• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

حفره

حفره

بررسی تخصصی فیلم 2021 the dig

author-img

توسط : محمدعلی عبداللهی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  در این فیلم شاهد روند کشف یک اثر مهم باستانی در انگلستان هستیم. اما آنچه برای سازندگان اثر مهم است و آن را در جای جای فیلم می‌توان دریافت، اثری است که این کشف بر نسل آینده انگلیس می‌گذارد. از جمله در این دیالوگ‌ها: « همیشه می‌گفتی کار تو ربطی به گذشته و آینده نداره، بلکه به خاطر آینده است، برای اینکه نسل‌های آینده بدونن از کجا اومدن»، «این گنجینه مال قرن ششمه، اونا یه مشت غارتگر نبودن، فرهنگ داشتن، هنر داشتن، پول داشتن»، «قرون وسطی دیگه دوران تاریکی نیست، آثار پیدا شده در اینجا باعث شور ملی شده». در نسخه اصلاح شده برای نمایش از خانگی این فیلم صحنه‌های جنسی، یا خشونت وجود ندارد. اما اشاره به رابطه عاطفی مثلثی، نوشیدن و دخانیات تا حدی هست. به نظر می‌رسد در نسخه اصلی لباس‌های باز، برهنگی، معاشقه‌ و رابطه جنسی نیز وجود داشته باشد.

سال 2021 112 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در صحنه‌ای از فیلم یک هواپیما سقوط می‌کند و خلبان آن کشته می‌شود.

جزئیات
ترس

در بخشی از فیلم، منطقه حفاری شده فرو می‌ریزد و بروان زیر آن دفن می‌شود، اما او در نهایت نجات پیدا می‌کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کشیدن سیگار و پیپ در این فیلم بسیار زیاد اتفاق می‌افتد. نوشیدن نیز در چند صحنه وجود دارد. در کنار اینها یک رابطه عاشقانه میان لومکس و همسر استوارت وجود دارد. همچنین مخاطب احساس می‌کند که یک رابطه دوستانه میان براون و خانم پرتی شکل خواهد گرفت، که البته این اتفاق نمی‌افتد.

جزئیات
پیام مثبت

ادیس پرتی و همسرش زمینی که در آن یک گنجینه تاریخی وجود دارد را می‌خرند و با هزینه شخصی اقدام به اکتشاف می‌کنند. اشاره به ارزش تاریخ در ساختن هیت یک ملت و ایجاد شور ملی.

جزئیات
الگوی مثبت

شغل بازیل حفاری است اما پشت این شغل یک دغدغه شحصی هم وجود دارد و او دوست دارد پلی میان نسل جدید و نیاکانشان باشد. خانم و آقای پرتی برای اکتشاف این گنجینه اقدام کردند و پس از کشف آن خانم پرتی آن را به موزه اهدا کرد. بازیل پس از اینکه گروهی دولتی کار اکتشاف را آغاز کرد ابتدا کنار کشید، اما به خاطر دغدغه‌ای که داشت دوباره با آنها همراه شد.

جزئیات
ارزش آموزشی

در این فیلم ما روند یک کاوش باستان شناسی را می‌بینیم که در طول آن به مخاطب اطلاعاتی در مورد دوران تاریخی انگلوساکسون در قرن شش میلادی داده می‌شود. همچنین در مورد وایکینگ‌ها صحبت می‌شود. از سوی دیگر این فیلم انگلستان را در سالهای پیش از شروع جنگ جهانی دوم نشان می‌دهد و حاوی اطلاعاتی در مورد آن دوران است.

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم حفره در مورد کشف یک اثر تاریخی توسط فردی به نام بازیل براون است. که در نسخه اصلاح شده برای نمایش از خانگی آن صحنه‌های جنسی یا خشونت وجود ندارد. اما اشاره به رابطه عاطفی مثلثی، نوشیدن و دخانیات تا حدی هست. به نظر می‌رسد در نسخه اصلی لباس‌های باز، برهنگی، معاشقه‌ و رابطه جنسی نیز وجود داشته باشد. این فیلم برای نوجوانان انگلیسی هویت ساز و مفید است اما فایده آن برای نوجوانان ایرانی می‌تواند آشنایی آنها با تاریخ اروپا باشد. در هنگام دیدن این فیلم خوب است با یکدیگر و به صورت مقایسه‌ای در مورد تاریخ ایران و اروپا صحبت کنیم تا از ورای آنچه فیلم نشان می‌دهد به تصویری درست و واقعی برسیم.

این فیلم اکتشاف یک گورستان تاریخی مربوط به سده ششم پس از میلاد مسیح را روایت می‌کند که مربوط به انگلوساکسون‌هاست. انگلوساکسون‌ها از اقوام کوچ‌نشین اروپایی بودند که در سقوط امپراطوری روم نقش داشتند. از نظر باستان شناسان و سازندگان فیلم، این ماجرا از این جهت مهم است که نشان می‌دهد انگلوساکسون‌ها دارای هنر بودند و دوران قرون وسطی تماما سیاه نیست.

خلاصه:

یک فیلم بیوگرافی در مورد تاریخ که چند رابطه عاشقانه در حاشیه آن وجود دارد. نسخه اصلاح شده آن نکات منفی کمی دارد و دیدن آن می‌تواند ما را با تاریخ اروپا آشنا کند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

در یک دیالوگ مهم، همسر بازیل به او می‌گوید: « همیشه می‌گفتی کار تو ربطی به گذشته و آینده نداره، بلکه به خاطر آینده است، برای اینکه نسل‌های آینده بدونن از کجا اومدن»، به نظر تو مطالعه تاریخ چرا مهم است؟

در مورد دوران کوچ بزرگ و دوره مهاجرت‌ها در اروپا تحقیق کنید. دورانی که اقوام اروپایی که اجداد اروپایی‌های فعلی هستند، امپراطوری روم را نابود کردند و پس از آن شهرنشینی تا سالهای سال در این قاره تقریبا از بین رفت.

قدمت گنجینه ساتن هو مربوط به 1400 سال قبل است. آیا آثار تاریخی ایرانی قدیمی‌تر از آن را می‌شناسی؟

اگر قرار باشد چنین فیلمی در مورد ایران ساخته شود، تو کدام اثر تاریخی کشورمان را انتخاب می‌کنی؟

داستان فیلم

بازیل براون یک حفار ماهر است، او در یک پروژه استخدام می‌شود تا گنجینه‌ای نهفته را کشف کند اما ارزش و قدمت این گنجینه فراتر از تصور همه است. این فیلم در واقع روایت این کشف است که در آن ابتدا با بازیل آشنا می‌شویم و قراردادی که بر اساس آن شروع به حفاری می‌کند و سپس روند ورود موزه انگلیس به این اکتشاف. این فیلم به بیوگرافی بازیل براون هم می‌پردازد و در جریان فیلم شاهد دو رابطه عاشقانه بین بازیل و ادیس پرتی و همچنین بین دو حفار جوان هستیم که هیچ‌کدام رابطه سالمی نیستند.

جزئیات فیلم

کارگردان: سیمون استون Simon Stone

نویسنده: مویرا بوفینی، جان پریستون Moira BuffiniJohn Preston 

نام تهیه کننده: گابریلا تانا Gabrielle Tana

نام بازیگران:  Carey MulliganRalph FiennesLily James

نام شخصیت ها: ادیس پرتی: زنی مهربان و دوستدار فرهنگ و تاریخ، او و همسرش زمینی را خریده‌اند که گمان می‌کنند گنجینه‌ای تاریخی در دل آن نهفته است و سپس پرتی کارفرمای یک پروژه تاریخی مهم می‌شود.

بازیل براون: این فیلم در واقع بیوگرافی اوست یک حفار با دانش غیراکادمیک بسیار بالا که یک گنجینه تاریخی را کشف می‌کند.

رابرت پرتی: پسر نوجوان ادیس پرتی

فیلیکس: یک باستان شناس معروف

استوارت، پگی و لومکس: اعضای تیم اکتشاف 

کشور سازنده: : انگلستان

کمپانی سازنده: مگنولیاما فیلمز، کلرکنیول فیلمز

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد