• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

تسخیر در عمارت بلای

تسخیر در عمارت بلای

بررسی تخصصی فیلم The Haunting of Bly Manor

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سریال «تسخیر در عمارت بلای» یک سریال تلویزیونی ترسناک است که با اقتباس از رمان «جیمز هنری» ساخته شده است. این سریال داستانی درام، ترسناک و معمایی دارد. «دنی کلینتون» معلم جوانی است که به‌تازگی به انگلیس آمده و معلّم تمام‌وقت دو بچه در یک عمارت بزرگ در یک روستا می‌شود. او رفته‌رفته متوجه می‌شود این دو بچه بعد از تراژدی‌های بزرگی مثل مرگ پدر و مادرشان و خودکشی معلّم قبلی‌شان که در این عمارت گذرانده‌اند، رفتارهای عجیب‌وغریبی دارند. آن‌ها گاهی متفاوت عمل می‌کنند و چالش‌های بسیاری برای دنی به وجود می‌آورند. کم‌کم ترس‌های قبلی دنی و ترس‌های جدیدش شرایط پرفشاری را برای او به وجود می‌آورد. در این سریال تعلیق‌های مناسبی شکل گرفته است و برای هر کاراکترِ ترسناک، داستانی وجود دارد که در طی فیلم مشخص می‌شود. در این فیلم از عناصر ترس درست و به‌جا استفاده شده تا ترسی واقعی به وجود بیاید.

سال ۲۰۲۰ فصل اول (میانگین هر قسمت 55 دقیقه) جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

دو کودک والدین خود را از دست داده‌اند و در طی فیلم مدام از خودکشی معلّم قبلی حرف می‌زنند و کم‌کم جزئیات بیشتری از این مسئله آشکار می‌شود. مثل‌اینکه فلورا جنازه‌ی او را پیدا می‌کند. در قسمت‌های بعدی روح دریاچه یکی از شخصیت‌ها را می‌کشد. نامزد دنی در یک تصادف جلوی چشم دنی تصادف می‌کند و صحنه‌ی خونریزی و مرگ نامزد دنی به‌صورت مستقیم نمایش داده می‌شود. مایلز رفتارهای عجیبی دارد و گاهی پرخاشگر می‌شود. یک کبوتر را در مدرسه می‌کشد و به‌خاطرش پشیمان نیست و از خشونت‌های کلامی استفاده می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

شخصیت‌هایی ترسناکی مثل ارواح و عروسک‌هایی با چهره‌های ترسناک وجود دارد. یک خودکشی اتفاق افتاده و جنازه‌ توسط کودک پیدا می‌شود. مایلز رفتارهای عجیبی دارد. در قسمت پنجم، هانا، مدیر عمارت، دچار نوعی گیرافتادن در خاطرات و پرت‌شدن در زمان‌های مختلف می‌شود و درنهایت به دست مایلز که تسخیرشده در یک چاه می‌افتد و می‌میرد. او مرگ خود را در چرخش زمان می‌بیند. امتیاز ترس براساس میزان ترس در ژانر وحشت داده شده است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در طول سریال، پیتر و ربکا خدمتکارهای قبلی عاشق هم می‌شوند و صحنه‌هایی از بوسه و کنارِهم‌خوابیدن وجود دارد. دنی شخصیت اصلی مشخص می‌شود تمایلات همجنس‌خواهانه‌ای دارد و درگیر رابطه‌ی عاشقانه‌ای با دختر باغبان می‌شود. از نوشیدنی‌ها و شراب در ناراحتی‌ها و خوشحالی‌ها استفاده می‌شود. پسربچه شروع می‌کند به سیگارکشیدن و پیتر هم مدام سیگار می‌کشد.

جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم کاراکترها تلاش می‌کنند باهم مهربان باشند به یکدیگر کمک کنند و از هم دربرابر خطرها محافظت کنند. خانواده اهمیت دارد و افراد خانه تلاش می‌کنند اعضای خانواده‌ی هم باشند.

جزئیات
الگوی مثبت

دنی تلاش می‌کند که مهربان و محکم و شجاع باشد و به کودکان کمک کند و زندگی خودش را به نحو مثبتی به دست بگیرد و مستقل شود. فلورا مهربان و خوش‌اخلاق است و به نظر می‌رسد تلاش می‌کند تا از افراد دیگر محافظت کند و شجاعت داشته باشد.

آنچه لازم است والدین بدانند

سریال «تسخیر در عمارت بلای» یک سریال ترسناک است. والدین لازم است بدانند که در این عمارت اتفاقات عجیبی می‌افتد. دو کودک اتفاقات تراژیکی مثل مرگ والدین و خودکشی‌کردن معلّم برای آن‌ها افتاده است.

اسرار مرگ معلّم کم‌کم برملا می‌شود و صحنه‌ی مرگ او به تصویر کشیده می‌شود. «فلورا» رفتارهایی شبیه به جادوگری دارد و انگار از طلسم‌هایی برای محافظت از افراد استفاده می‌کنند. «مایلز» رفتارهایی شبیه به تسخیرشدگی دارد.

«دنی» بعد از ورود به عمارت کم‌کم می‌تواند رفت‌وآمد روح‌هایی را در این عمارت ببیند. در این عمارت عروسک‌هایی با شکل‌هایی ترسناک و ارواحی دیده می‌شود که بعضی از اتفاقات عجیب عمارت را توجیه می‌کند.

خطر اسپویل: دنی خود ترس‌هایی از آینه دارد و روحی را در آینه می‌بیند. طی گذشت داستان متوجه می‌شویم این روح نامزد قبلی اوست که بعد از اینکه متوجه تمایلات همجنس‌خواهانه‌ی او شد و با عصبانیت از ماشین پیاده شد تصادف می‌کند.

«پیتر» فردی است که دنی در عمارت می‌بیند اما در طی فیلم مشخص می‌شود که او هم مرده و درواقع روح است. در این فیلم، علاوه‌بر صحنه‌های ترسناک، رابطه‌ی جنسی وجود دارد البته صحنه‌های برهنه و واضحی ندارد. اما بوسه اتفاق می‌افتد و البته دنی تمایلات هم‌جنس‌خواهانه دارد و با دختر باغبان ارتباط برقرار می‌کند.

قسمت پنجم به داستان هانا می‌پردازد و ممکن است داستانی پیچیده داشته باشد که درک آن سخت باشد چون زمان در این قسمت به هم می‌ریزد.

خلاصه: «تسخیر در عمارت بلای» یک سریال ترسناک درام است و شامل صحنه‌های ترسناک و روابط عاشقانه و چالش‌های شخصیتی کودکان.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درمورد اینکه چرا فیلم‌های ترسناک محبوب هستند حرف بزنید. از او بپرسید چرا بعضی از افراد دوست دارند بترسند؟ آیا او هم لذّت می‌برد؟ درصورتی‌که راجع‌به روابط بین دنی و دختر باغبان برای فرزند شما سؤالاتی ایجاد شد می‌توانید درمورد تمایلات جنسی هم‌جنس‌خواهانه و فرق آن با ناهنجاری‌های جنسی و بی‌بندوباری با فرزند خود حرف بزنید.

خلاصه: درمورد اینکه چرا افراد دوست دارند بترسند از فرزند خود سؤال کنید؟

داستان فیلم

«دنی کلینتون» به‌تازگی به انگلیس آمده و به‌دنبال شغل می‌گردد. او در یک عمارت بزرگ در یک روستا معلّم تمام‌وقت دو کودک می‌شود و قبل از استخدام به او هشدار می‌دهند که این دو بچه استثنائی هستند و درعین‌حال چالش‌برانگیز.

دنی می‌فهمد معلّم قبلی خودکشی کرده است. او تلاش می‌کند با شجاعت تمام با اتفاقات مرموز عمارت برخورد کند. اما بچه‌ها کار‌های عجیبی می‌کنند و اتفاقات عجیبی در این عمارت می‌افتد. دنی تلاش می‌کند که رفتار بچه‌ها را قاطعانه اصلاح کند. اما درک‌کردن آنچه آن‌ها تحمّل کرده‌اند سخت است.

جزئیات فیلم

کارگردان: Mike Flanagan مایک فلانگان

نویسنده: Mike Flanagan مایک فلانگان

تهیه‌کننده: Justin Falvey جاستین فالوی

بازیگران: Victoria Pedretti, Oliver Jackson-Cohen, Amelia Eve ویکتوریا پدرتی، الیور جکسون کوهن، آملیا ایو

شخصیت‌ها:

دنی کلینتون: دختر جوانی که معلم سرخانه‌ی دو کودک در یک عمارت بزرگ می‌شود.

فلورا: دختر کوچکی که به‌تازگی پدر و مادر خود را از دست داده و گاهی رفتارهای عجیبی دارد.

مایلز: برادر بزرگ‌تر فلورا که او هم گاهی رفتارهای عجیبی دارد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Amblin Television

مخاطب اثر: بزرگسالان

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد