انگل

بررسی تخصصی فیلم Parasite

انگل

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

کی‌وو پسر یک خانواده‌ی فقیر است و زمانی‌که به‌عنوان مدرس زبانِ دختر یک خانواده‌ی ثروتمند استخدام می‌شود، تصمیم می‌گیرد با نقشه‌ی دیگری اعضای خانواده‌اش را که بیکار هستند، در آن خانه استخدام کند تا وضع مالیشان خوب شود؛ اما کارگر سابق خانه می‌فهمد و با هم بر سر شغل در آن خانه درگیر می‌شوند. این فیلم اسکار بخش بین‌المللی سال ۲۰۱۹ را دریافت کرده است.

سال ۱۳۱ دقیقه 2019 جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم خشونت به‌صورت واضح و بی‌پرده نمایش داده می‌شود. در سکانس‌های پایانی «گیونسه»، شوهر کد‌بانوی سابق که از دست کارهای خانواده‌ای که در آن خانه مشغول به‌کار هستند عصبانی است، با سنگی که کی‌وو می‌خواست با آن او را بکشد به سرش ضربه می‌زند، بعد با یک چاقو وارد مهمانی می‌شود. او چاقو را در بدن کی‌جونگ فرو می‌کند و با مادرش درگیر می‌شود. پدر کی‌جونگ هم که مدتی است از کارهای آقای پارک عصبانی است، وقتی می‌بیند آقای پارک به‌خاطر بوی بد گیونسه بینی‌اش را می‌گیرد، بلند می‌شود و چاقو را در قلب او فرو می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

اساس فیلم برپایه‌ی ناهنجاری‌هایی است که یک خانواده‌ی فقیر انجام می‌دهند. آن‌ها از هر راهی برای اینکه زندگی ارزانی داشته باشند و بتوانند پول دربیارند استفاده می‌کنند؛ به‌عنوان مثال از وای‌فای همسایه بالایی خود به‌صورت پنهانی استفاده می‌کنند یا کی‌وو برای اینکه تدریس زبان را از دست ندهد، مدرک دانشگاه را جعل می‌کند و بعد از اینکه استخدام می‌شود با نقشه‌های مختلف سعی می‌کند راننده و کدبانوی سابق را اخراج کند تا خانواده خودش را به‌جای آن‌ها بیاورد. در سکانسی زمانی‌که خانواده‌ی پارک به اردو می‌روند، کی‌وو، کی‌جونگ، چانگ‌سو و همسرش در خانه می‌مانند و از خوراکی‌ها و مشروب‌های آن‌ها استفاده می‌کنند. کی‌وو به آن‌ها می‌گوید نقشه بعدی این است با دا‌هی، دختر خانواده‌ی پارک، ازدواج کند و صاحب همه‌ی ثروت آن‌ها شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

فیلم انگل یک پیام مهم دارد: خانواده‌ی فقیری که با نقشه و حیله سعی کرده‌اند شغل‌های را به‌دست بیاورند مانند یک انگل هستند و سعی می‌کنند خود را به یک منبع تغذیه که در این فیلم منبع تغذیه، خانواده‌ی پارک است وصل کنند. در اواسط داستان زمانی‌که کدبانوی سابق به آن خانه برمی‌گردد، از نقشه‌ی آن‌ها باخبر می‌شود و با همدیگر درگیر می‌شوند تا یکدیگر را لو بدهند؛ اما خانواده‌ی کی‌وو او و همسرش را زندانی می‌کنند تا شغلشان را از دست ندهند، این کار آن‌ها دقیقاً مانند درگیری دو انگل سر یک منبع تغذیه است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

‎از شخصیت‌های تأثیرگذار در فیلم، کی‌وو و کی‌جونگ هستند که برای رسیدن به یک شغل خوب و با درآمد بالا تلاش می‌کنند و حتی گاهی یکسری کارهای خلاف و خارج از عرف انجام می‌دهند. بعد از اینکه همه‌ی اعضای خانواده در یک شغل خوب مشغول می‌شوند‌، کی‌وو تصمیم می‌گیرد با دختر خانواده‌ی پارک ازدواج کند تا صاحب تمام ثروت آن‌ها شود. خانم پارک هم با وجود اینکه ثروت زیادی دارد؛ اما ساده‌لوح است و زود به دیگران اعتماد می‌کند.

ادامه متن

آیا کارهایی را که خانواده‌ی کی‌وو برای به‌دست‌آوردن شغل انجام دادند تأیید می‌کنید؟

اگر جای آن‌ها بودید با کدبانو سابق توافق می‌کردید؟

اگر شما جای خانواده‌ی فقیر بودید و کدبانو سابق همه‌چیز را به خانم و آقای پارک می‌گفت، آن حقایق را انکار می‌کردید یا حرف‌های او را تأیید می‌کردید؟

نظر شما درباره‌ی تصمیمی که کی‌وو داشت و می‌خواست با دا‌هی ازدواج کند چیست؟   

خلاصه: آیا کارهایی را که خانواده‌ی کی‌ووبرای به‌دست‌آوردن شغل انجام دادند تأیید می‌کنید؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه