• امروز : 8 آذر 1402
logo

نقد و بررسی فیلم بابا سیبیلو

author-img

توسط : مریم رضایی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

7199 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

فیلم «بابا سیبیلو» اولین ساخته ادوین خاکچیان، روایت‌گر زندگی پسر بچه‌ای بازیگوش به نام فرهاد است. فرهاد که بر اثر استفاده زیاد از تلفن همراه و بازی با آن، بی‌هوش شده، خواب عجیبی می‌بیند و دردسرهای زیادی را تحمل می‌کند. خوابی پر ماجرا که آنقدر فرهاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد که او را از انجام بازی‌های رایانه‌ای و موبایلی منصرف می‌کند.

پیام مثبت فیلم، استفاده برنامه‌ریزی شده از بازی‌های رایانه‌ای و عدم زیاده‌روی‌ست و می‌تواند برای گروه سنی +12 سال و بچه‌هایی که مدیریت صحیح بازی‌های رایانه‌ای را جدی نمی‌گیرند، مفید باشد. در کنار پیام و الگوی مثبت فیلم، رقص و آواز، مسئله ازدواج و خیانت، آرایش‌های زننده بازیگران خانم و مواردی از این دست، می‌تواند ملاحظاتی باشند که می‌بایست قبل از تماشا، به آن توجه کرد.

ژانر : خانوادگی کمدی

سال 1402 80 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 18 +
بر اساس 1 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «بابا سیبیلو» به مضرات استفاده بیش از اندازه، از بازی‌های رایانه‌ای می‌پردازد و نشان می‌دهد که وقتی استفاده از گوشی موبایل، تبلت یا سایر کنسول‌های بازی، حساب نشده و بی‌رویه باشد، چه اتفاقاتی خواهد افتاد. نمایش این فیلم، برای کودکانی که این تاثیر منفی را دست کم می‌گیرند، می‌تواند بسیار مفید باشد.

فرهاد در آخر فیلم، گوشی‌اش را به پدر و مادرش تحویل داد و قول داد که دیگر بازی نکند. اما اگر از ابتدا طبق زمان‌بندی که مادر و پدرش اجازه داده بودند عمل می‌کرد، نه اتفاق بدی برایش می‌افتاد و نه مجبور به کنارگذاشتن کامل بازی می‌شد.

در کنار پیام مثبتی که بابا سیبیلو منتقل می‌کند، موسیقی و آرایش زننده بازیگران زن، نکته ناهنجاری‌ست که ممکن است در جمع خانوادگی شما، ملاحظاتی برای تماشای آن وجود داشته باشد. همچنین مهنوش، نسبت به همسرش تحقیرآمیز رفتار می‌کند و گمان می‌کند که او مردی خیانت‌کار است. این ترکیب مسائل زناشویی در فیلمی کودکانه، مسئله‌ای حساسیت برانگیز است.

خلاصه: فیلم باباسیبیلو، می‎‎تواند روی مدیریت صحیح بچه‌ها در مورد بازی‌های رایانه‌ای تاثیر بگذارد.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

چرا شمشادیان مدام به فرهاد می‌گفت دست از بازی‌کردن بردارد؟ دلیل کوچک‌شدن شمشادیان چه بود؟ چرا فرهاد از اینکه پدرش کوچک شده بود ناراحت بود؟ راه‌های برون‌رفت از این مشکل چه بود؟ در انتها تصمیم فرهاد برای بازی با تلفن‌همراه چه بود؟ اگر تو به جای او بودی چه تصمیمی می‌گرفتی؟

خلاصه: در انتهای فیلم، فرهاد چه تصمیمی گرفت؟ نظر تو راجع به تصمیم او چیست؟

داستان اثر

داستان از آن‌جایی آغاز می‌شود که خانواده فرهاد، به دعوت ساشا، خواستگار خاله شیرین، به رستوران می‌روند. فرهاد اصرار می‌کند تا از ساشا تلفن همراهش را بگیرد و با آن بازی کند ولی ساشا ممانعت می‌کند. این کشمکش لفظی، شمشادیان، پدر فرهاد، را آزرده می‌کند. شمشادیان به فرهاد می‌گوید درست نیست که او انقدر با گوشی بازی می‌کند. پس به مغازه موبایل فروشی می‌رود تا بازی‌های روی گوشی فرهاد را پاک کند. در آن‌جا، شمشادیان بر اثر کارکردن با برنامه‌ای، کوچک می‌شود. یک بچه کوچکِ سیبیلو!

فرهاد و پدرش، سعی می‌کنند این مسئله را از مادر فرهاد مخفی نگه دارند و خودشان راه‌حلی برای آن پیدا کنند. همه راه‌حل‌ها به بن‌بست می‌خورد و رابطه مادر و پدر نیز متزلزل می‌شود. تا اینکه ناگهان فرهاد از خواب می‌پرد و متوجه می‌شود که به خاطر استفاده بیش از اندازه از تلفن همراه، بی‌هوش شده و دو روزی خوابیده است و همه این اتفاقات را در خواب دیده‌است. او که می‌ترسد دوباره این اتفاق برایش بیوفتد، گوشی‌اش را کنار گذاشته و قول می‌دهد دیگر بازی‌های رایانه‌ای را انجام ندهد.

جزئیات اثر

کارگردان: ادوین خاکچیان

نویسنده: احمد احمدی- ادوین خاکچیان

نام تهیه کننده: احمد احمدی

نام بازیگران: بهاره رهنما-امیرحسین صدیق- رضا شفیعی‌جم-رز رضوی

نام شخصیت ها: فرهاد: فرهاد پسری بازیگوش است که به بازی‌های موبایلی و کنسولی علاقه زیادی دارد. او بر اثر بازی زیاد، به خواب عمیقی فرو می‌رود و خواب عجیبی می‌بیند.

شمشادیان: پدر فرهاد که به خاطر بازی بیش از حد فرهاد و استفاده از یک برنامه موبایلی، کوچک می‌شود.

کشور سازنده: ایران

مخاطب اثر: کودک و نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : زهرا شرافت

۱ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

اصلا محتوا مناسب بچه ها نبود... همش روابط بین زن و شوهر و این صحبت‌ها... موضوع زیاد بازی کردن با گوشی اصلا کلا تو حاشیه فیلم هست...فقط صحبت های خاله زنکی خانمه با اون آرایش و اداواطوارهای مسخره... بچه های من که اصلا حتی تا آخر ندیدنش...

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بابا سیبیلو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!