• امروز : 2 مهر 1402
logo

نقد و بررسی فیلم بچه‌ی کاراته‌باز (The Karate Kid )

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

11 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

5656 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم سینمایی پسر کاراته‌باز با درون‌مایه‌ی رزمی و اکشن به تصویر درآمده است تا پیام خودباوری و امید را به مخاطب نوجوان برساند. این اثر داستان تلاش پسر نوجوانی است که برای بقا در یک کشور غریب به کونگ فو روی می‌آورد. به دلیل خشونت ناشی از نمایش حرکات رزمی، به رده‌ی سنی توجه کنید.

سال 2010 140 دقیقه جزئیات کامل اثر
20 مناسب خانواده 10 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 12 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

پیام‌های مهم و خوبی در سرتاسر فیلم مشاهده می‌شود که بستر مناسبی برای گفت و گو فراهم می‌کند. خصوصا رفتارهای دری و استاد هان بسیار تأمل‌برانگیز و الگوپذیر است. باید توجه داشت که در تمام فیلم صحنه‌های خشنی از مبارزات رزمی دیده می‌شود که برای بچه‌ها به خصوص پسربچه‌ها تقلیدپذیر است. بهتر است برای تخلیه‌ی این هیجان آنها را به‌سمت ورزش سوق دهید.

شخصیت مادر دری قابل توجه است. او با سختگیری‌هایی که دارد، رابطه‌ی مثبتی با دری ندارد و نمی‌تواند در شرایط سخت به او کمکی بکند. ترس و اضطراب دری پس از مهاجرت و مورد زورگویی قرار گرفتن در مدرسه، می‌تواند برای والدین بچه‌های با شرایط مشابه آموزنده باشد.  او در ابتدا بسیار نگران و ناامید بود اما سرگرم شدنش با فعالیتی سنگین و اعتمادبه نفس ناشی از آن، کمک بزرگی به دری در تطابق با اجتماع جدید کرد. در چنین شرایطی بزرگترها باید احساسات کودک و نوجوان خود را به خوبی درک کنند.

خلاصه: احتمال تقلید حرکات کونگ فو بین بچه ها وجود دارد. اضطراب و ترس دری بعد از مهاجرت باید مورد توجه والدین باشد. پیام‌های مثبت فضای گفتوگوی خوبی فراهم می‌آورد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

علت اضطراب و ترس دری چه بود؟ آیا تو هم تا به حال چنین شرایطی را تجربه کرده‌ای؟ رفتار استاد مدرسه کونگ فو را با رفتار استاد هان مقایسه کن. آیا استاد هان در مرگ همسر و فرزندش مقصر بوده است؟ آیا او راه درستی برای کنار آمدن با گذشته خود انتخاب کرده بود؟ فکر می‌کنی شرایط دیگری هم باشدکه انسان نیاز به کمک یک مربی داشته باشد؟

خلاصه: علت اضطراب و ترس دری چه بود؟ فکر میکنی شرایط دیگری هم باشدکه انسان نیاز به کمک یک مربی داشته باشد؟

داستان اثر

دری پارکر 12ساله به همراه مادرش از آمریکا به چین مهاجرت می‌کند. دری پس از رسیدن به چین با سختی‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. از جمله مشکل زبان و پیداکردن دوست. در همین هنگام با پسری به نام چانگ نیز به مشکل برمی‌خورد. چانگ با گروهی از دوستانش که همگی کونگ فو کارانی حرفه‌ای هستند، در مواجهه با دری زورگویی می‌کنند. دری تلاش می‌کند دربرابر آن‌ها بایستد اما بارها از آنها کتک می‌خورد. این باعث منزوی شدن و اضطراب بیشتر او می‌شود. رابطه‌ی دری با مادرش هم خیلی خوب نیست و از مشکلاتش برای او حرفی نمی‌زند. در این میان دری با مرد تعمیرکاری به نام هان آشنا می‌شود. هان مرد مرموزی به نظر می‌آید که خیلی خوب کونگ فو را بلد است. بعد از اینکه یک بار دری را از دست چانگ نجات می‌دهد، دری از او می‌خواهد تا به او کونگ فو بیاموزد و هان به سختی می‌پذیرد. او نه تنها کونگ فو، که درس زندگی به دری می‌آموزد. اما کونگ فویی که او به دری آموزش می‌دهد به کلی با کونگ فویی که بچه‌های مدرسه می‌آموختند متفاوت است و مهم‌ترین اصل آن این است که کونگ فو را برای اجتناب از درگیری و خشونت یاد بگیرد؛ در حالیکه در مدرسه‌ی کونگ فو استادی که به بچه‌ها آموزش می‌دهد به عدم بخشش و خشونت زیاد تاکید دارد. در این فاصله رابطه‌ی عاطفی بین دری و دختری به نام مییینگ شکل می‌گیرد. دری تا روز مسابقات کونگ فو کاملا آماده می‌شود و با وجود آسیب‌دیدگی می‌تواند قهرمان مسابقات شود.

جزئیات اثر

کارگردان: Harald Zwart / هارالد زوارت

نویسنده: Christopher Murphey / کریستوفر مورفی

نام تهیه کننده: Susan Ekins / سوزان اکینز

نام بازیگران: Jackie Chan / Jaden Smith/ جکی جان / جیدن اسمیت

نام شخصیت ها:

 دری پارکر: پسر 12 ساله‌ای‌ست که با مادرش از آمریکا به چین مهاجرت می‌کند و در آنجا با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. از جمله زورگویی پسری به نام چانگ. او بارها از چانگ و دوستانش کتک می‌خورد و برای نجات خویش شروع به یادگیری کونگ فو می‌کند. استاد هان او را در این مسیر یاری می‌دهد.

آقای هان: در ظاهر یک تعمیرکار است اما خیلی خوب کونگ فو را بلد است. در گذشته همسر و فرزندش را از دست داده. او استاد کونگ فوی دری می‌شود و بین آن‌ها رابطه‌ی عاطفی و دوستانه شکل می‌گیرد.

مییینگ: همکلاسی دری در چین است که بین آنها علاقه به وجود می‌آید. این دختر در حال تمرین ویولون برای شرکت در مسابقه است.

چانگ: پسر زورگوی مدرسه که خیلی خوب کونگ فو بلد است. او استاد بدی دارد که خشونت را برایش عادی کرده است. چندین بار دری را کتک می‌زند اما در نهایت در مسابقات از او شکست می‌خورد.

شری پارکر: مادر دری است که سخت‌گیری‌های خاصی دارد. او رابطه‌ی منفعلانه‌ای با دری دارد.

کشور سازنده: آمریکا، چین

کمپانی سازنده: -Columbia Pictures Overbrook Entertainment Sony Pictures Releasing-

جوایز و افتخارات: 5 جایزه و 12 بار کاندید ASCAP Award در سال 2011برای Top Box Office Films

مخاطب اثر: نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : آقای امامی

۳۰ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

یک فیلم فوق العاده خوب و آموزنده. راستش خود من وقتی توی مشکلات زندگی به تنگ میام توی ذهنم این فیلمو مرور میکنم و به خودم دلگرمی و امید میدم . بنظرم خدا نسبت به ما مثل یه مربی سختگیر و درجه ی یکه که هدفش پرورش و پیشرفتمونه. این فیلم درسهای مثبت زیادی برای نوجوان ها و بزرگترها داره. امیدوارم همه کسانی که میبینند مثل ما لذت ببرند.

بزرگسال

توسط : امیر بلوری

۲۸ مهر ۱۴۰۱

مناسب سن 13 +

خوب

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بچه‌ی کاراته‌باز

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!