• امروز : 8 آذر 1402
logo

نقد و بررسی فیلم بودیکا؛ ملکه جنگ (Boudica: Queen of War)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

7129 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 18 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

بودیکا از اساطیر افسانه‌ای بریتانیا است که مظهر شجاعت و دلیری در دفاع از وطن محسوب می‌شود. داستان زندگی او که در سال 60 پس از میلاد و در زمان امپراطوری رم می‌زیست در این فیلم به تصویر کشیده شده است. بودیکا، ملکه جنگ، محصول 2023 بریتانیا است که خشونتی به شدت عریان و بی‌رحمانه را به تصویر می‌کشد.

ژانر : اکشن تاریخی

سال 2023 101 دقیقه جزئیات کامل اثر
0 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این فیلم بخشی از تاریخ بریتانیا را به تصویر می‌کشد؛ در زمان امپراطوری رُم و 60 سال پس از میلاد مسیح که سیطره امپراطوری رُم تمام اروپا را در بر گرفته بود. مردم بریتانیا نیز از این قاعده مستثنی نبودند و جان و مال و اموال و فرزندانشان تحت سلطه‌ی سربازان و فرماندهان رومی بود. بودیکا و همسرش که پادشاه و ملکه قوم آی‌سینی بودند با رومیان کنار آمده بودند چرا که می‌دانستند یارای مقابله با آنان را ندارند اما کشته‌شدن پادشاه و تسخیر مال و اموالشان توسط سپاهیان رومی، سرنوشت دیگری را برایشان رقم زد. بودیکا با شمشیرِ افسانه‌ای خود و خشمی که در دل داشت، رهبری مردمش را پذیرفت و چند سرزمین را از اشغال رومیان آزاد کرد و طبق آنچه در تاریخ آمده 6 یا 7 هزار نفر از آنان را از بین برد اما در پایان نتوانست به فتوحات خود ادامه دهد و در آخرین نبرد، کشته شد. این داستان از جنبه‌ی تاریخی می‌تواند برای نوجوانان جالب توجه باشد و شما نیز می‌تواند از جنبه‌های مختلف به آن نگاه کرده و فرصتی برای گفتگو با فرزندانتان در این مورد، فراهم کنید اما بهتر است بدانید آنچه در فیلم شاهد آن هستیم خشونتی عریان، بی‌پرده و در نهایتِ بی‌رحمی است! به تصویر کشیدن بریدن سرها که به کرات اتفاق می‌افتد و جنگ و درگیری با کشتاری بی‌رحمانه، می‌تواند باعث اضطراب و به هم خوردن آرامش ذهنی مخاطب شود. همینطور تماشای آثاری که خشونتی بی‌رحمانه را به تصویر می‌کشند، باعث عادی‌شدن و کم‌اهمیت شدن خشونت در نظر بیننده خواهد شد.

خلاصه: فیلم از نظر تاریخی جالب توجه است اما میزان بالایی از خشونت و کشتار بی‌رحمانه را به تصویر می‌کشد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره داستان فیلم و تاریخ وقوع آن با فرزندان خود صحبت کنید.

 امپراطوری روم، تاریخ و علل فروپاشی آن در صورت علاقه‌ی فرزندانتان به مباحث تاریخی نیز می‌تواند موضوع گفتگوی خوبی باشد.

از آن‌ها سوال کنید:

چرا برخی فیلمسازان کشتار و خشونت را تا این حد بی‌پرده و عریان به تصویر می‌کشند؟

تماشای مداوم این حجم از خشونت چه آثاری بر ذهن و روح انسان بر جای خواهد گذاشت؟ و چه عواقبی دارد؟

پس از تماشای فیلم چه احساسی داشتی؟

چرا بودیکا شکست خورد؟

هدف او انتقام خون شوهر و دخترانش بود یا کمک به مردم؟                                                            

خلاصه: درباره تاریخ امپراطوری رُم، عواقب تماشای فیلم‌هایی با خشونت بالا و علت شکست بودیکا با فرزندان خود صحبت کنید.

داستان اثر

امپراطوری رُم در حال تسخیر تمام اروپا است و بریتانیا نیز به اشغال آنان درآمده است. پادشاه قوم آی‌سینی و همسر و فرزندانش با وجود حضور رومیان اما زندگی آرام و عاشقانه‌ای دارند تا اینکه در یک نبرد، پادشاه کشته می‌شود. ملکه برای ثبات موقعیت خود، نیمی از اموال و زمین‌های کشاورزی خود را به یکی از فرماندهان رُمی هدیه می‌کند اما طبق قوانینی که نِرون وضع کرده زنان نباید منصبی داشته باشند؛ بنابراین او از این موضوع خشمگین شده، ملکه را عزل کرده و تمام اموال و زمین‌ها را غصب می‌کند. سپس او را شلاق زده و پس از تجاوز به دخترانش، آن‌ها را می‌کشد. ملکه که در حال مرگ است، توسط قبیله‌ی تریوانتی به جای امنی انتقال یافته و از مرگ نجات می‌یابد. او که از نظر آن‌ها همان بودیکا، منجی‌شان است، درخواست آن‌ها را پذیرفته و با شمشیری افسانه‌ای که فقط به دستورات بودیکا عمل می‌کند، رهبری آن‌ها را به عهده می‌گیرد. بودیکا و مردمش در اولین شبیخون، موفق می‌شوند سپاه روم را در هم شکسته و غنائم بسیاری به دست آورند. فتوحات و پیروزی‌ها ادامه می‌یابد تا اینکه نِرون به دلیل ترس از شکست، خودکشی کرده و یکی از فرماندهان دلیرش، رهبری سپاهیان را به عهده می‌گیرد. بالاخره آن‌ها بودیکا را شکست داده و به زندگی‌اش پایان می‌دهند.

جزئیات اثر

کارگردان: Jesse V. Johnson

نویسنده: Jesse V. Johnson

نام تهیه کننده: Lucinda Rhodes Thakrar, Mark Vennis, Ehud Bleiberg

نام بازیگران:

Olga Kurylenko, Peter Franzén ,Lilibet Biutanaseva, Litiana Biutanaseva, Leo Gregory, Harry Kirton, Kris Johnson

نام شخصیت ها:

بودیکا: ملکه‌ی آی‌سینی که دو دختر داشت. بودیکا لقب اوست به معنای زنی شجاع که قرار است در جنگ پیروز شود. بودیکا در ابتدا تنها مادر و همسری مهربان بود اما با کشته‌شدن همسرش توسط رومی‌ها و تجاوز به دخترانش برای انتقام به ملکه جنگ تبدیل شد.

بِره و آیفه: دختران دوقلوی بودیکا که پس از تجاوز توسط رومی‌ها کشته شدند اما روحشان با بودیکا در ارتباط بود و به او مشورت می‌داد.

ولفگار: مردی جنگجو که در گذشته در سپاه رومیان بوده اما فرار کرده است. ولفگار فرماندهی سپاه بودیکا را بر عهده گرفته و قصد دارد با او ازدواج کند. او در پایان توسط سپاه روم کشته می‌شود.

کشور سازنده: انگلیس

کمپانی سازنده: Bleiberg Entertainment, Boudeg, Picture Perfect

مخاطب اثر: بزرگسال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بودیکا؛ ملکه جنگ

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!