• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

جومانجی، به جنگل خوش آمدید!

بررسی تخصصی فیلم Jumanji, welcome to the jungle

جومانجی، به جنگل خوش آمدید!

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

چند نوجوان یک بازی به نام جومانجی را پیدا می‌کنند و وارد آن می‌شوند. آن‌ها برای نجات بازی باید جواهر دزدیده‌شده از چشم مجسمه را به آن بازگردانند. خشونت در این محصول شامل صحنه‌هایی است که در جریان بازی برای بازیکنان رخ می‌دهد، این صحنه‌ها، همراه با طنز نمایش داده شده است. این محصول در سال ۲۰۱۷ و در ژانر ماجراجویی تولید شده است.

سال 2017 119 دقيقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این محصول شامل صحنه‌هایی است که در جریان بازی برای بازیکنان رخ می‌دهد، این صحنه‌ها همراه با طنز نمایش داده شده است؛ مثلاً در همان ابتدای ورود بازیکنان به بازی، یک اسب آبی به «موس» حمله می‌کند و او را می‌بلعد، اما بعد از چند دقیقه موس مجدداً وارد بازی می‌شود. انفجار، درگیری، شلیک و... به صورت فانتزی و مصنوعی نمایش داده است؛ اما به‌هرحال صحنه‌های درگیری زیاد نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

نمایش حیوانات درنده و موذی که بازیکنان را می‌بلعند و به آن‌ها آسیب می‌زنند، در کنار نمایش چند صحنه که در فضای تاریک تصویربرداری شده است، عوامل ترس این محصول‌اند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دانش‌آموزان مدرسه در دو صحنه به معلمشان بی‌توجهی و بی‌احترامی می‌کنند، البته این کارشان همراه با تنبیه‌شدنشان و پشیمانی است. «مارتا» در صحنه‌ای سعی می‌کند برای فریب محافظان انبار، حواس آن‌ها را با تحریک جنسی پرت کند.

جزئیات
پیام مثبت

در جریان فیلم شخصیت‌ها اشتباهاتشان را می‌پذیرند. کار تیمی به‌عنوان عامل موفقیت بیان شده است. از طرف دیگر در این فیلم جسارتِ ماجراجویی و تلاش برای کشف حقیقت و رسیدن به هدف به‌صورت واضح نمایش داده شده است.

جزئیات
الگوی مثبت

اسپنسر با تکیه به قدرت بدنیِ خود، برای نجات دوستانش فداکاری می‌کند و از قدرتش در راستای دفاع از تیمش استفاده می‌کند. فداکاری برای دوستان و اهداف گروه یکی از مهم‌ترین ویژگی شخصیت‌های داستان است. فریج، دختر هوشمندی است که برای انجام هرکاری تمام جوانب آن را درنظر می‌گیرد. مواجهه با مشکلات و داشتن جسارت درگیری با مشکلات یکی دیگر از ویژگی‌های شخصیت‌های این اثر است.

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین باید درنظر داشته باشند در این سن، آن‌چیزی که اهمیت دارد عدم تحکم به نوجوان است؛ یعنی باید اجازه بدهند او عواقب انتخاب‌هایش را ببیند. میزان نمایش خشم و ناهنجاری اجتماعی در این محصول برای این بازه‌ی سنی نگران‌کننده نیست؛ اما لازم است والدین نوجوان را مجاب کنند که به همه‌چیز به دید انتقادی نگاه کند تا بتواند در مسیر شکل‌گیری شخصیتش موفق باشد.

خلاصه: میزان خشونت و ناهنجاری اجتماعی نگران‌کننده نیست، انتخاب فرزندتان را سرکوب نکنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) اگر آن‌ها جای اسپنسر بودند، تمایل داشتند به بازی برگردند؟

2) آیا هرکدام از بازیکنان می‌توانستند به تنهایی برای موفقیت تلاش کنند؟

3) کدام شخصیت داستان جذابیت بیشتری دارد و چرا؟

خلاصه: اگر آن‌ها جای اسپنسر بودند، تمایل داشتند به بازی برگردند؟

داستان فیلم

این بازی قدرتمند، چهار نوجوان را به درون دنیای «جومانجی» می‌کشاند، دنیایی خطرناک پر از جانوران مختلف و وحشی همراه با جنگلی انبوه و حاوی چندین مدل پازل و تله‌‌ی مرگ‌بار. آن‌ها برای زنده‌ماندن باید به‌جای شخصیت‌های گیم بازی کنند: «اسپنسر» به یک ماجراجوی عضلانی، (دواین جانسون) تبدیل می‌شود، ورزشکار فوتبال به یک جانورشناس و متخصص سلاح، (کوین هارت) تبدیل می‌شود، دختر محبوب «بیتانی» به یک پروفسور جوان با بازی «جک بلک» تبدیل می‌شود و «مارتا» به یک تکاور و مبارز رقصنده (کارن گیلان) تبدیل می‌شود. وقتی آن‌ها وارد بازی می‌شوند متوجه این تغییر شخصیت‌ها می‌شوند، اینکه هریک از شخصیت‌های داستان قابلیتی دارد که در کنار هم می‌توانند مشکلات را حل کنند تا مراحل بازی را پشت سر بگذارنند. چیزی که آن‌ها کشف می‌کنند این است که فقط نمی‌توان جومانجی بازی کنند، بلکه باید زنده بمانند و برای زندگی بجنگند. وقتی آن‌ها وارد بازی می‌شوند در اولین اتفاق، یکی از شخصیت‌ها توسط «اسب آبی» بلعیده می‌شود؛ ولی بعد از مدتی درحالی‌که همه فکر می‌کردند او مرده است، از آسمان دوباره وارد بازی می‌شود و آن‌ها متوجه می‌شوند که هر بازیکن سه جان دارد که با هربار‌مردن یکی از جان‌هشایش کم می‌شود. آن‌ها باید برای اتمام بازی و بازگشت به دنیای واقعی، به خطرناک‌ترین ماجراجویی‌های زندگی خودشان پا بگذارند. باید برای نجات بازی، جواهری را که دشمنان سرزمین دزدیده‌اند، از آن‌ها پس بگیرند و به چشم «جگوار» برگردانند تا طلسم بازی باطل شود. دشمن آن‌ها متوجه شده است که عده‌ای آمده‌اند این جواهر را از او بدزدند، برای همین تعقیب‌و‌گریز را شروع می‌کند، بازیکنان هم از دست او فرار می‌کنند. این تعقیب‌و‌گریز در جنگل، بیایان، بازار و خیابان‌ها ادامه پیدا می‌کند و درنهایت اسپنسر موفق می‌شود به کمک دوستانش چشم جگوار را به‌جای اصلی‌اش بازگرداند و با فریاد‌زدن نام جومانجی بازی را به پایان برساند.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: جیک کاسدان

نویسنده/ مترجم: کریس مک‌کنا

نام تهیه‌کننده: مت تولمک/ ویلیام تِیتلر

نام بازیگران: دواین جانسون، کوین هارت، جک بلک، کارن گیلان، نیک جوناس، مدیسون آیسمن و بابی کاناوله

نام شخصیت‌ها: ـ

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: sony company picture

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه