• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

امنیت

امنیت

بررسی تخصصی فیلم Safety

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

داستان واقعی تلاش سرسختانه‌ی یک بازیکن فوتبال (فوتبال آمریکایی) برای برقرارکردن تعادل بین درس، ورزش و سرپرستی برادر کوچک‌تر خود است. فیلمی آموزنده درمورد اهمیت خانواده و روحیات تیمی برای نوجوانان امروز. محصول 2020 آمریکا.

سال 2020 122 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این فیلم عاری از هرگونه صحنه‌ی خشن است. اما بازی فوتبال آمریکایی که در داستان نقش اصلی را دارد، ورزشی خشن و پر از زدوخورد است که به‌صورت مکرّر در فیلم دیده می‌شود. همچنین شاهد درگیری کوتاهی بین ری و یکی دیگر از اعضای تیم هستیم که البته برخورد فیزیکی رخ نمی‌دهد.

جزئیات
ترس

نگرانی ری برای برادرش که بر درس و تمرین او هم اثر می‌گذارد، می‌تواند با همذات‌پنداری برای ببینده‌ی خردسال ایجاد ترس کند. همچنین جداشدن آن‌ها و رفتن فیمار به پرورشگاه باعث تشویش کودک خواهد شد. نگرانی برای حضور فی در خوابگاه و محوطه‌ی دانشگاه و بی‌اعتمادی ری به دوستان و اعضای تیم از سایر ترس‌های اصلی در فیلم است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه‌ی کوتاه، شاهد برهنگی یا لباس‌های نیمه‌برهنه‌ی ورزشی پسران هستیم. ری در دانشگاه با کیسی آشنا شده و روابط آن‌ها کم‌کم صمیمانه می‌شود. چندبار از لفظ «دوست‌دختر» در فیلم استفاده می‌شود. یک‌بار در میان مکالمه به مهمانی اشاره می‌شود که در نسخه‌های ترجمه‌شده سانسور شده است. ری که قهرمان فیلم است برادرش را به‌صورت مخفیانه و غیرقانونی وارد خوابگاه می‌کند و یک‌بار هم درمورد شغل مادرش دروغ می‌گوید. البته در هر دو مورد در روند فیلم متوجه رفتار اشتباه خود می‌شود. مادر ری و فیمار الگوی نامناسبی است. او معتاد است و وسایل خانه را می‌فروشد تا خرج اعتیاد خود کند. البته هیچ صحنه‌ی مستقیمی از اعتیاد نشان داده نمی‌شود. ری مجبور است نقش مادر را برای برادرش ایفا کند. در انتهای فیلم متوجه می‌شویم مادر موفق به ترک اعتیاد شده است. نکته‌ی دیگر که در فیلم زیاد دیده می‌شود موسیقی فراوان در طول فیلم و صحنه‌های مختلف است. گاهی این موسیقی با آوازهایی در سبک‌های مختلف همراه می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مضمون اصلی این فیلم تعهد و مسئولیت‌پذیری دربرابر خانواده است. این پیام بسیار ماهرانه بیان شده است. درکنار این پیام کلّی، چندین پیام مثبت جزئی نیز وجود دارد. یکی از آن‌ها توانمندی انسان در پذیرش و اجرای چندین نقش همزمان است. ری هم دانشجوی موفقی است و هم بازیکن فوتبال است و برای قرارگرفتن در تیم باید سخت تمرین کند. درکنار این دو برنامه، باید از برادر کوچک‌ترش با همه‌ی دردسرهایش هم مراقبت کند و درحقیقت نقش پدر و مادر را برای او بازی کند. او نه حاضر است برادرش به پرورشگاه برود و نه قید بازی فوتبال را می‌زند و با سخت‌کوشی به همه‌ی اهدافش می‌رسد. نکته‌ی دیگری که در فیلم به‌صورت مستقیم بارها بیان می‌شود، لزوم همراهی و همدلی و ازخودگذشتگی در یک تیم برای رسیدن به موفقیت و پیروزی است. این شعار تمام افراد تیم است که اعضای یک تیم مانند اعضای یک خانواده هستند و باید همه جا پشت هم باشند. جالب اینجاست که در این تیم رقابت وجود ندارد و همه فقط و فقط برای تیم تلاش می‌کنند. ری کم‌کم به این نتیجه می‌رسد که دوستانش می‌توانند جای خانواده‌ی ازهم‌پاشیده‌ی او را بگیرند. ری در ابتدا نمی‌تواند به‌راحتی به دیگران اعتماد کند و رازش را با آن‌ها در میان بگذارد و از آن‌ها کمک بخواهد. اما به‌تدریج با همراهی دوستانش، متوجه می‌شود اعتماد به آن‌ها نه تنها ضرری ندارد که می‌تواند بسیار کمک‌کننده هم باشد. در انتهای فیلم شاهد هستیم که او می‌تواند روی کمک دیگران حساب کند. سخت‌کوشی و امید پایان‌ناپذیر ری منجر به موفقیت او شده و بسیار انگیزه‌‌دهنده است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ری جوان سخت‌کوشی است که همزمان دانشجو، بازیکن فوتبال و سرپرست برادر کوچکش است. او تمام تلاشش را می‌کند تا همه‌ی این نقش‌ها را همزمان و به‌خوبی ایفا کند. حتی وقتی قوانین علیه او هستند، با امیدواری بسیار می‌کوشد تا تغییری به نفع خویش ایجاد کند. باوجوداینکه او در خانواده و شرایط نامناسبی یزرگ شده است، درنهایت می‌تواند موفق و افتخارآفرین باشد. او از بی‌اعتمادی به دیگران رنج می‌برد. اما کم‌کم متوجه می‌شود که می‌تواند روی کمک دوستانش که مانند خانواده پشت او هستند حساب کند و لازم نیست تمام سختی‌های زندگی را یک‌تنه به دوش بکشد. دنیل، هم‌اتاقی ری، از ابتدا به او در مخفی‌کردن و مراقبت از فی کمک می‌کند. او همه‌جا پشتیبان ری است و مانند یک برادر، هرگز او را تنها نمی‌گذارد. البته تمام دوستان ری همین‌طور هستند و دنیل تنها یک نمونه است. حتی مربی‌های ری برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، آماده‌ی کمک به او هستند. چون او عضو تیم است و اعضای تیم مانند یک خانواده هستند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

فیلم «امنیت» برای نوجوان و جوان امروز که زود ناامید می‌شود و دست از تلاش می‌کشد فیلم آموزنده‌ای است. برای جوانانی که از تعهد و مسئولیت‌پذیری گریزان‌اند و البته آن‌هایی که عدم موفقیت خود را نه در تلاش و پشتکار کم، بلکه در شرایط نامناسب زندگی خود می‌بینند.

ناهنجاری در این فیلم بسیار کم است. صحنه‌هایی مانند مهمانی نیز سانسور شده‌ است. اگر فرزند شما دختر است، باید توجه داشته باشید در چند صحنه، لباس بازیکنان نامناسب است و یک صحنه هم پسرها را در استخر نشان می‌دهد.

همچنین رابطه‌ی ری و کیسی کم‌کم صمیمانه می‌شود. چندبار هم برادر ری به این رابطه اشاره می‌کند و کلمه‌ی «دوست‌دختر» را به کار می‌برد. این رابطه، ممکن است برای نوجوانان تازگی داشته و جذّاب باشد. نوجوانان در این مرحله عمدتاً با مسائل عاشقانه مواجه می‌شوند. باید با فرزند خود در این مورد گفت‌وگو داشته باشید و به او یادآوری کنید همان‌طورکه در فیلم نشان داده می‌شود، رابطه‌ی درست همراه با تعهد است و اگر هنوز آماده‌ی تعهد نیست، نباید وارد آن رابطه شود.

در این سن، فرد برخلاف دوران کودکی، برای فکرکردن لازم نیست اشیاء را به‌صورت عینی ببیند. بلکه از طریق تأمّل درونی به قواعد منطقی پی می‌برد. نوجوان توانایی فرض‌کردن موقعیت‌های فرضی را دارد و نگرانی‌های ری را درمورد سرنوشت برادرش و وضعیت خودش درک می‌کند.

همچنین در این سن، نوجوان بیش از گذشته با سوالات اخلاقی روبه‌رو است. درست مانند آنچه بارها در این فیلم برای شخصیت اصلی پیش می‌آید و او باید تصمیم درست بگیرد. نوجوانان بیشترین درگیری با خانواده را در این دوره دارند. بنابراین دیدن فیلمی با مضمون اصلی اهمیت حفظ خانواده و کنارِ‌هم‌ماندن اعضای آن می‌تواند مفید باشد.

از طرف دیگر، تیم در این فیلم مقدس نشان داده می‌شود و نفع شخصی همه‌ی اعضای تیم در اهمیت پایین‌تری قرار می‌گیرد. این مسئله برای فرزندان ما که شاید فرصت آموختن مهارت کار تیمی را کمتر پیدا کرده‌اند می‌تواند آموزنده باشد.

خلاصه: نکات آموزنده‌ی فیلم درمورد مسئولیت‌پذیری، تعهد، کار تیمی، حفظ و مراقبت از خانواده، ازخودگذشتگی، امید و تلاش فراوان برای رسیدن به هدف درکنار رابطه‌ی عاطفی و صمیمی ری و کیسی، نکات مهم و قابل توجه در این فیلم هستند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

نوجوانان ممکن است دچار کج‌خلقی باشند. اما چیزی که باید یاد بگیرند، حرمت‌داری در محیط‌های اجتماعی است. این نکته را می‌توان در صحنه‌ای از فیلم که «ری» به مربی خود بی‌احترامی می‌کند و بعد از رفتار خود پشیمان می‌شود، به او گوشزد کرد.

همچنین در ادامه‌ی فیلم می‌توان به‌خوبی به او نشان داد که اختلافات با گفت‌وگو و صمیمیت راحت‌تر حل می‌شوند. درحقیقت، پرخاشگری و احترام‌نگذاشتن به دیگران می‌تواند رسیدن به اهداف را به تعویق بیندازد.

ازآنجاکه هویّت‌یابی در این سن مطرح است، «ری» می‌تواند الگوی خوبی در زمینه‌ی سخت‌کوشی و مسئولیت‌پذیری باشد. در انتهای فیلم می‌توانید با فرزند خود درمورد نکات مثبت و منفی شخصیت او گفت‌وگو کنید.

از فرزند خود بپرسید چرا «ری» نمی‌توانست راز خود را با دیگران در میان بگذارد؟ آیا گفتن حقیقت از ابتدا، بهتر از مخفی‌کردن برادرش نبود؟ فرزند خود را به شرایط نامناسب زندگی «ری» متوجه کنید و آن شرایط را با موفقیت‌های او مقایسه کنید. نوجوان باید بداند شرایط بد زندگی نمی‌تواند مانع از موفق‌شدن انسان باشد.

از فرزند خود بخواهید نظرش را درمورد علت‌های موفقیت «ری» بیان کند. او باید متوجه تلاش و پشتکار، اعتماد به دوستان و روحیه‌ی امیدوار «ری» شده باشد. دوستان، هم‌تیمی‌ها و مربیان «ری» در تمام مسیری که او طی کرد، همراه و پشتیبان او بودند. فرزند خود را در معرض تصمیم‌گیری قرار دهید: اگر او به‌جای آن‌ها بود، تا چه حد به دوستش کمک می‌کرد؟حتی تاآنجاکه در جریمه‌ی سخت او همراهی‌اش کند؟

خلاصه: شخصیت «ری» و نکات مثبت و منفی آن را با گفت‌وگویی مفصل، با فرزند خود بررسی کنید. عوامل موفقیت ری چه بود؟

ادامه متن

داستان فیلم

«ری» جوانی مستعد از خانواده‌ای ازهم‌پاشیده است که با بورسیه‌ی تحصیلی وارد دانشگاه و تیم فوتبال (فوتبال آمریکایی) «کلمسن» می‌شود. او تحصیل و تمرینات ورزشی را به‌صورت هم‌زمان و با سخت‌کوشی فراوان پیش می‌برد. همچنین در دانشگاه، با دختری به نام «کیسی» آشنا می‌شود. اما ری خیلی زود مجبور می‌شود برادر کوچکترش، «فیمار»، را نزد خودش بیاورد. چون مادرشان به‌علّت اعتیاد به مرکز بازپروری فرستاده شده و احتمال اینکه «فی» به پرورشگاه فرستاده شود زیاد است.

ری با تصور اینکه این دوره فقط یک ماه است، مدّتی «فی» را مخفیانه در خوابگاه نگه می‌دارد. در این مسیر، هم‌اتاقی و سایر هم‌تیمی‌هایش به او کمک می‌کنند. بعد از مدّتی، حضور برادرش در خوابگاه لو می‌رود. مربیان تیم برای کمک به ری و البته تیم، به فکر چاره می‌افتند.

ازآنجاکه دوره‌ی بازپروری مادر برای سه ماه دیگر تمدید شده است، ری مجبور می‌شود برای خودش و فیمار خانه‌ای اجاره کند. حالا او، علاوه‌بر درس و تمرین فشرده‌ی فوتبال، مسئولیت نگهداری از برادر کوچک‌ترش را هم برعهده می‌گیرد.

اما او در این راه تنها نیست و دوستانش به یاری او می‌آیند. همین کمک‌ها برای او دردسرساز می‌شود. چون او یک دانشجوی بورسیه است و مطابق قانون، نباید از هیچ نهاد دیگری کمک دریافت کند. قوانین به‌حدّی سخت‌گیرانه است که ری باید بین فوتبال و برادرش، یکی را انتخاب کند.

او اما دست از جنگیدن برنمی‌دارد. تلاش می‌کند تا تغییری به نفع خود در قوانین ایجاد کند و درنهایت موفق می‌شود. او بازیکن موفقی در فوتبال می‌شود و برادر کوچکش را هم تنها نمی‌گذارد.

ادامه متن

جزئیات فیلم

کارگردان: -Reginald Hudlin رجینالد هادلین

نویسنده: Nick Santora - نیک سانتورا

تهیه‌کننده: Mark Ciardi - مارک سیاردی

بازیگران: Jay Reeves ،- Corinne Foxx , Thaddeus J. Mixson- -ثدیس جِی میکسون- جی ریوز-کورین فاکس

شخصیت‌ها:

رِی مک الراثبی: معروف به ری ری. پسر جوان علاقه‌مند به فوتبال است که با بورسیه‌ی تحصیلی، وارد دانشگاه کلمسن و تیم فوتبال آن شده است. داستان فیلم درمورد مشکلات پیش‌آمده در مسیر زندگی اوست.

فِیمار(فِی): برادر کوچک ری است که باید در غیاب مادرشان، برای مدّتی نزد او زندگی کند.

کیسی: هم‌کلاسی و دوست نزدیک ری. بین آن‌ها رابطه‌ی عاطفی وجود دارد.

 دنیل: هم‌اتاقی ری که بسیار به او کمک می‌کند. به‌‏خصوص در نگهداری و مخفی‌کردن فی.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Walt Disney Pictures

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد