• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

جوجو خرگوشه

بررسی تخصصی فیلم JOJO RABBIT

جوجو خرگوشه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

15 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

جوجو پسر ده‌ساله‌ای که عضو ارتش جوانان حزب نازی است و یک آلمانی متعصب و نژادپرست است. مادر او، رزی، به‌خاطر اینکه مخالف این عقاید است، یک دختر یهودی را در خانه‌شان پنهان کرده است. این فیلم بازنمایی دیگری را از زندگی یهودیان در جنگ جهانی دوم ارائه می‌دهد.

سال 2018 108 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

جوجو به‌خاطر تعصباتی که به نازی‌ها و نژاد آریایی‌اش دارد، بعد از دیدن اعدام مادرش در وسط شهر، ناراحت و عصبانی می‌شود و وقتی به خانه می‌رود تصمیم می‌گیرد السا، دختری یهودی را که در خانۀ آن‌ها پناه گرفته است بکشد. جوجو با چاقوی مخصوص نازی‌ها به اتاق او می‌رود؛ اما وقتی می‌خواهد چاقو را در بدنش فرو کند، پشیمان می‌شود. زمانی‌که جنگ بین آلمان، آمریکا و روسیه شروع می‌شود، صحنه‌های استفاده از سلاح‌های گرم و کشتار عمومی نشان داده می‌شود؛ به‌عنوان مثال یکی از سربازان، بمبی را به کودک سربازی وصل می‌کند و به او می‌گوید که برود و یک سرباز آمریکایی را بغل کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در سکانسی وقتی جوجو به خانه می‌رود و دنبال مادرش می‌گردد متوجه می‌شود که یک دختر در خانه‌شان پنهان شده است. او وقتی می‌فهمد که آن دختر یهودی است، به‌خاطر چیزهایی که دربارۀ آن‌ها شنیده بود و فکر می‌کرد یهودی‌ها آدم‌های ترسناکی هستند از او می‌ترسد و فرار می‌کند. در صحنه‌های جنگ‌های بین آلمان و دیگر کشور‌ها به‌خاطر نمایش کشتار جمعی و قربانی‌شدن مردم و کودکان به‌طور واضح و بی‌پرده، باعث ایجاد ترس و اضطراب در مخاطب می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

جوجو هنگامی‌که تحت آموزش نظامی است بارها مورد تحقیر قرار می‌گیرد و مجبور می‌شود تا کارهایی را انجام دهد که دوست ندارد.

جزئیات
الگوی مثبت

جوجو پسر دلسوزی است و در برابر ظلم می‌ایستد. او درنهایت متوجه می‌شود که برتری نژادی اشتباه است.

آنچه لازم است والدین بدانند

از شخصیت‌های اصلی فیلم جوجوست، او با سن کمی که دارد فرد مستقلی است و برای خودش یک‌سری عقاید و ارزش‌ها دارد. با فرزندانتان دربارۀ عقاید و تصمیمات او صحبت کنید.

از فرزندانتان بخواهید یک‌بار برایتان فیلم را توضیح دهند و دربارۀ اتفاقاتی که در فیلم می‌افتد، صحبت کنند و نتیجه‌گیری کنند. دربارۀ افکار نژادپرستانه و تصمیماتی که طبق آن گرفته می‌شود با فرزندانتان گفت‌وگو کنید و نظرشان را بپرسید.

فیلم براساس یک رویداد تاریخی ساخته شده است، اگر فرزندانتان دربارۀ این رویداد اطلاعات کمی دارند و علاقه‌مند به مطالعه در این زمینه هستند، از آن‌ها استقبال کرده و امکان مطالعه در این زمینه را برایشان فراهم کنید.

نمایش اعدام مادر جوجو در فیلم صحنۀ غم‌انگیزی است و روی کودکان تأثیر می‌گذارد، بهتر است فرزندتان این صحنه را نبیند، یا اگر تماشا کرد شما با فرزندتان هم‌دردی کنید، او را در آغوش بگیرید و اطمینان دهید که در کنارش هستید.

جوجو و السا به‌خاطر ارتباط زیادی که با هم دارند و صحبت‌هایی که دربارۀ یهودیان و حزب نازی می‌کنند، به مرور به‌هم علاقه‌مند می‌‌شوند. این فیلم تلاش دارد تا با بازنمایی دیگری، زندگی یهودیان در جنگ جهانی دوم را مظلومانه به تصویر بکشد، لازم است در‌این‌باره با فرزندان خود صحبت کنید و اطلاعات صحیحی به آن‌ها منتقل کنید.

خلاصه: دربارۀ افکار نژادپرستانه و تصمیماتی که طبق آن گرفته می‌شود، با فرزندانتان گفت‌وگو کنید و نظرشان را بپرسید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا نظر جوجو دربارۀ هیتلر عوض شد؟

چرا رزی اجازه داد یک یهودی کنارشان زندگی کند؟

از فیلم نتیجه‌گیری کنید. از فرزندانتان بپرسید کار کدام شخصیت را تأیید می‌کنند.

خلاصه: چرا نظر جوجو دربارۀ هیتلر عوض شد؟

داستان فیلم

در زمان جنگ جهانی دوم پسر ده‌ساله‌‌ای به‌نام جوجو برای اینکه بتواند عضو سربازان حزب نازی شود در یک دوره آموزشی شرکت می‌کند؛ اما به خاطر اینکه نمی‌تواند یک خرگوش را بکشد از دوره اخراج می‌شود و همه او را مسخره می‌کنند. پدر جوجو به جنگ رفته است و او با مادرش، رزی، زندگی می‌کند. رزی یک دختر یهودی به نام السا را پنهانی به خانه‌شان آورده؛ اما این موضوع را به جوجو نگفته است، زیرا او به حزب نازی علاقه دارد و فرد متعصبی است و اگر بفهمد که السا در خانۀ آن‌هاست، او را لو می‌دهد. یک روز که رزی در خانه نبوده، جوجو به‌طور اتفاقی السا را می‌بیند؛ ولی به‌خاطر تهدید‌های السا مجبور می‌شود حرفی از او به مأموران نزند. مادر جوجو به‌خاطر مخالفت با عقاید حزب نازی و جنگ بین کشورها توسط مأموران اعدام می‌شود و این اتفاق باعث می‌شود تا جوجو دیگر طرف‌دار هیتلر نباشد.

جزئیات فیلم

کارگردان/ مؤلف: Taika Waititi / تایکا وایتیتی

نویسنده/ مترجم: Taika Waititi / تایکا وایتیتی

نام تهیه‌کننده: تایکا وایتیتی، کارتو نیول، چلسی وینستنلی نام بازیگران:Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Taika Waititi, Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen, Sam Rockwell, Scarlett Johansson / استفان مرکانت، آلفا آلن، سم راکول، اسکارلت جوهانسون، رومان گریفین، تومانسین مک‌کنزی، تایکا وایتیتی، ربل ویلسون. نام شخصیت‌ها:

جوجو: پسری که طرف‌دار هیتلر و حزب نازی است و تلاش می‌کند تا محافظ شخصی هیتلر شود،

رزی: او مادر جوجو و مخالف نژادپرستی و جنگ است و السا را در خانه‌اش نگه می‌دارد،

السا: دختر یهودی که به‌خاطر دشمنی آلمان‌ها با یهودیان مجبور به فرار است و در خانۀ رزی پنهان می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: فاکس سرچلایت پیکچرز

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه