• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

بازگشت پرستار مک فی

بازگشت پرستار مک فی

بررسی تخصصی فیلم Nanny McPhee Returns

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

فیلمِ فانتزی پرستار مک‌فی داستان یک پرستارِ بچه را روایت می‌کند که رفتارهای نادرست بچه‌ها را تغییر می‌دهد. در قسمت دوم، با‌نام «بازگشت پرستار مک‌فی»، این پرستار به کمک مادری می‌رود که بچه‌هایش دائم با پسرخاله و دخترخالۀ خود دعوا می‌کنند. او به بچه‌ها یاد می‌دهد که وسایلشان را باهم تقسیم کنند، باهم دوست باشند و به یکدیگر کمک کنند. این فیلمِ خانوادگی برای کودکان به‌سادگی قابل فهم است و در کنار لحظات کمدی، می‌تواند رفتارهای دوستانه و کمک به دیگران را به کودکان یاد بدهد.

سال 1389 109 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این فیلم فانتزی، بچه‌هایی هستند که در ابتدا، دائم با هم دعوا می‌کنند و در صحنه‌های کوتاهی یکدیگر را کتک می‌زنند (با شدت پایین) که بعداً از این رفتار پشیمان می‌شوند. پرستار مک‌فی برای تنبیه بچه‌ها، با عصای جادویی‌اش کاری می‌کند که آن‌ها بی‌اختیار خودشان را بزنند، موهای خودشان را بکِشند و وسایل خانه را بشکنند. عموی بچه‌ها مرد بدهکاری است، دو دختر او را تهدید می‌کنند که اگر بدهی‌هایش را ندهد، کلیه‌هایش را می‌گیرند، یا او را خشک می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این فیلم فانتزی، اغلب صحنه‌ها شاد و خنده‌آور است. تنها در یک صحنه، ایزابل زمزمه‌هایی می‌شنود که اسم پرستار مک‌فی را تکرار می‌کند. چراغ‌های خانه روشن‌و‌خاموش می‌شود و ایزابل از دیدن سایۀ پشت در می‌ترسد. نمایش چهرۀ پرستار مک‌فی برای اولین‌بار، می‌تواند کمی ترسناک باشد. در یک صحنه به بچه‌ها خبر می‌رسد که پدرشان در جنگ کشته شده؛ اما مشخص می‌شود که این خبر دروغ بوده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای نادرست در این فیلم مورد سرزنش و پشیمانی قرار می‌گیرند. قبل از اینکه بچه‌های ایزابل و خواهرزاده‌هایش یاد بگیرند با هم دوست باشند، رفتار خوبی ندارند. آن‌ها باهم دعوا می‌کنند، یکدیگر را تهدید می‌کنند، بارها ناسزا می‌گویند و به هم توهین می‌کنند. یک کلاغ در فیلم به‌خاطر خوردن چیزهای نامناسب چندین‌بار آروغ می‌زند و پرستار مک‌فی او را سرزنش می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت خانواده و فرزند‌پروری از پیام‌های اصلی فیلم است. ایزابل مادر مهربان و مسئولیت‌پذیری برای بچه‌هاست؛ اما نمی‌داند چگونه رفتار درست را به آن‌ها یاد بدهد. البته بچه‌های ایزابل نسبت به مزرعه همیشه احساس مسئولیت می‌کنند و در کارهای مزرعه مشارکت دارند؛ اما بلد نیستند با دخترخاله و پسرخاله‌شان کنار بیایند. پرستار مک‌فی برای کمک به این مادر تنها، به بچه‌ها یاد می‌دهد نتیجۀ رفتار خود را بپذیرند، وسایلشان را باهم تقسیم کنند، باهم همکاری کنند و از دوستی باهم لذت ببرند. بچه‌ها با همکاری هم کارهای بزرگی می‌کنند. آن‌ها برای پیدا‌کردن خوک‌ها و جلوگیری از فروش مزرعه باهم همکاری می‌کنند و از این کار تیمی احساس خوشحالی می‌کنند. آن‌ها با شجاعت و با کمک هم یک بمب را خنثی می‌کنند. سیرول به‌خاطر مرگ پدر نورمن با او هم‌دردی می‌کند و نورمن به‌خاطر طلاق‌گرفتن والدین سیرول سعی می‌کند او را آرام کند. سیرول و پدرش فاصلۀ زیادی از هم دارند؛ اما در این ماجرا یاد می‌گیرند حرف‌هایشان را به هم بزنند و کمی به هم نزدیک‌تر شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بچه‌های ایزابل نسبت به مزرعه و خانۀ خودشان احساس مسئولیت می‌کنند. آن‌ها از گم‌شدن خوک‌ها نگران می‌شوند و برای فروخته‌نشدن مزرعه‌شان تلاش می‌کنند. بچه‌ها رفتار شجاعانه‌ای دارند و با کمک هم یک بمب را خنثی می‌کنند. ایزابل مادر مهربانی است، او با فرزندانش صمیمی است و سعی می‌کند مادر خوبی برای آن‌ها باشد.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «پرستار مک‌فی» داستان یک پرستارِ بچه است که به مادران و پدران در نگهداری از فرزندانشان کمک می‌کند و رفتارهای نادرست بچه‌ها را تغییر می‌دهد. در قسمت دوم این فیلم، با نام «بازگشت پرستار مک‌فی»، این پرستار به کمک مادری می‌رود که بچه‌هایش دائم با پسرخاله و دخترخالۀ خود دعوا می‌کنند. او به بچه‌ها یاد می‌دهد که وسایلشان را باهم تقسیم کنند، با هم دوست باشند و به یکدیگر کمک کنند. دریافت پیام‌های این فیلم برای کودکان ساده و قابل فهم است و می‌تواند به روابط دوستانۀ فرزند شما کمک کند. می‌توانید از فرزندان خود بخواهید تا وضعیت شخصیت‌ها را قبل و بعد از دوست‌شدن با یکدیگر مقایسه کنند تا توجهشان به لذت دوستی بیشتر شود.

از کودکان خود بخواهید خودشان را جای شخصیت‌ها قرار دهند و احساس‌شان را دربارۀ تقسیم وسایل یا تلاش‌کردن برای حل مشکل دیگران بگویند. احساس مسئولیت بچه‌های ایزابل برای نجات مزرعه و شجاعت آن‌ها می‌تواند الگوی خوبی برای کودکان باشد، به‌ویژه اینکه شخصیت‌های فیلم کودک هستند و یادگیری از رفتارهای خوبشان برای فرزند شما ساده‌تر است، هرچند همین موضوع می‌تواند باعث شود کودکان از صحنه‌های درگیری و دعوای بچه‌ها با یکدیگر تقلید کنند. پس بهتر است با راهنمایی خود، توجه فرزندتان را به تغییر رفتار شخصیت‌ها جلب کنید و با آن‌ها دربارۀ پیامدهای رفتارهای نادرست فیلم صحبت کنید. مراقب باشید که توهین‌ها و الفاظ نادرستی که شخصیت‌ها به‌کار می‌برند، مورد تقلید کودکان قرار نگیرد.

خلاصه: این فیلم روابط دوستانه را به فرزندان یاد می‌دهد. مراقب باشید فرزندانتان از رفتارهای بد فیلم که بعداً باعث پشیمانی می‌شود، تقلید نکنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

بچه‌ها چه درس‌هایی از پرستار مک‌فی گرفتند؟

تا به حال تو نیز با همسالانت دعوا کردی؟ فکر می‌کنی بتوانی مثل بچه‌های این فیلم با او دوست شوی؟

اگر جای نورمن و مگزی بودی، لباس‌ها یا تخت‌خوابت را به آن‌ها می‌دادی؟

اگر بچه‌ها به دعوا‌کردن با هم ادامه می‌دادند، می‌توانستند مشکل مزرعه را حل کنند؟

بچه‌ها زمانی خوشحال‌تر بودند که دعوا می‌کردند، یا زمانی‌که به‌هم کمک می‌دادند؟

خلاصه: بچه‌ها چه درس‌هایی از پرستار مک‌فی گرفتند؟

داستان فیلم

در زمان جنگ جهانی در بریتانیا، مزرعه‌ای وجود دارد که ایزابل گرین و سه فرزندش نورمن، مگزی و وینسنت در آن زندگی می‌کنند. شوهر ایزابل در جنگ است و او باید به تنهایی کارهای مزرعه را انجام دهد، برای تأمین مخارجشان در مغازۀ خانم دوکرتی کار کند و از فرزندان پُرسر‌و‌صدایش نگهداری کند. در کنار تمام این سختی‌ها، او از فریب‌های برادر‌شوهرش، فیل، برای تصاحب مزرعه درامان نیست؛ اما سختی واقعی برای ایزابل، از جایی شروع می‌شود که خواهرزاده‌های او سیلیا و سیرول برای مدتی به خانۀ آن‌ها می‌آیند. در اولین شب حضور آن‌ها، یک جنگ بزرگ بین بچه‌های ایزابل و خواهرزاده‌هایش درمی‌گیرد که فقط یک نفر از پس آن برمی‌آید: پرستار مک‌فی. او یک زن زشت است که با عصای جادویی‌اش به خانۀ ایزابل می‌آید تا پرستار بچه‌ها باشد. او یک قانون برای کار خود دارد «زمانی که بچه‌ها او را دوست ندارند؛ اما به او نیاز دارند، پیش بچه‌ها می‌ماند و زمانی‌که بچه‌ها او را دوست دارند و به او نیازی ندارند، او می‌رود.» بچه‌ها پرستار مک‌فی را دوست ندارند؛ اما طی مدتی از او یاد می‌گیرند که وسایل‌هایشان را باهم تقسیم کنند، به یکدیگر کمک کنند و همدیگر را دوست بدارند. آموزش‌های پرستار مک‌فی جواب می‌دهد و زمانی‌که عمو فیل یک تلگراف جعلی دربارۀ کشته‌شدن پدر بچه‌ها در جنگ به آن‌ها می‌دهد، بچه‌ها با همکاری هم او را رسوا می‌کنند و مزرعه را نجات می‌دهند. در پایان پدر بچه‌ها از جنگ برمی‌گردد و پرستار مک‌فی که حالا همه دوستش دارند؛ اما به او نیاز ندارند، خانوادۀ گرین را ترک می‌کند.

جزئیات فیلم

کارگردان: Susanna White / سوزانا وایت.

نویسنده: Christianna Brand Emma Thompson, / اما تامسون، کریستیانا برند.

نام تهیه‌کننده:Tim Bevan, Lindsay Doran, Eric Fellner / تیم بوان، لیندزی دوران، اریک فلنر.

نام بازیگران: Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Oscar Steer, Asa Butterfield, Lil Woods / اما تامسون، مگی جیلنهال، اسکار استیر، ایسا باترفیلد، لیل وودز.

‌نام شخصیت‌ها:

ایزابل گرین: مادر سه بچۀ پرهیجان که در نبود همسرش، به سختی از پس کارها و بچه‌هایش برمی‌آید،

پرستار مک‌فی: او یک پرستار بچه است که برای نگهداری بچه‌ها، به ایزابل کمک می‌کند،

عمو فیل: برادرشوهر فریب‌کار ایزابل، او که به‌خاطر قمار بدهی زیادی بالا آورده است، می‌خواهد مزرعه را از چنگ ایزابل درآورد.

کشور سازنده: بریتانیا، فرانسه، آمریکا

کمپانی سازنده:StudioCanal / استودیو کانال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه