برو بیرون

بررسی تخصصی فیلم get out

برو بیرون

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

کریس پسری مهربان و خوش‌قلب است که به تازگی با رز آشنا شده است؛ اما از سرنوشتی که در انتظارش هست، بی‌خبر است. او برای نجات خودش ناامید نمی‌شود. فیلمی با بن‌مایه ترسناک و صحنه‌هایی خشن. فیلم «برو بیرون» مورد تحسین منتقدان قرار گرفته و جایزه‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی را دریافت کرده است.

سال 2017 104 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در انتهای فیلم به بیشترین حد خود می‌رسد. تا دقیقه شصت هیچ‌گونه خشونت سطح بالایی را مشاهده نمی‌کنیم؛ ولی بعد از آن و در دقیقه 68 و درگیری کریس با جرمی، به‌مرور صحنه‌های درگیری کریس با افراد خانه و کشتن آن‌ها را به‌شکل واضح مشاهده می‌کنیم. صحنه‌هایی مانند کوبیدن یک گوی به سر جرمی و جاری‌شدن خون. فروکردن شاخ گوزن در گلوی پدر رز و جاری‌شدن خون، فرو‌کردن چاقو در دست کریس توسط مادر رز، کشتن جرمی با لگد و درنهایت تیراندازی به رز و خودکشی والتر با شلیک به سر خود. ازاین‌رو سریال «برو بیرون» مناسب سنین زیر هفده سال نیست.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این فیلم که یک اثر ترسناک محسوب می‌شود، دربردارنده‌ی صحنه‌های ترسناکی ازجمله تصادف ناگهانی کریس و رز با یک گوزن است. کریس که توسط مادر رز هیپنوتیزم می‌شود، در یک فضای تاریک ذهنی فرو می‌رود که توانایی خروج از آن را ندارد. صحنه‌ی ترساندن کریس توسط جورجینا. هم‌چنین مرموزبودن رفتار شخصیت‌های فیلم نیز برای مخاطب حس ترس را به همراه آهنگ منتقل می‌کند. در صحنه‌های خشونت‌آمیز، غافل‌گیری و ترس افراد در چهره‌ی آن‌ها نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های اجتماعی نمایش‌داده‌شده در این فیلم تنها در چندصحنه مانند بغل‌کردن و بوسیدن همدیگر، (رز و کریس) نمایش انگشت وسط به معنای یک فحش، خوردن مشروب و در برخی صحنه‌های بسیار کوتاه، پوشش نامناسب بازیگران خلاصه می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

شخصیت اصلی داستان که یک سیاه‌پوست است با حالتی خوش‌بینانه برای دیدار خانواده‌ی دوست‌دخترش به خانه‌ی آن‌ها می‌رود. او سعی می‌کند نگاه‌های نژادپرستانه‌ی سفیدپوستان به سیاه‌پوستان را فراموش کند؛ ولی در این دیدار با رفتارهای عجیبی مواجه می‌شود. او متوجه می‌شود که این دیدار یک فریب و تنها برای به‌دام‌انداختن و سوءاستفاده از اوست. او که نمی‌خواهد چنین چیزی را باور کند، وقتی می‌خواهد از خانه خارج شود متوجه حقیقت ماجرا می‌شود. کریس سعی می‌کند با به‌کارانداختن هوش خود از شنیدن صدایی که باعث بی‌هوش‌شدنش می‌شود، جلوگیری کند و حالا با خشم زیادی سعی دارد تا از آن خانه رهایی یابد. او هرکدام از افراد خانواده را که در راه او قرار می‌گیرند، می‌کشد؛ ولی وقتی می‌خواهد رز را خفه کند از این کار دست می‌کشد. کریس با این‌همه قلب مهربانی دارد و بااینکه با رنج فراوان از این مخمصه رها شده است، نمی‌تواند رز را بکشد. سنگدلی و بی‌رحمی خانواده‌ی آرمیتیج بالاخره باعث ازبین‌رفتن آن‌ها و نابودی تک‌تکشان می‌شود و کریس که یک سیاه‌پوست بود، به کار آن‌ها پایان داد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

کریس یک جوان سیاه‌پوست خوش‌قلب است که وقتی دوست‌دخترش از او می‌خواهد تا به دیدار خانواده‌ی او بروند می‌پذیرد؛ ولی از نگاه بد سفیدپوست‌ها به خودش ناراحت و نگران است. خانواده‌ی آرمیتیتج که از قبل برای کریس نقشه کشیده‌اند، سعی می‌کنند تا او را فریب دهند و برای سوءاستفاده از او هیپنوتیزمش کنند. کریس با سادگی خود حرف‌های آن‌ها را باور می‌کند و احساس می‌کند توسط هیپنوتیزم مادر رز، اعتیادش به سیگار معالجه شده است؛ اما با دیدن رفتارهای غیرعادی خدمتکار سیاه‌پوست آن خانه مشکوک می‌شود و ماجرا را به دوست خود اطلاع می‌دهد. او زمانی از توطئه‌ی خانواده‌ی آرمیتیج باخبر می‌شود که دیگر دیر شده است؛ اما ناامید نمی‌شود و سعی می‌کند راهی برای رهایی خود پیدا کند. سرانجام به‌هر‌نحوی که می‌شود از خانه فرار می‌کند و جان خود را نجات می‌دهد.

ادامه متن

بهتر بود کریس قبل از رفتن به خانه چه‌کار می‌کرد تا در چنین دامی نمی‌افتد؟ با این سؤال از لزوم عدم اعتماد سریع به افراد، با کودکان صحبت کنید.

اگر کریس به حرف دوستش گوش می‌کرد، بازهم دچار مشکل می‌شد؟ با کودک خود از لزوم مشورت با دیگران و افراد مطلع قبل از انجام هرکاری گفت‌وگو کنید.

خلاصه: درباره‌ی لزوم شناخت بیشتر افراد و احتیاط در برخورد و رفت‌وآمد با آن‌ها، با کودکان صحبت کنید. هم‌چنین از اهمیت مشورت در هنگام بروز مشکل با آن‌ها گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه