دامبو

بررسی تخصصی فیلم Dumbo

دامبو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این فیلم، داستان یک خانواده را دنبال می‌کند که در یک سیرک مشغول به‌کار هستند و مواجهه با یک بچه‌فیل عجیب که گوش‌های بسیار بزرگی دارد، باعث می‌شود تا زندگی آن‌ها دچار دگرگونی شود.

سال 2019 105 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم، برحسب موضوع آن و تقابل «هولت» و فرزندانش با «وندویر» که شخصیتی زورگو و قدرت‌مند است، صحنه‌های خشونت‌آمیز زیادی به‌چشم می‌خورد. از درگیری فیزیکی و مشت‌ولگد گرفته تا حیوان‌آزاری و جداکردن «دامبو» از مادرش و ناسزاگویی‌های «مکس» و وندویر. در صحنه‌هایی از فیلم، درگیری فیزیکی میان هولت و یکی از اعضای سیرک «برادران مدیچی»، یا اعضای سیرک مدیچی با محافظان سیرک وندویر به‌چشم می‌خورد؛ اما آنچه مهم‌تر است، جداکردن دامبو، که بچه‌فیلی متفاوت است، از مادرش می‌باشد و داستان حول محور این مسئله پیش می‌رود. در چند صحنه، آتش‌گرفتن هر دو سیرک و آسیب‌های جانی بر اثر این آتش‌سوزی نیز نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چند صحنه سقوط از ارتفاع، مثل سقوط کولت از روی دامبو، نمایش حیوانات وحشی در سرزمین رؤیاهای وندویر، هم‌چنین صحنه‌ی حمله‌ی مار به محافظان سرزمین وندویر، صحنه‌های دلهره‌آوری هستند که در این اثر به چشم می‌خورند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یک مورد کوتاه و گذارا از شرب خمر، چند صحنه ناسزاگویی ازسوی وندویر، مکس و کولت و دزدیدن یکی از اسب‌های وندویر توسط هولت، صحنه‌های حاوی ناهنجاری اجتماعی در این فیلم هستند.

جزئیات
پیام مثبت

همدلی و همکاری گروهی برای حل مشکلات، شفقت و همدردی میان اعضای یک گروه، (مثل اعضای سیرک مدیچی که همگی برای نجات جامبو تلاش کردند) اهمیت مهر مادری و این موضوع که مادران همیشه دلسوز فرزند خود هستند و همواره از فرزند خود حمایت می‌کنند، به‌رسمیت‌شناخته‌شدن تفاوت‌های فردی، (مانند رفتار اعضای سیرک مدیچی) از پیام‌های مثبت این فیلم هستند.

جزئیات
الگوی مثبت

کولت، پس از آشنایی با هولت و فرزندانش، تصمیم می‌گیرد برخلاف گذشته که در پی دیده‌شدن و مطرح‌شدن بوده و عملاً تحت سلطه‌ی وندویر قرار داشته است، به کمک آن‌ها بیاید تا وندویر را که فردی سودجوست، شکست دهند. از طرفی، میلی و جو نیز شخصیت‌های سخت‌کوشی هستند که برای دستیابی به هدفشان می‌جنگند. مکس مدیچی، باوجود سودجویی و خودخواهی درنهایت به اشتباهش پی می‌برد و اهمیت اعضای سیرک خودش و تفاوت‌ها و استعدادهای فردی آن‌ها را درمی‌یابد. جامبو نیز مادری دلسوز و مهربان است و دامبو، بچه‌فیلی باهوش و پرتلاش.

ادامه متن

چرا در فیلم دامبو، احترام به تفاوت‌های فردی اهمیت دارد و چگونه با واقعیت پیوند می‌خورد؟

در این فیلم، دو نوع خشونت به‌چشم می‌خورد. خشونت‌های روانی مانند جدایی مادر از کودک و خشونت‌های فیزیکی مثل صحنه‌های زدوخورد. از فرزندتان بپرسید کدام‌یک او را بیشتر ناراحت می‌کند؟

آیا خشونت‌هایی مثل وصل‌کردن وندویر به اسب و کشیدن او روی زمین، انتخاب درستی برای نجات‌یافتن از مهلکه بود؟

آیا راه‌های کمترخشونت‌آمیز دیگری برای رسیدن به هدف وجود نداشت؟

در چه صورتی می‌توانیم مثل هولت که برای نجات فرزندانش، بدون اجازه یکی از اسبان وندویر را برداشت، بدون اجازه‌ی دیگران از وسایلشان استفاده کنیم؟

خلاصه: چرا احترام به تفاوت‌های فردی در فیلم دامبو اهمیت دارد و چگونه با واقعیت پیوند می‌خورد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه