• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

آکوامن

آکوامن

بررسی تخصصی فیلم Aquaman

author-img

توسط : مهسا خاکپور ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

14 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«آکوامن» یکی از فیلم‌های پرفروش و محبوب مجموعه‌ی دی‌سی کمیک در ژانر ابرقهرمانی و اکشن است که داستان مردمان زیر دریا را روایت می‌کند. آرتور پسری نیمه‌انسان و فرزند ملکه‌ی آتلانتیس است که قدرت شنا در اعماق دریا‌ها و صحبت‌کردن با موجودات دریایی را دارد و می‌خواهد جلوی جنگ انسان‌ها و مردمان دریا را بگیرد؛ پس به آتلانتیس سفر می‌کند.

سال 2018 143 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

به‌طورکلّی فیلم با صحنه‌های بسیاری از درگیری‌ها و انفجار‌ها و شلیک و مبارزه همراه است. انسان‌ها در آب غرق می‌شوند و مردمان دریا توسط موجودات دریایی بلعیده می‌شوند. در جنگ‌ها، از حیوانات دریایی عظیم‌الجثه مثل کوسه‌ها و اسب‌های دریایی استفاده می‌شود و درنهایت آرتور با یک هیولای دریایی بسیار عظیم که تنها او می‌تواند هدایتش کند به صحنه‌ی جنگ می‌آید. خونریزی‌های کمی در فیلم وجود دارد و صحنه‌های مستقیمی از آسیب‌دیدن وجود ندارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این فیلم به نسبت فیلم‌های دیگر مجموعه‌ی دی‌سی درجه‌ی بالاتری از ترس دارد. چهره‌پردازی‌های ترسناک و موجودات دریایی نا‌شناخته‌ای مثل ترنچ‌ها و هیولایی عظیم‌الجثه‌ای که از سلاح پادشاه واقعی آتلانتیس مراقبت می‌کنند ممکن است ترسناک باشند. درعینِ‌حال، جلوه‌های ویژه‌ی با کیفیت موجب ترسناک‌شدن موجودات دریایی شناخته‌شده‌ای مثل کوسه‌ها و اسب‌های دریایی نیز شده است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این فیلم آرتور نوشیدنی الکلی استفاده می‌کند و به بار می‌رود. او می‌تواند یک انسان را که دزد دریایی‌ است نجات دهد، اما او را رها می‌کند تا زیر آب بمیرد. در نسخه‌ی بدون‌سانسور شخصبت‌ها همدیگر را می‌بوسند. یک رابطه‌ی خارج از ازدواج هم بین پدر و مادر شخصیت اصلی شکل می‌گیرد و بار‌ها در فیلم به نامشروع بودن تولد آکوامن اشاره می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

در ابتدای درگیری بین موجودات زمین و دریا پیام‌های زیست‌محیطی پررنگی دیده می‌شود. موجودات دریا تمام زباله‌های انسان‌ها را به سواحل و روی زمین بازمی‌گردانند. کشتی‌های نفت‌کش بسیاری غرق می‌شوند. اما پیام اصلی درباره‌ی صلح بین موجودات متفاوت روی زمین است. لازم است شخصی فرمانروای واقعی آتلانتیس شود که بتواند پلی میان انسان‌ها و موجودات دریا باشد. شخصیت اصلی با تمام توانمندی‌هایی که دارد مغرور نیست و در پی کسب قدرت نیست. در این فیلم پیام‌هایی مثل شجاعت و استقامت دربرابر سختی‌ها و پذیرش مسئولیت و همچنین عشق به خانواده وجود دارد. آرتور در یک سفر ماجراجویانه، ویژگی‌های مثبت خود را پیدا می‌کند و متوجه‌ مسئولیتش در قبال انسان‌ها می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آرتور در طی یک سفر تلاش می‌کند از انسان‌ها و خانواده‌ی خویش محافظت کند. او کم‌کم متوجه‌ قدرت‌هایش می‌شود، اما بااین‌حال در پی قدرت‌طلبی‌های بی‌جا نیست و نمی‌خواهد شاه آتلانتیس شود. او درنهایت باید مسئولیتی که بر‌گردنش نهاده شده را بپذیرد. مِرا زنی قوی و مهربان است. او بااینکه از مردمان خشکی دل خوشی ندارد، اما قصد نابودی آن‌ها را هم ندارد و تلاش می‌کند تا به آرتور کمک کند تا جلوی جنگ را بگیرد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«آکوامن» محصول سال 2018 و یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی مجموعه‌ی دی‌سی کمیک است که با ژانری ماجراجویانه و اکشن، داستان پسری را روایت می‌کند که وارث تخت پادشاهی آتلانتیس است، اما به دلیل نیمه‌انسان بودنش ترجیح می‌دهد در زمین بین انسان‌ها زندگی کند.

وقتی برادر ناتنی‌اش، شاه اورم، تصمیم به جنگ با انسان‌ها و نابودی بشریت می‌گیرد، تلاش می‌کند او را منصرف کند. او درنهایت مجبور به مبارزه با برادرش می‌شود. در این فیلم شخصیت اصلی حاصل یک رابطه‌ی خارج از چاچوب خانواده است و بارها به نامشروع‌بودن تولد او اشاره می‌شود.

صحنه‌های خشونت‌آمیز بسیاری در فیلم وجود دارد، اما خونریزی کمی دیده می‌شود. موجودات دریایی عظیم‌الجثه و سلاح‌ها و تکنولوژی‎‌های پیشرفته‌، دنیای زیر دریای هیجان‌انگیزی می‌سازد. کیفیت بالای جلوه‌های ویژه ممکن است باعث ترسناک‌ترشدن چهره‌پردازی‌ها شود.

در این فیلم سیر پیشرفت شخصیت اصلی از فردی بی‌تفاوت و تا حدودی لاابالی به شخصیتی مسئولیت‌پذیر و عاقل را می‌بینیم. او این ویژگی‌ها را در حین سفر ماجراجویانه‌ی خود برای پیداکردن سلاح پادشاه واقعی آتلانتیس به دست می‌آورد. این فیلم می‌تواند پیام‌های زیست‌محیطی خوبی هم منتقل کند. درواقع هشدار جنگ شاه اورم بازگرداندن زباله‌های انسان‌ها به خشکی‌ها و غرق‌کردن کشتی‌های نفت‌کش است که آسیب‌های جدّی‌ای به حیات دریا زده است.

نکته‌ی قابل توجه دیگر این است که مِرا نامزد شاه اورم است و با خیانت به آتلانتیسی‌ها و کمک به آرتور به مرگ محکوم می‌شود و درنهایت رابطه‌ی عاشقانه‌ای با آرتور برقرار می‌کند. این متعهدنبودن و ساده‌انگاری روابط ممکن است در سنین نوجوانی تأثیرات جدّی منفی بر ارزش‌های نوجوانان بگذارد. خوب است بعد از تماشای فیلم درمورد لزوم مسئولیت‌پذیری و پایبندی به تعهد و حتی اصول اخلاقی خارج‌شدن از یک رابطه با فرزندان خود صحبت کنید.

خلاصه: آکوامن یکی از ابرقهرمانان محبوب دی‌سی است و با سفری ماجراجویانه و حوادث اکشن بسیار داستان آرتور را برای مقابله با جنگ بین موجودات دریا و انسان‌ها را روایت می‌کند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درمورد اهمیت محافظت از دریا‌ها به‌اندازه‌ی محافظت خشکی‌ها با فرزندان خود صحبت کنید.

درمورد ویژگی‌های شخصیتی منفی آرتور و سیر پیشرفت او به سمت ویژگی‌های شخصیتی مثبت با فرزند خود صحبت کنید.

درباره‌ی خیانت مِرا به خانواده و کمک او به آرتور با فرزند خود صحبت کنید و اصول اخلاقی لازم برای خروج از یک رابطه و شروع یک رابطه‌ی جدید را بررسی کنید.

خلاصه: درمورد ویژگی‌های شخصیتی منفی آرتور و سیر پیشرفت او به سمت ویژگی‌های شخصیتی مثبت با فرزند خود صحبت کنید.

داستان فیلم

داستان ملکه‌ی آتلانتیسی است که از یک ازدواج ازپیش‌تعیین‌شده فرار می‌کند و در روی زمین عاشق مردی می‌شود. آرتور، پسر نیمه‌انسان ملکه‌ی آتلانتیس، متوجه می‌شود که مادرش را به جرم عشق‌ورزی به یک انسان قربانی کرده‌اند.

آرتور بااینکه جانشین ملکه است قصد بازگشت به آتلانتیس را ندارد. تااینکه متوجه می‌شود مردمان دریا قصد حمله به زمین و نابودی انسان‌ها را دارند؛ بنابراین تصمیم می‌گیرد با سفر به آتلانتیس جلوی برادر ناتنی خود را بگیرد.

جزئیات فیلم

کارگردان: جیمز وان/ James Wan

نویسنده: دیوید لسلی جانسون-مک گلدریک/ David Leslie Johnson-McGoldrick

تهیه کننده: پیتر سفران/ Peter Safran

بازیگران: جیسون موموآ، امبر هرد، ویلم دافو / Jason Momoa, Amber Heard, Willem Dafoe

شخصیت‌ها:

آرتور: پسر نا‌مشروع ملکه‌ی آتلانتیس که  دورگه‌ای از آتلانتیس و انسان است. توانایی شنا در اعماق دریاها و صحبت با آبزیان را نیز دارد.

مرا: پرنسس ذبل‌ها و نامزد شاه آتلانتیس که تصمیم می‌گیرد با کمک‌کردن به آرتور جلوی جنگ را بگیرد.

اورم: برادر ناتنی آرتور است که فرزند مشروع ملکه محسوب می‌شود و بعد از اینکه پادشاه آتلانتیس می‌شود قصد دارد با تصرّف هفت قلمرو دریا به زمین حمله کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros., DC Entertainment,

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد