروهی برای حل مشکلات، شفقت و همدردی میان اعضای یک گروه، (مثل اعضای سیرک مدیچی که همگی برای نجات جامبو تلاش کردند) اهمیت مهر مادری و این موضوع که مادران همیشه دلسوز فرزند خود هستند و همواره از فرزند خود حمایت می‌کنند، به‌رسمیت‌شناخته‌شدن تفاوت‌های فردی، (مانند رفتار اعضای سیرک مدیچی) از پیام‌های مثبت این فیلم هستند.

جزئیات
الگوی مثبت

کولت، پس از آشنایی با هولت و فرزندانش، تصمیم می‌گیرد برخلاف گذشته که در پی دیده‌شدن و مطرح‌شدن بوده و عملاً تحت سلطه‌ی وندویر قرار داشته است، به کمک آن‌ها بیاید تا وندویر را که فردی سودجوست، شکست دهند. از طرفی، میلی و جو نیز شخصیت‌های سخت‌کوشی هستند که برای دستیابی به هدفشان می‌جنگند. مکس مدیچی، باوجود سودجویی و خودخواهی درنهایت به اشتباهش پی می‌برد و اهمیت اعضای سیرک خودش و تفاوت‌ها و استعدادهای فردی آن‌ها را درمی‌یابد. جامبو نیز مادری دلسوز و مهربان است و دامبو، بچه‌فیلی باهوش و پرتلاش.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم دامبو، بازسازی انیمیشنی با همین نام در سال 1941 میلادی است. والدین لازم است بدانند در این فیلم، صحنه‌هایی ناراحت‌کننده‌ای از حیوان‌آزاری نسبت به دامبو، شخصیت اصلی فیلم و مادرش، جامبو، اتفاق می‌افتد. جداکردن فیل مادر از فیل فرزند، اتفاقی ناراحت‌کننده است. هم‌چنین در این فیلم، علاوه بر جدایی دامبو از مادرش، میلی و جو نیز بر اثر فوت مادرشان، احساس تنهایی شدیدی می‌کنند. چندصحنه درگیری و مشت‌ولگد که در آن هولت، (از شخصیت‌های محوری فیلم) حضور دارد، صحنه‌های دلهره‌آوری مثل نمایش مار و موجودات خزنده، حیوانات وحشی و سقوط از ارتفاع نیز در فیلم به‌چشم می‌خورد. ممکن است کودکان با دیدن این صحنه‌ها دچار اضطراب شوند. والدین نباید این هیجانات را ناچیز حساب کنند و بهتر است درباره‌ی آن‌ها با فرزندانشان صحبت کنند. هم‌چنین چندمورد ناسزای خفیف ازسوی وندویر (شخصیت منفی داستان) و صحنه‌هایی از کولت و زنان دیگر با پوشش نامناسب و چندصحنه بوسیدن زن و مرد نیز در این فیلم وجود دارد. والدین می‌توانند با صحبت درباره‌ی دامبو که باوجود تفاوت ظاهری قادر بود کار بزرگی انجام دهد و توجه همگان را به خود جلب کند، به کودکان خود اهمیت تفاوت‌های فردی و نحوه‌ی استفاده‌کردن از آن‌ها را بیاموزند.

خلاصه: در این فیلم صحنه‌های ناراحت‌کننده‌ای از حیوان‌آزاری نسبت به دامبو، شخصیت اصلی فیلم و مادرش، جامبو، اتفاق می‌افتد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا در فیلم دامبو، احترام به تفاوت‌های فردی اهمیت دارد و چگونه با واقعیت پیوند می‌خورد؟

در این فیلم، دو نوع خشونت به‌چشم می‌خورد. خشونت‌های روانی مانند جدایی مادر از کودک و خشونت‌های فیزیکی مثل صحنه‌های زدوخورد. از فرزندتان بپرسید کدام‌یک او را بیشتر ناراحت می‌کند؟

آیا خشونت‌هایی مثل وصل‌کردن وندویر به اسب و کشیدن او روی زمین، انتخاب درستی برای نجات‌یافتن از مهلکه بود؟

آیا راه‌های کمترخشونت‌آمیز دیگری برای رسیدن به هدف وجود نداشت؟

در چه صورتی می‌توانیم مثل هولت که برای نجات فرزندانش، بدون اجازه یکی از اسبان وندویر را برداشت، بدون اجازه‌ی دیگران از وسایلشان استفاده کنیم؟

خلاصه: چرا احترام به تفاوت‌های فردی در فیلم دامبو اهمیت دارد و چگونه با واقعیت پیوند می‌خورد؟

داستان فیلم

هولت، پدر خانواده‌ای 4 نفره است که تازه از جنگ برگشته. او پیش از جنگ، ستاره سیرک بوده است و حالا، بعد از جنگ، در حالی که یک دستش را از دست داده، باید از فیل سیرک محافظت کند. هولت، همچنین متوجه میشود که همسرش نیز فوت کرده است و جو و میلی، پسر و دخترش، این سالها رنجهای زیادی کشیده اند. در یکی از روزها، هولت و فرزندانش متوجه میشوند که فیل، صاحب فرزندی عجیب شده است؛ بچه‌فیلی که گوشهایش بیش از حد بزرگ است. یک روز در میانه یکی از نمایش های سیرک، مردم پس از دیدن بچه فیلم عجیب، او را مسخره میکنند. مادر فیل عصبانی شده و سیرک را به هم میریزد که منجر به کشته شدن یک نفر میشود. مکس، صاحب سیرک، با عصبانیت، فیل مادر را به کسی که آن را از او خریده بود برمیگرداند و بچه فیل که بچه ها او را دامبو صدا میزنند، تنها میشود. میلی و جو متوجه میشوند که بچه فیل با استفاده از گوشهایش میتواند پرواز کند. مکس مدیچی از این قابلیت دامبو استفاده میکند و سیرکش را معروف میکند تا اینکه یک روز، وندویر، صاحب سیرکی بزرگ، دامبو و سیرک مدیچی را میخرد تا کولت، همسرش، با سوار شدن بر روی دامبو، نمایشی تازه در سیرک خودشان انجام دهد. در میانه اجرا، دامبو با صدای فیل دیگری، صحنه را ترک میکند و به سمت باغ وحش وندویر پرواز میکند. بچه ها با دنبال کردن او متوجه میشوند که مادر دامبو در باغ وحش وندویر زندانی است. وندویر تصمیم میگیرد مادر دامبو را از آنجا دور کند. او همچنین بقیه اعضای سیرک مدیچی را نیز اخراج میکند. بچه ها، هولت، کولت، مکس و بقیه اعضای سیرک تصمیم میگیرند با فراری دادن دامبو و مادرش از مجموعه وندویر، خودشان نیز فرار کنند. نهایتا در روز اجرا، نقشه فرار عملی میشود و کولت، همسر وندویر نیز با آنها فرار میکند و سیرک مدیچی، بار دیگر افتتاح میشود و دامبو و مادرش نیز به زادگاهشان باز میگردند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: تیم برتون

نویسنده: ایرن کروگر

نام بازیگران: کالین فارل، اوا گرین، مایکل کیتون، دنی دویتو

ژانر اثر: فانتزی

قالب اثر: فیلم

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: استودیو سینمایی والت دیزنی

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد