• امروز : 30 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی فیلم تولد (Birthday)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

4073 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 15 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم «تولد» محصول ۲۰۱۹ کره‌جنوبی در ژانر درام است که ماجرای واقعیِ غرق شدن کشتی سئول را به نحوی متفاوت و این‌بار از دیدگاه یک مادرِ داغ‌دیده نمایش می‌دهد. این فیلم که کیفیت ساخت خوبی داشته و برنده و نامزدِ جوایز بسیاری نیز بوده است، چالش‌های یک خانواده‌ی داغ‌دیده را به خوبی به تصویر می‌کشد.

ژانر : درام

سال 2019 ۱۲۰ دقیقه جزئیات کامل اثر
4 مناسب خانواده 2 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «تولد» محصول ۲۰۱۹ کره جنوبی در ژانر درام و مخاطب بزرگسال است که برپایه‌ی حادثه‌‌ای واقعی ساخته شده. در سال ۲۰۱۴ یک کشتی مسافربری به اسم sewol دچار حادثه شد و تعداد قابل توجهی از دانش‌آموزانی که در این کشتی حضور داشتند غرق شدند. این حادثه موجب غم و خشم فراوان خانواده‌های قربانیان و حتی تمام مردم کره جنوبی شد. در این فیلم شاهد هستیم که این‌بار این حادثه از دیدگاه یک مادرِ داغ‌دیده به نمایش درآمده. «سون‌نام» مادر جوانی‌ست که پسر خود را در این حادثه از دست داده و حالا پس از سال‌ها همچنان با این غم فراوان کنار نیامده و افسردگی و خشم زیادی را تجربه می‌کند. او دچار آسیب روحی شدیدی شده و حتی به اتاق پسرش دست نزده و مرتب برای او لباس‌های نو نیز تهیه می‌کند! این درحالی‌ست که مادر نسبت به فرزند دیگرش یعنی «یه‌سول» بی‌توجهی می‌کند. پدر خانواده نیز که پس از مرگ پسرش خانه را ترک کرده بود، حالا بازگشته و سعی در جبران اشتباهات خویش دارد. در این بین ما شاهد مشاجرات فراوانی بین مادر و پدر هستیم. مادر، پدر را سرزنش کرده و به هیچ وجه حاضر نیست پذیرای او باشد. دختر نیز که در آن زمان بسیار کوچک بوده، پدرش را به سختی به یاد می‌آورد. حالا پدر با سرزنش و پرخاش‌های مکرری مواجه است که البته خود را سزاوارِ آن‌ها می‌داند. این مشاجرات و همچنین غم فراوانی که کل خانواده به خصوص مادر تجربه می‌کنند؛ خشونت روانی فراوانی داشته و مخاطبِ فیلم ناخودآگاه به هم‌ذات‌پنداری رسیده و غم این خانواده را درون خود نیز احساس می‌کند. واقعی بودنِ این حادثه نیز در تاثیرِ بیشترِ این غم بر مخاطب موثر است. ما در طی فیلم شاهد هستیم که خانواده دچار تنش‌ها و سختی‌های مختلفی‌ست و هر چند برخی روابط اصلاح یافته و بعضی مشکلات حل می‌شوند، اما غمِ از دست دادنِ یک عزیز همچنان با آن‌ها همراه است.

خانواده‌های قربانی در این فیلم تلاش می‌کنند به شیوه‌ی خودشان با این غم کنار آمده و حتی در این مسیر از یکدیگر حمایت می‌کنند.

هرکس ممکن است در زندگی مورد مشابهی را تجربه کند. از دست دادنِ یک عزیز مسئله‌ای نیست که بتوان فراموشش کرد و تا مدت‌ها و شاید تا آخر عمر، همراه انسان است. اما اینکه بازماندگان به چه شکل با این مسئله مواجه شوند و با آن کنار بیایند، موضوع مهمی‌ست.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که عضوی از خانواده و یا نزدیکان خود را از دست داده‌اید، به این فکر کنید که شیوه‌ی خاص شما برای کنترل احساساتتان چیست؟ اینکه همانند مادر در این فیلم دچار فوران غم و خشم باشید طبیعی‌ست و لزومی هم ندارد که به تنهایی با این احساسات روبرو شوید. شما می‌توانید همچون مادری که در این فیلم می‌بینید، از کمک و توصیه‌های اطرافیان و یا متخصصین بهره‌مند شده و به شکلی صحیح بر احساسات خویش کنترل یابید.

این مسئله که به سرزنش مداوم خود و یا دیگران بپردازیم، موضوعی را حل نمی‌کند و فقط خشم خودمان را زیاد می‌کند. می‌توان با صبر و حوصله، تلاش برای درک شرایط خویش و اطرافیان و کمک گرفتن از نزدیکان و متخصصان؛ تا حدودی بر غم موجود تسلط یافت.

اما اگر جزو کسانی هستید که در اطرافتان شخصی عزیزش را از دست داده، سعی کنید شرایط او را درک کنید و خود را به جای او بگذارید. در این فیلم می‌بینیم که پدرِ خانواده با صبری بسیار و تلاشی مکرر، علاوه‌بر اینکه سعی دارد اشتباهاتش را جبران کند؛ همچنین تلاش می‌کند به بهبود اوضاع خانواده و بهتر کردنِ حال همسرش بپردازد.

شما نیز باید متوجه باشید که برخورد با کسی که عزیزی را از دست داده، به صبر و حوصله‌ی فراوانی احتیاج دارد و لازم است شرایط را به خوبی درک کرده و به حمایت از فرد داغ‌دیده بپردازید. مهم‌ترین نکته سعی در درک شرایط به شکلی منطقی‌ست. در این فیلم شاهد هستیم که والدین شرایط یکسانی ندارند و هر خانواده مشکلات خاص خودش را از سر می‌گذراند. لازم است که ما در مواجهه با داغ‌دیدگان نیز منطقی برخورد کرده و شرایط خاصِ آن‌ها را بسنجیم و سعی در همدلیِ بی‌مورد نداشته باشیم. ابراز محبت و کمک‌های مختلف و تلاش برای رفع موانع زندگی به خودی خود پسندیده است و باید مراقب باشیم دچار افراط و آزردگی خاطر خانواده‌های داغ‌دیده نشویم.

نهایتاً اینکه چه مانند مادرِ این فیلم، عزیزی را از دست داده باشید و غمی بزرگ را به دوش بکشید و چه جزو کسانی باشید که یکی از اطرافیانتان داغ‌دیده است، لازم است شرایط را به خوبی درک کنید و بدانید که چسبیدن به شرایط فعلی و عدم کنترل احساسات و مشکلاتِ موجود، اوضاع را عوض نکرده و تنها آسیبی که دارد این است که بر غم و خشمِ موجود می‌افزاید. گرفتن مشورت از متخصصین و پذیرا بودن نسبت به حمایت‌ها، از راه‌های موثری‌ست که به کنترل احساسات و حل مشکلات کمک می‌کند.

خلاصه: مرگ عزیزان مسئله‌ای‌ست که هرکس به نحوی در زندگی با آن روبرو می‌شود. این مسئله که داغ‌دیدگان چه شرایطی را از سر می‌گذرانند و این مسئله که نحوه‌ی مواجهه و کنار آمدنِ آن‌ها با این غم چگونه است، موضوع محوری این فیلم و وضع مشابه برای بسیاری از خانواده‌هاست. اینکه چگونه با غم و خشمِ خود کنار بیاییم به انتخاب خودمان است اما در این مسیر روش‌های غلط و روش‌های صحیحی وجود دارند که انتخابِ هر کدام از آن‌ها می‌تواند موجب آسیب دیدنِ بیشتر و یا بالعکس، بهبود اوضاع باشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

- به شرایط زندگیِ خانواده‌ها در فیلم بیندیشید و از خود بپرسید که اگر جای آن‌ها بودید، با این غم چگونه کنار می‌آمدید؟

- چه راه‌های منطقی و سالمی وجود دارد که می‌تواند اوضاع را وقتی دچار غم و مشکل بزرگی هستید، بهتر و راحت‌تر کند؟

- کدام رفتارهای سون‌نام (مادر) طی فیلم را اشتباه می‌دانید؟ بنظرتان رفتارهای صحیحِ جایگزین چه بود؟

- درباره‌ی اختلال پس از حادثه (PTSD) تحقیق کنید و از خود بپرسید چرا یه‌سول (دختر کوچک) از آب می‌ترسید؟ آیا راه‌حلی برای این موضوع وجود دارد؟

خلاصه:

درباره‌ی راه‌های صحیح و غلطِ مواجهه با غم و خشم خویش فکر و بحث کنید.

درباره اختلال پس از حادثه و همچنین وجود گروه‌های حمایتگر برای حادثه‌دیدگان/غم‌دیدگان تحقیق کنید.

داستان اثر

در سال ۲۰۱۴ یک کشتی کره‌ای به نام sewol که دانش‌آموزانی را برای اردوی مدرسه همراه داشت غرق شد. پسر جوانی به نام سوهو نیز در بین این دانش‌آموزان بود و حالا پس از گذشت سال‌ها، خانواده‌ی او را می‌بینیم که از هم پاشیده و زندگی سخت و پُر از ناراحتی را تجربه می‌کنند. مادر خانواده پس از گذشت مدتی طولانی، همچنان بر غم خود تسلط پیدا نکرده و همواره به یاد پسر از دست رفته‌ی خویش است. مادر حتی به اتاق پسرش دست نزده و مرتب برای او لباس‌های تازه می‌خرد و این درحالی‌ست که ناخودآگاه به دختر کوچکش که زنده و همراهِ اوست، بی‌توجهی می‌کند. پدر خانواده نیز پس از مرگ پسرش دچار ناراحتی شده و با تصمیمی عجولانه، خانواده را ترک می‌کند. حالا مادر، او را سرزنش کرده که چرا در این اوضاع روحیِ سخت آن‌ها را ترک کرده و اکنون پس از سال‌ها می‌خواهد به خانواده بازگردد! مادر خانواده به هیچ عنوان حاضر نیست با مرگ پسرش کنار بیاید و حتی خانواده‌های دیگر متوّفیان را که به پیک‌نیک می‌روند و یا از خاطرات با فرزندشان تعریف می‌کنند، سرزنش کرده و از همراهی با آن‌ها خودداری می‌کند. از طرفی پدر خانواده نیز سعی می‌کند با صبر و حوصله و مداومت، مجدد به همسر و دخترش نزدیک شده و نبودِ خود در این سال‌ها را جبران کند. در طی فیلم شاهد هستیم که کشمکش‌های فراوانی بین مادر و پدر اتفاق می‌افتد و هرکدام سختی‌هایی را نیز متحمل می‌شوند. پدر خانواده به دلیل سابقه‌دار بودنش نمی‌تواند شغلی پیدا کند و مادر خانواده نیز با افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند. با گذشت زمان و پس از  تلاش‌های اطرافیان، مادر  کم‌کم به شکلی منطقی‌تر فکر کرده و سعی می‌کند احساسات خود را به نحوی صحیح کنترل کند. او کم‌کم با مرگ فرزندش کنار آمده و توجه بیشتری به دختر و شوهرش می‌کند. نهایتاً او حاضر می‌شود برای اولین‌بار یادبودی برای پسرش برگزار کنند و از خاطراتشان با سوهو تعریف کرده و یاد او را به خوشی گرامی بدارند.

جزئیات اثر

کارگردان: لی جونگ‌اون / Lee Jong-un

نویسنده: لی جونگ‌اون / Lee Jong-un

نام تهیه کننده: لی جون‌دونگ، لی دونگ‌ها، لی چانگ‌دونگ / Lee Joon-dong, Lee Dong-ha, Lee Chang-dong

نام بازیگران: جئون دویئون، سول کیونگ‌گو، کیم بومین، یون چان‌یانگ / Jeon Do-yeon, Sol Kyung-gu, Kim Bo-min, Yoon Chan-young

نام شخصیت‌ها:

سون‌نام: مادر داغ‌داری که پسر نوجوان خود را از دست داده و با دلتنگی و افسردگی دست و پنجه نرم می‌کند.

جونگ‌ایل: پدر بچه‌ها که پس از مرگ پسرش خانه را ترک کرده و رابطه‌ای پر کشمکش با همسرش دارد.

یه‌سول: دختر کوچک خانواده

سوهو: پسر نوجوان خانواده که در حادثه‌ی غرق شدنِ کشتی سئول (اردوی دانش‌آموزی)، جان خود را از دست می‌دهد.

کشور سازنده: کره جنوبی

کمپانی سازنده: Nowfilm, Pinehouse Film, Redpeter Films

انتشار دهنده: Next Entertainment World

جوایز و افتخارات: برنده‌ی جایزه‌ی Baek Sang Film برای بهترین بازیگر زن توسط «جئون دویئون» در Baek Sang Art Awards 2020، برنده‌ی جایزه‌ی Jury Award برای بهترین فیلم در Bali International Film Festival aka BALINALE 2019، برنده‌ی جایزه‌ی Korean Association of Film Critics Award برای ۱۰ فیلم برتر سال توسط «لی جونگ‌اون» در Korean Association of Film Critics Awards 2019، برنده‌ی جایزه‌ی Producer Award برای بهترین بازیگر زن توسط «جئون دویئون» در Korean Film Producers Association Awards 2019 و نامزد جوایزی دیگر…

مخاطب اثر: بزرگسال، جوان

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد تولد

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!