• امروز : 8 آذر 1401
logo

نقد و بررسی فیلم بچه‌ی کاراته‌باز (The Karate Kid )

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

679 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 10 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلم سینمایی پسر کاراته‌باز با درون‌مایه‌ی رزمی و اکشن به تصویر درآمده است تا پیام خودباوری و امید را به مخاطب نوجوان برساند. این اثر داستان تلاش پسر نوجوانی است که برای بقا در یک کشور غریب به کونگ فو روی می‌آورد. به دلیل خشونت ناشی از نمایش حرکات رزمی، به رده‌ی سنی توجه کنید.

سال 2010 140 دقیقه جزئیات کامل اثر
15 مناسب خانواده 8 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 13 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

پیام‌های مهم و خوبی در سرتاسر فیلم مشاهده می‌شود که بستر مناسبی برای گفت و گو فراهم می‌کند. خصوصا رفتارهای دری و استاد هان بسیار تأمل‌برانگیز و الگوپذیر است. باید توجه داشت که در تمام فیلم صحنه‌های خشنی از مبارزات رزمی دیده می‌شود که برای بچه‌ها به خصوص پسربچه‌ها تقلیدپذیر است. بهتر است برای تخلیه‌ی این هیجان آنها را به‌سمت ورزش سوق دهید.

شخصیت مادر دری قابل توجه است. او با سختگیری‌هایی که دارد، رابطه‌ی مثبتی با دری ندارد و نمی‌تواند در شرایط سخت به او کمکی بکند. ترس و اضطراب دری پس از مهاجرت و مورد زورگویی قرار گرفتن در مدرسه، می‌تواند برای والدین بچه‌های با شرایط مشابه آموزنده باشد.  او در ابتدا بسیار نگران و ناامید بود اما سرگرم شدنش با فعالیتی سنگین و اعتمادبه نفس ناشی از آن، کمک بزرگی به دری در تطابق با اجتماع جدید کرد. در چنین شرایطی بزرگترها باید احساسات کودک و نوجوان خود را به خوبی درک کنند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

علت اضطراب و ترس دری چه بود؟ آیا تو هم تا به حال چنین شرایطی را تجربه کرده‌ای؟رفتار استاد مدرسه کونگ فو را با رفتار استاد هان مقایسه کن.

ادامه متن

داستان اثر

دری پارکر 12ساله به همراه مادرش از آمریکا به چین مهاجرت می‌کند. دری پس از رسیدن به چین با سختی‌های زیادی روبه‌رو می‌شود. از جمله مشکل زبان و پیداکردن دوست. در همین هنگام با پسری به نام چانگ نیز به مشکل برمی‌خورد. چانگ با گروهی از دوستانش که همگی کونگ فو کارانی حرفه‌ای هستند، در مواجهه با دری زورگویی می‌کنند. دری تلاش می‌کند دربرابر آن‌ها بایستد اما بارها از آنها کتک می‌خورد. این باعث منزوی شدن و اضطراب بیشتر او می‌شود. رابطه‌ی دری با مادرش هم خیلی خوب نیست و از مشکلاتش برای او حرفی نمی‌زند. در این میان دری با مرد تعمیرکاری به نام هان آشنا می‌شود. هان مرد مرموزی به نظر می‌آید که خیلی خوب کونگ فو را بلد است. بعد از اینکه یک بار دری را از دست چانگ نجات می‌دهد، دری از او می‌خواهد تا به او کونگ فو بیاموزد و هان به سختی می‌پذیرد. او نه تنها کونگ فو، که درس زندگی به دری می‌آموزد. اما کونگ فویی که او به دری آموزش می‌دهد به کلی با کونگ فویی که بچه‌های مدرسه می‌آموختند متفاوت است و مهم‌ترین اصل آن این است که کونگ فو را برای اجتناب از درگیری و خشونت یاد بگیرد؛ در حالیکه در مدرسه‌ی کونگ فو استادی که به بچه‌ها آموزش می‌دهد به عدم بخشش و خشونت زیاد تاکید دارد. در این فاصله رابطه‌ی عاطفی بین دری و دختری به نام مییینگ شکل می‌گیرد. دری تا روز مسابقات کونگ فو کاملا آماده می‌شود و با وجود آسیب‌دیدگی می‌تواند قهرمان مسابقات شود.

جزئیات اثر

کارگردان: Harald Zwart / هارالد زوارت

نویسنده: Christopher Murphey / کریستوفر مورفی

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : امیر بلوری

۲۸ مهر ۱۴۰۱

مناسب سن 13 +

خوب

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بچه‌ی کاراته‌باز

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!