• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

خرچنگ

بررسی تخصصی فیلم The Lobster

خرچنگ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دنیایی که در آن هیچ‌کس نمی‌تواند مجرد و تنها بماند و حتماً باید ازدواج کند. هتلی در حاشیه‌ی شهر است که مجردان به آنجا می‌روند و در ۴۵ روز وقت دارند تا همسر مناسب خود را پیدا کنند و ازدواج کنند، درغیر‌این‌صورت باید به حیوان تبدیل شوند.

سال 2015 ۱۱۸ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

افراد ساکن در هتل با استفاده از اسلحه‌های بی‌هوشی و شکار مجردها می‌توانند به تعداد روزهای خود اضافه کنند و اگر روزهایشان تمام شود و مجرد بمانند، مدیریت هتل آن‌ها را به حیوان‌هایی که دوست دارند تبدیل می‌کند. از قوانین گروه مجردها این است که نباید به کسی علاقه‌مند شوند و زمانی‌که یکی از آن‌ها به دیوید علاقه‌مند می‌شود، رهبر گروه کورش می‌کند و او هم با چاقو یکی از اعضای گروه را می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

زمانی‌که مسافران هتل به شکار می‌روند، همه اسلحه‌ی بی‌هوشی دارند و می‌توانند با شکار افراد مجرد به تعداد روزهای خود اضافه کنند. نمایش شکار مجردها کمی باعث ایجاد ترس می‌شود. هم‌چنین فشار بر افراد برای ازدواج و در‌غیر‌این‌صورت، تبدیل‌کردن آنها به حیوان، دلهره‌آور است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در سکانس‌های کوتاهی شخصیت‌های فیلم سیگار می‌کشند.

جزئیات
پیام مثبت

مهم‌ترین پیام فیلم درباره‌ی ازدواج اجباری و بدون علاقه است. زمانی‌که دیوید به هتل می‌رود، فقط ۴۵ روز وقت دارد تا ازدواج کند و درنهایت برای فرار از حیوان‌شدن با فردی ازدواج می‌کند که هیچ نسبتی با او ندارد. از دیالوگ‌های جالب فیلم این است: «اگر با مشکلی روبه‌رو شدید که نمی‌تونستید حلش کنید، بچه بهتون تعلق می‌گیره که معمولاً کمک می‌کنه.» این دیالوگ حاکی از اجبار برای ازدواج و تولید مثل است. هم‌چنین زمانی‌که دیوید فرار می‌کند و به جنگل می‌رود با اینکه به دختری علاقه‌مند شده است و کاملاً مناسب همدیگر هستند؛ اما به‌خاطر قوانین گروه نمی‌توانند ازدواج کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌هایی مثل مدیر هتل و رهبر گروه مجردها به زور و اعمال خشونت می‌خواهند نظر خود را بر بقیه تحمیل کنند. مدیریت هتل همه را مجبور می‌کند تا در مدت کوتاهی همسری برای خود انتخاب کنند، درغیراین‌صورت آن‌ها را به حیوان تبدیل می‌کند. رهبر گروه مجردها هم با ازدواج مخالف است و اگر دو نفر از اعضای گروه به‌هم علاقه‌مند شوند و بخواهند با هم ازدواج کنند، مجازاتشان می‌کند. بعد از کور‌شدن دختر مورد علاقه‌ی دیوید توسط رهبر گروه، آن‌ها تصمیم می‌گیرند فرار کنند و به شهر بروند. دیوید به‌خاطر علاقه‌ی زیادی که به آن دختر دارد و برای اینکه بتوانند با هم زندگی کنند حاضر می‌شود چشمان خود را کور کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم خرچنگ درباره‌‌ی قانون ازدواج اجباری در شهری خیالی است. شخصیت‌های فیلم باید در مدت کوتاهی ازدواج کنند، درغیراین‌صورت باید به حیوان تبدیل شوند، برای همین سعی می‌کنند خودشان را متناسب با یکی از ساکنان هتل کنند تا حیوان نشوند. ازسوی دیگر دیوید، شخصیت اصلی فیلم، در تلاش است که از این قانون فرار کند. درباره‌ی اینکه آیا قانون بد، بر بی‌قانونی ترجیح دارد، با فرزند خود گفت‌وگو کنید. هم‌چنین روابط جنسی به‌صورت بی‌پرده و واضح نمایش داده می‌شود و بهتر است کودکان این صحنه‌ها را تماشا نکنند.

خلاصه: درباره‌‌ی ازدواج اجباری و پیامدهای آن با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی پیامدهای ازدواج اجباری با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

آیا فرزندتان با ازدواج اجباری موافق است؟

اگر او به جای دیوید بود، ترجیح می‌داد متناسب با قوانین شهر عمل کند یا از آنجا فرار می‌کرد؟

درباره‌ی آزادی و انتخاب براساس علایق، با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: بافرزند خود درباره‌ی آزادی و انتخاب براساس علایق گفت‌وگو کنید.

داستان فیلم

فیلم خرچنگ درباره‌ی شهری تخیلی است که در آن همه‌ی آدم‌ها باید ازدواج کنند و نباید مجرد بمانند. مردی به نام دیوید بعد از اینکه همسرش او را ترک می‌کند، به هتلی در حاشیه‌ی شهر می‌رود و فقط ۴۵ روز فرصت دارد تا در آنجا همسری برای خود انتخاب و با او ازدواج کند، درغیراین‌صورت بعد از ۴۵ روز او را به حیوان تبدیل می‌کنند. در آن هتل آموزش‌هایی درباره‌ی فواید ازدواج به مسافران داده می‌شود و آن‌ها را به ازدواج تشویق می‌کنند. دیوید در روزهای پایانی فرصتش با زنی ازدواج می‌کند؛ اما آن زن هیچ تناسبی با او ندارد و همسرش بعد از چندروز از ازدواج می‌فهمد که او نقش بازی کرده است، برای همین تصمیم می‌گیرد او را بکشد؛ اما دیوید فرار می‌کند و به جنگل می‌رود. در آنجا با گروهی از مجردان آشنا می‌شود که مخالف ازدواج اجباری هستند. دیوید عضو آن گروه می‌شود. او بعد از مدتی به دختری در آن گروه علاقه‌مند می‌شود و با هم رابطه‌ی پنهانی دارند؛ زیرا از قوانین گروه مجردماندن و ازدواج‌نکردن است. بعد از اینکه رهبر گروه از رابطه‌ی آن‌ها مطلع می‌شود، آن دختر را کور می‌کند. دیوید و آن دختر فرار می‌کنند و به شهر می‌روند و با هم زندگی می‌کنند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: ‏Yorgos Lanthimos / یورگس لنتیموس

نویسنده/ مترجم: Yorgos Lanthimos / یورگس لنتیموس

نام تهیه‌کننده: ‏Yorgos Lanthimos / یورگس لنتیموس، سه‌سی دمپسی، اد گینی، لی ماگیدی

نام بازیگران: Colin Farrell Rachel Weisz, Olivia Colman, Jessica Barden, / جسیکا باردن، اولیویا کولمن، ریچل ویز، کولین فارل.

نام شخصیت‌ها:

دیوید: مردی که برای پیدا‌کردن شریک زندگی‌اش به هتل می‌رود و درصورت ازدواج‌نکردن دوست دارد به یک خرچنگ تبدیل شود،

کشور سازنده: ایرلند، بریتانیا، یونان، فرانسه، هلند.

کمپانی سازنده: المنت پیکچرز، اسکارلت فیلمز، فلاریو هاوس، لمینگ فیلمز

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه