انگاشته

بررسی تخصصی فیلم TENET

انگاشته

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

TENET روایت عملیات نجات جهان از جنگ جهانی سوم است. یک مآمور CIA به همراه فرازمانی‌اش، نیل، ازسوی سازمان تنت، موظف به دست‌یابی به یک الگوریتم عجیب است. الگوریتمی که حاصلش، سلاحی با حرکت معکوس است. الگوریتم و سلاح در انحصار یک اولیگارش وحشی روس است. آندره سیتور قرار است بمیرد. در این صورت، بدون او جهانی هم نباید وجود داشته باشد… .

سال 2020 150 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

موضوع فیلم TENET جنگ و سلاح است. موضوعی به خودی خود خشن، که مخاطب باید انتظار صحنه‌های خشن را نیز داشته باشد. تهدید، شکنجه، انفجار، خوردن سیانور ، قتل، کشتن با شمش طلا و... ازجمله اتفاقات خشن فیلم است. نکته‌ی جالب توجه این است که قهرمان فیلم، بعنوان یک عنصر نجات‌بخش، به‌راحتی دست به قتل می‌زند و عقاید عجیبی دارد: «خطر مرگ، فقط کسانی رو که جایگاه ارزان گرفتن تهدید می‌کنه.»(دیالوگ کنسرت کیف) از طرفی، با یک خشونت خانوادگی مواجه هستیم؛ آندره، در عین اینکه به همسرش، کاترین عشق می‌ورزد؛ اما او را شکنجه می‌دهد. از شغلش سوء استفاده می‌کند، از او گروکشی کرده فرزندش را از مادر جدا می‌کند. و سعی می‌کند او را بکشد؛ چون قرار نیست خودش هم زنده بماند. درنهایت می‌بینیم که زن، شوهرش را به قتل می‌رساند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی چون آماده شدن آندره برای شکنجه‌ی کاترین و یا استرس ناشی از عملیات پایان فیلم که خطر مرگ افراد وجود دارد، ازجمله مواردی است که نه تنها برای مخاطب بزرگسال استرس‌آفرین است، بلکه ممکن است مخاطب کم‌سن را نیز درگیر کرده و حتی بترساند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

تأکید بر خودکشی و نمایش سیانور، نوشیدن ودکا، پوشش کاترین، نمایش معاشقه‌ی کاترین و آندره و ارتباط خارج از عرف کاترین با قهرمان، ازجمله رفتارهای نابهنجار هستند که ضریب اثرگذاری بالایی دارند.

جزئیات
پیام مثبت

TENET، حامل پیام سقوط علم است. هرچه به آخرالزمان نزدیک می‌شویم، علم، بجای اینکه در خدمت انسان باشد، علیه اوست و می‌تواند بازیچه‌ی قدرت باشد. طراح الگوریتم وارونگی خودکشی کرد برای اینکه زنجیره‌ی ساخت سلاح معکوس را قطع کند. بدین معنا که صاحبان علم، مغلوب علم خود می‌شوند. و همچنین، قدرتمندانی که علم را در انحصار خود گرفته‌اند، توسط همان فرمول نابود می‌شوند؛ آندره سیتور، در حین حرکت وارونه‌ای که در انحصار خود داشت، توسط همسرش به قتل رسید. و در نهایت اینکه علم، ابطال‌پذیر است. نیل:«اتفاقی که افتاده، افتاده...» فارغ از داستان فیلم، شخصیت اصلی فیلم یک سیاهپوست است و برخلاف کلیشه‌ی قهرمان بودن سفیدپوستان در بسیاری از فیلم‌ها، تنت از چنین کلیشه‌ای عبور کرده و رفاقت یک سیاه‌پوست با یک سفیدپوست را به خوبی نمایش داده و ساختارها و مدل‌های نژادی تعریف‌شده‌ در هالیوود را درهم شکسته است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فیلم یک قهرمان دارد. قضاوت در مورد قهرمان دشوار است. او در صحنه‌هایی از فیلم، اتفاقاً به یک ضدقهرمان تبدیل می‌شود. او ماهیتاً یک جاسوس است. شغلی که در عرف جهانی چندان پسندیده نیست. او به راحتی می‌کشد. شعارش نجات جهان است، اما برای نجات همین جهان، ترجیح می‌دهد از مردم عبور کند. پس او چه جهانی را نجات می‌دهد؟! و مهمتر از همه اینکه، او برگزیده شده است؛ درست است که برگزیده شدنش به‌خاطر وظیفه‌شناسی اوست، اما انگیزه‌ی او برای جلوگیری از وقوع جنگ، نه یک انگیزه‌ی انسان‌دوستانه و نجات جهان، بلکه انجام یک وظیفه‌ی محوله است.

ادامه متن

آیا پیچیده بودن یک فیلم درست است؟ نباید ساده‌تر منظورمان را منتقل کنیم؟

به نظر تو فرمول وارونگی در فیزیک وجود دارد؟ یا تخیل فیلمنامه‌نویس است؟ چطور می‌توان به جواب این سوال دست یافت؟

چرا مبدأ چنین جنگی در آمریکا است؟ سازمان CIA در این داستان چه نقشی دارد؟

چرا انحصار سلاح معکوس در دست یک اولیگارش روس است؟ به نظرت تنت داستان انتقام بلوک شرق است؟

آندره سیتور شبیه چه کسی در تاریخ است؟

چرا سازنده‌ی الگوریتم وارونگی خودکشی کرد؟

وارونگی زمان چه مزیت‌ها و ضررهایی برای جهان دارد؟

آیا جنگ جهانی سومی در پیش است؟

چرا قهرمان فیلم بی‌نام است؟

خلاصه: اگر اتفاقات رخ داده قابل تغییر نیستند، پس هدف ساخت الگوریتم وارونگی چه بود؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه