• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

جومانجی

بررسی تخصصی فیلم jumanji

جومانجی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

داستان از جایی آغاز می‌شود که پسر جوانی به نام آلن پریش یک جعبه بازی پیدا می‌کند و با کمک دختر همسایه (سارا ویتل) بازی را آغاز می‌کند. اما پس از آغاز بازی آلن به طرز عجیبی در حباب وسط صفحه جذب می‌شود و سارا در حالی که توسط خفاش‌ها محاصره شده فرار می‌کند. این فیلم در سال ۱۹۹۵ منتشر شده است. صحنه‌هایی از خشونت و ترس هنگام هجوم حیوانات دنیای ناشناخته وجود دارد. این داستان برای نوجوانان بسیار جذاب است.

سال 1995 104 دقيقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این اثر به صورت غیر مخرب و فانتزی نمایش داده شده است؛ یعنی درگیری فیزیکی، یا صحنه هایی از قبیل قتل و... نمایش داده نمی‌شود. درگیری با حیوانات یکی از عمده خشونت‌هایی است که نمایش داده شده است.

جزئیات
ترس

ترس در این فیلم به صورت نگرانی از خطراتی است که مراحل بازی و حیوانات بازیکنان را تهدید می‌کند و مخرب نیست و فانتزی است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی این محصول به صورت کلی پایین است. در دو صحنه اما وجود دارد. در اواسط فیلم، هنگامی که شکارچی به دنبال آلن است تا او را از بین ببرد، وقتی آلن او را در فروشگاه زمینگیر میکند، شکارچی شروع به فخاشی می‌کند. در صحنه ای دیگر هم آلن و سارا همدیگر را می‌بوسند.

جزئیات
پیام مثبت

در جریان فیلم آلن، پیتر و جودی با ترسشان مواجه می‌شوند و اجازه نمی‌دهند که این ترس بر آنان غلبه پیدا کند و آنها را شکست دهد. از طرفی به صورت فعال شخصیت‌ها برای حل بحرانها تلاش می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت‌های داستان برای پیروز شدن در بازی جومانجی بر ترسشان غلبه می‌کنند، این یکی از ویژگی‌های مشترک میان تمام شخصیت‌هاست. از طرفی، همکاری و پیش بردن کارها به صورت همراهی تیمی، عامل موفقیت آنها در بازی نمایش داده شده است.

آنچه لازم است والدین بدانند

 در این سن کودکان مدام در تلاش اند که از خانواده جدا شوند و این افکار مدام با آنها همراه است. این فیلم دلتنگی آلن برای خانواده و پریشانی او از جدا افتادن از خانواده‌اش را نشان می‌دهد؛ پس می‌تواند مفید باشد. از طرفی ماجراجویی و خطرپذیری، دو مولفه‌ی این محصول است که ممکن است در بازی‌های کودکان نمود پیدا کند. خیال‌پردازی‌ها در بازی‌های تخته‌ای تاثیر زیادی بر کودکان خواهد داشت. می توانید به این بهانه بازی‌های مناسب این سن را انتخاب کرده و کودکان خود را به بازی‌های این چنینی دعوت کنید.

خلاصه: ماجراجویی و خطر پذیری، روح حاکم بر محصول است می‌توانید کودکان را به بازی های تخته‌ای مناسب این سن تشویق کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا آنها دوست داشتند جای آلن باشند؟ اگر آنها جای سارا بودند به تمام شدن بازی کمک میکردند؟ چه راه‌هایی می‌توانست جایگزینی برای تمام شدن بازی باشد؟

خلاصه: کودکانتان چقدر دوست دارند که خود را جای شخصیت‌های این فیلم بگذارند.

داستان فیلم

آلن پریش، پسر یکی از بزرگترین کارخانه‌دارهای شهر است. وقتی او برای فرار از دوستانش که می‌خواستند اورا کتک بزنند به کارخانه پدرش فرار می‌کند، در محیط کارخانه که در حال تعمیر است یک جعبه پیدا می‌کند و آن را با خودش به خانه می‌آورد. پدر او اصرار دارد که آلن باید به یک مدرسه خاص که تمام خانواده پریش در آنجا تحصیل کرده‌اند برود، اما آلن از این تصمیم ناراحت می‌شود، وقتی پدر و مادر او از خانه می‌رود او جعبه بازی را باز می‌کند اما باید برای ادامه‌ی بازی یک همراه داشته باشد. در همین حین، یکی از دوستان او به نام سارا به خانه شان می‌آید و آنها بازی را شروع می‌کنند، به محض شروع بازی اما آلن با ریختن تاس وارد بازی می‌شود و خفاش‌ها دنبال سارا می‌کنند. پس از 26 سال، خانواده‌ی دیگری به این خانه می‌آیند. پیتر و جودی که فرزند این خانواده هستند به همراه خانواده‌شان به این خانه می‌آیند و بازی را پیدا می‌کنند، پس از آغاز بازی آلن که در این مدت در جنگل به سر می‌برده به خانه‌اش بازمی‌گردد. آنها سارا را پیدا می‌کنند و با هم سعی می‌کنند تا این بازی را تمام کنند، ترتیب این بازی به این صورت است که هر کدام از بازیکن‌ها باید در نوبت خود تاس بریزند، مهره‌های آنها جلو می‌رود و در هر مرحله اتفاقاتی می‌افتد که باید با آنها مقابله کنند. حیوانات جنگل، میمون ها، فیلها و دیگر حیوانات اهلی و وحشی، وارد شهر می‌شوند و شهر را دچار هرج و مرج می‌کنند. وقتی همه شهر درگیر حیواناتی هستند که وارد شهر شدند، یک شکارچی از داخل بازی به شهر وارد می‌شود که قصد دارد آلن را از بین ببرد. در همین حین سارا به همراه بچه ها بازی را به اتمام می‌رسانند، همه چیز به حالت عادی بازمی‌گردد، تمام حیوانات به داخل بازی برمی‌گردند، زمان به عقب می‌رود و آلن و سارا به دوارن کودکی خود می‌رسند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مولف: جو جانستن

نویسنده/ مترجم: جاناتان هانسلی / گرگ تایلور

نام تهیه کننده: ترایستار پیکچرز

نام بازیگران: رابین ویلیان , کریستن دانست,بانی هانت

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: sony pictur company

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه