بازگشت پرستار مک فی

بررسی تخصصی فیلم Nanny McPhee Returns

بازگشت پرستار مک فی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلمِ فانتزی پرستار مک‌فی داستان یک پرستارِ بچه را روایت می‌کند که رفتارهای نادرست بچه‌ها را تغییر می‌دهد. در قسمت دوم، با‌نام «بازگشت پرستار مک‌فی»، این پرستار به کمک مادری می‌رود که بچه‌هایش دائم با پسرخاله و دخترخالۀ خود دعوا می‌کنند. او به بچه‌ها یاد می‌دهد که وسایلشان را باهم تقسیم کنند، باهم دوست باشند و به یکدیگر کمک کنند. این فیلمِ خانوادگی برای کودکان به‌سادگی قابل فهم است و در کنار لحظات کمدی، می‌تواند رفتارهای دوستانه و کمک به دیگران را به کودکان یاد بدهد.

سال 1389 109 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم فانتزی، بچه‌هایی هستند که در ابتدا، دائم با هم دعوا می‌کنند و در صحنه‌های کوتاهی یکدیگر را کتک می‌زنند (با شدت پایین) که بعداً از این رفتار پشیمان می‌شوند. پرستار مک‌فی برای تنبیه بچه‌ها، با عصای جادویی‌اش کاری می‌کند که آن‌ها بی‌اختیار خودشان را بزنند، موهای خودشان را بکِشند و وسایل خانه را بشکنند. عموی بچه‌ها مرد بدهکاری است، دو دختر او را تهدید می‌کنند که اگر بدهی‌هایش را ندهد، کلیه‌هایش را می‌گیرند، یا او را خشک می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این فیلم فانتزی، اغلب صحنه‌ها شاد و خنده‌آور است. تنها در یک صحنه، ایزابل زمزمه‌هایی می‌شنود که اسم پرستار مک‌فی را تکرار می‌کند. چراغ‌های خانه روشن‌و‌خاموش می‌شود و ایزابل از دیدن سایۀ پشت در می‌ترسد. نمایش چهرۀ پرستار مک‌فی برای اولین‌بار، می‌تواند کمی ترسناک باشد. در یک صحنه به بچه‌ها خبر می‌رسد که پدرشان در جنگ کشته شده؛ اما مشخص می‌شود که این خبر دروغ بوده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای نادرست در این فیلم مورد سرزنش و پشیمانی قرار می‌گیرند. قبل از اینکه بچه‌های ایزابل و خواهرزاده‌هایش یاد بگیرند با هم دوست باشند، رفتار خوبی ندارند. آن‌ها باهم دعوا می‌کنند، یکدیگر را تهدید می‌کنند، بارها ناسزا می‌گویند و به هم توهین می‌کنند. یک کلاغ در فیلم به‌خاطر خوردن چیزهای نامناسب چندین‌بار آروغ می‌زند و پرستار مک‌فی او را سرزنش می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده و فرزند‌پروری از پیام‌های اصلی فیلم است. ایزابل مادر مهربان و مسئولیت‌پذیری برای بچه‌هاست؛ اما نمی‌داند چگونه رفتار درست را به آن‌ها یاد بدهد. البته بچه‌های ایزابل نسبت به مزرعه همیشه احساس مسئولیت می‌کنند و در کارهای مزرعه مشارکت دارند؛ اما بلد نیستند با دخترخاله و پسرخاله‌شان کنار بیایند. پرستار مک‌فی برای کمک به این مادر تنها، به بچه‌ها یاد می‌دهد نتیجۀ رفتار خود را بپذیرند، وسایلشان را باهم تقسیم کنند، باهم همکاری کنند و از دوستی باهم لذت ببرند. بچه‌ها با همکاری هم کارهای بزرگی می‌کنند. آن‌ها برای پیدا‌کردن خوک‌ها و جلوگیری از فروش مزرعه باهم همکاری می‌کنند و از این کار تیمی احساس خوشحالی می‌کنند. آن‌ها با شجاعت و با کمک هم یک بمب را خنثی می‌کنند. سیرول به‌خاطر مرگ پدر نورمن با او هم‌دردی می‌کند و نورمن به‌خاطر طلاق‌گرفتن والدین سیرول سعی می‌کند او را آرام کند. سیرول و پدرش فاصلۀ زیادی از هم دارند؛ اما در این ماجرا یاد می‌گیرند حرف‌هایشان را به هم بزنند و کمی به هم نزدیک‌تر شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بچه‌های ایزابل نسبت به مزرعه و خانۀ خودشان احساس مسئولیت می‌کنند. آن‌ها از گم‌شدن خوک‌ها نگران می‌شوند و برای فروخته‌نشدن مزرعه‌شان تلاش می‌کنند. بچه‌ها رفتار شجاعانه‌ای دارند و با کمک هم یک بمب را خنثی می‌کنند. ایزابل مادر مهربانی است، او با فرزندانش صمیمی است و سعی می‌کند مادر خوبی برای آن‌ها باشد.

جزئیات
ارزش آموزشی

بچه‌ها چه درس‌هایی از پرستار مک‌فی گرفتند؟

تا به حال تو نیز با همسالانت دعوا کردی؟ فکر می‌کنی بتوانی مثل بچه‌های این فیلم با او دوست شوی؟

اگر جای نورمن و مگزی بودی، لباس‌ها یا تخت‌خوابت را به آن‌ها می‌دادی؟

اگر بچه‌ها به دعوا‌کردن با هم ادامه می‌دادند، می‌توانستند مشکل مزرعه را حل کنند؟

بچه‌ها زمانی خوشحال‌تر بودند که دعوا می‌کردند، یا زمانی‌که به‌هم کمک می‌دادند؟

خلاصه: بچه‌ها چه درس‌هایی از پرستار مک‌فی گرفتند؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه