• امروز : 18 بهمن 1401
logo

نقد و بررسی فیلم ترول (Troll)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

402 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 14 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
«ترول» فیلمی درباره‌ی هیولایی برخاسته از دل کوهستان است. سه چیز در دنیا، هیولا را عصبانی کرده و حتی باعث نابودی او می‌شود: آسیب به کوهستان (طبیعت)، نور و دین (مسیحیت)! هیولا با حفر تونل در دل کوه از خواب هزاران ساله بیدار می‌شود، با شنیدن صدای ناقوس کلیسا، به شدت عصبانی می‌شود و در نور، نابود می‌شود. نورا که یک دیرینه‌شناس است با تکیه بر همین نقاط ضعف، این موجود عظیم‌الجثه و افسانه‌ای را نابود می‌کند.

ژانر : ماجراجویی

سال 2022 101 دقیقه جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

در ابتدا فکر می‌کنیم با کلیشه‌ی هیولاسازی و غول‌سازی در سینما طرف هستیم. قرار است غولی بیاید، همه را بترساند و سپس به دست قهرمان بی‌بدیل فیلم، از بین برود! اما ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود! داستان کمی پیچیده است. چگونگی به وجودآمدن هیولا مطرح می‌شود. در حالی که هزاران سال پیش، آن‌ها مانند موجودات دیگر روی زمین، خوش و خرم در حال زندگی در شهر اسلو بودند، ناگهان با ورود مسیحیان و مسیحی‌سازی، قتل عام شدند و اجساد همه‌شان در جایی دفن شد که اکنون مقر پادشاه نروژ است! به همین دلیل آن‌ها از کلیسا متنفرند و کافی‌است بوی خون یک مسیحی را حس کنند تا در دم، جان او را بگیرند! با این داستان، مخاطب به هیولا حق می‌دهد تا انسان‌ها را بکشد! او تنها برای انتقام آمده وگرنه حتی همانطور که در یک سکانس می‌بینیم، راضی به مرگ کودکان معصوم نیست! در نتیجه این دین است که چنین هیولایی به وجود آورده! در مقابل همین هیولا، هیولای تاریکی است و با نور از بین می‌رود! آگاهی از این مسئله در فیلم به ما کمک می‌کند تا پس از تماشا درباره آن با فرزندان خود گفتگو کنیم و بپرسیم که نظر آن‌ها درباره این داستان تخیلی چیست؟

قهرمان این داستان، یک پروفسور و استاد دانشگاه است. کسی که بر پایه یافته‌های علمی صحبت می‌کند نه افسانه و خیال و خرافات! اما خودِ او گرفتار همین افسانه‌ها شده و می‌پذیرد که آن‌ها حقیقت دارند! تقابل علم و خرافات و ضریب‌دادن به خرافات و اهمیت آن در این فیلم، جای تامل بسیاری دارد.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

موضوعات مطرح شده در فیلم، محل گفتگو و بحث و تامل بسیاری دارد که می‌توانید درباره آن با فرزندان خود گفتگو کنید و از آن‌ها بپرسید:

آیا از نظر تو فیلم به دنبال تخریب دین مسیحیت است؟ یا برعکس؟ آیا اینکه هیولا از تاریکی بیرون آمده و با نور نابود می‌شود، نشانه حقانیت دین مسیحیت در فیلم بود؟

ادامه متن

داستان اثر

پس از قرن‌ها، هیولای کوهستان از خواب بیدار شده و شروع به حرکت به سمت قلعه پادشاه می‌کند. این هیولا در ابتدا به معمایی بزرگ برای نخست‌وزیر نروژ و سایر مسئولین تبدیل می‌شود. آن‌ها باور ندارند که اصلا هیولایی در کار باشد. با تلاش‌ها و جستجوهای نورا، مطمئن می‌شوند که با یک هیولا طرف هستند نه یک حادثه طبیعی. نخست‌وزیر و همکارانش، دستور تخلیه پایتخت را می‌دهند تا مردم از آسیب در امان باشند و قصد دارند با بمب هسته‌ای، هیولا را از بین ببرند اما نورا معتقد است با این کار، همه چیز نابود می‌شود نه فقط هیولا! نورا با توجه به صحبت‌های پدر، به قصر پادشاه می‌رود و در آنجا پرده از رازی بزرگ، برداشته می‌شود. ریکارد سیندینگ، رییس دادگاه اسلو، نورا و آندریاس را به مخفیگاهی زیرزمینی می‌برد و استخوان‌های به جامانده از قتل عام ترول‌ها یا همان غول‌ها را به آن‌ها نشان می‌دهد. در واقع در گذشته، اسلو، محل زندگی ترول‌ها بوده تا اینکه با ورود مهاجران مسیحی و مسیحی‌سازی نروژ، همه‌ی آن‌ها کشته می‌شوند و فقط یکی به غاری پناه برده و در همان جا مدفون می‌شود. با حفر تونل در دل کوهستان، بار دیگر بیدار شده و قصد دارد به سمت قلعه‌ و نزد خانواده‌اش برود. نورا با علم به اینکه ترول‌ها از تاریکی آمده و در نور از بین می‌روند، با تابش نور مصنوعی، ترول را از بین می‌برد. سال‌ها بعد اما، ترولی دیگر، سر از خاک برمی‌آورد!

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Roar Uthaug

نویسنده/ مترجم: Espen Aukan

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ترول

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!