• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم حوض نقاشی

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2647 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
روایتی درام از زندگی خانواده‌ای سه نفره که والدینش دچار معلولیت ذهنی هستند. مریم و رضا زوجی هستند که با وجود معلولیت توانسته‌اند زندگی شیرین و عاشقانه‌ای برای هم بسازند اما سهیل نتوانسته است با تفاوت‌های پدر و مادرش کنار بیاید و دوست دارد که فرزند خانواده دیگری باشد. این اثر مناسب برای تماشای خانوادگی است و پیام‌های مثبتی درباره پذیرش تفاوت‌ها دارد.

ژانر : درام

سال 1391 92 دقیقه جزئیات کامل اثر
16 مناسب خانواده 6 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

«حوض نقاشی» فیلمی مناسب برای تماشا با اعضای خانواده است. در این فیلم خانواده‌ای نمایش داده می‌شود که والدینش معلول هستند و فرزند این خانواده حسرت پدر و مادر سالم دارد. سهیل فکر می‌کند که دلیل محدودیت‌هایش معلولیت پدر و مادرش است و اگر بتواند فرزند خانواده دیگری بشود، می‌تواند به هر آنچه دوست دارد برسد. اغلب کودکان پدر و مادر خود را با دیگران مقایسه می‌کنند و دوست دارند والدینی طبق میل و علاقه خودشان داشته باشند اما آنچه باید یاد گرفت این است که هر فردی خانواده‌اش را همانطور که هست بپذیرد و دوستش داشته باشد. پیامی که این فیلم به مخاطب منتقل می‌کند این است که اعضای خانواده با وجود تفاوت‌هایشان باز هم دوست داشتنی هستند و در کنار هم می‌توانند زندگی شیرین و خوبی داشته باشند.

فیلم «حوض نقاشی» به فراخور موضوع و داستانی که روایت می‌کند حاوی مضامین غم‌انگیز است و ممکن است فرزندتان را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین در لحظات کوتاهی از فیلم شاهد تندی و بدرفتاری سهیل با والدینش هستیم که لازم است شما در هنگام تماشای اثر با فرزندتان اشتباهات سهیل در رفتارش با والدین را به او گوشزد کنید.

خلاصه: فیلمی خانوادگی درباره پذیرش تفاوت‌ها و دوست داشتن ‌آن‌ها

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چه برداشتی از فیلم داشتی؟ نظرت درباره خانواده سهیل چی بود؟ به‌نظرت سهیل حق داشت با پدر و مادرش زندگی نکند؟ چه چیزی باعث شیرین شدن زندگی مریم و رضا شده بود؟

خلاصه: نظرت درباره خانواده سهیل چی بود؟

داستان اثر

رضا و مریم زوج جوانی اند که دچار معلولیت ذهنی هستند. آن‌ها بعد از ازدواج صاحب فرزند می‌شوند و نام پسرشان را سهیل می‌گذارند. سهیل برخلاف پدر و مادرش، کاملا سالم است و از اینکه دوستان و معلم‌هایش بفهمند پدر و مادر او معلول هستند، نگران است. زندگی خانواده سه نفره رضا، مریم و سهیل سادگی و شیرینی خودش را دارد اما سهیل حسرت‌هایی دارد که با وجود پدر و مادر معلولش نمی‌تواند به آن‌ها برسد. او دوست دارد به شهربازی برود اما مریم به‌خاطر ترس از ارتفاع به سهیل اجازه بازی نمی‌دهد. در نهایت سهیل به‌خاطر حضور مادرش در مدرسه و محدود کردن او با پدر و مادرش دعوا می‌کند و بعد از مدرسه به خانه ناظم مدرسه‌شان می‌رود. ناظم مدرسه که مادر دوست سهیل هم است، قبول می‌کند که چند روزی سهیل به عنوان پسرش در خانه آن‌ها بماند اما به رضا و مریم هم اطمینان می‌دهد که سهیل از تصمیمش پشیمان می‌شود و به خانه برمی‌گردد. در نهایت هم این اتفاق می‌افتد و سهیل متوجه می‌شود که پدر و مادرش را با وجود محدودیت‌ها و تفاوت‌هایی که با دیگر والدین دارند، دوست دارد و می‌خواهد که پیش آن‌ها زندگی کند.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: مازیار میری

نویسنده/ مترجم: حامد محمدی

نام تهیه کننده: منوچهر محمدی

نام بازیگران: شهاب حسینی، نگار جواهریان، فرشته صدر عرفایی، سپهراد فرزامی، الهام کردا

نام شخصیت ها: رضا و مریم: رضا و مریم زوج جوانی اند که دچار معلولیت ذهنی هستند. آن‌ها بعد از ازدواج صاحب فرزند می‌شوند و نام پسرشان را سهیل می‌گذارند. سهیل: سهیل با وجود اینکه پدر و مادرش را دوست دارد اما از زندگی‌اش ناراضی است و مدام پدر و مادرش را با والدین دوستش، امیرعلی مقایسه می‌کند.

کشور سازنده: ایران

جوایز و افتخارات: این فیلم در سی و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمده و علاوه بر نامزدی در ۴ بخش، در دو بخش بهترین طراحی صحنه و لباس و بهترین فیلم از نگاه تماشاگران برنده سیمرغ بلورین شده است.

مخاطب اثر: نوجوان، بزرگسال

 

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد حوض نقاشی

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!